Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna,ne-am intors si noi de la traumatolog.a fost numai o consultatie,eco e pe 15 februarie si apoi urmeaza o alta consultatie pe 22,parca.dr a zis ca e bine,nu vede nici o problema.se aude un usor clic la soldul stang,dar nu crede ca e ceva.preventiv facem luna viitoare eco.

asa cum v-am mai spus metoda contraceptiva ioc...ginecologul zice ca nu crede ca e cazul.

ANGELIQUE toate sunt pe capul tau acum.... sa se insanatoseasca piticul. si irina a fost plina de bubite pe fata...ieri i-am cumparat mustela stelaprotect,pentru fata si azi arata mult mai bine.ieri erau rosii, azi numai. se vindeca mai greu insa cele de pe gat si din spatele urechilor.dar punem crema dimineata si seara si asteptam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

DANA ma bucur ca au iesit bine si eco si testul de auz. nici nu se putea altfel, asa-iżla irina testul de auz i l-au facut in spital, inainte sa ne externeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Fetelor,ati facut gauri in urechi printeselor? noi azi am facut.Nu va imaginati ce mi-a plans mititica...La o ureche a intepat-o aiurea si a trebuit s-o mai intepe o data.Deci in total copilul meu a trebuit sa suporte 3 intepaturi in 2 urechi!
Plangeam toate trei: si eu si Delia si Irina.
Acum de atata plans a adormit ,draga de ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

S.ellena, eu iau vitaminele prenatale, am trecut pe Elevit.
Mami, multumesc
Dana, alaptatul nu te protejeaza de sarcina, schimba ginecologul Mie mi-a prescris Cerazette, a zis ca e posibil sa creasca si productia de laptic, ar fi bine
Alina, eu ma intorc in octombrie la serviciu, acum va trebui sa-l si gasesc pe serviciu, se pare ca voi primi cadou un sut in dos... imi desfiinteaza functia
Angelique, sa treaca si mucusul si bubitele si cojitele... Pentru bubite si cojite am gasit la alta odisee niste raspunsuri:

"Pentru cojitele din cap eu am uns-o cu ulei de migdale inainte de baie cam cu un sfert de ora, iar la baie i-am frecat pielea capului cu sapunul ei cu o periuta de par. Dupa ce am sters-o, am mai dat-o o tura cu ulei, am mai frecat-o cu degetul, iar in timp ce o alaptam ii mai desprindeam din cojite."
"noi i-am dat cu ulei de masline pe capusor si pe frunte cam cu o ora inainte de baita si spalat pe cap la doua zile"- noi il spalam zinlic pe cap.
Alta fata a folosit Avene Pediatril cu succes, este un gel emolient special formulat pentru indepartarea crustelor de lapte ale bebelusilor, nu se da insa pe fontanela.
Pentru bubite- depinde de la ce le-a facut. Cineva a folosit Stelatopia cu succes, altcineva a zis de apa termala. Stelatopia e pt probleme specifice, acum nu stiu... cel mai bine iti spune un medic

Sper sa-ti foloseasca informatiile astea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Bioana ma bucur de vestile bune, sigur va fi bine la ecoNu stiu ce sa zic de bubite,zici ca e oparit,are pielea ingrosata si foarte aspraAstept sotul sper sa vina in timp util sa ia trimitere catre dermatolog,m-as fi dus direct dar dermatoloaga este dimineata vinerea, iar luni este dupa masa asa ca e perfect sa il asteptam pe tati si sa mergem luni.Pana atunci dam cu cremuta care ne-a recomandat-o pediatra lui desi nu prea are efect.

A.C pupam mititica sa treaca durerea

Tocmai ce a facut iar kk cu mucus si cu un firicel de sange dupa o tura de colici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

A.C un la Irina sa ii treaca.te-a durut sufletul sa vezi cum plange, nuż te cred. si eu vreau sa i le gauresc dar pana nu face 3 luni nu pot...ca nu vor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Onutz multumesc de sfaturi,o sa incerc diseara cu ulei de masline daca nu merge o sa incerc avene.
Imi pare rau ca ti se desfiinteaza postul,sper sa iti gasesti ceva mult mai bun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Multumim pt pupici.Si voua la fel,fetelor !
Are cineva ideea daca aceste bubite ( sa zicem diferitele feluri de dermatita) dau vreo restrictie la vaccinuri?A auzit cineva ceva?La sf lui ianuarie suntem programati la vaccinul de 2 luni si Irina inca mai are bubite.Nu foarte multe,nu mai e ca la inceput.Piciorusul stanga s-a curatat foarte bine,dar mai apare cate una ici colo si in zona pampers langa pasarica mai are cateva ...In rest corpul ei arata f bine.Eram curioasa daca ii va face vaccinul sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Angelique, asta e... un sut in dos= un pas inainte...
Alina, nu stiu ce sa zic... depinde f mult ce e cu bubitele, ca acneea sugarului sigur nu e. Sper sa nu fie vreo problema si sa faceti vaccinul. Noi l-am facut azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Angelique, la fel i-au aparut si Evei mele, intai bubite, apoi coji, apoi pielea inrosita si aspra, s-a oparit in spatele urechilor de se trezea cu caciulita uda si patata de ceva galben. Eu i-am tot dat inainte cu tot felul de kestii de capul meu: ba ulei de masline, ba crema de galbenele, putina pudra. Ceea ce am facut bine (ne-a confirmat dermatologul apoi) a fost sa-i picuram in apa de baie cateva picaturi de violet de gentiana- dezinfecteaza. Mai bn nu-i da cu nicio crema pana nu va duceti la dermatolog. Oricum, produsele de la Avene chiar sunt bune si fac minuni. Iti doresc din suflet sa ti se faca puiul bine

Mergi la inceput