Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Am citit acum in linkul pus de Mami despre botez. Noi vom face botezul in prima sambata dupa Pasti, care intra in Saptamana Luminata, insa preotul nostru a zis ca e ok. Si nu sunt de acord cu scufundatul copilului in apa, eu sunt adepta turnarii apei sfintite pe cap. Eu, ortodoxa, asa am fost botezata. Si astfel nu mai supui copilul atator riscuri. Eu nu cred in ceea ce spun majoritatea in ziua de azi ca asa trebuie neaparat facut botezul cu bagatul copilului complet in apa ca nu poate pati nimic, ca doar e botezul; am auzit de o gramada de cazuri in care copiii s-au imbolnavit (mai ales acum cum e frig) si stiu si de un caz in care bebe a murit ca i-a intrat apa pe nas. Nu dati cu rosii, asta e parerea mea.
plec la piticanii.

Gina - mami de bebe Sofia Maria si de Andreea Luana 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

... aaaand she's up

Mami de strumf Ema (14.12.12)


Offf ce cunosc si eu bucuriile astea

Gina - mami de bebe Sofia Maria si de Andreea Luana 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Gina, si noi tot cam atunci o sa facem botezul si nici eu nu sunt de acord cu barbaria aia de scufundat copilul in apa ca pe o rufa murdara. Adica eu ma port cu ea la baie de parca ar fi de portelan si oricum nu prea ii place, dar asa cum fac ei...

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Cellena, al meu mananca mai mult la o masa in timpul puseelor, asta e singura diferenta la noi... ii fac mai mult lp... Daca alaptam exclusiv era alta poveste, mult mai stresanta... but again, nu e cazul.
Strumfita ta e f micuta (ca varsta), nu cred ca strici nimic daca o iei cu tine in pat, doar intaresti legatura dintre voi
Daca alaptezi exclusiv da-i cat cere si cand cere, va trece si aceasta perioada
Al meu nici acum la 2 luni nu doarme toata noaptea tot se trezeste de foame, asa ca dupa trezirea de la ora 2 il iau langa mine si ii dau tzatzica. Suge 3-4 minute si adoarme. Dupa 2-3 ore la fel si tot asa. Slava Cerului, noaptea nu mai e atat de lesinat de foame si ii fac fata, dar inca trebuie sa-i fac vreo 3 biberoane- la pranz, dupa-amiaza si inainte de culcare. Nu stiu ce sa mai fac , mananc bine, beau lichide, iau suplimente, dorm si tot nu am suficient laptic pt el
Si Luci mananca de parca ar fi manechin- putin si des, nici gand sa marim cantitatea de laptic si distanta intre mese. Noi mancam tot ca nou-nascutii, la 2 maxim 3 ore.
As putea sa-l fortez, dar nu am nici cel mai mic gand sa o fac. Oricum el e atat de cumintel si linistit, nu am de ce sa-l agit privandu-l de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Cellena la noi fiind bebelinele mari probabil ca nici nu le vor mai putea baga asa in apa Eu mai am noroc si cu preotul, care nu e deloc fixist pe de-astea.

Onutz nu te mai stresa ca trebuie sa-i dai completare. Bine ca ai totusi lapte si ca papa si de la tine. Cat despre supt, noi ne-am cam smecherit; ne place sa adormim la titi si atunci stam mufate cam mult in timpul zilei, insa noaptea cand adoarme adanc papa abia peste 4-5 ore. Si nu-mi fac griji sa o trezesc; cand ii e foame imi da ea de stire.

Gina - mami de bebe Sofia Maria si de Andreea Luana 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Onutz , stiu ca n-are ce sa strice, dar mi-e mie frica sa nu omor copilul in somn (stiti ca fiecare mamica are cate un pitic, asta e al meu )
Apropo de renuntat la lp, nu cred ca ai cum sa-ti sporesti lactatia daca nu renunti la biberon (asa am citit eu prin carti). Corpul tau atat e obisnuit sa produca si nu are niciun semn cum ca voi ati avea nevoie de mai mult. Asa ca trebuie sa-i dai cumva de stire. Tot in carti scria ca din momentul in care renunti la o masa de lp si pana se instaleaza lactiatia suficienta si pentru masa aia, dureaza 2 zile. Daca ar fi intr-adevar asa, nu cred ca ar fi un capat de tara sa-i fie piticului 2 zile un picut de foame, daca pe termen lung n-ar mai primi lp. Dar nu stiu daca intr-adevar functioneaza asa si daca da, daca sunt suficiente 2 zile.
Ce-i drept, daca stau sa-mi amintesc, la noi a durat chiar 2 zile cand ne-am intors din maternintate sa renuntam de tot la lp, dar nu stiu daca se pot compara situatiile

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Epopeasca la noi asa se face botezul, cu apa turnata pe capusor (sunt catolica), de asta ma si incumet sa il fac asa devreme.

Cellena
stai linistita ca nu e numai piticul tau. Si eu am fost la fel pana acum. Daca dormeau in pat cu mine eram stresata rau. Nu stiu de ce dar de data asta sunt mai linistita, doarme pe burta mea, apoi daca amortim o tot mut de pe o mana pe alta, o pun pe perna langa mine si o lipesc cu spatele de mine, dorm mult mai bine cu ea in pat decat daca e in patut. Asa o simt cum respira, daca se ineaca.

Despre portbebe din ala clasic eu stiu ca de la 5-6 luni poate fi folosit, doar daca nu e varianta aia inclinata,unde bebe sta culcat. Eu as vrea sa imi iau ceva practic si sanatos pt bebe, dar nu stiu ce...Ma uitam la astea http://www.poarta-ma.ro/Luna--marsupiu--Rosu-cu-chitare_p_97.html si par ok, dar nu m-am decis inca.

Popi, manduca cum e? ai mai incercat sa o pui pe Mara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Voi cum ati trecut de puseele de crestere? Ema mananca de ieri din ora in ora de m-a supt de tot de orice vlaga :)) azi noapte imi venea sa-mi iau campii, mai ales ca am si o durere de cap de abia vad pe unde calc (sper ca n-am luat raceala de la sot), asa ca am mai taiat ceva de pe lista "Eu niciodata nu o sa...": am dormit cu ea in pat... Bine, dormit e mult spus, ca eram panicata maxim sa nu ma rostogolesc peste ea, sa n-o sufoc cu plapuma (desi era undeva la picioarele patului, iar eu dormeam dezvelita - daca adormeam profund si ma inveleam somnambuliceste cu ea??? ), sa nu invete brusc sa se intoarca de pe o parte pe alta si sa se rostogoleasca din pat (stiu, imi lipsesc niste tigle de pe casa )
Acum am reusit s-o adorm in patut, e acolo de aproape o ora, dar mi-a sarit mie somnul. Am citit ca puseele astea dureaza intre 1 si 7 zile, cateodata si mai mult... Sper sa nu fie cazul

Mami de strumf Ema (14.12.12)


Eu dorm cu el din prima seara, e cald in camera si nu ma invelesc, doarme pe o salteluta speciala care nu il lasa sa se rastogoleasca, alaptatul e usor si frumos asa. Somnul meu e mai odihnitor decat daca ar dormi in patut unde as sta disperata ca daca regurgiteaza si se ineaca si nu il aud sau nu ajung repede la el. Am incredere si te sfatuiesc sa ai si tu in instinctele de mama. Pana la urma nici in sarcina nu ne storceam copilul in burta, in somn.

Puseele de crestere? Geeeeeez... ma omoara :))). Am avut 3 pana acum,fiecare de 2-3 zile, de fiecare data sunt la capatul rabdarii de atata supt si plans ca sa nu zic ca am un nervos care bate tata cand ii e foame. O zgarie, ciupeste, loveste, strange, da din picioare ... Asta se mai intampla si cand am eu fluxul prea mare al laptelui. Cu rabdare si somn cand doarme bebe trecem peste toate.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Mandra tareee!!! Puiul meu a crescut 5 cm si a facut 3170 g. L-am externat pe 22 dec, cu 2040 si 47 cm. acum are 52 cm . la sold suntem bine. La inimioara se aude un suflu, posibil de la o usoara anemie ca a fost cresterea brusca. Sunt atat de fericita!!! Am facut analize de sange. Sper sa nu mai facem prea curand ca e tare urat. Acum asteptam rezultatul.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

hop si noi pe aici...

ALMY multa sanatate!!

PETROJOLA felicitari!!

BUBU mi-e greu sa aud cum va chinuiti...

GEANI sanatate sotului.

MENA la multi ani sotului!

S.ELLENA ma bucur ca fetita e mai bine.

CELLENA si irina are perioade cand mananca foarte des.mai ales ziua...

NOROCILA, ANGELIQUE, EPOPEASCA,ONUTZ .

noi crestem, suntem cuminti....mancam si dormim..am timp sa si citesc...noaptea doarme bine.atat ca are o dermatita atopica...am luat crema de la mustela pt fata. sa vedem, speram sa treaca repede. nu stie sa doarma pe burtica...ma dau batuta, ca numai o chinui.
si noi suntem codase cu botezul...

multa sanatate la toata lumea.

Mergi la inceput