Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

I'm back :) piticot tocmai a devorat o portie de 70 ml de piure de mar! A fost mega succes fata de suc care era bleah. Asa k renunt si la sucul de mar si i-l dau piure k merge mai bine.
Legat de oale si ulcele - eu ii fac supa intr-o crati de inox pe care o fol doar pt ea. O sa fac o excursie la Ikea sa vad dk gasesc ceva mai micut (asta are vreo 1-1.5 l cred). Oricum am vz k sunt red 50% pana pe 26 ian. Pt gatit la abur m-am uitat azi pe emag dp niste steamere si am gasit cateva f bune la pret de la tefal si philips. Sa vad la care ma hotarasc.
Ioana - bine k ati gas o dr mai open minded care nu se rpd la antibiotik pt orice. Pup Anutza sa se faca bine repejor :*
Am studiat si eu azi oferta de borcanele de pe site BbTei si mi-am salvat cate ceva in wishlist de la hipp, organix si holle.
Cu somnikul - Anto se trez dimi pe la 10-11, mai trage o ora de nani pe la 12-13, apoi iar pe la 15-16 vreo 2 ore si uneori inca o ora pe la 18, iar nani de noapte pe la 23. Am obs k dupa masa de pranz doarme super bine de cd papa piure, baga 2-3 ore lemn! O fi vreo coincidenta...
Muraturik - sa stii k si eu am fol metoda ta de calmare la rece :*
Fleur - asa cum zicea si Carmen si eu am senzatia k nu-mi mai ajunge timpul...dar deja nu ma mai agit, fac cat pot si imi rezerv mai mult timp de petrecut cu Anto.
Si noi avem momente de iubareala maxima cand ne prinde cu manutzele de fata si se afunda cu capul in noi sau vine cu gurita cascata se ne pupaceasca :) imi vine s-o musc de drag!
Cred k mai intru mai trz k ramanem singurele...sotzulache are trb la cafe pana spre ziua :(
Va poop!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Mai fetelor lipseste omul putin si voi scrieti 7 pagini????

Ioana, iata link-ul
http://www.bucuresti.prestatiisociale.ro/ trebuie sa insisti.

Merci de raspunsurile cu scaunul, o sa caut si eu unul mai mare care merge si cu fta si cu spatele.

Azi m-a sunat sefa. Ma vrea la munca pe 21 . Asa c azi am bagat bona in sedinta si i-am zis pe un ton ff autoritar ca nu ne jucam si nu-i mai permit greseli. Cred totusi ca mi s-a parut faza cu lingurita...

Analizele si le-a facut la o cunostinta de-a mea la spit pantilimon, deci sigur sunt pe bune. Au iesit rez, nu e purtatoare de nimic, are doar pietre la rinichi si glicemia marita mult...

Bb face rostogoliri de zor, cand pe o parte, cand pe alta...ia salteaua la rand, iese pe covor.

La kineto e de mers mai mult timp. Mergem zilnic pana incep munca, apoi sa vedem...

Eu sunt cam in ceata cu borcanelele astea bio-ne bio, cu zahar si alte minuni...chiar ma seaca faptul ca si in astea pun tot felul de prostii. Traiasca gaina de la tara..cu oul ei cu tot

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Inaf78

FETELOR ati vazut la rude, prieteni sau ati avut la copiii mai mari "asa ceva" (tipul acesta de premergator):
http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/3479865.htm

ma intereseaza daca atunci cand se ridica sa mearga, si inca nu se tine bine pe picioare si se sprijina de "aceasta masina" este stabila? sau fuge de sub el si pica copilul in botic?

as vrea sa iau ptr R, ca e le reduceri.

-------------------------------------
M si R
-------------------------------------

http://bebeinfo.webs.com/





Ina, a primit si Anto la botez unul si cica e de la 9+ recom. Pare destul de stabil si cred k odata ce se tin ei cat de cat pe pic e safe. Oricum tb fol sub supraveghere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Inaf78

FETELOR ati vazut la rude, prieteni sau ati avut la copiii mai mari "asa ceva" (tipul acesta de premergator):
http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/3479865.htm

ma intereseaza daca atunci cand se ridica sa mearga, si inca nu se tine bine pe picioare si se sprijina de "aceasta masina" este stabila? sau fuge de sub el si pica copilul in botic?

as vrea sa iau ptr R, ca e le reduceri.

-------------------------------------
M si R
-------------------------------------

http://bebeinfo.webs.com/




La nasa mea am vazut , avea baietelul ei , dar bb trebuie sa stie sa mearga binisor , nu sa invete cu el sa mearga , sa fie in faza in care doar ii este teama sa se desprinda de marginea patului si sa o ia singur la drum . Altfel cade si vine peste el si-l loveste .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Si noi am iesit afara zilnic. Azi erau real feel -7. A dormit bine.

Deci ieri am disparut din aria lui vizuala vreo ora jumate, lasat cu bona. Cand s-a prins el ca nu mai e mami, s-a pus pe un plans, de nu se linistea decat cand ma vedea. Intindea mainutele la mine sa-l iau si nu tacea decat la mine, cand ma strangea in brate si isi baga capul in mine sa nu-l mai las... :(:(:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Off, Carmen, greu cu intorsul la serviciu. Insa cu anxietatea de separare sau fara (de care vorbea Fleur), cred ca oricand te-ai intoarce tot greu ar fi. Sper, pt tine, sa nu-ti mai dea bona motive de ingrijorare, sa te simti ok cu ea, sa vina si mama ta curand (parca asa era vorba?).

Eu nu-mi imaginez ca peste 4 5 luni va fi mai usor cu V decat acum (in special ca planuiesc sa il alaptez in continuare cat mai mult), desi poate intr-adevar diversificarea va aduce ceva schimbari. Apropo, Roxy, nu cred ca e coincidenta somnul de dupa solide...

Despre antemergator... n-am vazut, n-am auzit prieteni sa aiba, dar noi ne gandim sa nu ii luam nimic menit sa il ajute sa mearga (poate doar "ham", cand va merge pe suprafete prea periculoase, pe-afara). Probabil ne vom rupe spatele aplecati cu el de manute, dar... exact cum mi-a zis o vecina cand eram cu el in brate cand era mic, "acum te doare spatele ca il tii in brate, dupa aia o sa te doara ca te apleci" (ea avand bebeul in faza respectiva). Vedem.

Ina, sa stii ca eu inca ma gandesc la ce experienta negativa ai avut, si imi doresc sa te simti suficient de confortabil sa ne-o impartasesti, pt ca sigur avem de invatat. Sau, macar concluzia si sfatul pe care ni-l poti da in stilul "Asa nu!"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

S-a scris ceva nu gluma....vad ca azi suntem puse pe povesti.
Clay, asa ma gandeam si eu. Daca adoarme singura fara sa planga bine, daca plange nu o las.
Ollivette, acum ca zice Ile, intr-adevar diferenta intre bebei nu e mare. A mea e cea mai mica de la noi din odisee dar cred ca de o varsta cu bebele tau. Parca ai zis ceva de 4 luni jumatate.
Mai fetelor, ma complexati cu atata gatit. La mine bate vantul...
Ioana, nu ma supar deloc. Ideea e ca mie mi-au zis 2 dr. ca asa se da la bebelusi, preventiv, fara analize. Nu imi prea arde de mers la analize ca mi-e frica sa nu ia ceva de pe acolo. Ma tot gandesc si eu la chestia cu excesul de calciu, dar mi-e si frica sa nu ii dau. Oricum ii dau mai putin decat doza recomandata, dar totusi...
Sper sa se rezolve cat mai usor problema voastra si ma bucur ca a fost un succes colacul.
Balanta si eu o mai scot pe frig. Dar eu ma limitez pe la -5. Niciodata nu am adus-o acasa rece, mereu era calduta acolo in saculetul sau salopeta ei.
Carmen, uite asa a descoperit si bona ta ce probleme de sanatate are. Analizele le-ai platit tu? Bafta cu intorsul la munca. Te invidiez putin.
Si eu traiesc cu senzatia ca nu imi ajunge ziua si nu inteleg ce tot fac ca nu se vede nimic in urma mea.
Acum Aurora se dragaleste cu taticul si eu am luat o pauza.
Va pup si ne citim maine la cafea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Eu cred ca asta cu dormitul noaptea pur si simplu tine de fiecare bb in parte. Eu de cateva nopti il trezesc pe Patrick la 6 si ceva sa-i dau papa ca ma dor sanii. Nu-i dau cereale seara, nu fac nicio minune. Pur si simply adoarme pe la 22.30 si doarme linistit paaaaana dim. Si asta de cateva luni deja. Sper sa nu se schimbe... Acum suntem la sapt 27. Cica e perioada de liniste.

Ana da, ai retinut bine, urmeaza sa vina si mama sa mai stea cu el vreo 2 sapt sa fiu sigura ca e ok bona. Desi stiam ca tre sa ma intorc, parca m-a luat prin surprindere...

Muraturica i-am decontat eu analizele, ma rog fiind facute la o cunostinta, fost atentia de rigoare. Am emotii cu intorsul la munca, sper sa fie bine.. Ms . Dar chiar simt nevoia sa revin, parca mi s-a netezit creierul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Mai fetelor, mie mi-e groaza de intorsul la mnk...azi am prim un mail de la sefa si ma gndeam k incepe sa ma piseze sa ma intorc...era off business oricum :) plus k nu am de gnd sa revin mai dvrm. Mi-e muuulllttt mai bine asa! Cd ma gnd sa stau atatea ore departe de chitibushul meu...mor!!!
Carmen mama, da' de ce strici somnul baiatului? Nu mai bine dai o pompa si-l lasi sa-si faca aomnul linistit? Vezi k intreruptul asta i-ar putea crea un reflex de trezire pe viitor...io ma trez si akum o dt pe noapte sa pompez k altfel explodez pn dimi.
Ana - m-am gnd io k preq mare e coincid sa doarma atat doar dp piureul de pranz....
Olivette - te asteptam mai des pe la noi :)

Ieri a fost si la noi tata popa cu botezul :) si a stropit-o si pe pitik :) era ft incantata k a bagat-o in seama. I-a urat LMA in avams pt Sf Anton si a zis k ne asteapta la impartasit k s-a deschis biserica aici la noi in complex. a vdm cum fac sa ajung k la cat de trz se trez ea...pn papam se inchide biserica :(
Vbeati de apa in urechi - si eu am un stres cu asta k deh asa m-a inoculat tt lumea, inclusiv la maternit k e peric si sa curatam urechea doar cu o compresa cu ser pusa pe deget... Numai k la Anto deja se stransese la un mom dat ceva peakolo si n-am mai stat, am curatat-o cu un betishor din ala de bb dp o baie cu colacul (atunci ii intra autom apa si se înmoaie). Am curatat cu grija k mi-era k se infunda pe akolo.treaba, nu am bagat mult betis, doar in pavilion. Oricum am vaz k zilele astea dp baie i-a iesit singur cate un dopushor din urechi asa k a ramas curat :)
Uff, in noaptea asta suntem singure :((( sotzulache tb sa stea tt noaptea si sa fie akolo si dimi.la deschidere k sa trainuiasca personalul pe noul sistem :((( si urasc sa atau sg noaptea k nu pot dormi k lumea :((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ali mi-am adus aminte: e f imp vit D3 , chiar si mamicile mai" futuriste" si naturiste o dau copiiilor, eu ii dau si vitD3 si calciu si vit c


Mergi la inceput