Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna searaaaaaa!

Ma bucur ca sunteti bine! Stelutz, Corinuka nici Luca nu prea doarma ziua, dar astazi am reusit sa il pacalesc si a dormit intre mine si dl Pinguin, dar s-a trezit atat de speriat, mi-a luat jumatate de ora sa il linistesc. De obicei catnaps de max 30 min, evident e marait, dar nu vrea nici pace sa doarma ziua.

Deci ma tunsei, o poza nu am inca, dar maine va pun, promit!

Carmen, cum mai sunteti? Norma? Luca atunci cand mai da afara, da uneori transparent cu urle de laptic digerat.

Corinuka, Ramona, niste frumoase evident, cu puiuti pe masura !

Oli, pe unde esti? ma asteptam sa umpli cateva pagini astazi

Pana acum 1 sapt acceptase cat de cat suzetele de la Avent, dar acum nu mai sunt interesante, cateodata le mai ia noaptea, pana adoarme apoi le scuipa. Pumnuletul este la putere. Mirabela, este adorabil domnu' Calin!

Elfica, ce mai faceti?

Noapte buna va doresc si bebeii pupacesc mamicilor somn usor, alaturi de puii lor Na ca mi-a dat cu rima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, sa-ti fie de bine tunsoarea! Asteptam poze.
N-am scris povesti azi, ci doar pe scurt ca am avut putina treaba. A trebuit sa fac un pachet turistic pentru 2 cupluri care vor sa viziteze Napoli + imprejurimile in aprilie. E un hobby de-al meu si toata lumea zice sa-l fac un business, dar mi-e groaza de acte. Pana atunci "lucrez" asa pt prieteni si cunostinte care de cativa ani numai la mine apeleaza pt concedii. Eu le dau oferte la preturi super bune, imi ies si mie ceva banuti, si toata lumea e multumita.
Daca tot a venit vorba de concedii, mi s-a facut si mie pofta si m-am apucat sa ma uit si pentru noi

Pitica m-a surprins ieri cu cat a putut sa doarma 1+2+2+1. sper sa nu fie vreun efect de la vaccin, ca numai la asta ma gamdesc.

Acum suntrm la prima trezire. 23.40-3.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Hiadeti la o cafeluta. Noi suntem treji de la 6 ca de obicei.

Kytana am uitat sa te felicit pt tort, tare bine mai arata! Si la multi ani pt sot, tinerei mai sunteti!

Ramona foarte frumosi sunteti toti trei iar tu ti-ai revenit f usor, asa-i?

Carmen se poate sa faca si o candidoza de la antibiotic la putzulica, tin minte ca odata mi-a spus sa-i pun rivanol.

Tot uit sa spun, Maya e o frumusete, am mai spus ca seamana cu Frichi al meu, nu?

Stella esti foarte tanara si frumoasa, pari si slaba, asa-i?

Norma a mai vomat si al meu asa dar am pus pe seama mucilor. Chiar si acum recent, desi nu avea muci care sa se vada dar se aud cum fornaie in spatele nasului.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen cred ca e mai simplu sa punem poze direct in galerie, nu necesita incarcare, pus linkuri, etc. E drept ca-i mai expus dar asta e...

Eu cred ca mi-am dat seama de ce mi-a scazut lactatia la un mom dat, tot refuzand sanul, ii bagam la inaintare cand unul, cand altul, el sugea cate putin si apoi urla, nu scotea din san cat trebuia sa goleasca, eu nu storceam si produceam tot mai putin. Asta e o metoda clara de scadere a lactatiei. Golesti sanul, se umple, daca nu, la revedere laptic. Voi sa nu faceti ca mine... acu m-am desteptat si eu... doar stiam lucrurile astea dar cu stresul ala ca nu "ma" vrea, nu m-am mai gandit la asta.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Suzetele/linguritele le sterilizez cam in fiecare zi sau la 2 zile cu solutie chicco, jucariile doar le spal bine.

Corina te-am vazut si pe tine, ai niste ochi tare frumosi, David seamana cu tine la ochi? Nici al meu nu prea mai doarme, fura cate juma de ora ziua, in 2-3 reprize, atat. Il las asa, doarme noaptea bine.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata,

Sophia are un dintisor - dreapta jos (dreapta cum ne uitam noi, ca la ea vine stanga). Nu sunt atat de incantata de idee, nu mi se pare asa de minunat pentru mai tarziu faptul ca ii dau dintisorii la nici 5 luni, dar asta e!

Eu suzetele le sterilizez zilnic ca asa mi-e comod. Atata timp cat sterilizez biberoanele o data pe zi (am 6 biberoane si incap 5 in sterilizator), bag si suzetele tot atunci.
David nu a vrut suzeta, asa ca la el nu aveam....
Cu jucariile....cred ca le-am spalat odata, demult, cand le-am scos din saci (in mare parte sunt jucariile lui David de la aceeasi varsta). Acum nu le mai spal.Pe girafa Sophie am mai bagat-o la un sapunit daca a mai picat pe jos sau daca a venit David de afara si nu s-a spala pe maini inainte sa puna mana pe ea.Dar in rest sunt mai relaxata (adica nesimtita ) in privinta asta.

Era o vorba...
La primul copil daca ii scapa suzeta pe jos, o iei si o sterilizezi imediat.
La al doilea copil daca ii scapa suzeta pe jos, o speli cu putina apa.
La al treilea copil daca ii scapa suzeta pe jos, i-o bagi direct in gura

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mirabela, ai dreptate, daca doarme mai putin ziua, somnuri scurte, doarme mai bine noaptea, mai legat. Tot citesc acum de somnuri. Sa stii ca acum am 54 kg (69 am avut inainte sa nasc), dar inainte de sarcina eram foarte slaba, aveam 45 kg. Nici nu-s inalta, am 1.60, as vrea sa ajung la 50 kg... Calin e un dragalas, abia astept sa mai creasca Matei nitelus, ca acum are manuta mica si nu poate sa bage doar degetu mare, dar a evoluat, baga doar aratatorul si degetul mare

I-am schimbat programul brotacului, dar aseara am cam dat-o in bara. Va ziceam eu ieri ca a dormit doar juma de ora pana la 2. Apoi a dormit alta juma de ora, iar apoi de la 3 pana la 3.45. La 5.20 l-a luat din nou somnul, ma gandeam eu ca hai ca mai doarme si el vreo juma de ora si e perfect ca sta treaz pana la baita de la 8 jumate si dupa doarme. Daaar, el a dormit de la 5.20 pana la 8:))) Baita am facut-o de la 8.30, ora ramane batuta-n cuie. Numai ca pt prima oara el s-a culcat la 22.30, mi se pare tarziu. Totusi, nu ma plang, ca s-a trezit de 3 ori sa pape si trezirea finala a fost la 7.45. Si a papat asa scurt si a adormit repede. Acum inca e foarte cumintel, sta la el in patut, desi n-a mai papat de la 8

Mai revin, merg sa-mi beau si eu ceaiucul de lactatie si laptele pudrat cu ness... cine mai doreste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Haha Oana, imi place vorba, doar ca eu cred ca sunt mai relaxata chiar de la primul copil... Doamne, cum oi fi cu urmatorii? :))

De ce nu e bine s aiasa dintii devreme la bebe? Oricum, felicitari pt primul dintisor!

Am uitat sa va multumesc pt raspunsuri legate de suzete si jucarii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Kytana, nu te lasi pana nu postez, nu? Ca doar iti imaginezi ca nu am renuntat la lecturat si cedez dupa cateva strigari... Am zis ca mai scriu din cand in cand, dar mi s-a rupt ceva in mine, am o retinere, in fine, nu conteaza, noi sa fim sanatoase!

Pumnii in gura ii baga si S si tare se enerveaza daca indraznesc sa-i scot. Chiar daca incerc cu sanul, nimic nu e mai bun ca pumnii, cu varianta delicatesa manecuta ei sau hainele mele (umar sau maneca, ce se nimereste). Si ea face mofturi la san, cand nu il vrea, o mai pacalesc in mers, la orizontala in bratele mele si o zdruncin putin cu sanul in gura, cat sa o fac sa il apuce si sa suga. Reusesc de cateva ori, dar are si multe momente cand orice as incerca nu vrea si pace. Are personalitate, stie clar ce vrea si ce nu :) Iulia era mereu cu sanul in gura, oricand il lua, poate de-aia nu vrea nici acum sa renunte la el, e prietena ei, nu o da pe nimic. :)

Ieri am gresit si eu cu programul, a adormit micutza de la 21 la 22 si speram ca e somnul de noapte, dar de unde... s-a trezit cu chef de ras, de joaca... Cea mare nu adoarme fara mine, era incantata de micutza si uite-asa m-a prins 23.40 cu amandoua treze, ca niciodata! Apoi, ca prin minune, am reusit sa o alaptez pe S, sa o fac sa accepte sanul si a adormit instant, iar I in timp ce se juca eu ii tot spuneam sa se aseze sub pilota si sa inchida ochii, nu a facut, doar s-a intins pe pat, deasupra pilotei si stau si stau, liniste si pace... adormise si ea instant. Cred ca imediat ce a stat putin linistita si a inchis ochii, i s-au lipit :) Doar ca eu sunt cam zombie, ma tot culc la 12, ma trezesc de cateva ori pe noapte, iar dimineata trezirea mi-o da S la 7 si ceva. Si nu reusesc sa recuperez somnul nicicum. Ieri la pranz a fost o minune ca am reusit sa dorm si eu cu ele, S dormind 3 ore la pranz, cu mici bazaieli care nu au necesitat trezire, miorlaie in somn putin si adoarme la loc. Maine face si ea 3 lunitze!

Dintii daca ies devreme se spune ca nu sunt atat de sanatosi, ca nu se mineralizeaza suficient si cu cat ies mai tarziu, cu atat sunt mai buni. Dar la I primul dinte a iesit pe la 8 luni si pe la 11 deja incepuse primul sa se deterioreze, apoi s-au mai stricat doi, im timp ce alte mame cu copii cu dinti aparuti la 4 luni sunt fericite, bine merci. O fi mit, o fi realitate, nu stiu. La I e distrofie dentara, un defect al smaltului, sper sa nu aiba si S. Am fost la mai multi medici stomatologi si nu pot face nimic pana i se schimba dintii. E ceva ce se intampla pur si simplu la anumiti copii. Legat de durerile cand le cresc dintii mi-a trimis si mie cineva din Anglia doua cutii cu pliculete homeopate care au avut mare succes la mai multi copii cunoscuti de ea. Eu am fost fericita la acest capitol, I nu s-a plans niciodata, nu a facut febra, nimic. De cateva ori cand a plans oarecum fara motiv si ne gandeam ca ar putea fi de la dinti, i-am pus continutul plicului in gura (e un praf care se pune pe limba) si s-a linistit. Dar nu pot spune cat de eficiente sunt din experienta, ca nu a suferit tare, ca apoi sa vad o ameliorare evidenta. Oricum, sunt homeopate (contin musetel) si pe cutie scrie Teething Pain Relief, iar firma producatoare e Boots. De fapt, cred ca pe astea nu le-am incercat deloc, am incercat dintr-o alta cutie, cred ca si alt producator, dar din pacate nu o mai am. In fine, Kytana si Daniela, puteti cauta voi prin farmaciile din UK, ca de acolo mi-au fost trimise si sigur gasiti ceva similar. Eventual, intreab-o pe tipa de la Health Visitors ce parere are despre ele.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Si eu am fost relaxata la Iulia, nu cu sterilizatul, ca nu a supt nici biberon, nici suzeta, dar cu umblatul pe jos cu mainile, bagatul apoi in gura etc. Ca mi s-a spus ca ajung afara si baga te miri ce de pe jos, e bine sa le faci imunitate devreme, nu sa ajunga mai tarziu sa se imbolnaveasca. Si am auzit un prof. univ. de la nu stiu ce universitate mare din strainatate spunand ca pentru a fi sanatos un copil trebuie sa bage in el o tona de gunoi :) Vedeti ghilimelele, bineinteles! El spunea ca e o stransa legatura intre modul in care copilul e crescut si alergiile pe care le face mai apoi. Zicea ca ajung sa faca alergii la chestii absolut normale, gen polen, tocmai pentru ca nu sunt expusi la microbi si au reactie la te miri ce... Nu stiu cum o fi, dar nu e bine sa exagerati cu curatenia, sterilizatul etc, ei vor pune mana mereu pe jos si apoi in gura si nu ai cum sa ii speli mereu pe maini, ar insemna sa stai numai la baie :)

Mergi la inceput