Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Elfica, fix din motivele date de tine nu sunt asa de incantata ca are dintisori asa devreme.Recunosc ca nu am verificat pe net, rcunosc ca ma iau dupa ce am retinut si eu de la alte mamici. Acum nu mai fac verificari ca e deja consumat faptul si nu pot sa fac oricum nimic sa nu ii iasa dintii...
Si David a avut primii dinti tot la aproape 8 luni. Si i-au aparut primele cariute pe la 2 ani si 8 luni. Si are plombite....Doctorita stomatolog a zis ca sufera de demineralizare a dintilor si ca o sa mai apara cariute si nu avem ce sa facem decat sa ii plombam pana apar aia definitivi.Se poate sa fie eraditar, ca si al meu a avut probleme cu aceeasi demineralizare pana cand a inceput sa isi inlocuiasca dentitia de lapte cu cea finala.

Oricum, macar sunt incantata ca nu a suferit prea mult saracuta.Nu i-am dat nimic, a fost putin mai maraita dar chiar ma gandeam ca mi se pare, ca prea a fost cuminte in rest....E drept ca balosea de cateva saptamani si rontaia toate jucariile la care ajungea, dar am zis ca e prea devreme..si uite ca m-a luat prin surprindere

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana felicitari pt dintuc. Ceva deosebit in comportament? Bine zici cu vorbele alea, asa e!

Calin harcaie mai tare azi din gat, cand isi drege vocea sau tuseste/stranuta dispare putin zgomotul ala... eu tot zic ca-s secretii, acuma nu stiu, om vedea azi, ma duc la 13.30 la alt pediatru care e mai bun. Sper sa fie ok, of, m-am saturat de dri, cand cu unul, cand cu altul...

A avut si al meu vreo 3 zile de papat normal, acu dim iar am luat-o la pas prin casa si a papat. Mi s-au lungit mainile pana la genunchi, imi tremura deja... ii dau si din pozitia avion numa sa pape, mai ales acum ca nu e chiar bine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Lui D i-a iesit primul dinte la 8.5 luni si abia ieri i-a cazut primul dinte, radeam, la unul ii ies si la altul ii cad. Deci la 6 ani si 4 luni, destul de tarziu fata de colegii lui care toti sunt stirbi. Si el meu are carii multe la dintii de sus, sper sa nu fie afectati cei definitivi. I-am mai plombat cate unul la care s-a putut dar nu la toti. Acum am vazut ca se practica o tehnica de acoperire a dintilor cu o substanta care nu mai permite carierea, am uitat termenul folosit. La C as face asta daca o sa aiba probleme la fel ca D, acum am aflat tarziu cand nu se mai putea face nimic.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mirabela, cred ca te referi la sigilare.David are sigilate maselutele, tocmai pe ideea ca alea o sa il tina mai mult decat restul de dinti, ca alea cad mult mai incolo decat restul.
Nu a avut nimic deosebit..a fost putin mai maraita, dar ea era cam (prea) cuminte . Cu o seara inainte sa descopar, nu stiu daca a fost coincidenta sau nu, dar a vrut DAvid sa doarma cu noi si cred ca dormea Sophia mai iepureste ca s-a trezit cand s-a bagat el in pat si a inceput sa urle...a plans asa vreo 5 minute. Apoi s-a culcat la loc si s-a trezit iar urland....s-a culcat intr-un final fara alte incidente si a dormit cum doarme ea pana dimineata. Nu stiu daca a fost o coincidenta sau nu, ca de obicei nu face asa...
Si era mult mai fragmentat somnul din timpul zilei. Adica fata de acum o luna cand dormea lunga 2 ore, acum dormea cate juma de ore, se trezea, se juca, iar se culca...
Stiu ca pare comportament normal la varsta asta, dar acum (adica de ieri) a revenit la dormit frumos in timpul zilei. Deci nu cred ca a fost o coincidenta cu aparitia dintoiului.
Si balosea si manca jucariile...dar in rest nu au fost cine stie ce manifestari. In privinta asta seamana cu David....

Multa santatate si sa scapati cu bine de puiul de raceala!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Vai ce ma enerveaza!!! Am scris un mesaj si mi s-a refreshuit pagina si a disparut!

Mira si Stelutz, merci de tratatii. Eu am servit un ceai de fructe cu miere si lamaie.
Da, Mira, asa e, ai mai zis ca boboceii nostri seamana.

Oana, felicitari pt dintisor si Sophia cumintica. Fata de altii care am inteles ca plang cu zilele... Are mama fata cuminte

Stelutz, ma bucur ca Matei a dormit bine aseara.
Piticuta mea s-a trezit la 7 aseara, pe la 8 a supt si surprinzator a adormit la san (v-am zis ca a dormit cam mult ieri), baita la 9.30, san, bibe, joaca, kk, joaca, san si nani la 23.40. Am observat ca seara nu mai trebuie sa o legan. O pun la san si face nani. Trezit de 3 ori, sculat la 9.30

Acum doarme pe mine de vreo ora jumate. Ce-o fi cu ea de doarme asa mult? Ca ea avea doar reprize de 30 min in ultimul timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dragelel mele,
Paul e mai bine, ieri am tras iar o spaima ca pe la 18 a vomitat din nou, Ana era cu el, el era culcat si A era langa el si se jucau, a vomitat-o pe ea pe fata saracuta. Va dati seama ca am stat cu ochii ca pe butelie asta noapte. I-am dat sa pape putin si des ca sa nu isi umple stomacelul. Din pacate e marait si foarte mofturos. Adoarme numai plimbat in brate. efectiv toata ziua stau numai cu el. Inainte de a fi bolnavior nu adormea decat in patut sau pe pat, dar niciodata leganat. In spital l-as fi plimbat si in genunchi numai sa doarma asa ca .... Dar eu cred ca el se simte deranjat si de la boala si de la antibiotic. Astazi la ora 18,30 are ultima doza si scapam. Maine mergem la dr sa vedem cum e. Dupa injectie plange tare 2 minute dupa care doar "geme" usor, mai mult un alint si apoi adoarme pentru vreo 20 de min Ne este asa mila de el.
Mirabela, astazi nu am mai vazut praful acela alb pe putzulica, mi-a spus si asitenta ca e de la antibitic.
Scuze ca nu scriu tuturor dar stau cu P cel mai mult. Astazi a fost o prietena si mi-a aspirat si mi-a spalat vasele.
Va pup. POate mai intru pe seara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dragi fete si multu pentru ceai/cafeluta si bag si eu cativa biscuiti la inaintare!

V-am citit insa imi sta ceva pe creier si am ezitat sa va intreb pana acum. De vreo 3 zile Luca a inceput sa dea afara cam imediat dupa ce mananca. Inainte de a manca, il apuca un plans isteric, asa ca il pun la san (cam la 3h de la ultima masa), suge ce suge, se intoarce, se uita la mine si da tot afara. Astazi a facut la fel dupa ce nici macar nu golise jumatate de san. L-am tinut la verticala, apoi l-am pus jos cu fata in sus. La vreo alte 30 min cand il tineam in brate la verticala a dat afara un lichid laptos dar nu albicios-galbui, ci cu pete galben aprins... O fi de la bila? Chiar sunt ingrijorata ca nu prea mai papa. Sa il tin mai mult de 3h? Poate de aceea da afara ca nu a trecut suficient timp de la ultima masa?

Orice sfat e binevenit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Buna... pranzul
Raportam bebe smiorcait si nervos (poate dintii????)
Kytana ai cumva rani la sani? Vladi varsa cu ceva pete maroni-galbui atunci cand sugea cu sange.
Carmen sa treaca mai repede. Cand ii vezi asa mici si neajutorati ai da orice sa fie bine.
Elfica ma bucur sa te citesc din nou


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Nu am rani la sani, am avut doar in primele 10 zile dupa nastere, atat. A adormit asa, mai mult flamand... A papat la 07.20, la 11 a avut o tentativa de papa si a varsat, acum e 12.56 si doarme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana, eu zic sa nu-l lasi nemancat mai mult de 3 ore. Oricum eu nu sunt de acord cu programul asta impus de 3 ore, nu te supara pe mine ca doar de aia se numeste alaptat la cerere. Maya suge din ora in ora si cateodata si regurgiteaza, dar alb sau transparent (rar).

Daca se repeta, eu as merge cu el la dr.

Carmen, ma bucur ca sunteti mai bine

Mergi la inceput