Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Am avut o noapte grea: o tot verificam pe Ana de febra, PAul nu prea mananca, nu trage din san, nu stiu ce are. Pe la 4 dim nu avea chef de somn si tot asa. Acum fetele se simt slabite si fara chef de mancare. Nu au vomitat, doar Daria a avut un scaun apos. Ele sunt in dormiotorul nostru la TV si apoi daca sunt in stare le pun putin la teme si Paul e in living cu noi. Astazi nu s-au intalnit deloc. SPer sa vina zile mai bune si sigur vor veni.

Oana, sunt de aceeasi parere cu tine, sunt prea mici ca sa riscam si starea era prea nasoala ca sa imi permita refuzuri. Dr chiar a fost atenta si i-a prescris numai dupa ce au eliminat alte chestii, de aceea am facut eco. Cand sunt mici nu e de joaca.

Andreea, la noi in Suceava este magazinul TopShop, am sa merg sa vad ce preturi au la tigai.

Elfica, mie nu prea imi place sa folosesc perne de pene tocmai pentru ca nu le pot spala, am un fix de cand era Daria de 1 an mi-a spus dr sa nu mai folosesc perne de pene. Daria facea fff des bronsite asmatiforme si dr mi-a spus sa le scot, just in case. Tot atunci am dus la servici toate florile din casa, ce bine era sa nu am grija udatului .

Stiu ca mai avem un bobocel cu dintisori, e al unei mamici care intra mai rar si am uitat numele. Si Paul baleste la greu dar nu se vad totusi semne. Fetele au avut primii dinti in prejma a 1 an, erau stirbute la 12 luni iar caninii dupa 2 ani, dar nici nu am stiut de dureri, febra si diaree din cauza lor.

Kytana, nu imi vine sa cred cand citesc ca Luca doarme in patut, doarme cateva ore legat, parca ce imi amintesc eu despre somnul lui de acum 2 luni nu e adevarat .

Doarme P si trag si eu putin chiulul. L-as las cu sotul ca sa ies putin in oras dar nu am chef, sunt ca o closca, am impresia ca doar eu stiu sa am grija de el.

Elfica, de fiecare data mi se leaga ceva de maini cand merg la SH, aseara am luat un ceas de perete pentru bucatarie la 10 Ron si mai si schimb o vorba cu cumnata mea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si eu am senzatia ca nu mananca destul; adoarme mai nou la fiecare masa; saptamana asta a crescut 120 gr. In carti scrie minim 140 la 4 luni. Dar dupa ce mananca pare ok, rade, gangureste, nu pare infometat. Are 6 mese la 4 ore. Cam asa e si la voi? Eu ii dau cand cere nu i-am facut program. Iau si Galafor forte si More milk plus si poate ca nu am totusi destul? Ma dispera alaptatul asta, parca nu mai trec astea 6 luni cat mi-am propus. Desi voi continua daca voi avea si voi depune eforturi sa alaptez si mai departe dar as dori minim 6 luni. OFffffffffffff inca 2 luni jumate ..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Norma, poate papa mai repede? Pingu mic trebuie sa ma rog de el sa stea mai mult la san, ii arde numai de joaca si de gangurit si tras pe mami de fata. Probabil ca asa sunt ei, sigur daca le era foame, se faceau auziti, nu crezi?

Carmen, asa este, nu imi vine a crede! Stiu ca toate m-ati incurajat ca va trece perioada, dar la momentul respectiv mi se parea ca nu va creste niciodata! Of of, multa sanatate fetelor si lui Paul!

Oli, Oli, p-unde esti? Pe Maya o ametesti? Ba la tzitzi, pe picioare, o adormi pe domnisoara? Haide sa ne dai de veste, cum fu noaptea? azi cum este? (moa ce rime scot,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Aici-aici, pic de somn

Maya a adormit pe picioare dupa ceva proteste si cred ca ma bag si eu la un nani.

Noaptea super! Treziri la 4, 7, 8.45 si final la 10.15 Ultimul somnuc a fostbpe mine. Eu in schimb n-am mai dormit de la 8.45.

Pup!

Ps: Kytanutz, iti sta fb!

Pps: Mira parca mai era cu dintisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

BUNA FETELE

NOI SUNTEM CU DOI DINTISORI JOS IESITI DEODATA ,LA 3 LUNI SI 3 SAPT, NU MA BUCUR IN MOD DEOSEBIT CA I-AU CRESCUT MAI DEVREME, NU E O MANDRIE, BUCURIA CEA MARE ESTE CA I-AU IESIT FARA PROBLEME, NU TU FEBRA SAU ALTE STARI NEPLACUTE.
IAR DISCUTIILE PE BAZA DINTISORILOR LE CONSIDER INUTILE PT K FIECARE COPIL E DIFERIT SI SE DEZVOLTA DIFERIT, MIE MI-AU IESIT TOTI 4 INCISIVII LA 4 LUNI LA 20 SI CEVA DE ANI MI-AM SCOS O MASEA, DESI PUTEAM SA O SI TRATEZ, DAR NU AM VRUT SA RISC SI ABIA ACUM LA 30 DE ANI IMI SIMT UN PIC DANTURA SENSIBILA DUPA SARCINA, SORA MEA SI FRATELE MEU AMANDOI CU DINTI LA 1 ANI SI RESPECTIV 9 LUNI AMANDOI CU PROBLEME DE LA 18 ANI, DECI CINE MA ASIGURA PE MINE K DACA II CRESC MAI TARZIU SUNT SUPER SANATOSI, NIMENI, EXACT CA SI CU ALAPTATUL ORICINE , ORICE AR ZICE NU CRED VARIANTA K AI LAPTE CAT CERE BEBE, AM AVUT SI AM O FATA CAREIA II PLACE SA PAPE , A IUBIT TZATZUCA MAMII, AM BAUT APA, LICHIDE SI CEAIURI CHIAR SI DE LACTATIE CE AM GASIT PE AICI , POMPA MEREU DUPA MINE K AM SI STRICAT UNA A TREBUIT SA CUMPAR POMPA NR 2 CU SPERANTZA CA REUSIM SI NOI SA MERGEM CU TZATZA MAI DEPARTE MACAR TZATZA SI SUPLIMENT, DAR POVESTI DUPA CE IN LUNA A 2-A AM ALAPTATA EXCLUSIV RAR 1-2 BIBE DE LP PE SAPT COMPLETARE K NU MAI CURGEA NIMIC DIN TZATZA SI FATA MAI VROIA APOI BRUSC A INCEPUT SA IMI SCADA LACTATIA SI FATA SA PLANGA LA TZATZA DUPA O SAPT AM CEDAT SI I-AM BAGAT SI LP SI VAZANDU-I REACTIA AM PLANS IN HOHOTE SI AM BLESTEMA TOTI FILOZOFII CARE SP K AI LAPTE CAT II TREBE COPILULUI SI INCET INCET LAPTELE MEU A DISPARUT K PRIN MINUNE SI ERA DIN CE IN CE MAI APOS SI MAI PUTIN HRANITOR PT K MEREU AM AVUT UN LAPTE GRAS SI DE UN ALB CURAT, IAR ATUNCI ERA GRI SI APOS, IAR MESELE MELE MAI DESE DECAT INAINTE SI DEGEABA, SINGURUL SFAT PRIMIT A FOST SA FOLOSESC POMPA , SA BEAU MULTA APA PE LANGA MANCARE SI SA II DAU SA SUGA DE FIECARE DATA KND CERE, TOATE MITURI, ASA K MAI BN FACE FIECARE CUM SIMTE K E MAI BINE PT COPIL NU SA IL CHINUIE K A ZIS NU STIU CINE NU STIU CE

CU TOATE ASTA FIICA NOASTRA CRESTE F BN NU E NICI F GRASA NICI F SLABA LA 4 LUNI CU 7220 SI 69 CM NU CRED CA E HOROPSITA K NU E PE LM SI DREPT URMARE NICI NU CONSIDER K EMAI PUTIN INTELIGENTA DECAT UN COPIL CU LM, DA E ADEVARAT K NU FACE NICI O ROSTOGOLIRE, DAR FACE MULTE ALTE LUCRURI PE CARE ALTI BEBELUSI LE FAC LA 5-6 LUNI, DAR NICI LUCRUL ASTA NU INSEAMNA K E UN BEBELUS MINUNE SAU SUPER INTELIGENT, ARE UN CARACTER CARE E NUMAI AL EI, SE DEZVOLTA CUM SIMTE EA CA E PREGATITA, NU O CHINUI CU EXERCITII SAU ALTE METODE DE A O FACE SA FACA ANUMITE CHESTII, TOT CE A FACUT PANA ACUM A FACUT SINGURICA PT K ASA A SIMTIT EA CA TREBE SAU POATE SUNT 24 DIN 24 CU EA SI MA BUCUR DE FIECE CLIPA PETRECUTA IMPREUNA PT K STIU K NU SE MAI REPETA SI ASTA E PRIROTATEA VIETII MELE ACUM, SA II SAVUREZ FIECE MISCARE, GANDURIT, CUVINTEL.

LEGAT DE STATUL IN FUNDULETZ, CU RISCUL DE A RIDICA FEL SI FEL DE REACTII O TIN ZILNIC IN FUNDULETZ LA CEREREA EI, ASTA INSEMNAND K O TIN IN BRATE, IN LEAGANUL EI CARE SE REGLEAZA IN 3 POZITII DIFERITE UNA FIIND SEZAND IN FUNDULET SI ASEZATA IN MIJLOCUL PERNII DE ALAPTAT IN FATZA MEA SI NE JUCAM ZILNIC ASA CATEVA MIN MAXIM 10 CHIAR DACA EA VREA MAI MULT, ALTERNEZ STATUL IN FUND CU CEL PE BURTA SI APOI PE SPATE POZITIE PE CARE O ACCEPTA DIN CE IN CE MAI PUTIN. ASA ARE UN PROGRAM DE 2ORE MAX 3 PLIN DE ACTIVITATI CARE O OBOSESC SI O SOLICITA SA NU FIE SMIORCAITA SI APOI CERE SINGURICA SOMN CARE E DE 2 ORI PE ZI SI E UN SOMN BUN DE 2-3 ORE ASA K NU CONSIDER K II FAC CEVA CE NU II PRIESTE DIN MOMENT CE SE DEZVOLTA NORMAL SI STIE SA CEARA DEJA CE VREA

LEGAT DE DIVERSIFICARE UNDE FIECARE ARE DREPTUL SA HOTARASCA PANA SI DR SI HEALTH VISITATORII SFATUIESC IN FUNCTIE DE PROPRIA PERSONALITATE PUTINI SUNT CARE SPUN K DUPA 17 SAPT STOMACELUL SI SISTEMUL DIGESTIV SUNT PREGATITE PT INTRODUCEREA MANCARII TREPTAT SI USOR SI ASTA SE FACE ORICAND PANA LA 6 LUNI IN FUNCTIE DE DEZVOLTAREA FIECARUI COPIL DEOARECE UNII CHIAR POT CERE PAPA MAI REPEDE DAR TOTODATA FIECARE MAMA TRE SA FIE F ATENTA SA NU CONFUNDE CEREREA CU DEZVOLTAREA COPILULUI DE 4 LUNI CARE FACE NISTE SCHIMBARI DESTUL DE VIZIBILE IN PROPRIUL COMPORTAMNET SI E FOARTE PROBABIL SA FIE MAI MANCACIOSI CATEVA ZILE.

CAM ASTA E,NU AM RECITIT CE AM SCRIS K NU AM TIMP, DREPT URMARE A SE INTERPRETAT CUM VREA FIECARE
SPER TOTUSI K AM SCRIS CE AM GANDIT SI NU AM MAI GRESIT IN EXPRIMARE, LUCRU CARE MI SE INTAMPLA DESTUL DE DES DE O PERIOADA, DAR CARE O SA TREACA DE LA SINE.

WEEK-END PLACUT TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

eu am impresia ca toata noaptea am dat san..prima data la 1 si ceva si apoi nu mai stiu, m-am tot uitat la ceas, dar degeaba..ora 6 ne-a prins tot asa, molfaind si dormind..pe la 8 am tras si eu pe dreapta si bebe a primit umpic de lp...apoi am muls pe la 12 120ml si i-am asigurat o masa!
e foarte marait, plange mult, nu stiu ce are, vrea doar in brate, cu spatele lipit de mine si se ridica in fundic..l-a pus in carucior in pozitie semiculcat, i-am dat jucarii, l-am plimbat, i-am vorbit/cantat ...nimic...apoi a-nceput sa se joace cu o minge si a adormit!..am apucat si eu sa mananc o supa..
pupici la toate! (am calculatorul praf, nu nominalizez ca nu mai apuc sa postez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si Andrei e marait si vrea doar in la mami in brate, plimbat prin casa, explicat tot ce este prin casa, ii umbla capul ca pe rulmenti, tot trebuie sa vada in toate directiile. Este extrem de curios dar e obositor sa stai cu el in brate toata ziua. Ma mai ajuta mama dimineata si sotul dupamasa. O sa treaca si perioada asta sper.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Daniela, important este ca i-au iesit fara sa iti iasa si tie par alb in acelasi timp .

Fetele mele sunt putin mai bine, au mai prins puteri. Sunt singura teafara din casa in rest toti sunt betegi. Sper sa pot dormi mai bine noaptea asta. Stresul si oboseala din spital are repercusiuni asupra cantitatii de lapte .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen si la noi atunci cand a avut D rotavirus i-au bagat antibiotic ciprinol. Faza e ca rezultatul a venit in 3 zile si nu-l putea lasa asa. Daca o sa te uiti pe rezultat o sa vezi la ce bacterii au facut ca e posibil totusi sa fi fost infectie dar cu altceva fata de ce au facut ei. La noi se facea la Salmonella, Klibsella, Campylobacter si inca ceva, imi scapa acum. Dar pot fi n bacterii care provoaca diaree... important e ca lui Paul i-a trecut si e bine, nu a facut reactii mai nasoale. Sanatate multa!

Eu de la 4 luni (de 3 sapt) il mai cantaresc pe cantarul meu prin diferenta si tot 8 kg arata, tare is curioasa pe cantarul lor cat o avea.

Moro cat te mai chinui si tu cu alaptatul. E greu, te cred... o fi facut o dermatita, daca e de la transpiratie ar tb sa treaca dupa baie, daca o fi de la ceva tre sa-ti dai seama tu la ce.

Am intrat in ceata totala cu luna asta in care tre sa stea sotul. Is nebuni astia, pe cuvant. La fel si cu actele cerute, mie mi-au cerut total alte acte fata de voi. Totusi in cazul taticilor care nu lucreaza, nu vad de ce ar lua indemnizatia mamei.

Alive bine ai venit! Te primim cu drag in grupul nostru. Poate te trece Oana pe prima pagina.

Kytana iti sta f bine!


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mirabela, nu am vazut rezultatul, mi l-a spus prin telefon. Nu era venit cand am iesit eu din spital. Poate fac rost de un duplicat. La internare l-au cantarit pe Paul si era afisat 6000g,in fisa au scris 5800 si scutecul era uscat uscat si avea doar un body cu maneca scurta.

Moro, mult de chinui cu alaptatul si te admir.

Daniela, e foarte frumoasa Emma in poza de la avatar.



Mergi la inceput