Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ola ola.
Nici EU nu prea incred in chestiile bio. am auzit ca si aici in germania unde sunt renumiti ptr calitate si seriozitate nu se respecta Multe dapai la noi
Fredeelia e interesanta metoda dar nu e ptr mine.mi e frica.am incercat sa il Las sa molfaie pe o buc de mandarina de la mine din mana.asa a supt o data din ea de mi a smulso din mana si I s a rupt mai mult de jumate in gurita.nu va spun ce m am panicat

Cine ma ajuta si pe mine cu calculul sapt si unde gasesc ce scrie despre ele.m am trezit si eu.de 2 zile e tare suparat si nu stiu ce are. Nu mai zic ca e de la dinti ca de la 3luni tot zic si nu mai apar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ina -- este foarte stabil walkerul ala de la vtech. Noi nu am avut acasa, dar am incercat la diverse playgroupuri si mi se pare mai stabil decat cele gen masina pe care poti si sa stai simla un alt setting sa impingi (noi din ala am avut, acum cred ca voi lua vtech)

Maria -- da, castravetii i-i dau cruzi, taiati in 4 pe lung. Nu sunt prea tari, ii suge, ii morfoleste si chiar ii mushca, cand rupe care o bucata, o plimba un pic prin gura si o scuipa. Stie exact ce sa inghita si ce nu!!

Mie metoda asta cu CIO (cry it out) mi se pare barbara. Da, functioneaza, asta nu neaga nimeni, copilul invata repede ca nevoilor lui nu li se raspunde si se resemneaza si nu mai plange, parintii dorm fericiti si linistiti si copilul creste traumatizat -- toata lumea in avantaj . eu sunt de parere ca un copil nu se naste pentru ca sa "faca frumos" la parinti, ci este o responsabilitate majora, cere mari sacrificii. Daca nu esti dispus sa le faci, nu mai faci copii, e simplu...

Ilenutza -- si eu sunt de acord ca scaunul Antillop de la Ikea este de departe cel mai bun, mai ales pentru cei care vor lasa copiii sa se hraneasca singuri, fie de la inceput, fie un pic mai tarziu. Eu il recomand tuturor celor la primul copil care ma intreaba ce sa ia...

Fleur -- fiecare bebe cu progresele si inclinatiile lui. De exemplu Jeff inca nu s-a prins cum sa se invarta in exersaucer, se intoarce cat ii permite talia, dar nu a reusit inca sa invarta scaunul cu picioarele. Ma uit la toti cat sunt de diferiti si cum se dezvolta in salturi, dar fiecare in alta ordine, alt ritm, mi se pare nemaipomenit sa va citesc pe toate. Nu stiu voi cum sunteti, eu insa la primul copil imi faceam griji cand nu facea ceva ce altii faceau. De exemplu, Jeff s-a intors de pe o parte pe alta foarte tarziu, nu mi-am facut griji dar la primul copil imi faceam, incercam sa il invat eu cum sa faca una sau alta... Deh, nu aveam acces la atateainformatii, de fapt erau, dr nu le cautam eu, eram inca piata din luna, total nepregatita sa fiu mamica...

Ali -- te cred ca te-ai speriat, insa daca il lasai si nu ii bagai degetul sa o scoti (cum banuiesc ca ai facut) ai fi vazut ca o scotea singur. Cel putin la bebelusii care nu sunt hraniti niciodata cu lingurita, pericolul practic nu exista sa se inece, ei exploreaza cu mancare si invata ce trebuie sa faca cu ea. la cei hraniti cu lingurita este un risc maiare, pentru ca ei sunt invatati sa inghita automat ce le intra in gura, asa ca sunt mai putin versati in a "manui" mancarea in gura. Dar chiar si un bebelus hranit cu lingurita, daca ia o bucata mare in gura, o va scuipa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Iar ma ofticati ca nu pot sa mai tin pasul cu voi! Si tocmai acum la lucrurile cele mai interesante.

Ieri am fost la BBtei si am luat 3 tipuri de borcanele, toate HIPP, fara prostii in ele:
- Primul morcov al bebelusului, contine 95% morcov restul apa
- amestec de 4 legume : morcov cartof mazare conopida, asta nu il dau inca, sa ajung mai intai cu toate legumele pe rand, dar am zis sa fie acolo, ca tot nu ma duc prea des desi e la 2 pasi
- mar cu para, 85%-15%

In rest tot ce am vazut aveau fie amidon, fie zahar (Nestle) fie alte porcarii si m-am lipsit. Maine merg la piata ca daca o mai tin mult doar pe morcov cred ca ma injura. Oricum asta din borcanelul Hipp a fost mai yummy decat ala bio facut la abur

Vroiam sa va intreb, e cineva care mai are stari depresive si la varsta asta a copilului? Eu cred ca am inca un pui de depresie postnatala, imi vine sa plang din orice, sunt nervoasa si tracasata, m-a epuizat si proiectul cu dulciurile, a avut si Grace 2 zile de smiorcaieli non stop, am cedat nervos si m-am certat si cu sotul, desi saracul ma ajuta enorm, parca tot mi se pare ca eu duc greul. M-as duce la un psiholog dar efectiv nu am timp. Cand vorbiti de intors la birou ma gandesc cum ar fi, cred ca mi s-ar parea ca sunt in vacanta sincer. Ce linistita eram cand mergeam la birou, colectiv mic, sef misto, program lejer. Acum parca trag la jug, alerg in toate directiile si nici nu realizez cand zboara ziua. Mama imi zice ca m-amn inhamat la prea multe, ca trebuia sa asteptam cu businessul asta etc. Ce sa zic, ma plang si eu, dar e fff greu sa faci ceva pe cont propriu cand ai copil mic.

Ref scaun auto, eu am comandat pe amazon, ft bine la pret, Britax first class plus

Ref vaccin: am primit de la medicul de familie Infarixul de 6 luni

Ref scutece: am trecut si noi la Libero dar parca sunt imense nr 4, si desi mie imi plac, am avut si 2 incidente in 2 zile si a iesit pipi de s-a udat toata.

Ref calciu: eu nu as da niciodata fara analize.

Ref scaun de masa: a primit la botez unul Mothercare, arata misto, am desfacut si eu cutia abia saptamana asta ca a zacut in subsol, nici nu sitam cum arata, dar inca nu il folosim pt ca nu e reglabil spatarul si nu poate inca sa manance la 90 grade. Dar in vreo 2-3 saptamani va fi numai bun. Oricum nu as fi dat banii pe ceva cu multe functii pt ca odata ce stau in fund singuri sunt inutile.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

OLA, ola cat ati scris. Ce-as mai sta la discutii si eu cu voi. Dar, a muncit de-am rupt. Bine ca e....Unde-i criz, ca se cumpara apartamente non stop.Am ajuns la 17 acas, apoi m-am dus la masaj.NECTAREL, mi-a facut figuri azi cu cerealele, i le-am bagat in biberon si nu a vrut sa le manance.Cred ca o sa-i dau tot cu lingurita.
DELIA, am fost cuminte.Nu de acolo mi se trag greturile.
CARMEN, parca te si vad in sedinta cu bona.
IOANA, ma bucur ca te-ai mai linistit.
LORE, poate ii faci aerosoli si-i trece tusea.
ALI, vezi ca ai PM.
INA,multumim de info.
LAURA, ANDREI mananca cerealele la bibe sau cu lingurita?
Noua ne-a spus eclus sa-l scoatem afara cand temperaturile sunt cu minus. Ma rog, atatia doctori, atatea pareri.Ce-o face VERA/
Mai doream sa scriu ceva, dar , nu mai stiu.
INA, am primit PM. O sa sun probabil maine.Poate vine luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Am revenit.

OLLIVETTE te asteptam si pe la noi.
ARUBA- nu-mi spune. In aceeasi situatie sunt si eu. Uneori simt ca nu mai rezist si-mi vine sa-mi iau campii.
TUDOR, se plange ca nu-l mai iubesc si ca nu-i mai fac toate poftele.
E foarte greu, de cand am biroul. NU contest, ca din punct de vedere material nu este bine, dar, sunt terminata. Nu mai simt nicio placere. Parca sunt robot.Am in fata numai acte, ,ma gandesc la salarii, la regularizari si tot asa.Plus ca, munca cu omul nu este asa simpla.Si mie-mi vine sa plang, dar, ma abtin sa nu zica cineva ca am luat-o razna.Si, adevarul e ca numai eu muncesc. Nu spun ca al meu nu ma ajuta.Dar, nu poate sa faca, ce fac eu.E bine si asa, ce sa mai spun, dar, mi-e frica sa nu clachez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ada.mersi
Ile mersi de sfat.in 21 avem programare la dr si sa vad daca au si ei aici vigantol daca nu sa imi dea inlocuitor.
Delia ai banuit bine ca asa am facut
Noi patrulam deja prin toata casa.si e ffff atent la detaliila fiecare scamuta se opreste si o cerceteaza.
Voi aveti sau vreti sa luati tarc?nu stiu ce sa fac o fi util?o sa stea in el? Sa nu mai dau banii degeaba.la rafi nu am avut.azi incerca sa se ridice in picioare agatanduse de o vitrina de aia mi a venit ideea.ca asa nu pot sa il Las nici o clipa nesupravegheat.in pat nici atat ca pica
Si noi iesim in fiecare zi chiar daca e frig
Nu mi a venit Inca cm.la rafi mi a venit dupa un an sper sa nu imi vina nici acum mai repede
Nici mie nu imi mai ajunge timpul deloc.parca nu apuc sa fac nimic si chiar daca fac ceva sunt tot pe fuga.va intrebati cum de am atunci timp de scris atat pai stau cu tel in mana si il pazesc sa nu pice din pat.vb cu el ii arat jucariile.sau altadata ii dau tzitzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Roxy am incercat asta pe vremea cand ma trezeam la pompa. Daca il las, uneori se trezeste la 7.30, mananca, si dc e deja zi, s-a intamplat sa nu mai adoarma. Iar daca eu bag pompa, iar imi fractionez somnul prea mult si in plus risc sa golesc sanii si dupa juma de ora sa se trezeasca. Asa ca prefer sa ii dau de la sursa la 6, cat e inca intuneric. S-a intamplat sa se trezeasca si la 5...la 6...

Azi a adormit la 10.

Ma culc si eu. Noapte buna... Ne citim maine. Dim iar kineto...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ina, merci mult de tot. Ai si un nr de tel al doctoritei?

Muraturico, si Anei i-au dat preventiv antibiotice 14 zile in maternitate, pana i-au facut praf sistemul digestiv...asa ca eu cu preventiile medicilor m-am lamurit... Si mie mi-au zis sa ii dau calciu preventiv si am zis ca nu-i dau pana nu fac analizele. Si surpriza maxima - la analize i-a iesit calciu peste limita maxima. Eu zic ca mai bine ii faci analize. Poti merge la un laborator particular ca stau mai bine cu igiena. Sau iti recolteaza cineva acasa si il trimiti la lab.

Carmen - merci mult de info. Sun acolo maine.

Aruba - si eu am stare nasoala 3 zile bune si 3 naspa. Nu stiu ce o fi dar eu stiu de la ce pleaca - mie mi-au facut viata iad la serviciu imediat ce au aflat ca sunt gravida. Sefu a adus-o pe nasha lui in locul meu, chit ca aia e varza si nu stie meserie deloc, dar astepta doar ocazia. Nu iti vine sa crezi ca intr-o multinationala se poate intampla asa ceva. Si chiar daca teoretic ma pot intoarce la job ca nu au ce sa imi faca, iti dai seama ca stresul meu acum e sa-mi gasesc alta slujba inainte sa fiu nevoita sa ma intorc. Zilele astea chiar nu m-am mai gandit la sta ca am fost stresata cu Ana dar din luna a 3-a de sarcina, mi-au distus nervii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Back again, dk tot sunt singura...pitik a papat si akum ma chinui sa o adorm k e treaza de la 18...
Ali - tarc ma gandeam si eu sa iau k nu prea imi vine sa o las pe jos prin casa...avand si pisik e mai riscant dpdv igiena....as putea sa fol patutul de voiaj de la nasha...nu m-am hot ink dk merit#259; investitia k nu e chiar ieftin :(
CM nu mi-a venit nici mie si sper sa nu-mi vina prea curānd k la boala mea prinde chiar bine repaosul asta al ovarelor.
Aruba - pai cum mai dragutza sa te lasi iar in butoi??? Nu fuse vorba k i-am pus capac si l-am sigilat la sf anului trecut??? Hai capul sus k ai o papushik superba,sunteti o familie tare frumoasa, acum aveti un business care promite un mare succes...haide plsss lasa puii de depresie si gndeste-te la lucrurile frumoase din viata ta :)ssi tu Zizou la fel!!! Zambetele piersicutzelor noastre sunt cel mai bun antidepresiv :))
Acum īntrebare pt mamicile de fetite :) unde gasesc niste bentite dragutze, eventual ceva din dantelutza sau ceva material mai flexibil? Am deja vreo 3 numai k una e cea de la costumul de botez si are pene si chestii de gala :) iar celelalte 2 o cam strang si ii ramane semn in dreptul unde vine funditza :( vreau sa-i iau acum de ziua ei cadou cateva :) am inceput sa ii pun iar la somn k sa nu i se mai turteasca urechea k o sa se clapaugeasca de tot :(
Edit: de cd scriu eu mesajul ea tot are chef de ras si se hlizeste intr-una, iar akum ma trage de bluza si se afunda cu capul in tzitzi...deci ii e foame iar asa k mai bagam o tzitzileala :) iar ma culc la 1....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

stari depresive am si eu, o gramada - de cand am realizat ca eric are probleme serioase cu rinichii si ca trebuie sa cautam in afara un dr care sa se ocupe de el la modul cel mai serios, ca pe la timisoara lumea (medicala) este f relaxata si ne recomanda cu caldura sa stam pana face el un an, desi examenul de urina arata densitate sub limita, prezenta eritrocitelor si niste proteine care in mod cert n-au ce cauta acolo (guess what? examen de urina facut din initiativa mea; plus urocultura, plus alte analize...). parerea mea e ca tre' sa fii ori naiv, ori slab profesional ori sa te doara la basca pt a crede ca rezultatele astea ale urinii cuiva suporta amanarea investigatiilor cu jumate de an...la care se adauga blocajul din 30 noiembrie...
azi am plans f f mult gandindu-ma la eric si la cele mai nasoale scenarii. in ultimele saptamani parca nu mai traiesc, sunt cumva apatica si focusata pe problema lui. sunt zile intregi in care daca ar fi dupa mine, nu as manca nimic (noroc ca e sotul care se gandeste la mine). vreau doar sanatate pt el si noroc. norocul ca ceea ce s-o fi pierdut din functiile rinichilor lui, sa fie reversibil.

in alta ordine de idei, simt ca sunt cumva "judecata" aici fiindca le-am luat copiilor scaune de masa asa scumpe. ar fi pacat sa fie asa, fiindca fiecare face ceea ce crede ca e mai bine pt copilul lui.
dar poate mi se pare mie din cauza dispozitiei proaste in care sunt .

Mergi la inceput