Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

MENA felicitari!!!!!!!!!! ce bien a luat in greutate.bravo lui.

noi maine mergem sa facem eco la soldul stang...speram sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_es spune:

buna fetelor am vazut ca vorbiti de botez noi lam facut dar pe cristina nu bagato cu totul in apa audato doar pe cap nici nu am dezbracato cum era rece cutoate ca aici nu e asa frig cum in ROMINIA.iar noi parinti nu am platit nimic deastea se ocupa nasi cu tot si haintele tot nasi noi doar cu sala si mincare ,bautura .peste mine au trecu stresu si grijile am avut 50 de invitati totul a iesirt foarte bine pacat ca nu stiu sami fac si eu album sal pun sa vedeti poze care siti poate imi explicati si mie cum sa fac am mai incercat dar nu am reusit .acum ma duc ca mi sa trezit printesa pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Bravo Irina, sa va fie de bine, sa va traiasca crestinuta! Si noi tot pe 12 am botezat fata, a iesit bine si la noi, am avut 47 de adulti si 15 copii. Copiii au avut masa separata, meniu separat. Asa e, la biserica e treaba nasilor; iar noi am avut sfintirea casei dupa ce am facut eu 40 de zile si au fost si nanutii invitati si atunci le-a spus preotul tot ce trebuie sa aduca, pana si ce fel de ulei sa ia, le-a dat o lista cu de toate. Le-a prins bine, ca n-ar fi stiut chiar tot.
Ca sa pui poze trebuie sa te loghezi pe Picassa cu userul comun si sa creezi album nou. Hai, ca sa va vedem!
Eu astept pozele de la fotograf, inca nu ni le-a dat.

Eu mi-am mai revenit, azi am 37, tot stare febrila, dar macar sunt functionala! Insa de azi-noapte imi vomita Stefan si a facut si diaree. Naspa virus! Sper insa sa fie la el usor cum a fost si la Eleni si maine sa fie OK. Si sper sa nu ia socrii mei, ca marti pleaca in Romania si nu le trebuie asa ceva la asa drum lung...Offf...cum ziceai tu Geani, sa vina odata primavara cu vreme frumoasa si fara virusi, sa stam pe-afara, sa ne bucuram de vreme buna!

Inca o data fetele, va multumesc pt gandurile bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Onutz, rochita am luat-o de la magazinul Fancy, e model Mexton parca...dar sa ma uit pe eticheta sa nu incurc..

Ivan al meu e cumintel.. mananca f des la fel si acum..la 2 ore maxximmmmmm ca ziua papa si la o ora..insa nu mai are colici de vreo cateva zile..si cumlea e ca de vreo cateva zile am inceput si io sa introduc in meniu mai cate un mar, ieri am papat salata de vinete fara ceapa doar cu maioneza, am inceput sa bag bulion in supa, d-astea... deci sper sa fie in continuare asa silentios si sa nu il doara burticuta...recunosc ca nici pana acum nu a avut asa mari probleme.. o ora dimineata de plans usor..dar atat..in rest cumintel..dar cred ca si pt ca e bombardat cu picatruri de catre mine :))) de cand l-am nascut ii dau neintrerupt Colief de cateva ori pe zi, Gripe Water si mai nou si Protectis ii dau si io ca am auzit ca-s bune acolo pt intestine indiferent daca are sau nu colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906
Am incredere si te sfatuiesc sa ai si tu in instinctele de mama. Pana la urma nici in sarcina nu ne storceam copilul in burta, in somn.


Cred ca tocmai instinctele astea ma fac sa fiu paranoica din cand in cand... eu fiind foarte relaxata de felul meu :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Buna dimineata fetelor! Voi luati ceva vitamine pt perioada cat alaptati? Eu iau Elevit si CaMgZn. Problema mea e ca Elevitul ma
constipa f rau. L-am luat si pe timpul sarcinii, dar atunci din contra, ma ajuta sa ies afara f usor. Stiti remedii impotriva constipatiei care sa nu o afecteze pe bebelina, prin alaptat..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Neata!
Elena eu iau femibion 2 in continuare.Pentru constipatie as zice sa bei lichide multe,la mine se rezolva cu un lapte/ceai indulcit.

Ieri am fost pe la dr,screening auditiv si eco de sold.Ambele au iesit super,am dus si bebelul la Starbucks,nu de alta dar mi-era dor de lumea reala.Sincer abia astept sa vina primavara sa plec de acasa cu bebelul,sa vad si eu oameni.De cand am nascut ne-am mutat langa Bucuresti si e sinistru sa fii departe de civilizatieCasa e mare si frumoasa,bebe o sa alerge prin curte dar intre timp mama lui e in depresie din lipsa de socializare.
Am fost si la controlul meu,ca metoda contraceptiva a zis ca alaptarea ma protejeaza,eu stiu cazuri in care nu a functionat.Cezarette nu as lua,am citit despre reactiile adverse si nu prea e ok.Ramane prezervativul...
In iunie ma intorc la birou,o sa fie groaznic ca e super stresant,nu stiu cum o sa fac fata atatea ore acolo si seara sa am energie pentru minunatia mea de copil.

Am depus pentru alocatie,din pacate nu lucreaza cu Citi si trebuie sa ne ducem la posta sa o ridicam

Gata s-a trezit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

dana ce ginecolog e ala care zice ca alaptatul protejeaza?
Cerazette am luat si eu dupa prima nastere si singurul efect advers a fost ca mi-a scazut total apetitul sexual . Asa ca am practicat abstinenta dupa care m-am hotart sa renunt la ele ca la urma urmei le luam degeaba. Am luat 6 luni.
Ca metoda contraceptiva noi am folosit coitus intreruptus, dar cum stii nici asta nu e sigura. Pana acum la noi a functionat, ambele sarcini au fost dorite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Eu la primul copil luam niste pastile contraceptive care nu-ti afecteaza alaptatul.Se numesc EXCLUTON. nu mi-a scazut laptele deloc si nici insarcinata n-am ramas. Acum mi-am ligaturat trompele.
Deci majoritatea dintre noi incepem serviciul inainte de 1 an chiar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Buna fetelor,

Noi nu suntem nici mai bine nici mai rau,bebe face tot cu mucus roz dar foarte putin,mai avem cateva zile de tratament daca in 2 zile nu se schimba nimic mergem in alta parte.Acum s-a umplut de bubite pe toata fata,saptamana viitoare mergem la dermatolog si are si cojite in cap.Asa ca sunt cu sufletul rupt,colicii nu vor sa cedeze nicicum noroc ca am bebe cuminte si nu e plangacios.Mai nasol e ca urmeaza wekend-ul si nu pot merge la dermatolog mai repedeDe mancat nu prea mai mananc si mi-e frica sa nu pierd laptele,insa nu prea mai stiu nici ce sa pap,acum nu mai pap nici un fel de lactat.
In rest sunt cu bebe toata ziua iar cand doarme nu stiu ce sa fac mai repede,mi s-a stricat si masina de spalat si la pui ii spal cu mana,rufele noastre le trimit unde nimeresc la spalat.Uf hai ca am intrat numai sa ma plang dar de cand am intrat in noul an am avut numai probleme,parca nu mai scapam de ele,vin una dupa alta de nu ne vine sa credem ca se tin lant de noi.

Am pus si eu cateva pozici cu puiul.

Mergi la inceput