Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

doar eu scot copiii pe vremea asta? aici erau 0 grade, dar real feel erau -6. le-am pus si saculetii .de picioare (nu inteleg de ce se numesc saculeti pt picioare, ca sunt pana la umeri).
cred ca ii scot pana la real feel -10 grade; mai jos nu am curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

uitandu ma la preturi la cele Fissler, preturile sunt comparabile cu Zepter (adica tot mari):
http://www.cucina.ro/Oale_sub_presiune-298-pl.ashx

BALANTA: si noi am fost azi afara. cam 1 ora si ceva. mie mi se parea ca e frig de crapa pietrele, nu stiu cate grade erau.
dar infofolit bine (costum intreg de fas, in carut pusa o chestie ca o plapuma, dar care se poate inchide si cu fermoar, facandu se sac, plus fular si suzeta, ca altfel suge fularul si ingheata) iesim si pe frig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Mai intram si noi un pic la raport. Am senzatia ca nu am timp de nimic, si nu fac mare lucru.
Progr. de azi, ca exemplu, treziti la 8, pana la 9 40 a mancat (pt ca se tot agita, ba vrea, ba nu vrea san, il pun inapoi pe perna, se joaca un pic, apoi iar matzaiala ca vrea san, etc). Cu laptele parca e un pic mai bine, desi aseara iar ma apucase jalea, scenariu tras la indigo cu cel de alaltaieri. In fine a papat si a adormit.Eu continui cu ceai de lactatie la pliculete si decoct de fenugreek.

Intre timp am aerisit in dormitoare, pus in mas de spalat, trimis cateva mailuri. Mai am de platit facturi online, dat la bb cereale + fructe, facut mancare, scos cei 2 brazi (ma rog despodobiti, de scos ii scoate barbatul)... Va spun ca am ajuns sa-mi doresc sa merg la servici, nu credeam ca voi spune asta.

Ref la mancare noi am inceput un fel de regim Montignac, nu e cine stie ce dieta, doar voi fi atenta la asocierea alimentelor. Am un bors de curcan de ieri (numai cu legume, fara paste, smantana, ou) si azi vreau sa fac niste chiftele la cuptor.

Bebe m-a surprins ieri,a mancat toate solidele: cereale cu banana, piure de piersici+ mango dimineata si piure de zuchini cu pui seara. Saracu', cred ca a vazut ca-i mai putin laptic si a recuperat cu papica.
Eu iau cutiute bio cu piureuri de tot felul de la o firma care le vinde aici in farmacie. Sunt f bune, si mai ieftine decat borcanelele. Nu dau firma ca e ceva local de aici. O sa iau si piure de miel si de vita,stiu ca parerile s impartite dar aici mielul e prima carne care se rec. la bb.

Laura, sa va fie de bine branzica. O faci tu, din care, calcica, cu iaurt, cu lamaie? Stiti cumva daca din lp cumparat gata preparat se poate face branza?

Freedelia, ce bine a luat in greutate Jeff! Canta??? Si al meu face vocalize, dar nu pe muzica, o sa-i pun mai multa muzica de acum.

Ioana, ce complicate par toate analizele alea, bine ca s-a gasit o dr. care sa spuna sa nu dati antibiotic pana la urma.

Ina, voiam sa spun si eu ca esti o mina de info. Multumim, am citit despre alergii.
Si Ana la fel. Mi-am propus sa citesc art acela, ieri l-am lasat 10 min pe E. sa scanceasca, cat am terminat vasele, si m-am simtit vinovata.

Iiuli, voiam mai demult sa-ti spun ce frumos ai descris plimbarea cu masina cu bb pe Magheru pe sub luminitele de Craciun.Si cum se afunda cu capsorul la gatul tau, asa face si Eric si ma topeste toata. Eu nu stiu cum sa exprim dragostea pt copilul meu, pur si simplu simt ca ma sufoc de atata iubire!

Acum bebe sta in exersaucer, a invatat recent sa si topaie in el, pana acum doar se juca cu jucariile si se rotea cu scaunul facandu-le turul.
Alte achizitii noi nu prea avem. Sta bine in fundulet dar tot il sprijin cu perne ca se lasa brusc pe spate sau pe o parte.

Va pup, ma duc la nesuferitele mele treburi. Sper sa revin mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Si noi iesim pe frig afara , lui ii place ,mamii nu este deloc incantata de ger
Miha , multumim de incurajare cu trezitul noaptea
Ce D-zeu le mai este noaptea foame , la varsta asta ?! Doamne , sper sa nu fac parte din categoria asta , ca o iau razna . Cred ca a doua zi la munca , dorm cu capul pe birou

O mica paranteza : Nasa mea la 8 luni la dezvatat pe fi-su de trezit sa manance noaptea. Prima noapte a plans 45 min , a doua 30 min , a treia 15 min si a patra nu s-a mai trezit baiatul sa manace . Si de la 8 luni este o fericita , nopti dormite in intregime . Asta pt cine lasa sufletul si are creierii buni . Avantajul ei este ca sta la curte , la bloc cam greu , cred ca ar chema vecinii Smurdul
Am incercat si noi intr-o seara cu Andrei , dar nu am rezistat decat 10 min . Sotul era ft hotarat , sa vedem cat plange , Ha ! ne-am lasat pagubasi ca el nu dadea nici un semn ca ar ceda si s-ar culca la loc .

Ioana , ma bucur ca te-ai mai linistit


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui nycosia

fetelor poate ma sfatuiti!
D a mancat pana acum cereale de orez bio si nu stiu cu ce sa continui, sa incerc orez cu mei sau orez+porumb+faina de tapioca ,sunt cele mai simple variante gasite bio
m-am uitat azi pe cutii si cele care nu sunt bio au o gramada de chestii bagate


Nico, eu as zice sa continui cu orez+pb+tapiok k e comb perfecta pt bb din cate am citit. I-am liat si eu Antoniei milupa bio orez si o sa incep sa-i dau zilele astea, apoi o sa iau cele 3 combi de continuare. Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Buna fetelor,


Laura, sa va fie de bine branzica. O faci tu, din care, calcica, cu iaurt, cu lamaie? Stiti cumva daca din lp cumparat gata preparat se poate face branza?


**************************
Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Fleur, am facut-o din LP si cu 2 tab de calciu lactic . Cu siguranta iese si cu lp gata cumparat . Data viitoare am zis ca incerc cu lamaie .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

doar eu scot copiii pe vremea asta? aici erau 0 grade, dar real feel erau -6. le-am pus si saculetii .de picioare (nu inteleg de ce se numesc saculeti pt picioare, ca sunt pana la umeri).
cred ca ii scot pana la real feel -10 grade; mai jos nu am curaj.

Nu esti singura :) si eu o scot pe Anto afara. Pana la -10 gr merge, sub nu ma bag nici eu. Chiar ma intrebam si io dk sunt sg de la noi din complex k n-am mai vz bebei afara de ceva vreme si la noi aici e full de copii de obicei...pup gemenasii dulci :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

FLEUR: si eu cred ca iese branzica si din lp gata preparat (ca daca iese din asta praf, pe care inainte tot il prepari cu apa, si apoi il branzesti).
ma bucur ca ati rezolvat cumva favorabil cu cresa si te ai linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

FETELOR ati vazut la rude, prieteni sau ati avut la copiii mai mari "asa ceva" (tipul acesta de premergator):
http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/3479865.htm

ma intereseaza daca atunci cand se ridica sa mearga, si inca nu se tine bine pe picioare si se sprijina de "aceasta masina" este stabila? sau fuge de sub el si pica copilul in botic?

as vrea sa iau ptr R, ca e le reduceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

ina am vazut in real tipul asta de premergator
de ex

http://www.all4baby.ro/produse/2478-premergator-fisher-price-activity-walker.aspx

roxy si eu ma gandeam la fel...temerea mea era sa nu-i dau prea multe

Mergi la inceput