Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Cellena mie mi-a zis sa ii dau cat vrea, cand vrea, cum vrea. Trebuie sa avem incredere in ei ca desi sunt mici corpul lor stie mai bine ce le trebuie. La puseu de crestere imi suge din 10 in 10 minute cate 15 minute, timp de cateva ore. Si suge efectiv, nu suzeteaza. Daca incepi sa ai incredere in puiut capeti o stare mai mare de echilibru si ii transmiti si lui asta. Gata ca m-am intiiiiiiiins.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cellena, asta cu suptul la 2 ore am fixat eu ,nu mi-a zis cineva. Am observat cind o apuca durerile de burtica si cind incepe sa verse si pur si simplu daca ii dau sa suga la fiecare ora cum ar vrea ea , pe urma are o perioada de dureri, scremari si vomitat. Vad ca la mine merge asa, din cind in cind mai are dureri, dar o pun pe burtica mea si usor,usor ii trece. E f lacoma si am mult lapte, asa ca trebuie sa am grija.

Florian nu ar fii cerut sa manince, Doamne feri, doar dimineata se intindea dupa mine, Lili e exact la cealalta extrema...

Ah, Lili nu doarme decit cu mine in pat . Exact ce nu imi place .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Fetelor, am comis-o rau de tot! Am luat gripa aia care circula, cu diaree, voma si febra. Cosmar a fost ieri, nici o gura de apa n-am tinut in mine, cum ma ridicam in fund imi venea sa vomit. Iar azi-noapte m-am dus la baie si m-am trezit pe jos si-mi iesea voma pe nas si pe gura, lesinasem, asa m-am speriat, ca puteam sa ma inec cu voma, Doamne fereste. Azi toata ziua am avut peste 38 febra, dar nu mai am greata si diaree, beau ceai si mananc paine prajita si orez fiert. Noroc ca am lapte de-al meu congelat si-i mai suplimentez ei, ca ieri am fost deshidratata rau, din ce sa se umple sanii? O pun insa la san, ca sper ca laptele care vine sa aiba anticorpi la virusul asta cretin... Si Eleni a avut, dar ei ii e bine deja azi, iar ieri a vomat doar o data si febra deloc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, sunt de acord cu tibe si chiar daca n-as fi, oricum n-as putea s-o tin nemancata pana ar trece 2 ore. 1. pt ca e inuman si 2. pt ca are un claxon de mama-mama :))
Aschiutza, in unele carti asa scrie si unii pediatri inca recomanda asa

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Wow Almy, ce urat Sper sa-ti treaca repede

La mine nu sta cuminte pe burta mea neam. Nici daca suntem amandoua dezbracate... Se agita toata, ma linge, ma pupa, vrea laptic, probabil ca o agita mirosul de lapte si ii deschide apetitul La ta-su si la bunica-sa sta tare cumine si mor de ciuda. Dar asta e, ei sunt pe post de pernuta, eu sunt pe post de dozator... Fiecare cu menirea lui :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocila spune:

Angelique- nu stiu daca te pot ajuta insa si noi avem aceeasi problema si am vazut pana acum 3 doctori, 2 din ei la urgente- toti pediatri (data fiind situatia lui speciala si paranoia mea).

I s-au facut teste la sange, examinari inclusiv la fundulet sa nu aiba vreo fisura (numai partea din exterior), teste la scaun- cred ca echivalentul in ro ar fi coprocultura cand se uita dupa diferite bacterii de genul salmonela, etc.

Testele au iesit bune, el mananca normal si a luat in greutate.

2 din cei 3 doctori au zis ca prin excludere daca nu e altceva - e alergic la proteina din laptele de vaca ( nu mai mananc lactate vreo 2 luni si apoi incercam din nou)- si unele marci de formula o contin in caz ca vrei sa suplimentezi. De cand renunti la lactate dureaza 1-2 sapt pana dispare complet.

1 doctor a zis ca e o chestie trecatoare ca in jur de 6 sapt se schimba modul in care se digera laptele matern si ca la noi nu are treaba cu laptele de vaca( cand copilul refuza sa manance - cum inteleg ca e cazul tau, plus ca nu stiu ce proteina ar avea o valoare mai mare in sange)... si cica si copilul ei a avut si a trecut de la sine.


Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Almy, ce sperietura! Incearca sa te odihnesti la pat cit mai mult. Nasoale gripele astea, eu am avut de 2 ori ceva asemanator cu virusul Noro si eram si insarcinata si parca mi-as fii dat sufletull din mine.

Acu si eu si sotul avem temperatura si ne curge nasul, hurraaa! Sotul de abia se tine pe picioare, eu finctionez cu jumatate de creier si juniorul se zbenguie si ne toaca nervii marunt marunt de tot . Vai de fundul meu daca si Lili va avea tot atita "personalitate" .

Cellena, doctorii aia or fi avut un copil precum Lili de au scris aia cu 2 ore .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Doamne, Almy, draga de tine,ce ghinion nenorocit sa o prinzi tocmai tu!of, mare grija de tine, mi se zburleste pielea pe mine gandindu-ma prin ce ai trecut:(
Sper sa te pui pe picioare curand si ca Reb e bine merci.
Multa multa sanatate!

Fetele, intrebare:ni s-a spus azi ca putem sa ii dam Bio Gaia la pui, cine a folosit, ca parca vorbe cineva de produsul asta? e bun, e cazul sa incerc??Pls spuneti-mi.multu mult.

Maine facem si noi o tona de vaccinuri, imi vine sa plang de acum de mila lui, desi azi o prietena mi-a spus ca la ce colici rai si violenti are Nicholas, vaccinarea va fi floarea la ureche.Nu cred.

anyway, am citit pe site-ul unui pediatru ca intte 2 si 3 luni e perioada cea mai rea a colicilor si pot sa garantez ca asa e, ufff

acum il zapacesc mai tot timpul, nu numai pe perioada noptii si gata.nu.mereu, macar din doua in doua ore , in afara de perioada de 3-4-5 ore de peste noapte..
Mor, fetelor, azi am jelit de am murit langa el, ca plangea de mi se rupea inima..si il strangeam in brate si ii simteam spasmele din burtica.niciodata nu am vrut asa de mult ca timpul sa treaca repede..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Doamne Almy!!! Insanatosire grabnica si sper sa nu ia si pitica virusul.

Bubulina ieri citeam ca sunt mame care au folosit cu succes probioticele. Incerca si da-ne un feed back.

Ieri am implinit o luna, azi e ziua consortului. Azi ii sarbatoreste mama pe amandoi cu un tort in forma de masinuta Fulger. Pe noi nu ne chinuiesc prea rau colicii a avut 2 crize mai urate dar au durat 10-15 minute.Ii face bine sa stea cu burta goala pe burta mea, inveliti, iar eu sa stau inclinata (nu in fund dar nici intinsa). Folosim bonisan de cand avea o saptamana , de 2 ori pe zi.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, si cum ii place bonnisanul? Ca Ema facea niste fete de eram pe jos de ras. Se stramba, il scuipa, il pulveriza prin aer
La noi n-a mai mers cu mancatul mai des si calm, pentru ca de des mancam des, dar ca haplea, asa ca revenisera durerile de burtica. Bonnisan n-a avut niciun efect, nici ceaiul de colici, dar de sambata ii dau sab simplex si nu mai are nimic.Culmea ca in continuare o suparau doar ziua, noaptea nu. Asa ca si sab ii dau doar ziua. Tare ciudat

La multi ani pentru cele doua treimi din viata ta

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput