Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Delia, bine ai venit! Poate ne dai si cateva detalii despre Iustin sa completam prima pagina. Se pare ca odiseea noastra are un nou mezin.

Mirabela, Oli, mercic

Carmen, pai daca nu esti tu ne-beteaga (), atunci cine? Ma bucur ca sunteti mai bine!

Corinuka si eu cand dormeam cu pingu mic langa mine aveam impresia ca suge incontinuu. Eu sunt sigura ca bobocelul mic se simte taaaare bine langa mami! Sigur vei reusi sa il alaptezi asa cum iti doresti!

Dani, of, pari cumva suparata. Dar Emma arata fff bine, frumusica foc, zambitoare, cu obrajori pufosi, se vede ca ii prieste dragostea lui mami Acum am obs in poza. Si eu i-am luat perna din aceea lui Luca, e f buna si sa stea sprijinit de ea si sa ii dau papica

Dragelor, ma urez o noapte linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Alive, bine ai venit!

Carmen, tine-te tare ca tu esti baza!

Corina, la fel ca Kytana si eu cand o iau pe Maya langa mine mi se pare ca suge non-stop si eu amortesc sa stau in aceeasi pozitie.

Daniela, si mie mi se pare ca esti suparata. Imi pare rau daca ceva din ce s-a scris aici te-a suparat sau te-a facut sa te gandesti ca te judecam in vreun fel sau mai stiu eu ce. Sigur nu asta a fost intentia. Eu personal stiu ca am zis de faza cu relactatia pt Corina si ti-am recomandat si tie sa citesti in caz ca te interesa, dar nu a fost cu vreun scop anume, sau sa te judec, doamne fereste! Asa ca daca cumva esti supi pe noi, nu mai fi ca nu vrem asta.
Eu sunt sigura ca tu ai facut tot ce ai putut pentru Emma, si ea este o fetita frumoasa si desteapta si sanatoasa.
Daca mai tii minte ziceam eu pe la 3 luni ca-mi spunea pediatra ca daca nu mai am lapte sa nu disper si sa fac vreo tragedie din asta. Ca ea la primul copil a alapatat un an si ceva si la al doilea a putut doar 3 luni. Si mi-a zis ca pitica si-a luat oricum tot ce-i trebuia pana acum, toti anticorpii necesari, asa ca nu e tragedia daca nu mai suge

Azi am facut un orez cu lapte si cu stafide I-a placut si lui tati. Vroiam sa fac clatite, dar uitasem sa-i cer mamei gem. Apropo, azi a fost sotul cu ea si i-au scos piciorul din ghips, in sfarsit! I-a zis ca dupa o saptamana sa renunte la cadru si peste 2 saptamani sa vina iar la control. Si cica prin iulie sa vinsa sa-i scoata fiarele alea sau ce i-a bagat pe-acolo

Mai tineti minte ca va povesteam anul trecut ca i-a ridicat sotului masina si a platit 7 milioane sa o ia? ei bine, a venit si amenda de circulatie aferenta! 280 lei Si a venit recomandata pe 15, el de-abia pe 17 seara a putut sa ajunga la posta si ma umplusem de nervi ca trebuie sa o plateasca intreaga si nu jumate. Apoi am aflat ca se considera 2 zile de cand a ridicat-o, deci poate plati jumate. am chemat-o ieri pe sora-mea sa vina sa ia ea amenda sa o plateasca, ca ploua si nu puteam iesi cu pitica si la CEC inchid la 5 si nu putea ajunge sotul. Mi-era si mila de ea ca ploua si batea vantul. Se duce la CEC, aia nu mai primeau amenzi . Se duce la posta, ii spun aia ca nu pot sa incaseze doar jumate, ca pe plic e data de 15. I-au zis ca daca a ridicat-o pe 17, trebuia sa-i fi pus o stampila pe plic, ceea ce nu s-a intamplat. Asa ca aseara s-a dus sotul la posta sa-i puna stampila, era alta tanti, care nu prea il credea ca a ridicat-o pe 17, i-a pus pana la urma si a platit doar jumatate.

ne bagam si noi la baita.
O seara usoara!

Pup fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Corina inainte cand papa mai mult lp, tot asa agitat era? Daca-i dai completare tot asa e? Asa poate iti dai seama daca se satura sau nu. Si al meu la 4 luni s-a schimbat total, doarme f putin ziua, azi a dormit 15 min, apoi iar 15, apoi 30, culcarea de seara la 9. Nu mai sta nicicum singur. Vrea in fund. Se sprijina pe picioare in bratele mele, chiar l-am pus pe picioare pe pat sustinut sa vad ce face si ce credeti, face pasi. Nu stiu cum a reusit dar asa frumos paseste, am inteles ca ei au instictul asta de a pasi.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma a fost si la noi o per cand papa mai putin, a trecut acum. Acuma depinde de cat papa, goleste ambii sani? Eu imi dau seama cand papa bine 10-15 min la un san si vrea si al 2lea. Tot la 3-4 ore si noi, acum are 2 treziri noaptea, cred ca avem un puseu.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

La amandoi sanii il pun cam 15-20 minute si eu la un san acuma. Am avut o perioada in care in 20 minute papa amandoi sanii. Uneori mai nou dureaza si o ora masa. Nu conteaza, ideea e sa ia in greutate si sa se sature. Noapte buna fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Gabriela sunt lucruri care se potrivesc la o majoritate dar nu la toata lumea e la fel, de aici probabil se spun diverse despre alaptat, dinti, etc. Si daca nu mi se potriveste mie nu inseamna ca n-o fi asa... De ex mie nu mi s-a potrivit faza cu alaptat-diversificare usoara, teoretic pare logic, gustul alimentelor trece in lapte, bb e invatat cu ele si le accepta mai usor apoi... Nici alaptat-putine alergii, am avut o groaza de probleme desi in fam nu avem cazuri. Teoretic cantitati mici din alimente trec in lapte si se obisn bb cu ele iar cand le papa nu mai face alergie. Insa altele s-au potrivit.

Sa nu interpretam gresit spunand ca bbii alaptati sunt mai inteligenti decat ceilalti, pe OMS era vb de studii facute la copii mai mari si adulti unde au constatat ei ca ar avea un grad de inteligenta mai mare, lm ar contine acizi grasi esentiali si fosfolipide care dezvolta creierul... nu bebelushii ar fi mai destepti... Dar eu nu cred ca numai de asta depinde inteligenta, nu cred ca un cersetor alaptat pana la 2 ani si crescut pe strada ar avea un iq mai mare decat unul care a mancat lp dar a invatat si mai are si o gena buna... Acuma nu stiu detalii despre studiile lor... Nici al meu nu face multe desi e cel mai marisor de pe aici, as putea s-o pun pe seama prematuritatii dar eu il consider normal, are ritmul lui si n-are leg cu alaptatul... Sunt convinsa c-ai facut tot ce-ai putut si abia acum la al 2lea copil cred ca nu mai poti avea lapte la un moment dat, am avut si eu probleme si inteleg asta f bine. La D credeam ca nu se poate dar am avut tot timpul mult pt ca cerea si el mult. Si eu de multe ori ma gandesc ca daca n-o mai fi asta e. Sanatosi sa fim si sa fim impacate ca am incercat cat am putut.
Sa ne mai spui si noua cum e cu diversificarea acolo, sunt curioasa cum e in afara.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Multumesc frumos de primire! Sa va spun cate ceva despre puiutul meu. Iustin avea cezariana programata in 29, dar a decis sa se nasca in 26 (tot prin cezariana). A avut 3,450 kg si 52 cm, si scorul Apgar 10. peste o saptamana implineste si el 3 luni, deocamdata a luat in fiecare luna cate un kg. Mananca bine (lapte matern), noaptea se trezeste cam la 2-3 ore, papa si adoarme inapoi, ziua e foarte cumintel daca il tine cineva in brate...altfel face scandal. Zambeste si gangureste toata ziua, ii place mult sa se uite in oglinda, adora un set de beculete de brad in forma de stelute (se bucura mult cand le vede). Cam atat deocamdata... noapte buna si linistita tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata dragelor,

Cafea, ceai, laptic? Ce serviti?

Noi am avut o noua noapte super, sa n-o deochi! Culcat la 23.30, treziri: 4-4.30, 7.30-8, 9.20 final

Ieri iar n-a facut kk toata ziua si ma asteptam la o noapte agitata, dar se pare ca mu-a facut o surpriza. Face acum in schimb E la carusel si tot o aud.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Daniela, si mie mi se pare ca esti suparata.
Precizez o treaba..ca poate si eu am contribuit. Cand ai scris tu despre dintisorii Emmei m-am gandit ca nu m-as bucura sa ii dea dintii asa devreme Sophiei. Am gandit-o din punctul meu de vedere, si uite ca mi s-a intamplat sa ii dea si ei la 4 luni jumatate. Acum imi pastrez parerile initiale - nu sunt incantata, dar nu fac din asta un capat de lume pentru ca asta e! Ne descurcam cu ce avem.Si cine stie daca nu o sa fie mai bine asa decat la David caruia i-au dat dintii la 8 luni si are acum zone mari de demineralizare si are cel putin 5-6 plombite. Plus masele sigilate...

Eu incep sa cred ca in privinta alaptarii sunt multe mituri.Nu pot fi acuzata ca ''vulpea care n-ajunge la struguri'' pentru ca David a fost alaptat 3 ani.Stiu ca studiile se fac pe populatii mult mai mari, dar nici la odisee la David nu au revenit mai repede la greutate initiala mamicile care au alaptat. Si-au revenit spectaculos cele care erau facute sa fie slabe, chiar daca au dat lp...deci tine de structura lor, de genetica, sau de altele.
La fel, ca a zis acum Mirabela de diversificarea usoara a celor alaptati...Bine ca nu am stiut asta la David, ca a fost un chin pana la un an. Dar chin de ala de ii numaram linguritele (cand era mai mult de una) si cand altii mancau cate 100 ml fara sa respire (e o metafora doar ), David manca si el acolo 2-3 lingurite (adica 15 ml- ca stiu si acum cum se convertesc )

Deci eu zic sa nu le mai luam chiar mot a mot nici contra nici pro alaptare, sa le luam ''cum pica'' si sa ne vedem in continuare de cresterea lor frumoasa si in liniste si pace...cu mamici odihnite si surazatoare

MMa bag sa va fac capitol nou.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

Capitol nou
Oana

Mergi la inceput