Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, asa e, am incercat sa i-l schimb, dara fara succes. Noi ii facem baie pe la 11 si adormea la 12. Am zis sa-i facem baie mai devreme (9-9.30), dar tot la 12 se culca.
Azi de exmeplu i-am facut la 9 baie. A supt sanii (cu lupte si plimbari), a supt si bibe, a facut si kk, si acum se joaca cu tati cu o jucarioara, o tot apuca. N-are nici un chef de somn.

Inainte incercam sa o adorm de pe la 10 si ma saturam 2 ore de leganat. Asa ca o las in ritmul ei. In timpul zilei mai mult de 2 ore nu sta treaza intre somnuri. Seara e fresh fata, sta treaza si cate 4-5. Acum de exemplu e treaza de la 7.

Pe mine nu ma deranjeaza ca se culca asa tarziu, ca eu oricum nu ma culc devreme. Si decat sa se culce devreme si sa-mi dea trezirea la 5, mai bine se culca la 12 si se trezeste pe la 9.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna seara,
Am venit astazi acasa, alta viata. Fetele erau super bucuroase ca e fratiorul lor inapoi cu ele. Paul nu a mai vomitat de duminica, scaunele sunt mult mai legate. Mai are 2 doze unice de antibiotic, am gasit o dna asistenta care vine acasa, e asistenta la spital la pediatrie deci nu imi fac griji. A fost painea lui Dumnezeu cat am stat in spital. Oameni ca ea daca ar fi mai multi..... Si dr care ne-a internat si care ne-a preluat de ieri a fost fff de treaba, o sun in fiecare seara (pe durata tratamentului) sa ii spun cum e Paul.
va pup, sper maine sa am vreme sa intru. Dragul de Paul e in refacere si are nevoie de toata atentia mea.
Va imbratisez cu drag pe toate si va multumesc pentru sustinere si sfaturi.
PS Cu laptele stam bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

A fost ieri pediatrul acasa si n-are nik la plamani, in gat putint roziu... totusi ne-a dat antibiotice ceea ce m-a enervat cumplit, cica sa nu se duca la plamani. E nebun... gata, i-am zis adio, caut altul. Acuma nu garanteaza nimeni ca nu se poate duce, dar sa dau antibiotic preventiv, fara febra, copilu papa bine? Si-mi facusem pana acum o impresie buna despre el. Nici cu diversificarea nu am picat pe aceleasi idei. Asta e, sper sa ma pot muta la altul, e si mf.

C e mai bine ca sa zic asa, i-am dat ibalgin si oscilo si de azi ii dau eurespal, mai tuseste putin dar are harcaiala aia care zice asta ca e stridor, mie mi se pare a fi ceva secretii acolo pt ca dupa ce tuseste nu se mai aude, si cum ei nu stiu sa tuseasca, se plimba prin gatut. Vad azi cum e si daca nu e bine ma duc la alt pediatru.

Adriana are ceva in gatut, poate il doare si de asta. Ai grija sa nu se dezhidrateze, da-i orice numai sa bea, e f important, bbii se pot dezhidrata si din 2 vome in jet si un scaun lichid.

Stela dupa 4 luni s-a schimbat complet, doarme ziua f putin, vreo 3 somnuri de juma de ora si atat, noaptea la fel ca inainte.

Revin.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata fetele!

Carmen, ma bucur ca ati ajuns acasa si Paul e mai bine.

Mirabela, cu cata usurinta recomanda unii antibiotic. La rosu in gat i-am dat Mayei Panadol de 3 ori/ zi, 2 zile.

Pitica s-a trezit de la 8, si as mai fi dormit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Cu trezitul de dimi C e la fel ca si D, matinal. Trezirea e la 6-7 dimi, dar adoarme pe la 8 seara. D nu a avut o zi din viata lui sa se trezeasca dupa ora 7, de mic. Asta e, m-am obisnuit.

Stela mda, buna ideea cu Stodalul, e homeopat si e mai safe decat eurespalul asta, are o groaza de zahar plus ca se da dupa 2 ani... am niste Stodal in casa deschis din sarcina cand am fost eu racita. Lui C nu i-as da din sticlute mai vechi dar pot lua altul.

Apropo de asta, sa scrieti pe cutiile de medicamente cand ati deschis flacoanele si sa le tineti la frigider cele deschise. Sa cititi prospectul si unde nu scrie cat se poate folosi de la deschidere, sa nu depaseasca 3 luni, cam atat sunt siropelele stabile in solutie.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma cum e cu raguseala?

Si al meu e lenes la achizitii dar pediatrul a zis sa nu ma ingrijorez, nici nu o faceam.

Ramo si la noi a mers cu semiadormitul, ii bagam suzeta in gura, si cand adormea i-o scoteam si bagam sanul, il lua.

Corina daca esti pe vodafone te ajut eu sa-ti pui net pe telefon.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Daniela ma bucur ca sunteti bine, te asteptam cu vesti noi despre voi. Emma frumoasa si precoce, o mai vad pe fb.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neataaa, va servesc cu o cana de laptic de tara pudrata cu putin ness!

Carmen, ce bine ca Paul n-a mai varsat si ca ai dat peste oameni ok acolo la spital, care v-au ajutat. Ai grija de puiul mic, iar noi te asteptam cu vesti cand poti

Mirabela, da, stodalul e mai sigur pt bebe, medicul pediatru mi l-a recomandat cand ii harcaia gatul, deci cam ce face si C, dar dupa ce a vazut ca nu trece si tuseste, se ineaca cu secretii a zis sa-i dam eurespal. In orice caz, nu mi-a zis sa-i dau antibiotice :)) Eu am niste Ibalgin in casa, dat tot de pediatru in caz ca face febra, sa am la-ndemnana. Eu ma bucur mult ca sunt pe aceeasi lungime de unda cu ea, chiar e foarte important si sper sa gasesti un medic mai ancorat in prezent, ca unii mi se par de pe vremea bunicii cu mentalitatile lor.

Va multumesc pentru raspunsurile legate de programul bebeilor!

Andreiutza, cred ca Matei seamana cel mai mult cu Andrei sau cel putin, semana. Matei se scoala tot intre 6-7 si-i fac baita pana in 7 seara, iar la 7 juma deja isi face primul somn de noapte. Andrei cum doarme de la 7 seara pana dimi, cate treziri are?

Ca Matei a inceput in ultima vreme sa se trezeasca foarte des si sa aiba perioade de veghe noaptea, sta treaz o ora, doua si trezirea finala e intre 6-7, dupa care sta cel putin 2 ore treaz si mai baga un somn mic de juma de ora.

Alaltaieri noapte chiar mi-a pus capac, adica a stat treaz intre 11.30 si 1 (eu ma culcasem la 10 ca de obicei).. s-a trezit si el la 10.30 apoi a mai dormit o ora dupa care pauza, eu picam de somn. Dupa aia s-a culcat la 1 s-a mai trezit de vreo 2 ori iar de la 4 gata somnul... a stat treaz pana la 6 Dupa 2 ore de stat pe langa el cat credeti ca a dormit baiatul? 45 de min Deci la 7 fara un sfert iar in picioare...

Mi-am zis ca-l las sa adoarma prea repede de noapte. Am si citit intr-o revista ca daca un bebe adoarme f devreme, risca sa se scoale de mai multe ori in toiul noptii. Asa ca aseara i-am facut baia la 8 juma, ca sa mutam ora de nani pe la 9, 9.30. A adormit la 9, s-a trezit la 10, la 11.45, la 1.30 ( a papat brotacul 20 min) si la 2.15 (aici l-am prins ca-si misca mainile, se lovea in fata, voia sa le molfaie, i le-am tinut dar tot a inceput sa planga, deci i-am dat san sa se calmeze). De la 2 juma a dormit bine, pana la 6 fara un sfert, trezirea finala. Acum a stat treaz pana la 8 juma si a dormit juma de ora. Macar n-a mai avut perioada de veghe in timpul noptii, a papat si a dormit.

Matei are o obsesie, si tu Mirabela te-ai plans de treaba asta. Isi baga pumnii, degetele in gurita tot timpul, de zici ca mereu vrea sa suga. Il pun la san, dar nu e de foame,. Trage de cateva ori, apoi se uita mirat la mine sau se enerveaza. Ii dau jucarii d-alea de dentitie sa le mai roada, dar inca nu poate sa le tina singur, i le tin eu. Noi abia am ajuns la etapa in care ii dau jucaria langa manuta lui si apoi o apuca, o misca asa, mai la intamplare si se uita acolo cateva secunde la ea, vede ca-i la el in mana, nu stiu cat realizeaza ca el o poate misca, si-i da drumul.

Tu Mirabela, i-ai mai facut ceva lui Calin sa-l mai calmezi cu bagatul pumnisorilor in gurita? E nasol ca lui Matei chiar ii afecteaza somnul. Prin somn incepe sa dea din maini, se freaca pe fata, vrea sa suga si se trezeste singur nervos si plange. Daca ii tin mainile tot se enerveaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella i-am dat suzeta ca nu se mai putea, isi sugea mainile dar ajunsese sa-si suga tot timpul degetul, chiar si noaptea se trezea prin somn si-l baga in gura si adormea la loc. I-a mai trecut putin de cand cu suzy.

Kytana o prietena de-a mea din Anglia imi trimite zilele astea un gel pt dintisori, a zis ca-i f bun, cica ar trimite in tara frecvent la mai multi parinti, le depaseste clar pe cele de la noi. Stiu de la D ca nimic de la noi nu-l calma. Dupa ce primesc va zic si voua cum se numeste.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ibalgin ii dau ca si antiinflamator pt gat, de multe ori trece rosu in gat fara antibiotic. Ii dau 2-3 zile.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput