Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Tot imi mai amintesc cate ceva, vad ca azi imi mai zvacneste neuronul din cand in cand Kytana cum e a 2 poza pusa de tine, cam asa sunt si eu tunsa acum, sunt f multu si-mi sta bine. Toata lumea a zis "wow" cand m-a vazut. Cica ma intinereste.

Ai vostri se sperie si plang? Al meu are ceva vreme de cand se sperie si plange tare, abia il poti calma. Uneori cand mai tipa D, alteori cand sta singur si-i apare cineva brusc in fata, alteori la straini. Ieri mi-am prins parul, cred ca e prima data de cand am nascut si se trezise din somn, m-a vazut si a stat cateva secunde, se uita la mine daca sa planga sau nu, nu ma recunoscuse in prima faza. Apoi si-a dat seama cine sunt si l-a apucat o veselie de mama mama.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Neata si de la noi
Fetelor nu m-am exprimat bine. Vladi mananca dar... din biberon. Acum am reuit sa-l adorm si sa suga cat de cat asa.
Carmen bine ai revenit. Sa scape repede puiul mic
Stela si Vladi isi baga mainile in gura pana la cot (mai si vomita din cauza asta) si baleste...
In ceea ce priveste programul la noi baita e la 9-9.30 apoi o trezire la 2-3 si una la 6-7. Ziua cateva somnulete de 20-30 min si papa la 3-4 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata din nou! Noi am mai furat o ora de somn amandoua. daca ar fi fost dupa ea, ar fi fost doar 30 min, dar i-am bagat repede tzitzi si am mai pacalit-o.
Si Maya e cu mainile pana la cot in gura si baleste ca un catelus :))
Asa e si ea cand se trezeste, isi da cu mainile peste fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mirabela, mi s-a intamplat ca Matei sa se sperie si sa planga la jucarii. Avea el o gaza mare si rosie care da din aripi si canta. Prima oara cand i-a aratat-o a facut ochii mari, a incretit barbiuta (asta e cand e pe punctul de a plange, dar se mai gandeste, e o fatuzuca tare adorabila :)) ) si n-a mai rezistat si a plans. Acum nu-i mai e frica de gaza, de fapt acum gaza ne salveaza cand plange isteric. Imediat ii capteaza atentia si iese din starea aia de disperare, dupa ne putem intelge cu el. El acum e foarte agitat de la dintisori, sta ce sta si plange, trebuie sa-i distrag atentia de la molfait aproape tot timpul cat sta treaz. La voi e asa greu? Pe el bagatul pumnisorilor in gurita il enerveaza si numai asa face


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si noi ne bagam mainile in gura non stop si tot ce prindem in maini; balim la greu.
Azi nu mai e ragusit. Sper sa treaca de tot sa nu revina deseara; stam in casa si azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Anda, mersi frumos pt link Bebele ala pare mai maricel asa, mi-e teama sa-l rostogolesc pe Matei :)) , dar am prins miscarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Neata !

Stela , Andrei are si el mainile pana la cot si non stop in gura,face bulbuci si scuita mereu.Il mai pacalesc cu jucarii de dentitie si i le tin eu.El le tine,dar nu stie exact cum sa le bage in gurita.Suzeta ma salveaza de foarte multe ori,dar nu tot timpul o vrea.Noaptea de exemplu ma salveaza.

Eu baia de exemplu aseara am facut-o la 6 si ceva.Iar la 7:00 bb dormea.Prima trezire a fost la 10 pentru ca il durea burtica.Ca din nou nu a facut kk ieri si asta ma supara.Dar daca nu era faza cu burtica se trezea in jur de 12.Apoi 3-4 dimineata.....si 7 cand e trezirea finala.

Dar nu in fiecare seara programul asta
uneori se trezeste la 11 apoi la 2-3...

Cert e ca niciodata nu stau de vorba cu l noaptea sau sa aprind becul.Sta langa mine si cand il aud ca se misca numai il mufez.Si niciodata nu ii fac baita mai tarziu de 8.Din punctul meu de vedere copilul la 9 trebuie deja sa doarma.

Acum na,mai depinde si de copil,dar daca cu Andrei se poate,respect programul ...

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Adriana si Mirabela asa e, bebelusii se deshidrateaza fff repede. Paul a vomitat la 08,30 si a avut si scaun, apoi un vomitat la 11,30 si la 12,30 era alb ca varul. La 13,30 era fara nici o reactie, doar la plans la control si la eco si cand i-a pus branula.

Paul baga pumnutul in gura pana in cot. In spital trebuia sa stau cu ochii pe el ca baga si mana cu branula in gura, s-a frecat la ochi cu manuta aia si s-a szariat cu capacul de la branula la pleoape. Mare noroc am avut de suzy, se mai linistea cu ea si mai uita de necazuri :).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Andreea, e super ca Andrei are asa putine treziri desi il culci devreme, e ideal asa. Matei e tot mai activ, peste zi si-a lungit erioada de veghe de la 2 ore, la 2 ore jumate, chiar 3 ore. Noaptea din pacate, cand adoarme la 7, pe la 1 deja nu-i mai e somn, si pe la 4,5 din nou e prea treaz. Chia daca il mufez imediat, cand suge incepe sa deschida ochii si se trezeste de-a binelea. Asa ca incerc cu ora de culcare la 9 seara, max 9 jumate, sper sa doarma mai legat noaptea, sa nu se mai trezeascaasa des, nici 2 ore nu le doarme legat. Si-am mai obsrrvat acum ca prima parte a noptii o doarme fragmentat, dupa care de la 3 pana pe la 6 doarme. Inainte era invers, primul somn era cel mai lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimi!! Saru'mana de lapticul cu ness Dau si eu un ceai de musetel

Ce fac fetele?! Multumesc de urari Dl Pinguin a fost tare incantat de torta si m-a laudat si mamei soacre, cica "e prajitura din aia de dus la cofetarie"

Asaaa, ce sa va zic? In primul rand de program: pingu mic s-a acomodat cu fusul orar destul de bine, adoarme ca si in RO, adica la 21.30. Intre 20-20.30, baica, apoi un cantecel in timp ce ne indopam cu titi, pus in patut pe white noise si nani cam 3h. Deci prima trezire in jur de 00.30-01.30, apoi 04.00, apoi depinde, caci dupa 04.00 doarme iepureste, oricum mai mult de 08.45 nu a dormit niciodata. Ziua program nu are, tzitzi la trezire, schimbat, bouncer cu jucarele, apoi ne chinuim la nani dar mai mult de 1.5h nu a dormit niciodata, papa, stat pe burtica (nu imediat) incercam iar nani, papa si iesirea zilnica cu caruciorul aprox 2h, papa, stat nitel si baita. Cam asa ne trec zilele.

Azi noapte insa a fost un mic cosmar, la 04.00 in timp ce papa a facut kaki bine de tot, de s-a umplut pana la gat si nu exagerez, nu mi-a venit sa cred cum era body-ul de murdar asa ca a trebuit spalat si l-a apucat ganguritul si era tot un zambet. Am incercat sa il pacalesc cu tzitzi dar nimic. Acum fug sa mai vedem poate il adorm nitel.

Carmen, cat ma bucur ca ai ajuns acasica!

Mirabela si eu tot pentru freza nr. 2 tind, dar ma gandesc ca nu am cum sa il prind si s-ar putea sa ma traga Luca de el. Cat despre speriat, am stranutat odata sanatos cat era la san si a inceput micutul sa planga in hohote. Si face niste ochi mari cand nu ne recunoaste din prima sau i se pare ceva ciudat. Abia astept sa imi spui de chestia pt dintisori, iar daca aveti nevoie, va trimit cu drag Ma bucur ca dl Calinel este mai bine si mi se pare extraordinar cu cata usurinta se da la antibiotic

Norma, Anda, cum mai papa puisorii?

Oli, ce crezi? Ieri mi s-a aranjat atat de frumos parul incat nu imi mai vine sa ma duc sa il tai Dar de fiecare data cand mai vad un fir de par imi reamintesc ca va creste la loc si ca nu merita sa pape pingu mic parul lui mami doar pt ca mami are o mica criza de narcisism Maya e o haiosica fooooc!!

Andreiuta, Stelutz, pup fetili

Fug la Pilates si sa adorm puiul mic si ne mai auzim

Mergi la inceput