Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Almy multa sanatate! Afurisite rau virusurile astea...sper sa treaca repede. Ai grija de tine!
Bubu mai multe fete ziceau ca au inceput sa dea Protectis la puii lor (nu mai stiu exact cine). Asta e denumirea la BioGaia din Ro. Poate primesti repede un feed-beak dar din ce citeam eu pe forumurile germane dureaza de regula ceva timp pana da rezultate.
Aschiuza ma bucur ca de data asta merge bine cu alaptatul!
Cat despre dormitul cu tine, acum la inceput nu cred ca e bai... si eu am avut-o la inceput pe Nadia la mine in pat apoi am inceput sa o mai pun si in patutul ei, cam jumatate de noapte dormea cu noi, jumatate in patut. Acum la o luna in noptile bune ( fara dureri de burtica) doarme la ea in patut, in cele proaste cu mine.
Cat despre intors pe campul muncii, trebuie altfel pierd iarasi un an scolar. Din pacate ( pentru Nadia) trebuie sa termin neaparat scoala. Mai am jumatate de an de practica, vreo 2 luni de scoala si apoi in mai 2014 Staatsexam. Sper sa reusesc. Neuronii ii am oricum adormiti, macar cativa sa se trezeasca pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata!

Felicitari, Petrojola!

Oh, Alina, ce avea mititica ta acolo ..... Eu am luat-o razna cand s-a iritat Mara la fundulet, si avea doar o portiune minuscula inrosita. Cred ca ma urcam pe pereti sa fi fost in locul tau.

Mai fetelor, ce naiba e mucusul ala de care vorbiti voi? Eu nu am stat sa-i studiez "productia" pana acum, doar cand s-a nimerit sa fiu eu pe post de toaleta. Aseara m-am uitat totusi cu mai multa atentie (dupa ce v-am citit pe voi) si pare ca ar exista si chestie aia (dar e mucus de aceeasi culoare, nu roz/rosu). Trebuie sa ma ingrijoreze? Sau nu e o problema daca bebe mananca exclusiv san?

Sellena, incearca mustela stelatopia pentru baie.

Ina, ce balansoar aveti?

Lacramioara, cand o sa treaca de 6 luni, vei putea sa-l iei cu tine la terasa .

Cellena, si eu i-am dat Marei de cateva ori mai des de 2 ore. Adormea la san, nu mai reuseam sa o trezesc dar dupa juma de ora facea iarasi ochi si isi cersea drepturile. Asta se intampla de obicei in zilele in care nu vrea ea sa doarma macar 2 ore legat si pace. Slava cerului ca-s rare ca altfel imi dadeam demisia de mult. E frustrant sa te frece asa piticania dar pe de alta parte daca stiu ca nu a mancat suficient nu-mi vine sa o tin pe uscat doar pt ca nu au trecut alea 2 ore (si vorba ta, claxonul ).
Nu te mai oftica de statul pe burta, gaseste avantajele: e o sarcina care nu te priveste; cum e la mine adormitul seara. La mine in brate face scandal, daca o ia ta-su, in 15 minute e nani. Deeeeeci, dupa ultima masa eu ma duc sa ma spal si sa ma bag in pijamalute, iar ta-su da ture de stadion

Bubule, daca biogaia e protectis, eu ii dau de o luna jumate si n-am observat nimic - nici de bine, nici de rau. Ea oricum nu prea a avut colici, cand o apuca frichinitul o tine maxim maximorum 1 ora, dar dupa o ragaiala zdravana si 2-3 vanturi se linisteste instant.
Ii mai dau infacol, de 2 ori pe zi: dimineata ca sa am in ce sa-i pun protectisul, si seara ca sa am in ce sa-i pun vigantolul. In laptele meu nu stau asa bine picaturile in cauza, plus ca pediatra mi-a spus sa nu amestec medicamente cu laptele meu, sa nu faca bebe vreo conexiune ciudata si sa ajunga sa-mi refuze laptele.

Fetelor, am inceput cautarea de locatii pentru botez - la naiba, ce enervant si stresant poate fi. Cele care ati aranjat deja totul sau ati si facut, poate imi spuneti si mie ce trebuie sa cumparam noi parintii (pentru biserica, pentru copil, etc) si ce sarcini mai avem (obiceiuri, traditii, bla bla). Eventual un ghid de organzare a unui botez - incepand cu invitatii si terminand cu plecatul acasa

LE: va pun o poza cu Mara la ora de spalat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Mena, si cum ii place bonnisanul? Ca Ema facea niste fete de eram pe jos de ras. Se stramba, il scuipa, il pulveriza prin aer
La noi n-a mai mers cu mancatul mai des si calm, pentru ca de des mancam des, dar ca haplea, asa ca revenisera durerile de burtica. Bonnisan n-a avut niciun efect, nici ceaiul de colici, dar de sambata ii dau sab simplex si nu mai are nimic.Culmea ca in continuare o suparau doar ziua, noaptea nu. Asa ca si sab ii dau doar ziua. Tare ciudat

La multi ani pentru cele doua treimi din viata ta

Mami de strumf Ema (14.12.12)



Multumesc!
ii amestec cu lapte muls desi nu e chiar recomandat amestecul. El tre sa pape cam 3 bibe /zi lm si in alea ii pun bonisan. Si el face urat daca nu ii place, il inghite oar pe jumatare. imi e greu cu medicamentele pt el ca nu accepta nimic, nici vigantolul pe care i-l dau in somn.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Salutare mamici!

Mi-a fost tare greu zilele astea, de aceea nici nu am mai intrat.
Mititica mea face mare scandal, tati a avut dureri f mari cu zona zoster, eu a trebuit sa dorm in pat cu amandoua fetele ca cea mare nu vrea singura in camera ei si uite asa... Era la noi in casa ca la nebuni. Sara oracaia, tati se plangea ca il doare si colac peste pupaza vine Nati intr-o mare viteza sa ii zica ceva lui tati si zbang ii da una in testicole ca s-a facut saracul verde la fata :) Imaginati-va scena... Demna de cascadorii rasului. Toate astea acoperite de oracaielile Sarei...
Astazi sper sa fie mai ok. Sara e mai linistita si tati se simte f bine de cand ia un medicament care se pare ca e f eficient in asa ceva, Brival. E scump, dar cred ca e ceea ce trebuie. Sa n-aveti nevoie, dar in caz, sa stiti ca e singurul care ajuta.

Vad ca e f frumos afara si as vrea sa ies cu Sara. Nu am mai scos-o de multe zile ca nu am avut nici un chef si mi-e si f greu cu ea pt ca plange non stop de cand o imbrac si pana ma intorc cu ea inapoi in casa... Poate se mai linisteste, ca altfel nu o mai scot pana la primavara. Asa o amenint

Avem si noi un leganel, imprumutat, dar nu vrea sa stea in el. In schimb, ii place sa il admire de la distanta si ii plac melodiile. Macar atat. Poate mai incolo o sa vrea sa stea in el. Avem si jumper din acela de prins la tocul usii (nu mai retin cine a pomenit), dar merge abia dupa 6 luni. Nati statea in el si topaia fericita. A meritat banii.

Almy, saracuta de tine... Dar e crancen virusul asta :( te compatimesc... Sa nu ziceti ca sunt nebuna, dar cand am probleme cu burta si diaree, merge un pic de Sprite. Chiar "strange" la burta. O jumatate de pahar nu face nici un rau bebelului si poate are efect si la voi... Multa sanatate si sa te faci bine rapid! Stiu cum e cand esti terminata si toti si toate depind de tine...
Uite de asta urasc eu iarna... Parca atunci se aduna toate relele, toti sunt bolnavi, raciti, daca mai e si urat afara si frig de crapa pietrele, tabloul e complet.
Dar si cand o veni primavara cu floricele, soare, caldurica... Numai afara o sa stam!

Gata. Ma duc ca fierbe ciorba. O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IPopica

Neata!

Felicitari, Petrojola!

Oh, Alina, ce avea mititica ta acolo ..... Eu am luat-o razna cand s-a iritat Mara la fundulet, si avea doar o portiune minuscula inrosita. Cred ca ma urcam pe pereti sa fi fost in locul tau.

Mai fetelor, ce naiba e mucusul ala de care vorbiti voi? Eu nu am stat sa-i studiez "productia" pana acum, doar cand s-a nimerit sa fiu eu pe post de toaleta. Aseara m-am uitat totusi cu mai multa atentie (dupa ce v-am citit pe voi) si pare ca ar exista si chestie aia (dar e mucus de aceeasi culoare, nu roz/rosu). Trebuie sa ma ingrijoreze? Sau nu e o problema daca bebe mananca exclusiv san?

Sellena, incearca mustela stelatopia pentru baie.

Ina, ce balansoar aveti?

Lacramioara, cand o sa treaca de 6 luni, vei putea sa-l iei cu tine la terasa .

Cellena, si eu i-am dat Marei de cateva ori mai des de 2 ore. Adormea la san, nu mai reuseam sa o trezesc dar dupa juma de ora facea iarasi ochi si isi cersea drepturile. Asta se intampla de obicei in zilele in care nu vrea ea sa doarma macar 2 ore legat si pace. Slava cerului ca-s rare ca altfel imi dadeam demisia de mult. E frustrant sa te frece asa piticania dar pe de alta parte daca stiu ca nu a mancat suficient nu-mi vine sa o tin pe uscat doar pt ca nu au trecut alea 2 ore (si vorba ta, claxonul ).
Nu te mai oftica de statul pe burta, gaseste avantajele: e o sarcina care nu te priveste; cum e la mine adormitul seara. La mine in brate face scandal, daca o ia ta-su, in 15 minute e nani. Deeeeeci, dupa ultima masa eu ma duc sa ma spal si sa ma bag in pijamalute, iar ta-su da ture de stadion

Bubule, daca biogaia e protectis, eu ii dau de o luna jumate si n-am observat nimic - nici de bine, nici de rau. Ea oricum nu prea a avut colici, cand o apuca frichinitul o tine maxim maximorum 1 ora, dar dupa o ragaiala zdravana si 2-3 vanturi se linisteste instant.
Ii mai dau infacol, de 2 ori pe zi: dimineata ca sa am in ce sa-i pun protectisul, si seara ca sa am in ce sa-i pun vigantolul. In laptele meu nu stau asa bine picaturile in cauza, plus ca pediatra mi-a spus sa nu amestec medicamente cu laptele meu, sa nu faca bebe vreo conexiune ciudata si sa ajunga sa-mi refuze laptele.

Fetelor, am inceput cautarea de locatii pentru botez - la naiba, ce enervant si stresant poate fi. Cele care ati aranjat deja totul sau ati si facut, poate imi spuneti si mie ce trebuie sa cumparam noi parintii (pentru biserica, pentru copil, etc) si ce sarcini mai avem (obiceiuri, traditii, bla bla). Eventual un ghid de organzare a unui botez - incepand cu invitatii si terminand cu plecatul acasa

LE: va pun o poza cu Mara la ora de spalat
closca sefa



Hehe, ce ochioasa scumpa ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Uf, Almy, ce ghinion ca ai luat gripa, tare imi e teama ca ajunge si la noi in Romania! Sa te refaci repede si sa fiti sanatosi!

Bubu, si Achim a urlat aseara groaznic, o perioada destul de lunga. Abia l -am linistit si plangeam ca si tine cu el in brate. Si Achim a facut azi fix 8 saptamani de la nastere deci mai avem o luna de tras.
Eu sunt in continuare chioara de somn din cauza trezitului noaptea ca sa pun pompa, nu stiu cat voi mai rezista asa , sunt foarte irascibila si uracioasa iar barbatul cred ca ar vrea sa fuga in lume decat sa vina la furia dezlantuita de acasa. Abia asteptsa treaca perioada asta totusi si sa imi revin cat de cat cu somnul si odata cu el di buna dispozitie.
Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetelor, pupicei
Imi pare atat de rau cand citesc de gripe, colici si alte nenorociri...
Sper sa treaca toate repede-repejor!
M-am mai uitat o data la pozele de pe picasa si iar m-am minunat de frumusetile de acolo
Bubu, mi se face sufletul bucati cand citesc cum se chinuie Nicholas... Vezi ca daca ii dai numai Biogaia s-ar putea sa se constipe si sa se chinuie mai rau. Eu zic sa-i mai dai ceva pe langa, Sab Simplex de exemplu. Zic pentru ca in paralel eu mai urmaresc o odisee de puiuti mai marisori si acolo erau f multi bebelusi constipati, singurul numitor comun erau probioticele.
Nu dati cu rosii, va rog, asta am observat eu
Mena, la multi ani flacailor si s fiti sanatosi cu totii
Popicescu, noi am mers pe varianta super simpla- avem un restaurant in cartier care ne da si mancare si bautura si niste decoratiuni standard, dj, foto si video. Dar tu ai zis ca vreti ceva de genul pub, nu stiu nici macar unul, caci nu ma omor cu frecventatul. De ce nu il iei tu intr-o zi pe jumatatoi si luati la picior zona in care locuiti? red ca aveti sanse mari sa gasiti ceva.
Am comandat invitatiile si cardurile de masa, am vorbit la biserica, mai avem sa ne ocupam de marturii. Nu de alta, dar n-as da suzete de plastic, mi se pare risipa de bani, oricum nu le pastreaza nimeni.
De restul se ocupa nasii (bine, vorbiti si cu ei)- lumanare, trusou etc.
Ziceau fetele si de cadou pt nasi. Habar n-aveam.
Ma gandeam sa le luam o rama foto tripla- in stanga si in dreapta se pun poze cu , in mujloc e un mulaj pt o manuta sau un piciorus sau ambele.
Cellena, noi ii dam bonnisanul cand plange, altfel n-avem cum. Si pt ca oricat de mult ne-am ruga de el nu plange, asteptam sa i se faca foame . I-l picuram in gurita.
Smecherul avea si o metoda la inceput prin care il aduna pe tot din gurita si il scuipa dupa 10 secunde, dar acum il tinem culcat pana inghite. F rar se ineaca

Pup fetele!!!!
Felicitari, Petro!!!!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Onutz, in ce cartier stai?
Pana acum am luat site-ul restograf (minunata inventie) la puricat si am selectat de acolo vreo cateva locatii, asteptam raspunsurile lor pe mail.
Pe unii i-am vizionat luni, locatie superba dar minuscula - maxim 30 de persoane si alea pasibile sa se calce pe bombeu. Azi ar trebui sa mai mergem la unii.
Pentru sambata avem si noi programata tura de Iancului. Asta vara ochisem niste terase dragute pe la zona de case dintre Iancului si Vatra Luminoasa, mergem sa le cercetam; sper sa fie frumos sa pot tarai si copila vreo 2-3 ore dupa noi.
Si mai e si Pache, dar acolo cred ca sarim deja in alta gama de preturi.
Decoratiuni de sala nu vreau, doar niste floricute mici mici pe mese eventual, ca sa nu fie austera atmosfera.
Ce ma ucide este meniul: sa aleg ce anume sa servim. Majoritatea au meniuri standard si ma apuca depresiile cand vad continutul; una ca mi se pare enorm de multa mancare iar unele "feluri" a trebuit sa le caut pe google sa vad ce naiba sunt si cum arata.
Iar partea cu marturiile mi-a dat si mie sah. Sunt absolut necesare?!?!? Daca le trimit eu niste poze de la botez, dupa eveniment ce are? Cu dedicatie pe spate....

In fine, o sa ma mai lamentez pe aici sa stiti. Noi n-avem nunta la activ, doar niste chefuri prin cluburi, deci astfel de evenimente depasesc sfera mea de cuprindere. Iar nasa e la fel de duda ca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Salutare!
Geani nu stiu cum faci fata,eu as fi pe la nebuni.
Apropo de protectis, al meu face caca la 1ora de la administrare dar face nu gluma..ieri i-a iesit prin pampers.Azi era treaz si l-am schimbat de 2 ori,cam prea moale.Cred ca dam din lac in put.
Onutz la noi nu se constipa ci din contra.Din ce inteleg eu probioticele au efect gen "activia" si ajuta tranzitul.
Bubule mi-e asa mila de pitic,strange din dinti ca o sa treaca.
Popi noi facem botezul la ballroom,daca nunta a fost la o cantina am zis ca la botez ma rasfatCu 40eur all inclusive e chiar ieftin.
Invitatiile le-am facut pe facebook,nu prea are rost sa le fac si pe hartie.Inca nu am ora de la restaurant si nici pe cea de la Biserica.
Mena sa iti traiasca sanatosi sarbatoritii,Gabriel are personalitateal meu deschide gura la orice ii dau...in lingurita sau direct,el crede ca e de papa si primeste
Si eu mai am tot 2kg fata de inceputul sarcinii dar numai sunci si o burta lasata,de zici ca am 80aniOricum eram durdunica dar acum cu burta asta sunt de vis
Ma uitam la prietena mea care a nascut normal,are o burtica mult mai retrasa,a mea e peste cezariana o mare de sunci cu vergeturi

Maine mergem pe la medic,am 3programari in 3 clinici diferite,o sa zapacesc copilul pe drumuri,sper sa doarma.

Va las ca s-a trezit Bin Laden (teroristul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Multumim fetelor!!!
Ipopica la noi botezul va f fff restrans , ne dai si noua adresa sau numele restaurantului cu 30 de locuri?

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput