Cel putin 5 kg jos!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Buna,


Eu sunt tot la pragul de sus, pe la 68.5 kg, sper ca in primavara sa mai misc in jos cantarul, nu renunt la targetul meu de 65, greutatea din 2006. Mananc destul de dezordonat ca si combinatii, comand pizza/kfc cot la cot cu colegii la birou 1-2 zile din 5, sunt mai atenta seara insa, iau cina pe la 7.
Am ajuns cumva la un punct de echilibru in care mananc multicel si variat, ma cantaresc la 3-4 zile ca sa verific ca nu exagerez. Din cele 11.5 kg minus atinse in iulie anul trecut am depus la loc 2.5 kg in toamna-iarna. Pentru ca nu mi se pare dramatic nici nu reusesc sa fiu mai disciplinata, asta e problema.

Anna, felicitari! Ai trecut sub marele prag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Salut fetelor!
Eu sint pe la dieta hiperproteica si pe la Montignac,unde incerc sa ajung in final ,adica o tentativa de a minca light,disociat ,dar cit mai omeneste.
LYADA,daca ai pus doar 2,5kg din 11,5 kgdate jos, mi se pare foarte bine.Teoria zice ca pui la loc tot si inca ceva.
Ana,felicitari!Eram cit pe ce sa sar si eu pirleazul ,cind m-a parasit vointa si au aparut petreceri ,weekend-uri,etc.Din pacate la mine tot timpul apare cite ceva.
Trag in continuare tare pina pe 8 martie ,data care trebuie sa ma gaseasca slaba,dar nu de inger.
Weekend placut!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Buna,


M-am uitat aseara la emisiunea Vreau sa slabesc si am realizat ca daca nu incep sa pun in cos mai multe din cele recomandate: spanac, mazare, varza, linte, quinoa ajung tot la mancarea traditionala si la combinatii nasoale gen carne cu cartofi. Prin urmare, mi-am facut o aprovizionare corespunzatoare si intentionez sa fiu mai atenta la meniul zilnic.


Prima incercare de mancare de linte rosie a fost acum vreo 2 saptamani si a iesit cam pastoasa desi reteta parea simpla. Asta m-a cam descurajat, mai ales ca nici quinoa nu m-a convins cand am incercat-o.

Dulcetica, si eu sunt iubitoare de branza, varianta aia mai apoasa si putin sarata. O combin cu salata, chiar si dimineata, am citit pe undeva ca e recomandat asa, cred ca in cartea lui Bilic (pe care am inceput sa o recitesc).

Ca sa reduci yo-yo cica trebuie sa mentii un stil de mancat moderat/dieta intre 3-6 luni. De 3 luni are nevoie creierul ca sa "stearga"din memorie greutatea precedenta. De-asta eu am tinut neaparat sa ating 6 luni de dieta anul trecut si intr-adevar prima luna dupa ce m-am mai relaxat nu am pus deloc (septembrie anul trecut). Apoi am sperat ca asa va fi mereu insa nope, nu e asa simplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Deci nu stii cum sa-l pacalesc mai devreme? Daca afli ma anunti!
Eu n-am reusit mai mult de o luna sa ma abtin si cind scap, nu functioneaza chestia cu: maninc ca sa exist si nu viceversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

lyada am descoperit o branza super buna la lidl, de la pilos, o feta cu numai 12% grasime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

voi ati descoperit (pe pielea vostra, nu din carti) ceva alimente care taie pofta de mancare?



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202&page=7" target="_blank">sunt in concurs!! me1!!!
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Cea in cutie de carton alb cu albastru? Am luat prin vara una de la Lidl si era extrem de sarata, de fapt asa mi se pare orice feta. Dar poate e alta, trag speranta.

Oricum fac pauza 7-10 zile între 2 bucati de branza, sa nu am deloc in frigider, altfel as manca prea multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

da, aia e, dar mie nu mi se pare f sarata, adica na, orice feta sau telemea e sarata, dar asta nu exagerat si daca o mananci cu rosii sau salata si nu mai pui sare e chiar ok

mai e una, telemea de vaca, dar aia are 17-18% si parca e cam la fel de sarata

azi sunt happy, desi n-am dormit prea bine, dar cantarul a fost prieten azi 58.9 :); dar tot parca nu se duce burta, e adev ca nici sport n-am mai facut, alerg sa cumpar o casa, ocupata cu munca si n-am mai avut timp si chef si de sport, dar treb sa ma mobilizez sa fac ceva, macar 20 min Pilates


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Am inteles, eu cu feta nu ma prea impac. Imi place branza aia de primavara-vara, un cas mai sarat. M-am obisnuit sa nu pun sare pe mancare/in salate ca am tendinta sa retin apa.

Megbeng, raspunsul meu e nu, o varianta care ma ajuta sa mananc mai putin este sa cresc marimea salatei, sa se umple stomacul mai repede cu frunze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Salut!
Surpriza zilei+0,5kg,dupa ce ieri n-am mincat cine stie ce,ca am trecut pe somon afumat cu lamiie.De vineri stagnam si azi boom. Ma ia depresia.Sint asa de traumatizata c-as minca un tort.
megbeng,mie nu-mi taie nimic pofta de mincare. Doar sa fie gretos ,gen grasimi.Intotdeauna exista variante.
O zi buna!

Mergi la inceput