Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Cam de pe aici s-a discutat anul trecut despre evaluare:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=170283&REPLY_ID=7294122

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Dim , multumim pentru raspuns , ai facut foarte bine pentru baietel cu inscrierea anul trecut , mult succes mai departe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Buna seara. Incerc sa raspund pe scurt, daca uit pe cineva scuze si rog sa repete intrebarea.
La evaluare a fost exact cum au spus celelalte mamici. Sa numere cateva creioane, cum o cheama, sa recunoasca dupa planse anotimpurile, zilele saptamanii, sa prinda o minge, sa aiba notiuni de creion mai scurt sau mai lung ( mai mare, mai mic).
cand a inceput clasa recunostea literele, stia sa isi scrie doar unul dintre prenume si eventual mami , tati, nanu, nana, bunica si bunicu, dar cu ajutor. Cifre da, le scria pe toate, dar le va invata de mana si e nitel mai dificil. Insa prind repede, stai linistita!
toata invatarea de la clasa are loc prin joc. scriu, dupa care repeta ceea ce sriu sub forma unui cantecel, o poezioara. da, ora are 45 de min din care 35 sunt afectate invatarii, iar 10 jocului. Nu stiu cat de mult se respecta aceste termene, dar fata mea nu s-a plans niciodata ca nu se joaca. Ce e drept, la inceput era extrem de zgarcita cu explicatiile despre ce face la scoala. Acum, i s-a dezvoltat vocabularul, turuie cat e ziua de lunga, chiar daca se mai poticneste pe ici pe colo. Cel mai greu cred ca a fost sa-i obisnuiasca d-na cu cerutul la toaleta din 5 in 5 minute, dar asta a trecut.
In scoala e organizat si after, sunt 10 elevi care frecventeaza after-ul. Aici fac o data pe saptamana sah si dans. DS-na de la after le spune povesti, discuta povestea, interpreteaza roluri, etc.O iau de la scoala la ora 4, vesela ca o ciocarlie. Nu doarme la pranz, insa pentru noi asta nu a fost o problema caci nu mai doarme la pranz de cand avea un an jumate.
Cat priveste temele, d-na invatatoare nu a vrut sa le dea teme, insa au insistat parintii. Circa 5 randuri din caietele speciale, un desen de colorat, cam atat.
Orchis, imi pare rau sa iti spun, dar cu siguranta se va plictisi. A mea habar n-are de inmultire si nici vorba de asa ceva deocamdata. Fac abia descompuneri , ce e drept , in cascada. Si cum ne-a zis d-na, chiar daca depaseste programa, copiii pot, si ii pierde daca nu face ceva in plus. Si multumesc pentru apreciere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Citat:
citat din mesajul lui fiona67

July, deci ei nu se joaca? Adica 45 de min lucreaza, vine pauza, iar curs? E cam aiurea pt 5,4 luni cat o sa aiba al meu...nu stiu daca e ok sa stea atat cu activitati si sa nu se joace! Nici macar jocuri de grup n-au?
O sa iau din urma capitolele despre clasa 0 de anul trecut, sa vad mai exact ce si cum.


Invatarea se face prin joaca la cl pregatitoare. E un proces mult mai lent decat la cl I de exemplu. Din cate am inteles, cl pregatitoare preia o parte din materia de clasa I, usurandu-le efortul copiilor un an mai tarziu. Si eu am auzit multe mamici incantate, pe undeva imi pare rau ca nu l-am inscris anul trecut si eu mezin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Aproape ca nu-mi vine sa cred: de unde anul trecut toata lumea se plangea ca un copil de 6 ani este mic sa meraga la pregatitoare la scoala, acum cei mai multi regreta ca nu au dat copiii de la 5 ani si ceva!
Oare incepem sa realizam ca nu tot ce e nou e si rau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Nu Lorikay, e doar calea prin care putem evita (sau reduce) bataia de joc. Parerea mea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis

Nu Lorikay, e doar calea prin care putem evita (sau reduce) bataia de joc. Parerea mea !

Orchis si Danut
('');


Ai si tu dreptate.
Eu bataia de joc nu o vad in legea in sine (pe care eu o consider buna) ci in modul de aplicare al acestei legi, in neclaritatile existente, in "portitele" lasate, in "balbaielile" ministrilor.
Initial, ma enervau foarte tare parintii care tot intrebau: dar daca copilul are atatia ani, il pot inscrie, dar il pot duce la scoala cutare? Dar mi-am dat seama ca au dreptate sa fie nelamuriti si frustrati. Atata timp cat zvonurile sunt lansate chiar de ministrul educatiei si de prim ministru.....no comment! Nu isi pot asuma responsabilitatea, nu inteleg ca intotdeauna vor exista nemultumiti si ca trebuie sa faca cum e mai bine pentru majoritate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Eu nu pot spune decat ce ni se intampla noua: anul trecut cand intr-adevar puteam da copilul la clasa pregatitoare, mi s-a spus ca e prea mic; am zis si eu la fel, ca ar fi mai bine pentru el sa stea inca un an la gradinita si apoi vedem - daca e in stare sa treaca de evaluare putem merge direct in clasa I!
Acum lucrurile s-au schimbat doar pentru ca asa voi ei: nu se mai da nicio evaluare pentru clasa I!! Trebuie doar sa ai 7 ani! Mi se pare discriminare!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Lorikay, in UK invatamantul incepe la 4 ani - pre-school (4-5 ani), reception (5-6 ani) stage 1 (6-7 ani). In sensul ca de la acesta varsta se considera ca e momentul cel mai potrivit pt inceperea procesului de invatare in cadrul unui grup organizat.

Gradinita a fost inventata de un neamt, prin sec XIX parca, si nu a fost adoptata in toate tarile. Si in Olanda de ex scoala incepe tot de la 5 ani, pana la aceasta varsta au Day care, care se plateste.

Personal am susutinut mereu teoria asta. Dar, din pacate la noi programa scolara este f incarcata si cred ca de aici a venit reactia negativa de anul trecut. Scoala = stat in banca, materii grele, informatii prea multe, teme prea multe.

Sistemul in sine este bun, vorba e cum il aplici.

Uite, si acum se merge in final tot pe legea lui Funeriu, dar cate declaratii fara sens pana s-a ajuns aici! Si cat de tarziu vine metodologia, cand puteau s-o lase binemersi tot pe cea de anul trecut, cu mici modificari.

Si toti am fi fost relaxati, stiam exact regulile, nu ne mobilizam disperat pe ultima 100 de metri.Stres = 0.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Orchis, sa nu te superi pe mine, dar a fost un risc asumat de tine. In lege era specificat clar ca e obligatorie pregatitoarea. E ca si cum ai fi vrut acum 2 ani sa inscrii copilul direct in clasa a-2-a. Mai am si un coleg (fetita lui face 7 ani in ianuarie) care zice ca o invatatoare i-ar fi spus ca si anul acesta va exista evaluare pentru clasa 1. Era clar ca se schimba guvernul, dar nu era garantat ca se schimba legea educatiei.
De vina e abrambureala asta continua si faptul ca nu exista nimic clar. Uite, probabil si la anul va exista aceeasi confuzie, si multi vor zice ca se vor putea duce copiii de 7 ani direct in clasa 1. Si se prea poate sa poata. Se prea poate sa se poata duce si cei de 5 ani. Sau nu.

Astea fiind spuse, prietenele mele cu copii la pregatitoare (2 foste colege de facultate) sunt foarte multumite. Imi spuneau chiar ca ar fi fost mult mai greu daca incepeau copiii direct cu clasa 1, in care se "intra in paine", incep temele etc.

Mergi la inceput