Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Va salut si eu pe fuga.

Angelique si Robin a avut cojite din alea pe cap, stiu ca pot da si senzatie de mancarime si ei saracutii nu stiu sa se scarpine. sa iti zic cum am scapat de ele fara probleme: am inmuiat bine zona cu ulei de bebelus, am lasat vreo jumatate de ora sa fie moi cojitele si apoi in timpul alaptatului i le-am razuit cu o carte de vizita. citisem undeva dar nu am crezut ca merge asa de bine. e muuult mai bine decat frecat cu unghia sau mai stiu eu ce, trebuie o carte de vizita din aia din carton nu plastifiata si se tine nu perpendicular ci asa cumva inclinat pe cap si se razuieste foarte fin, se iau imediat si nu lasa zgaraieturi sau alte probleme.

Cellena cu riscul sai mi iau rosii, eu dorm cu Riana in pat de cand s-a nascut, la inceput am fost cam stresata dar acuma dorm bine, eu pe partea mea si ea pe partea ei in sacul de dormit. langa pat am proptit patutul asa ca nu poate sa cada din pat. sunt mult mai linistita stiind-o langa mine si nici nu misc cand dorm

Pt contraceptie am pus un sterilet din acela hormonal ,mi l-a recomandat ginecologul ca fiind mai bun decat pilula.

Irina sa va traiasca micuta crestina si asteptam pozele.

Sanatate multa Almy sper ca esti mai bine.

O tai ca s-a sculat fata, revin ca mai am de scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

A.C un pupic mare pt printesa, saracuta de ea :(
Cum i-au facut gaurile, cu ac sau cu pistol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

fetita mea doarme singura in patul ei noaptea.peste zi, cand doarme(de 3-4 ori) o pun in pat. sa invete sa faca diferenta...
am inceput sa gangurim...
am pus si noi cateva poze si le-am admirat pe cele ale prietenilor lui irina...sunt preieteni copiii nostri, nuż au crescut asa de mult...sa fie toti sanatosi,ca asta e cel mai important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Angiuta dr mea e ok de obicei,s-a zapacit, e o teorie cnf careia prolactina crescuta impiedica ovulatie si deci sarcina.Eu am ramas greu insarcinata dupa 2ani si ceva,cu injectii si tratament de sustinere.
Acum nu stiu ce o sa aleg.
Angelique chiar ai multe pe cap,masina de spalat a dat si la noi eroare de intrasem in panica ce fac eu cu toate hainele lui,cum le spal.
Ina sterilet hormonal?Poti detalia,eu habar n-am.In ultimii ani m-a interesat cum sa raman insarcinata,in nici un caz contraceptia.
Ioana e asa scumpa Irina,si faptul ca e cuminte e bonus.
Azi l-am abandonat mamei si am dormit si eu vreo 3ore ca eram zombi.A dormit si el in carut,leganat cand vroia sa faca ochi.In acest fel suntem amandoi fresh la noapte
Am pus si eu poze cu grasanul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Ina la niciunul dintre copii mei nu li s-a exfoliat pielea capului dar moasele (si cea de la V si actuala) mi-au zis ca e normal daca se intampla si ca nu trebuie intervenit, trece de la sine. Daca e foarte mult se poate masa pielea capului cu ulei si pieptanat apoi cu o perie moale.
La fel si cu exfolierea pielii fetei si a corpului. V nu s-a exfoliat insa Nadia da si nu i-am facut nimic, doar uleiat cu ulei Weleda.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu nu voi mai lua nimic hormonal pt protectie. Putini doctori stiu, sau macar intreaba, dar daca ai avut colestaza de sarcina protectia hormonala nu prea mai e indicata. Fetelor care vreti sterilet, sa va duceti la doctori buni pt asta si sa va informati bine inainte, cit am stat in spital au fost 2 femei cu probleme de la sterilet . Eu prefer metoda clasica cu prezervativ, sunt un pic cam sceptica despre efectul indelungat al hormonilor (am luat Leios peste 3 ani si nu am avut probleme insa). Pe voi v-a intrebat doctorul ceva sau v-a facut analize? Ca mie prima oara mi-a dat ca pe bomboane si m-a intrebat pe urma daca m-am inteles cu ele .

Eu din cauza tusei am probleme cu musculatura pelviana (sau cum s-o chema).Degeaba fac exercitii . Moasa m-a incintat ca pina nu trece tusea nu prea am sanse sa remediez problema, uffff! Una dintre placerile nasterii normale. Si dupa prima nastere am avut ceva probleme, am facut ore speciale la un fizioterapuet. Asa ca fiti atente si faceti exercitii si tineti-va de ele pe o perioada mare de timp, citeva saptamini nu sunt de ajuns la unele femei !

Lilisor nu mi-a luat in greutate in ultimele zile, dar ieri a avut toata ziua 37,7 , asa ca nu m-as mira sa fii pierdut mult lichid. Azi a dormit toata ziua obosita. Si eu la fel, ca noaptea trecuta mi-a plins mititica o ora in sir, ca nu respira bine si inghite aer si o doare burtica.

Mena, sa iti creasca flacaul si mai mare si mai tare !

Dana, cu teoria asta a ramas mama gravida cu mine la 4 luni dupa ce a nascut-o pe sora-mea . Am fost avertizata de la spital deja sa nu folosesc alaptarea ca metoda contraceptiva.

Spor la toata lumea la bataia cu colicii. Si la noi incep si inca nu am nimic in casa...

Mamicilor care alaptati, dati o privire si pe la forumul de alaptat, e cam singuratate pe acolo desi sunt multe fete inimoase care va pot ajuta cu sfaturi!

Ma scuzati ca nu raspund pe la toata lumea, as avea eu multe de zis, dar sunt asa de obosita din cauza virusului si noptilor nedormite incit uit de la mura la gura ce si cui vreau sa ii raspund...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

A venit Wrapuuuuuulll! Me happy! Gabriel doarme linistit in el. O sa il tin in el cate o ora sau 2 pe zi cat sa pot face si eu ceva de mancare sau sa fac curat sau una alta. Pare fericit. In plus am luat si un body cu mesajul "born to be wild" de la minirock . Eu zic ca i se potriveste. E cam wild el asa .

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Ina,asistenta a folosit pistolul.bine ca am scapat si de grija asta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Noi i-am facut gaurile in maternitate.
N-am intrat cu ea pt ca n-as fi putut sa vad cum o chinuie (nici la vaccin nu m-am putut uita), dar cand mi-au dat-o inapoi nu plangea si nici nu parea foarte agitata. Oare i-or fi dat cu vreun spray anestezic, ceva?

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Cellena, stai linistita, nu i-au dat cu nimic
Cand le dau gauri in maternitate bebelusele plang doar in timpul procesului, dupa aceea nu, adorm la loc
Am vazut in maternitate, asistentele le dadeau gauri in saloane, nu le duceau in alta parte. Daca le ziceau mamicile ca nu pot sa le auda plangand, asistentele le duceau in salonul de langa, si tot le auzeau
Si uite asa am vazut noi de mai multe ori cum se desfasoara procesul.
Ca sa le tina calme fetitele erau infasate

Mergi la inceput