Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ina - noi avem modelul asta, aici e Bianca la 6 luni, cu jucaria din fata, demontata, si l-a folosit vreun an, dupa care l-am strans. De fapt l-am imprumutat cuiva care tocmai l-a returnat pt Clara :)
Pentru impins mai e si masinuta din aceea pe care poti sa si stai, sau carucioare de papusi, sau de cumparaturi.


Aici e in scaunul de masina, la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

balanta: sa zic repede sa te prind pe fir: trimite mi si mie tot sumarul de urina a lui Eric. daca vrei, binenteles. pe pm sau pe email (il gasesti la profilul meu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

lol, cica nu am dreptul sa iti trimit mail
pot sa fol adresa de gmail de pe site-ul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Balanta: raspuns da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

balanta nici nu vreau sa ma gandesc cat de greu treb sa fie sa treci prin astfel de momente sa ai astfel de griji legate de micutzul eric, dar iti spun si tie capul sus si incearca sa gandesti pozitiv, sa nu lasi gandurile negre sa te copleseasca. esti o mamica fff puternica si curajoasa, sunt convinsa ca ai aprecierea tuturor mamicilor de aici si fii sigura ca suntem toate alaturi de tine daca e nevoie de o doza mai mare de antidepresive la tine sa stii k trimitem fiecare cate un mega zambet de la fiecare piersicutza in parte
in ceea ce priveste cati bani cheltuie fiecare pt copilul sau - nu cred k te judeca cineva sau dk a facut-o a fost poate inconstient...nu cred k suntem aici pt a ne judeca una pe cealalta sau pt a ne compara bugetele familiilor sau potenta financiara. fiecare parinte este liber sa-si creasca asa cum considera de cuviinta copii, dupa posibilitati, iar piersicutzele cu siguranta vor creste mari si frumoase indiferent ca vor avea produse de firma sau no name cel mai important este sa le oferim dragostea si caldura sufleteasca de care au atata nevoie!
iti trimit o mega imbratisare de la mine si un mega zambet din partea Antoniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

BALANTA: cu judecatul, nu cred. stai linistita. si eu cheltui pe unele mai mult, pe altele mai putin... dupa cum cred eu.
dupa cum a reiesit de pe aici, poate ca si eu am idei ciudate, unele fixe, dar asta e...

despre depresie nu mai vb!!! mie imi vine sa urlu! nu pot sa ma linistesc deloc cu munca asta si imi tot fac mea culma ca neglijez copilul. desi plec doar putin de langa el, dar de multe ori imi fuge mintea si concentratia in alta parte si nu ma focusez pe el/ei (ca si cel mare e...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Balanta ma gandesc ca iti este tare greu dar trebuie sa fi tare ptr bebelusii tai superbi.sunt sigura ca veti trece si de acest hop cu bine.noi suntem aici si ne rugam ptr voi sa va faceti bine cat mai repede si sa te poti bucura si tu asa cum se cuvine de minunile tale.sunt sigura ca nu te judeca nimeni ptr ceea ce le cumperi copiilor.ar fi si culmea.fiecare le cumpara ce vrea si ce ISi permite.
Restul fetelor hai capul sus ca asa cum zicea si roxi intelegerea ne a fost sa inchidem capacul la butoi sa nu mai picam in el.sper ca nu l ATI deschis iar sa picam toate pe rand da?
Roxi ce bine e de fetite ca ISi pot pune bentite pe urechi.dar noi ce sa ne punem?ca si a noastre s au cam "labartat"ca atata isi intoarce capul in somn si de multe ori doarme cu urechiusa indoita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Multumesc de invitatie, fetelor!
Sper sa fie ok si pt celelalte mamici si sa nu deranjez! Eu ca si Muraturica, cu prea multe simt ca nu pot veni, mai mult invat de la voi ce ma asteapta.

Ina, multumim pentru info. Eu am nascut prin cezariana, ma intreb daca o avea si asta legatura cu klebsiella aia.

Ioana, eu la Synevo am facut analizele si scrie: "Salmonella - absent. Shigella - absent. Pe mediile de cultura s-au dezvoltat aproximativ 98 % colonii de Klebsiella pneumoniae, sugerand un dezechilibru al florei intestinale. Medicul pediatru va aprecia oportunitatea tratamentului in functie de contextul clinic." Sunt curioasa la tine ce iese si ce-ti spune bioloaga. Sa ne tii te rog la curent.

Legat de amenzi neplatite si alte datorii la stat, eu am depus dosarul pt indemnizatie acum 1 saptamana. Incercasem mai devreme, dar nu aveam toate actele cerute la sect 2, respectiv: certificat fiscal pt mine si pt sot (!!!) ca sa vada ca nu avem datorii la stat. Asa ca iti recomand sa platesti amenda respectiva, pt ca se pare nu primesti indemnizatia daca ai datorii. Uite si aici: http://m.avocatnet.ro/mobile/m%7Carticol?a=27424


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

neata fetelor! azi dam cafea alaturi de o felie de tort virtual ca noi implinim 6 luni!(6 luni minunate pline de griji ,intrebari, zambete si iubire si va dorim multa sanatate si crestere usoara alaturi de piersicutele voastre)
asa ca sa ne pregatim ne-am culcat la 21.00 si ne-am trezit la 4 dar mama s-a obisnuit
legat de bani cred ca fiecare cumpara ce e mai bun pt copilul lui si in functie de buget...oricum uneori va invidiez ca la mine in oras nu sunt anumite firme si nici nu au mag online...
balanta big hug si o sa se rezolve cu eric...copii au o putere de regenerare mult mai mare ca a adultilor si rezerve nebanuite
desi avem 7.7 kg inotam in libero nr 4

fetelor cand putem trece la 2 mese de solide/zi?

iar puii de depresie si alte griji ma incearca in fiecare zi dar nu isi au locul aici...dar cand zambeste D uit de toate si ma intareste...

si ceva funny...(se poate si fara colac )
http://www.youtube.com/watch?v=sv7vfIy125w

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Nycosia, multumim de cafea si tort si la multi ani fericiti piersicutei dulci. Amuzant filmuletul, mai ales ca discutam mai devreme si de apa in urechi.
Balanta, nici nu vreau sa imi inchipui cat de greu e sa te gandesti la problemele lui Eric. Esti o femeie puternica si trebuie sa gandesti pozitiv. Toate ne indreptam gandurile bune si rugagiunile spre voi si sunt convinsa ca o sa fie bine. Cat despre judecatul in legatura cu lucrurile scumpe....au spus si fetele deja, nu e cazul. Fiecare cumpara ce vrea/poate pentru copil si nu cred ca e problema nimanui cum ne cheltuim finantele, deci stai linistita. Eu sunt convinsa ca daca as avea mai multi bani as cumpara o gramada de chestii chiar si unele mai inutile doar ca sa fiu sigura ca are tot ce ii trebuie. Norcoul nostru a fost ca am primit foarte multe lucruri.
Ioana, m-am cuntremurat cu totul cand am citit de antibioticul preventiv. O sa incerc si eu sa ii recoltez la bebe acasa si sa trimit la analize. Oricum eu nu sunt lamurita care e necesarul zilnic de calciu pt bebe. Unele site-uri zic de 200-300 mg si ghidul OMS de 500 mg. Ina, poate ma ajuti tu? Daca ar fi sa ma iau dupa ce scrie pe cutia de lapte praf ea ar lua cam 300 mg zilnic din lapte.
Aruba, Ada, Ina, restul fetelor, din ce vad eu depresia postnatala pare a fi mai intalnita acum decat imediat dupa nastere. Afara din butoi toata lumea ca asa ne-a fost intelegerea. Oricum, si eu sunt intr-o stare relativ proasta si e chair amuzant pentru ca daca pe voi va deprima prea multa munca pe mine ma termina statul acasa. Toata ziua fac cate ceva, seara sunt rupta de oboseala, dar activitatile astea casnica nu ma satisfac de loc. Sunt convinsa ca si mersul la serviciu are dezavantajele lui si ca e greu si cu un bussines, dar, stiti cum e....fiecare isi doreste ce nu are.
Olivette, ma bucur ca scri si la noi. Fetele sunt tare dragute si chiar daca eu invat mai mult de la ele decat viceversa nu s-au suparat.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput