Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Carmen ,am si delimano si dry cooker...ori nu stiu eu sa gatesc la ele ori au reclama multa si degeaba.Oricum fara ulei nu ai nici o sansa sa gatesti.Am o prietena care e ff multumita de tigaie.Eu nu.Eu le-am achizitionat in ideea de a gati fara ulei ,la abur si sa iasa si bun,gustos si crocant,ca in reclama...dar asta e doar in reclama.

Alocatia mi-a intrat si mie.In decembrie 400 roni si acum in ianuarie 200.
Ceilalti inca nu,ca am depus dosarul tarziu,cred ca in decembrie a depus dosarul contabila.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello,

A dormit si pitica mea 4h45 dar de jumatate de ora eram eu treaza, vorba Kytanei cu sanii pietroi, si o pazeam sa se trezeasca. La primul scancet am si sarit sa o iau din patut

Carmen, si mie mi-e cam frica sa o mai scot din casa ca am auzit ca nu stiu ce viroza nenorocita circula. Cum sunt fetele?

Andreea, ce harnicutza ai fost!

Kytanutz, deci avea dreptate Mirabela ca daca depuneam mai repede, intrau si banii mai repede! Sau tie tie ti se terminase postnatalul cand ai depus? Ca eu am asteptat intai sa mi se termine postnatalul si apoi am depus si mi-au zis ca de-abia la sfarsitul lui martie intra banii. Foarte repede ti-au intrat, mai ales ca tu ai nascut la o luna si ceva dupa mine.

Stelutz, pup brotacelul

Nu mai stiu ce s-a mai scris ca am tot citit in reprize si la ora asta nici nu compilez bine.
Noi am fost in vizita pe seara, pana in ora de baita, de la 4-9. S-a comportat bine piticuta. A avut si 2 reprize de somn, una de 50 min in pat si una de 30 min pe mine.

De adormit si ea adoarme mai nou din nou la san, ca atunci cand era mititica. Ziua o ametesc putin pe picioare, dar se miorlaie si cum o pun la san asa ametita, imediat pica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Andreea (nu_mai_stiu), Emmei de Daniela Bejan i-au dat dintisorii si mai repede.
Cum ziceam, mie nu mi se pare asa de bine sa le dea asa repede, dar oricum nu am ce sa fac. Acum se pregateste sa iasa si fratele dintisorului - ca astia vin perechi .O sa am iepuras cu doi dinti jos.

Carmen, eu stiu ca nu e ok sa se dea tratament preventiv cu antibiotic, dar sa stii ca de aia i-au dat si lui David. Pentru ca era foarte mic si pentru ca sa astepte rezultatul de la analize 3 zile putea sa insemne si moarte atunci.Ei sunt mici, se deshidrateaza extrem de repede (ai vazut si tu) si daca il lasau fara tratament si chiar se dovedea ca era de antibiotic si intra in colaps sau Doamne fereste...eu zic sa lasi patania asta departe si sa nu te mai gandesti la ea si in nici un caz sa nu te gandesti ca ai facut rau ca i-ai dat antibiotic.
Repet: nu incurajez ca practica, nu sunt de acord cu antibiotic pentru rosu in gat (noi facem macar analize sa vedem daca e ceva) - dar mai incolo se pot astepta si rezultate 3 zile. Acum sunt prea mici si medicii nu risca uneori mai ales in situatii ca asta.

Kytana, eu stiu ca citisem legea aia cu a 12a luna si spune clar ca tatal nu e obligat, dar daca nu isi ia tatal atunci indemnizatia aia oricum se pierde. Deci ori ia a 12a luna cealalata persoana (care nu a luat indemnizatia in primele 11 luni) ori nu ia nimeni. Mama poate sta acasa dar fara bani.
Noi vorbim oricum generic de 'a 12a luna', ca practic se poate lua oricand acea luna.Dar evident ca din cauza birocratiei si a altor cauze, cei care ar sta acasa ar alege ultima luna, nu alta pana intr-un an.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Despre tigai...stiu ca astia de la tv zic mereu ca numai eu au adevaratele tigai Delimano si Dry cooker si altele...deci daca sunt luate de la topshop teoretic ar trebui sa fie cum zic ei..practic nu stiu.
Au tot fost oferte si pe net de tigai genul astora, dar nu ca astea si de aia se poate sa nu fi fost lumea asa multumita....zic si eu..
Voi le-ati luat de la topshop?

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

"Art. 11

Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia."


Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Fetelor e f important sa cumparati produsele de la magazinul careface reclama la tv si nu alte site-uri fantoma (nu vreau sa fac reclama); eu am f multe de la ei si sunt f multumita; in tigaia Dry cooker iese mancarea ffff gustoasa dar eu pun o lingurita de ulei. Am si mopul H2O, am si aparat de masaj, si saltea, perne, papuci Walkmax...Dar am facut o gresala odata din dorinta de a economisi bani si am comandat mopul H2O pe un alt site. Pozele erau identice, pretul la jumate; cand a sosit coletul era un plastic ordinar care lasa apa pe tot parchetul; dupa o luna de telefoane si scandaluri mi-am primit banii inapoi si am luat mopul de la cei care ii vad zilnic la tv(nu dau nume sa nu fiu acuzata de reclama). Sunt f multumita si linistita pe cand va merge Andrei in patru labe ca voi avea podelele dezinfectate fara chimicale, doar cu aburi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Si mie mi-a luat soacra din piata din Galati o asa-zisa Dry Cooker si normal ca e o porcarie! Am luat o super oala dintr-un material bun de la firma Berghof, cred ca si tigaile lor sunt ok. O doamna care imi aduce lapte de vaca spunea ca are Dry Cooker si e super, micii ies excelenti in ea... Noi avem tot felul de tigai si momentan am zis pas. Dar iauin calcul achizitia doar de la producator, nu vreau sa risc sa iau vreun fake. Norma36, pernele cum sunt, isi mentin forma, pot fi spalate? Pe mine ma enerveaza toate pernele din comert ca melana aia din interior se aduna, se face guguloaie si numai a perna nu mai arata... Am zis ca ma duc la tarani sa comand perne veritabile din fulgi de pasari. Am si de-astea, mostenite :) Dar ma gandesc ca ar avea si ele nevoia unei spalari, ca nu ajunge sa schimb doar fata de perna. Stiu ca se recomanda sa schimbi perna la 2 ani, hai, nici asa, dar nici sa se adune microbii si acarienii la infinit... Orice alta sugestie de firma e binevenita

Vigantolul si eu i-l dau dimineata, ca asa nu uit. Prima grija asta e, ca nu risc sa il dea afara o data cu o posibila regurgitatie. Daca i-l dau in timpul zilei, de oboseala, ajung sa nu mai stiu daca i l-am dat sau nu in ziua respectiva si ma intreb, cand i l-am dat o fi fost azi sau ieri Seara risc sa adoarma fara sa i-l dau si atunci formula magica e dimineata, imediat dupa trezire. Cu Ca procedez la fel.

Carmen, fetele sunt bine? Sper sa nu o iei de la capat cu voma si alte simptome neplacute... Cum a fost la mall-ul din apropiere? Doar mai schimbi aerul si o vorba-doua sau gasesti si chestii ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Buna fetelor. Ne primiti si pe noi in grup? Eu sunt Delia, am 27 de ani. Iustin s-a nascut in 26 oct, este un puisor vesel, zambeste la toata lumea. Mai are un fratior, David de 4 ani. Tati e tare mandru ca are 2 baieti, eu as fi vrut si o fetita, dar nu mai incerc, ca poate iese tot baiat si ajung soacra cu 3 nurori ;) Sa aveti o zi frumoasa, bebelusi sanatosi si papaciosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Pernele sunt din ceva material latex sau spuma cu memorie si sunt anatomice si antialergice. Eu le-am spalat, nu s-a intamplat nimic cu ele; in general le fac cu aparatul cu aburi pt dezinfectare. La fel si salteaua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata si de la ametitii de noi! Dau mere si morcovi in aceasta dimineata

Oli, mie mi se termina postnatalul pe 28 nov, am fost aproape de limita cu cele 42 de zile. Am depus cu cateva zile mai devreme, cred ca pe 19-20 nov. Stii ca ei zic ca poti depune doar dupa terminarea post-natalului si sa vezi ce procese de constiinta mi-am facut atunci, ca poate am probleme ca l-am depus mai devreme. Imi amintesc ca m-am trezit speriata din somn (adica cele 2h pe care le doarmea atunci pingu mic) ca vai nu primesc indemnizatia, ce-o sa fac, trebuie sa mai raman in tara, etc etc. Ce-i drept, decizia am primit-o f rapid, la 2.5 sapt de cand am depus. Ma asteptam sa intre banutii in feb., dar ma bucur ca au intrat acus

Oana, iepurasul dragalas! Cat de scump trebuie sa fie. Nu arunci in noi cu vreo doua pozici pe contul comun? Pritiii pliiiizz Da, banuiam ca asa este cu legea, ce sa ii mai faci. Sincer nu mi se pare okay, mai ales daca celalalt parinte nu lucreaza sa opreasca indemnizatia... Dar, probabil ca cei care s-au gandit la metoda asta nu au luat in calcul si aceasta varianta, Noi sa fim sanatosi!

Stelutz, dl Matei doarme din ce in ce mai bine vad Ziua sa stii ca si pingu mic sa tot mai mult treaz, iar somnicurile sunt scurte. Bine, el nu a dormit niciodata f mult.

Andreiuta, ce mai face Andrei mic?

Carmen, cum se mai simt fetele?

Aseara l-am adormit pe pingu mic pe la 21.15 si a dormit baiatul meu pana pe la 01.20, apoi la 03.40 a facut iar ochisori, l-am maiadormit pana la 04.30, apoi papa, somnic pana la 07.40,apoi tzitzi cu mami in pat si trezire la 08.15. A stat cumintel in patuc, s-a jucat cu manutele, s-a tot uitat la carusel, apoi s-a cam miorlait pana ce intru-un final a adormit la 09.50. Sa vedem cat doarme acum.

Voi ce mai faceti? Norma? Anda? Anaomaria? Ramona? Lumi? Dani? Bobulet? Si toate fetele noastre dragi De Lalu mai stiti ceva? Sau de Simonix?

Pup fetili si boboceii si bobocitele

P.S Sa nu radeti f tare, dar am pus pozele cu tunsoarea mea - nu sunt fotogenica, nu am fost niciodata. Imi amintesc ca, la sectia de politie, cand am fost sa imi fac pasaportul mi-au cerut si un alt act de identitate pt ca nu semanam cu CI-ul. Le-am dat permisul, lucru care i-a contrariat si mai tare. Alt act cu poza nu aveam, dar a fost taaaare amuzant.

Mergi la inceput