Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna, am o intrebare. Cred ca devin paranoica. Deci e tot ragusit si nu am iesit afara azi, si de la vaccin nu mai gangureste asa mult. E vesel,mananca, rade dar nu mai vorbeste asa mult ca inainte. Aveti perioade din astea? Maine o sun pe pediatra daca e tot ragusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

I'm back!

Am dormit si eu 1h cu pitica, am facut ceva treaba si acum iar doarme pe mine, s-o manance mami de broscuta!

Lumi, ne e dor de tine. Mai intra cand poti sa ne mai zici de voi! Merci de sfat.
sper sa iasa bine rezultatul Anei si sa nu fie nimic. Poate e doar o faza. Daca zici ca ea e vioaie si pare ok... Ai intrebat si pediatra?

Mirabela, interesante linkurile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mirabela, multumesc si eu pentru lamurirea cu treaba cu stimulentul.Asa face sens....nu ca trebuia musai sa faca sens, la cat de incurcati sunt astia

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula, felicitari lui Roli pt masuratori! Ce voinic!
In carrier e super, nu ma jeneaza nimic!

Kytanutz, a dormit dl. Insomniac azi?
Eu zic ca si daca te tunzi tot iti cade (mie asa mi-a zis coafeza).
La multi ani dlui Pingu!
Pilates le faci de pe net? Ai vreun link?

Anda, il asteptam pe bobocel la cursuri despre intoarcere :)))

Stelutz, sunteti superbi in poza! Si tu arati asa de bine!!!
La multe lunite, Matei scump!
Si noi am facut azi vaccinul. Maya a vorbit cu mami in timpul vaccinului. Era asa concentrata la ce discutam noi doua acolo ca nici nu stie ce s-a intamplat. Nici dupa nu s-a prins. Cumintea lu' mami!
Acum 2h avea 37.5. Nu i-am dat nimic. Acum are 37. O tin sub observatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, eu citisem ca bebelusii fac anumite achizitii, le "stocheaza" si se concentreaza pe altele. Nu le uita, dar le pun intr-un fel de-o parte. Maya de ex la 2 luni se intorcea de pe spate pe burta. Apoi o luna pauza si acum se intoarce din nou.
Cu raguseala in schimb stiu ca nu e de gluma. Parca Mirabela scrisese odata ca ei au laringele f ingust si exista risc de sufocare. Ai discutat cu pediatra? Ii dai tratament?

Carmen, cum sunteti? Cum se simte bobocelul? Si tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Am vorbit cu pediatra, a zis ca e laringita, probabil luata de la ea din cabinet de la alti copii. A zis ca trece de la sine dar totusi sa ii pun babetzici calcate calde la gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Norma, eu am citit ca la puseul de crestere de la 3 luni li se intampla sa nu mai gangureasca asa mult. Insanatosire grabnica!

Oli, da asa ma gandesc si eu, dar cred ca nu mai consuma asa multe chestii din corp.

Am uitat sa le atasez adineauri pozele, pun si o poza cu torta.

Pup fetili!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Si torta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Haide ca in sfarsit brotacul doarme, isi tot da trunchiul spre stanga, apoi spre dreapta, nu doarme prea profund. De la 6 incerc sa-l pun in patut, la a 5a incercare, cand deja mi se acrise, i-am zis pe un ton obisnuit, ca pana atunci ii vorbeam in soapta: "hai Matei, fa nanitiza in pat ca baietii mari" si a ascultat, s-a oprit din scanceala si foit si a facut nanitza. Pana atunci incercasem cu shushoteli si pupaceli si toate dulcegariile.

La 4 lunite noi avem 67 cm si 9 kg, deci, dupa cum zice pediatra, parca avem un an :)) Atata vreme cat alimentarea e lm exclusiv nu tre sa ne facem griji de cresterea mare in greutate. Mirabela, daca poti sa treci in tabel noile info Si multumim frumos pentru explicatiile legate de indemnizatie, in sfarsit am inteles.

Anda, Olivia, Kytanutz, multumesc frumos pt aprecieri! Sunteti tare, tare dragute!

Olivia, de ce aveam eu impresia ca Maya e cu vreo 2,3 sapt mai mare ca Matei? Vaz ca-s doar 8 zile diferenta. Moama, deci Maya e super precoce la achizitii Mi-a atras atentia ca ai facut si tu vaccinul tot azi. Sper sa n-aveti parte de reactii adverse. Matei se poarta ca de obicei, n-are febra

Anda, iti ramasesem datoare cu un raspuns la achizitii, ce pot sa zic, noi n-avem d-astea, facem economie :))) Pe cat e de mare, p-atat e de lenevicios. Parca el se concentreaza doar pe si crescut. Matei doar isi ridica capul cand sta pe burta, se mai sprijina uneori si in maini, dar nu se ridica mult. Nu prea poate sa se intoarca pe o parte decat ajutat. Daca sta pe spatele, acolo ramane, doar misca trunchiul st - dr. Cand il tin in brate isi mai balangane si el capul, uneori ii pica barbia in piept. Dar mai tine uneori spatele drept si incordat. Sper sa mai evoluam si noi nitel

Kytanutz, de tuns nu m-am tuns mult, acum 2 luni mi-am tuns varfurile, inainte de botez. Aveam parul prins in coada in poza. Eu am dintotdeauna pb cu caderea parului, acum e groaznic, la dus pierd un pumn de par, pe jos sunt o gramada de fire, dar tot nu vreau sa renunt la parul lung. Nu cred ca tunderea lui face parul sa cada mai putin, doar ca fiind parul mai scurt pare si el mai putin. Are dreptate mami.ilinca, ce vesela si optimista ai redevenit! Sa ne dai si noua linkuri de pilates, daca ai

Carmen, ce-ti mai face puisorul? Sper ca papa bine si nu mai varsa Medicii ti-au zis ce a avut?

Corinuka, sigur ti-a crescut productia, daca i-ai dat asa mult san noaptea. Rezista si o sa vezi ca bebe o sa fie si el mai linistit. Nici nu stii de cate ori mi s-a agitat Matei la san asa cum descrii si tu si de cateva ori i-am dat lp sa vad daca laptele meu e problema, dar plangea si la biberon, slava cerului, deci alta era problema! Daca se agita cand il tii la san, ridica-te in picioare, leagana-te, daca e nevoie. Pe Matei asa il mai conving si astazi sa suga. Au si bebelusii problemele lor, marele avantaj e ca lm e cel mai bland cu stomacelul lor, daca mama mananca corect.

Norma, ce pot eu sa-ti zic e ca Matei are zile cand gangureste o gramada, de ma si mir si altele cand nu prea zice nimic. Dar raguseala aia si eu as verifica-o la pediatru, sa nu fie ceva. Sper sa n-aveti nimic! Si Matei mai tuseste si pare uneori ragusit, mai ales dimi, dar trece daca ii dau cu apa de sare in nasuc si aspir. Pediatrul mi-a mai zis sa-i dau siprop de tuse Eurespal, care e antiinflamator.

Paula, felicitari pentru voinicelul de Roli!

Mami.ilinca, hmm, intr-adevar, nu pot decat sa-mi imaginez cum ar fi sa mai am un bebe de 3 ani in afara de Matei... e greu, nici nu stiu, eu vreau bb 2 repede, dar parca mi-e si teama ca nu voi face fata.

Deci Anda, chiar esti o eroina, cu doi bebici atat de mici si-mi pare rau ca nu poti sta mai mult acasa cu ei, dar deh, asta-i viata, tre sa si castigam bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Kytanutz, sunt misto tunsorile, mai ales a 3 a cu bretonul ceva mai lung decat prima. Eu amparul tot ondulat, nu cret si m-am tuns in genul asta. Imi statea ok, doar ca mereu trebuia sa-l aranjez in fata cu placa si eram insarcinata atunci si mi-era asa lene, asa ca ajunsesem sa-mi prind bretonul in clame si sa ma rog sa creasca mai repede.

Ce tort ai facut tu acolo, cum plutesc capsunile alea in ciocolata

Apropo, dulciurile sunt considerare excitante, in special ciocolata si cauzeaza un bebe agitat si plangcios, mi-a zis-o si medicul azi, am si citit-o intr-o revista din intamplare Asa ca m-am consolat cu un gofri uns cu crema de alune

Mergi la inceput