Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Ufff, Almy, imi pare rau sa aud ca nu esti bine! Nici nu avem cum sa ajutam asa, virtual decat cu o vorba si o incurajare.
Privind botezul( care e subiectul zilei) nicieu nu fac ceva extins. Doar parintii si nasii vor fi, vom petrece acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna seara.
Am lipsit mult de aici,dar incet incerc sa va citesc din urma....
Amy i-mi pare rau ca ti-sa intimplat asa dar sper sa fii mult mai bine si iti doresc insanatosire grabnica din suflet
Pe scurt vrea sa-i raspund lui Bubu legat de constipatie si mai ales de Bigaia,deci bebelinu meu de 3 saptamani l-am trecut de pe Colief pe Bigaia si am remarcat ca bebele a inceput sa -si faca singur kk fara a mai fi ajutat.Deci e bun eu i-am dat si Sab Simplex si cind lua Colief dar atunci era constipat .Ce am observat ca nu mai are nici dureri de burta colici cum avea cind lua Colief deci la fiecare sticla de lapte i-o fac cu ceai inloc de apa + lapte praf si adaug la fiecare sticluta 15 picaturi de Sab Simplex.Deci concluzia mea e mai bun Bigaia ,deci la noi sau schimbat mult orele de somn.
Daca plinge ,plinge pt.ca vrea in bratze
Va las cu bine am sa va scriu mai des ,am fost prinsi si cu mutatul la casa noua plus sarbatorile,dar suntem bine sanatosi
O seara linistita si un somn dulce pt mamici si bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

fff bun linkul pt pregatirile de botez~~~~~~


http://www.primiipasi.com/articole/social/organizare-botez/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Almy, multa multa sanatate, tre sa scapi de febra, ca e periculoasa si rea

Mena, un cald La MULTI ANI baietilor tai!!

Looana,! ma bucur mult ca ai mai trecut pe la noi, chiar ma intrebam ce mai faci, asa cum nici de Doura nu mai stim nimic si ne e dor de ea..
Bine ca sunteti bine, asta e tot ce conteaza!!
Sa stii ca noi nu avem nici un fel de probleme cu constipatia,partea asta nu a fost niciodata o problema..Doar colicii nenorociti..
Cu ce fel de ceai ii faci lapticul, cu unul fara./sau cu gust?Am mai citit despre asta, dar al nostru mai accepta ceiut de colici asa, simplu, bea cate 30-40 ml cand ii e sete, cei care sunt alimentati cu lapte praf trebuie sa bea intre mese...asa recomanda medicul..
Cum se da Bio Gaia, dragelor?care e procedura?O prietena mi-a dat candva probiotic pt bebe, nu am folosit, ma gandesc ca este exact despre ce vorbim, dar nu asa scrie pe el, ci probiotics..

S elena, ce bine ca se repara gagalicea!! tine-te cu sfintenie de tratament.sa va faceti bine repede!
Din fericire Nicho nu are nimicuta in domeniul asta, are o piele incredibila, singura chestie in plus e o alunita cat un punct pe un piciorus, in rest zici ca e spalat in lapte , doamne-ajuta sa continue asa

azi am facut si noi cele 3 vaccinuri de la 3 luni.
nici o reactie urata dupa, nici urmsa de febra, acum doarme linistit, sa vedem cum va fi noaptea..

Schimbam si laptele, de azi, om vedea..

va pup si am fugit.
maine reusesc si eu sa ma tund si sa imi fac niste suvite, finally.

popi, maine iti scriu ce mi-a zis mie preotul ca ne trebuie la botez, ok?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

bubu se pun 5 picaturi de BiGaia in lapte, o data pe zi. Sticluta se pastreaza in frigider dupa ce e desfacuta.
Si noi am avut niste episoade nasoala de dureri de burta azi noapte asa ca azi ma duc sa cumpar Sab Simplex ca Bigaia mi-l aduce pe comanda si dureaza 24 de ore. Daca nu merge cu Sab Simplex trecem si noi pe Bigaia.
L V nu prea am stiut ce-s aia colici dar uite ca acum invat. Credeam ca bebelusii alaptati exclusiv nu prea au colici dar m-am inselat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata

Fetele, locatia de 30 locuri nu e restaurant, e cafeanea - SkyBar. Meniurile standard au preturi prohibitive (30 eur de persoana, fara beuturi), dar daca vreti stil bufet (ca mine) puteti sa mai scoateti diverse din meniu, sau sa-l compuneti voi dupa cum va taie capul si iesiti la un pret mai rezonabil.

Onutz, merci de hint. L-am trecut pe lista, trebuie vazut; mi se pare mititel si ala, noua ne trebuie cam pentru 50 persoane si vreo 10 copii. Si eventual o zona separata pt copii, ca n-am chef sa-mi alerge printre picioare

Sellena depinde de marsupiu; daca e model in care ii sunt sustinute piciorusele in forma de M si se sprijina destul de mult pe tine, e ok. Daca are suport in forma de chilotel nu e bun, pentru ca toata greutatea ei se lasa in oasele bazinului si coloana. Iar la varsta lor coloana ar trebui protejata.

Almy, sanatate!

Bubule, eu ii dau la a 2-a masa a zilei, 5 picaturi de protectis puse intr-o lingurita cu infacol. De obicei probioticele astea trebuie tinute in firgider si consumate in 30 de zile, asa ca sa-ti notezi cand desfaci sticluta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Almy groaznic prin ce ai trecut,insanatosire grabnica.

S.ellena ma bucur ca mergeti spre bine cu bubitele.

Norocila imi pare rau ca treceti si voi prin asua.Puiul tau a avut febra,a vomitat?Ca al meu nu a avut decat scaun care miroase diferit,cu mucus roz si firicele de sange.Dr a zis ca nu este grav,de ieri face normal dar cu acelasi miros diferit.Oricum e vioi,acum papa bine,avem un pic de scandal cu mucilagiu si medicamentele dar in final jgje ia.La inceput plangea pana se ineca si dadea tot afara cu limbuta si in final adormea fara sa mai bea laptic.Acum nu mai avem probleme.La lactate am renuntat,oricum vreau sa ii fac o coprocultura.Sanatate multa

Bubu si eu ii dau protectis si sab simplex deocamdata si nu se constipa,colicii runt prezenti dimineata si cateodata si noaptea.Peste zi nu prea avem probleme.Imi pare rau ca nici voi nu ati scapat.Ti au spus fetele deja cum se da protectisul si cum se pastreaza.

Mena la multi ani sotului si multe lunite baiatului.

Geani insanatosire grabnica la sot.

Am comandat si noi invitatiile,incepem sa ne pregatim,rochita urmeaza ra imi iau zilele artea dar una pe care pot sa o manevrez ca sa pot alapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mami, tu de unde ai rochita aceea frumoasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Voi cum ati trecut de puseele de crestere? Ema mananca de ieri din ora in ora de m-a supt de tot de orice vlaga :)) azi noapte imi venea sa-mi iau campii, mai ales ca am si o durere de cap de abia vad pe unde calc (sper ca n-am luat raceala de la sot), asa ca am mai taiat ceva de pe lista "Eu niciodata nu o sa...": am dormit cu ea in pat... Bine, dormit e mult spus, ca eram panicata maxim sa nu ma rostogolesc peste ea, sa n-o sufoc cu plapuma (desi era undeva la picioarele patului, iar eu dormeam dezvelita - daca adormeam profund si ma inveleam somnambuliceste cu ea??? ), sa nu invete brusc sa se intoarca de pe o parte pe alta si sa se rostogoleasca din pat (stiu, imi lipsesc niste tigle de pe casa )
Acum am reusit s-o adorm in patut, e acolo de aproape o ora, dar mi-a sarit mie somnul. Am citit ca puseele astea dureaza intre 1 si 7 zile, cateodata si mai mult... Sper sa nu fie cazul

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

... aaaand she's up

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput