Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Muraturica, nu ai de ce si pe cine supara. Fix de aia ma intrebam ce-or fi intelegand ei prin a se "linisti singuri". Daca e ce face fetita ta, f bine. Daca e lasat sa planga, atunci nu.

Edit: www.dailymail.co.uk/health/article-2256515/Mothers-SHOULD-leave-babies-wake-night-says-leading-expert.html" target="_blank">articolul original

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Olivette daca tot citesti pofteste si la scris, nu e asa mare dif intre bb

Si a mea e super maraita, nu mai sta singura deloc.Cand erau fratiorii acasa era mult mai bine

Eu sm chico polly dar am si un scaun simplu de la ikea si va spun cu mana pe inima ca toate imbunatatirile gen lasat pe spate, sus, jos nu fac 2 bani si imediat ce au star copiii in fund numai in cel de la ikea i-am tinut.E usor, se manevreaza usor, se spala f usor, ceea ce e ff imp.E si f ieftin are si masuta si e fara egal

Cu scosul la rece nu a fost cazul pana acum dar eu las geamul deschis la greu pt aerisit

A era f agitat cand era mic , porecla lui eta Racnila- va inchipuiti de ce! Si una doua il scoteam pe balcon la rece ca sa adoarma
Michele eu ce am gatit din carte a iesit bun


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Fleur, mi-as dori tare mult sa se gaseasca alternativa. Am gasit o legatura aici in Bucuresti la o microbioloaga foarte buna cica si o sa vorbesc azi cu ea. Profa de la Cj nu ma lasa sa-i dau nici unul din antibioticele iesite la antibiograma de la Synevo ca cica dau rezistente si alte complicatii la Bbi. Acum refacem antibiograma sa vedem daca e sensibil la Cedax si Fortum combinat cu bacterioface, s-ar putea sa fie mai bine..
Ilenuzo, pune si aici niste retete bune cand ai timp, din cartea fitzoasa :)
Inaf, cat te-a costat oala? sunt curioasa.. <Merci din suflet de info. Ce mi-ai scris tu cu ce mi-a zis Olivette si cu ce mi-a mai spus azi bioloaga cu care am vb (o femeie senzationala) m-a linistit tare mult.
Carmen, pai si daca am amenda de plata cum se procedeaza? ma duc eu si o platesc sau retin ei banii? Nu imi dai si mie nr de acolo, te rog? Scaun 0+ eu am de la Inglesina si sunt fff multumita de el.
Lori eu sunt singura la parinti. Cred ca te referi la nasha ei, Ana Maria? Merci de complimente :)

Muraturico, eu tot nu inteleg de ce ii dai calciu fetei fara analize... sa nu te superi dar nu e ok. calciul se poate depunde prin rinichi daca e prea mult. Mai ales ca a ta are LP si ala are calciu...


Olivette, merci mult de info. Am auzit si eu ce zici tu si de-asta eu am cam omis sa-i dau antibiotic. Ii voi da doar cand gasesc exact pe cel bun si recomandat clar pentru klebsiella caci am auzit ca e foarte rezistenta bacteria. Mi-a spus si bioloaga azi ca cea mai mare tampenie ar fi sa-i dau fetei acum antibiotic mai ales ca Klebsiella nu e responsabila pt scaune de tip disenteric/ diareeic.


Si noi am primit ieri colacul de gat si a fost un mare succes! i-a placut enorm si a ras intr-una in cada. Asta dupa ce sotu a zis ca el nu participa, pana la urma a filmat-o :). Asa ca merci fetelor de recomandare!
Cu trezitul noaptea eu nu inteleg ce a patit ca ea dormea de la 10.30 la 4 si papa san la 4 si dormea pana la 8.30. Acum vad ca se scoala doar sa planga pe la 2, scurt, apoi la 4 apoi pe la 7 si apoi la 9.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Michelle nu strica cheful mamicilor cu baut lapte si la 2,5 ani NOAPTEA
Eu am dormit noaptea intreaga cand A avea peste 3 ani sau eram plecata de acasa in concediu fara ei

Cred ca ti-e greu si tie cu amandoi, 2,5 ani e putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

No hai sa va zic ce mi-a zis bioloaga azi.
Ca doctorii pediatri is cu capul ca nu judeca cand dau antibiotice..
cica pana la 1 an, flora tubului digestiv al copilului este dezechilibrata si ca acolo oricum trebuie sa existe bacterii de multe tipuri si ca e posibil ca Synevo sa fi izolat Klebsiella ca tocmai din cauza dezechilibrului florei doar ca trebuie sa vedem exact in ce masura are flora cu klebsiella si cat la % e Klebsiella. Ca in mod normal, daca e in jur de 10-15% putem sta foarte linistiti.
Deci in concluzie, NU antibiotic si repet coprocultura sapt viitoare sa vada ea exact ce e acolo si vedem dupa. Oricum daca e de dat antibiotic, trebuie dat ceva de generatie 3 ca asta nu moare cu una cu doua....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ioana zice Michelle ca o are in format electronic poate o trimite in contul comun

Of am scris cu greseli dar nu mai corectez ca e greu de pe tel

Inca nu avem net acasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

IOANA3110:
din experienta mea cu cel mare, cu repetate diarei, ce s au dovedit toate a fi virale (le faceam imediat analiza cu identificare prin rt_PCR, la Sp Matei Bals, fara primiri de antibiotice), te pot sfatui sa i dai PROBIOTICE (de genul Protectis, care ii ajuta sa lupte cu "dusmanul", adica refac flora microbiana normala) si sa consulti un dr care mie mi a placut mult Conf Dr Monica Luminos (infectionista, este la sectia Terapie Intensiva Copii de la spitalul de B Infectioase Matei Bals).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

IOANA: cat despre oala asta mica, pe care mi a adus o ieri, ea este in catalog vreo 250 euro (EXAGERAT!), dar tipa mi a dat o cu 125 euro, ca zicea ca ei pot cumpara anumite produse la pret promotional.
intrebarea mea ramane: daca mie mi le vinde fara sa si puna ea adaos, din ce face ea profit? pune la altii mai mult? sau adausul e asa mare, ca si cu reducerea pe care mi o da mie, ea tot ramane cu ceva?
ideea e ca nu ma duc la prezentarile lor, ca ma scot din sarite, dar cand am nevoie de ceva, o sun, o chem sa vad catalogul, pretul si sa negociem. nu mi place sa iau in rate si astept (ca de obicei, cu imi e felul) sa mi vina repede. vreau sa mi raspunsa la obiect, nu sa mi bata campii cu "poezia" invatata. nu i prea convine ei, dar daca eu platesc, asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Te-ai uitat si la fissler? Au oale f bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ILE: am o oala mai mare de gatit sub presiune. nu stiu marca, dar e buna, ca nu scade apa din ea.
ideea e ca acum vroiam una mica ptr bebe. special ptr el.
acum 6 ani, cand cel mare era mic, am avut un aparat 2 in 1, de la Philips_avent (gatea in aburi si apoi mixa), dar l am dat neavand in plan vreun alt copil (de fapt am dat totul).
imi place sa am lucruri separate ptr fiecare... eu sunt ca Tudor al Adei.

Mergi la inceput