Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

jade sa stii ca noi avem 11 kile si ceva nu stiu de unde, Noa mananca in jur la 200 grame la pranz, aceasi portie de acu 5-6 luni. f rar mananca de buna voie. ii cant, ii insir toate jucarelele pe masa, mai hranim si papusa, mai reincalzim mancarica ei...si uite asa din portia ei de 200 lasa doar o lingurita-doua. Fructe variate?? Ciuciu! banana-i baza, o zi cu mar si biscuite, o zi cu avocado si biscuite. para si portocala nu-i mai dau ca face moale. Maxim piure fructe pe zi:100gr. atat la capitolul fructe. iaurt sau branza ffff rar. cascaval in schimb ar manca non stop. si sunca de curcan...daia presata, dar e prea procesata dupa gustul meu ca sa-i dau mai mult de 2 ori pe sapt.
Voi de cat timp mancati prost? oricum in jur la 17-18 luni nu mai mananca ei asa bine, si nici nu mai iau asa mult in greutate. nu-s ies caninii? a mea e pofticioasa si-ar baga in gura porcarii la greu, noi mancam si mezeluri, dar tre sa ne ascumdem de ea...
Cu laptele cum stati? cat? ce fel?


pd. magneb6 mi-a facut o pofta de mancare de-am pus 3-4kg intr-o saptamana...sau o fi fost coincidenta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Jade: Al meu are acum toti caninii. I-am dat in perioadele dificile camilia. Nu mai insist pe tema asta ca fiecare face cum crede. Al meu a fost cu fite si probleme cu mancatul o perioada luuunga de timp. Pediatra mi-a recomandat si i-am dat wellkid baby cate 10 zile pe luna de la 8 la 12 luni. A fost ok cu ele dar nu tot timpul. Parca isi pierdeau efectul dupa o vreme. La un moment dat am vrut sa ii dau miere ca era constipat. Si ii puneam cam 1/2 de lingurita la laptele cu cereale. Cam 10-12 zile poate ca i-am dat. Nu prea ii placea mierea asa ca am renuntat. Insa de atunci a luat un avant incredibil cu mancatul. Nu zic ca mananca mult fata de alti copii. Dar mananca 3 mese de cam 200 ml fiecare de solide. Lapte de 2 ori cate 200ml. Plus ce mai suge. Si apa 250-300ml. Eu chiar sunt multumita. Mierea aceea era primita de la o prietena care o avea de la tatal sotului ei. Care producea doar pentru familie si-atat. Nu mi-a vandut-o ci mi-a dat un pet de 500ml. O tin pentru Dani. Mai am.
Asta cu mierea a fost la un an si 2 luni, deci acum 4 luni. Si nu i-am mai dat de-atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Saluatare fetelor!

Ce active ati fost in weekend!
Eu de dimineata tot vreau sa intru si abia acum am reusit

Danny de doua zile borboroseste intr-una isi impobateste vocabularul
De cateva saptamani pasiunea lui sunt masinutele, se joaca non stop cu ele, face ca masina si e tare simpatic
Noi suntem bine, sa stiti ca si noi avem problema cu schimbatul ca nu sta locului... doar cu periuta de dinti mai reusesc sa-l pacalesc...
Se urca peste tot, pe scaune in bucatarie, pe masa... trebuie sa fiu tot cu ochii pe el cand are pe ce se catara
Legat de somnic, eu la pranz doar cu caruciorul reusesc mai nou sa-l adorm, stiu ca nu e ideal dar decat sa nu doarma prefer asa. Seara in schimb e mai usor, cand vad ca-i este somn (in jur de ora 10) il schimb, ii fac laptic si il pun la somn, daca stau cu el nu adoarme ca s-ar juca... dar ii sting lumina si las usa deschisa. Dupa ce papa lapticul de seara isi ia suzeta si in general adoarme. Se intampla sa nu adoarma imediat dupa papa, dar eu il las putin in patut, de cele mai multe ori de intoarce pe toate partile, vorbeste putin si apoi adoarme, cand incepe sa planga merg la el, ma pun si eu langa dar nu aprind lumina...cand nu merge nici asa trebuie sa-l iau din patut si mai stam asa pana se linisteste.
In schimb e dependent de suzi. Klau tu ziceai ca ai reusit sa-l dezveti? Cum ai procedat?

Legat de munte, pentru noi e bine in 20-21 apr. Eu vin cu o propunere, M-tii Apuseni

Mihaela, ce idee buna mi-ai dat cu Magneb6, eu sunt tare obosita... nu stiu ce-i cu mine am nevoie de o vacanta

Jade, imi pare rau ca va chinuiti asa cu papa NU stiu ce sa-ti zic, si noi am trecut printr-o periada din asta, mai scurta ce-i drept.. dar a reinceput sa pape, eu cred ca de la dinti a fost la noi. In sfarsit de vede si al patrulea

Noapte buna fetelor si vorbim maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

dau de baut!
e 8 si 20 si fii-mea doarme a adormit in patut imediat dupa laptic, cu mine in camera :D
am incercat sa ies dar s-a pus pe plans :D
a dormit doar o ora juma la pranz si am facut fitness amandoua :D
probabil de aia.

bravo pinky pt dintuc!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza

Am intrat sa va las cafelutza si ceai cald cu salam de biscu.

Pinky - ma gandeam la tine de cum m.am trezit! Ce fain ca adoarme singur Dani. Dar voi asa l.ati obisnuit de la inceput....Si Ijez endependenta de suzi, dar nici nu ma tin nervii sa o dezvat. Sa stii ca si eu iau Magneziu, B6, Zinc, vit D si A si Q 10. Ma simt f bine cu ele.
Atunci sa votam pt 20-21, vad ca mai multe putem atunci. E oknpt toate doritoarele?
Pinky - fa.ne un traseu! La munte ma refer. ;-)

Mikka - tu nu ai mai zis nimic de munte. Si ai promis ca veniti! :-*

Va pup, sunt pe fuga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata .

Pinkisor sunt invidioasa pe voi cu somnul, de fapt sunt invidioasa pe toti copiii care dorm asa de bine noaptea si singuri pe toti.
Noi am continuat aseara episoadele cu treziri, maraieli,.....Am facut si eu mic progres, dupa baita de seara unde l-am lasat sa se balaceasca mai mult pana a obosit bine, i-am dat lapticul ( apropo Edi nu mai bea lapte decat de 2 ori pe zi, dimineata vreo 150 ml si seara cam 50-70 ml) si l-am pus pe perna la el in camera fara sa-l mai legan intre picioarele mele, i-am cantat, spus povesti...si in 15 min a adormit. Insa minunea nu a tinut mult ca intr-o jumatate de ora s-a trezit si de atunci pana la 1 noaptea s-a trezit din 10 in 10 min.

Jade probabil ca sunt si dintii insa eu am constatat ca atunci cand i-au iesit caninii nu a mancat aproape nimic o saptamana dupa care a revenit la normal. Stai linistita ca nu sunteti singurii care aveti meniu limitat. Am mai spus pe aici ca si noi stam prost la capitolul acesta insa datorita insistentelor si rabdarii mamei mele de a-i prepara la fiecare masa cate 2-3 feluri de mancare din care sa mananace unul asa papa. Are 13 kg , papa mult insa repet numai ce-i place in rest nici nu gusta macar.

Hai ca iar am scris mult si va plictisesc.

Referitor la munte si pentru mine ok 20-21 apr insa pana inApuseni sincer nu stiu daca pot ajunge cu piticul ca nu sta in masina atata drum lung, iar de dormit in ea nici vorba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!

Am vrut sa va las cafeluta dar Nanna mi-a luat-o inainte

M-am gandit ca e cam departe sa veniti pana in Apuseni dar am zis sa propun. Eu nu am mai fost demult.

May, bravo pentru somnic!

Nana, eu demult tot vreau sa iau MagneB6 dar am tot amanat, acum m-am decis sa nu mai aman!

Raluca, offf imi pare rau ca tot asa e Edi cu trezirile sper sa reusiti cat mai curand sa dormiti noptila fara treziri

Eu ma intorc la munca, vb mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

may heeeii , nu am facut nici o aluzie la mesajul tau , stai linistita
nu ai tu nici o vina ca s eu cu nervii in pioneze :P

copilul meu , mereu a facut greve si figuri la mancare , asta incepand cam de cand avea 3 luni
mereu ne am chinuit la capitolul asta , daca ma uit in urma , constat ca el mai mult in somn a mancat (lapte)
asa face la un interval de 2-3 saptamani de mai bine de un an de zile
am incercat toate variantele , am lasat si pe altcineva sa i dea sa manance , da ce n am incercat , cand nu vrea , nu vrea si punct
dar au si nervii mei o limita
in fine ... cred ca m am vaitat cam mult , doar cine a trecut prin asta intelege

may parca tu ai zis ca o speli pe Beatrice pe dinti
cum procedati ? cum o cureti de pasta ? sau stie sa se clateasca si sa scuipe ? ce pasta folositi ?
intrebarea e valabila si pt altcineva , desigur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Al meu nu scuipa. I-am luat o pasta de dinti fara fluor, din ingrediente naturale. Ii pun putina de tot. Si inghite. N-am ce sa ii fac. Nu cred ca e grav.
Aici intervine dilema cu fluor-ul: e mai bine cu sau fara fluor. Cum povestisem, o pediatra batrana mi-a recomandat Zymafluor (sa inghita Dani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!!
si pt noi e ok 20-21 aprilie, locatia nu conteaza , noi ne deplasam.Luam ceva de vineri sau ramane doar sambata si duminica .Ca eu una mi-as pune liner pe 19 ca sa ma relaxez in adevaratul sens al cuvantului .

Despre somn, eu una am avut o noapte infernala in care Iancu a dormit cu noi(dintii).Asa ca nu ne-am mai trezit din ora in ora sa mergem la el in camera dar nu am mai dormit deloc. Nu stiu cum dorm alti copii cu parintii lor dar eu una il exilez clar pe al meu . Prefer sa ma trezesc din ora in ora jur decat sa se foiasca toata noaptea sa se dezveleasca, e normal ca ii este cald intre noi, si sa dorm pe un coltisor.

Mariana despre trezirile dese noaptea , la noi solutia a fost intarcatul.Nu spun ca nu a s-a mai trezit , dar dupa ce l-am intarcat de tot nu s-a mai trezit decat odata pe noapte asta pt ca isi pierdea suzi, bine exceptand perioadele astea cu dintii.

Despre iesirea din we, mie mi-e ok si we asta si peste 2.Asta s-a anuntat ninsoare , dar cum nu iesim in parc e ok oricum.Ora e ok ca ma adaptez, noi dormim oricum mult , deci cred ca ne suprapunem oricum cu somnul altui struguras, dar al meu daca e de plecare uita si de somn si de mancare.

Nici noi nu avem un meniu fff variat, mancam dimineata fructe , la pranz piure de legume cu carne, iar seara iaurt. Din cand in cand ii mai dam si mancare de la noi , dar asta in we si putin ca nu prea ii place.De mancat mananca bine, mai nou incepe sa faca si el mofturi dar nu prea ii merge, nu vrea nu mananca chiar nu ma rog de el.

Despre spalatul pe dinti, eu incerc sa il spal la gurita dar nu neaparat sa ii curat pasta ci doar sa ii creez instinctul de spalat si clatit apoi.

May 29 aprilie , trecut in calendar, poate imi iau si liber ca tot nu stiu ce sa fac cu atatea zile de concediu .

Va pup, poate intru mai tarziu, acum ma duc sa pap, mi-am facut ciorba de afumatura cu galuste de branza(reteta bunicii), sper oricum sa nu vomit de la gustul de afumatura chiar daca am o pofta groaznica.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 15+

Mergi la inceput