Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Am o experienta horror in spital, cred ca am imbatranit 2 ani in 3 zile.Maine ma cer acasa pe semnatura si fac tratamentul fie ambulatoriu fie caut pe cineva. Poate mai pot intra sa mai citesc daca doarme Paul linistit.
Multumesc pentru suport .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, mie imi place a doua, dar cred ca si trebuie aranjat ca sa stea asa.
Imi ploua in gura! Trimite si la noi din minunatia aia! Pana atunci ma consolez cu niste salam de biscuiti facut ieri.

Stelutz, sa stii ca asa aveam si eu impresia. Ieri cand ma uitam in lista am vazut ca e doar 1 saptamana. Cred ca am ramas cu impresia asta de la DPN-uri. Felicitari pt dodoloata! Wow, 9kg! Bravo, mami! Poate si d-asta e mai puturos, ca e grasunel si trebuie sa faca baiatu' efort. Stai linistita ca isi da el drumu'!
Sotul facea cu Maya in fiecare seara exercitii de intors. Nu stiu daca joaca asta a lor a avut vreo legatura cu intoarcerile Mayei.
Si piticuta mea a adormit greu acum. Era treaza de la 4. Am incercat pe la 6 s-o legan, nu vroia, sanul il lua si il scapa, am ridicat-o si a vomitat putin, am mai lasat-o la carusrl, a facut kk, a plimbat-i tati putin ca a venit intre timp si a inceput sa se frece la ochi. Am pus-o pe perna iar plangea, la san aceeasi poveste, asa ca am adormit-o pana la urma in picioare, leganata si cu sanul in gura. Avea iar 37.5, nu i-am dat inca nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, i-au scos perfuziile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Carmen, la ce spital esti? Imi pare tare rau ca nu merg lucrurile asa cum ar trebui! Ma gandesc si eu cu groaza ca daca Matei se imbolnaveste vreau sa merg cu el la buc, dar e un drum de o ora jumate cu masina pe care tre sa-l parcurgem. Fii tare pentru bobocelul tau! Multa sanatate lui Paul, iar tie putere sa faci fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, si cum facea exercitiile sotul tau? Noi doar il tinem pe burta si la final, cand de regula plange nervos, il intoarcem. Ce-i drept, nu prea ii plce pe burta, desi ii vorbesc, rad la el, ii pun jucarii in fata, ca sa ridice capul la ele. Ne-a zis pediatra ca putem sa-l si punem in fundic dar sustinut, ca sa se invete cu pozitia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Kytana, nu mi-au spus ca e de la lapticul meu, de fapt abia maine imi da rezultatul la scaun si abia atunci vede daca e viral sau o bacterie.

Mira, pana la urma i-am dat san, i-am dat si mucilagiu si nu il refuza, dar ba era prea subtire si ii curgea prea tare prin biberon ba prea gros si nu curgea deloc. Pana la urma cand am vazut ca P plange de foame si eu aveam sanii plini l-am pus la san si gata si a fost bine. In afara de regurgitarile cu care sunt obisnuita nu a mai vomitat in jet. Din pacate face antibiotic de sambata seara, la 12 ore Spitatalul lucreaza analizele la Synevo. Nu puteam refuza nimic in starea in care se afla Paul. Nu imi doream nici 0,000001% sa ma internez dar nu vreau sa imi mai amintesc. Totul a evoluat in 40-50 de min ca doar nu am stat ca inconstienta acasa pana s-a facut livid.
Multumesc de sfaturi, te imbratisez. PS eu am inteles cum ai explicat legea.

Mami ilinca, ce sa mai zic eu de Paul, el era la limita cu greutatea acum nici nu vreau sa il cantaresc.

Mira, ref la ceai daca copilul e alaptat cu lm, o dr in spital s-a miraaaaat ca nu ii dau ceai chiar daca il alaptez. Mi-a spus sa imi aduc ceai de acasa si sa ii dau ca sa isi mai umezeasca gura, ooofffff lume.
Iti este clar ca nu i-am dat, da?


Hai ca am intrat in ceata, daca eu nu vreau sa stea tatal acasa trebuie sa ma intorc la servici pentru o luna si apoi inapoi in CIC? Eu am optat pentru 2 ani.

Kytana, mie imi place poza din mijloc iar praji arata demential.

Olivia, astazi i-a scos perfuzia, se putea de dimineata pentru ca deja mananca si nu mai vomita (apropo, cum e corect? Vomita sau varsa? Si dr si asistentele la vizita ma intreaba: a mai varsat?)

Stella, sunt in suceava la spit judetean.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna ,
Nu stiu ce se intampla ca Luca nu mai vrea sa pape la san cand il pun tipa, in seara asta i-am facut 150 ml lp din care a baut 100 ml ma gandesc nu o fi putin 100 ml la 4 luni ?\

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Of Carmen, iti doresc multa putere sa ramai pentru dragul de Paul vesela si optimista, este greu stiu, dar el te simte pe tine! Doamne ajuta sa fie cat mai repede bine si rezultatul la analize sa fie unul bun. Ma bucur ca l-ai pus la san, traiasca tzitzilica!

Stelutz, Oli, Carmen, M-as tunde si nu m-as tunde... Parca as vrea si o schimbare, dar parca imi place si pleata mea lunga

Exercitiile despre care va spuneam sunt si pe www.youtube.com/watch?v=YW2eRv4kCag" target="_blank">Youtube si pe torrentz Eu le mai faceam inainte de sarcina, chiar dau rezultate Astazi m-am simtit ca o baba cand le-am incercat.

Va pup si va urez o noapte lina in cazul in care nu mai intru, caci nici pingu mic astazi nu a mai vrut sa faca nani cum trebuie si este marait tare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mira, fetele au mai zis ca au avut si ele problema asta, incearca sa il alaptezi din mers, poate functioneaza Nu te descuraja si eu zis ca nu ii dai LP ca iti va scade productia de laptica apoi. Poate a intrat si Luca in www.babycenter.com/0_nursing-strike_8490.bc" target="_blank">greva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, iti dai seama ca "exercitiile" nu erau recomandate de vreun dr sau ceva, le facea el asa: fata intinsa pe spate, ii punea piciorul drept peste stangul, o ajuta si cu trunchiul si cu manuta la fel si ajungea pe burta. Apoi scotea stanga de sub ea. Faza e ca asa se intoarce fata acum: se pune pe-o parte cu trunchiul, pune piciorul peste si ajunge pe burta!

Carmen, si noi am fost la medicul de familie pt vaccin si m-a intrebat daca ii dau ceai. Nu??? Dar apa ii dai, da? Nuuu??? Pai cum sa nu-i dai apa??
Am incercat eu sa-i explic ca lm tine si de sete, dar ea imi zicea ca nu e adevarat, sa-i dau fetii apa, sa n-o mai tin asa! Dupa vreo 3 contraziceri cu ba da, ba nu, i-am zis ca o sa intreb pediatra sa vad ce-mi zice. Nu de alta, dar nu aveam chef sa ma cert cu ea, ca mai am nevoie pt fata. Va dati seama ca nu intreb pediatra, da?

Si medicul de fam chiar imi spusese la inceput ca Maya e singura pacienta bb si sa caut o pediatra ca ea nu se pricepe. Acum o fi considerat ca se pricepe la sfaturi.

Daca stai 2 ani, poate intra in ultima luna din cei 2 ani, sa nu te complici tu cu dusul la servici si intors iar in CIC. Eu stau 1 an si de aceea vb de luna 11.

Eu zic si vomita si varsa. Din punctul meu de vedere sunt sinonime.

Mira, ti-a zis bine Kytana. E posibil sa fie greva suptului. Incearca sa schimbi pozitia: culcata, in brate, plimbat la orizontala...

Kytana, merci de linkuri.

Pentru Mirabela si cine mai era interesat de autodiversificare (BLW): http://www.babyledweaning.com./
Cochetez si eu cu ideea.



Mergi la inceput