Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay


De fapt stiti ce se intampla acum? Din dorinta de a castiga popularitate, Ponta face numai tampenii: "Hai sa aleaga parintii ca sa nu aiba motive sa ma injure pe mine!".



Eu tot sint ferm convinsa ca e doar o abureala de-a lui Ponta.
S-a trezit doar vorbind.

Ce sa aleaga parintii? Ca nu preau au cum.
Degeaba aleg parintii ca vor in gradinite, ca nu mai au cum.
Gradinitele nu mai au cum sa organizeze pregatitoarea. Nu mai e loc, nu au clase fizic, nu au invatatoare, nu au prins atitia copii in cifra de scolarizare, nu au de unde sa elibere atitea grupe ca sa faca loc celor de pregatitoare.
Si nici nu vor.

Pe cind scolile toate s-au pregatit pentru pregatitoare inca de anul trecut. Cu sali de clasa, cu mobilier, cu invatatoare, cu tot ...

Nu vad cum o rezolva nici cu invatatorii.
Pai voi credeti ca un invatator o sa vrea sa plece din scoala la o gradinita? No way.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Stiti cumva cand sunt evaluarile pentru copiii nascuti dupa 31 august? Credeti ca vor fi in aprilie? Anul trecut au fost inainte de perioada de inscrieri dar anul asta au zis ca fac sondajele alea pana la 31 martie. Bine, e clar ca nu vor schimba nimic dar nici n-au anuntat nimic legat de perioada de evaluari.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta72 spune:

EliaElia va referiti la copiii nascuti dupa 31 august 2006?
daca aflati ceva , va rog sa postati si aici ceva. si eu sunt cu urechile "ciulite". copilul meu este nascut in noiembrie 2006 si in septembrie o sa aibe 6 ani si 10 luni. mi se pare prea mare ca sa-l dau la grupa pregatitoare.
sper si eu sa se poata da vreun test de evaluare ca sa-l pot inscrie direct in clasa I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Nu, eu ma refeream la cei nascuti dupa 31 aug 2007, care nu vor avea 6 ani la data inceperii scolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgeta72

EliaElia va referiti la copiii nascuti dupa 31 august 2006?
daca aflati ceva , va rog sa postati si aici ceva. si eu sunt cu urechile "ciulite". copilul meu este nascut in noiembrie 2006 si in septembrie o sa aibe 6 ani si 10 luni. mi se pare prea mare ca sa-l dau la grupa pregatitoare.
sper si eu sa se poata da vreun test de evaluare ca sa-l pot inscrie direct in clasa I.


Au zis ca se poate. Eu asa am inteles. Copiii care fac 7 ani in cursul anului intra direct in cls 1.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

In acordul semnat scrie ca doar cei care pina la 31.08 au implinit 7 ani pot fi inscrisi in clasa I.Restul la pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dim spune:

Pe fiul meu l-am incris la clasa pregatitoare anul trecut , la 5 ani si 5 luni, tocmai pentru faptul ca nu mi-am dorit sa implineasca 8 ani in clasa I, si nu mi s-ar parea corect sa se faca inscrieri direct in clasa I.Posibilitatea de optiune intre clasa pregatitoare si clasa I a fost anul trecut. Din acest an clasa pregatitoare trebuie sa fie obligatorie, facand parte din invatamantul primar.Nu stiu cum s-ar putea face inscrieri direct in clasa I , in conditiile in care actualele clase pregatitoare au 25-30 copii, iar nivelul de cunostinte a copiilor este diferit.
Anul trecut , cand l-am inscris la scoala, la gradinita fiului meu erau copii care implineau varsta de 6 ani pana in decembrie 2012, si parintii au refuzat inscrierea la clasa pregatitoare pe motiv ca era un an experimental.Fiul meu a fost singurul din grupa care a plecat la scoala ,colegii lui mai mari ramanand la gradinita, cu toate ca implineste 6 ani la inceputul lunii martie.S-a adaptat foarte bine la clasa pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Mrlh , ai aflat cand se face evaluarea copiilor mai mici de 6 ani , pentru inscrierea la clasa pregatitoare in 2013 ?
La noi , baietelul va avea 5 ani in iunie . Suntem interesati de aceasta evaluare . Asteptati intai evaluarea si apoi faceti inscrierea ? Anul trecut pe la sfarsitul lunii februarie a fost evaluarea . Anul acesta au spus ca apare metodologia in martie.
Nu cred ca va fi evaluarea in februarie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Dim , poti sa-mi spui cateva aspecte privind evaluarea copilului de anul trecut ? In ce a constat ? Cat timp a frecventat copilul gradinita ? Trebuie sa aiba abilitati speciale copilul pentru a fi admis ? Ce ar trebui sa cunoasca, sa stie sa faca ?
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dim spune:

Evaluarea nu este nimic special. Copilul trebuie sa cunoasca numerele, sa faca multimi de obiecte si sa spuna care dintre obiecte sunt mai lungi, scurte, subtiri , groase.
Frecventeaza gradinita de la varsta de 2,5 ani.

Mergi la inceput