Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

'Neata de la noi...
S-a trezit 9 (adormise la 7 ca un bolovanel pe umarul meu), la 1, la 5 si finala la 8. La 9 a supt ca disperatu, probabil ca la 7 nu apucase sa pape destul.
Eu m-am odihnit cat de cat, cu raceala de la care acum ma gadila in gat si tusesc un pic. Cand imi venea sa tusesc ma refugiam pe canapea in living.
Ma tratez cu ceaiuri, mai ales ceai de lamaie, un pic de miere si cam atat. Fetele care alaptati, ce se mai poate lua impotriva racelii?
Eric e bine in continuare, il mai aspir din cand in cand dar mucisorii nu par "suspecti" (sunt albiciosi).
Azi cred ca nu ies deloc din casa.

Bumbitza, nu stiu ce sa iti spun sa nu gresesc, Eric si-a dublat greutatea la 3 luni, dar sunt copii si copii, daca isi pastreaza constant ritmul de crestere eu cred ca e ok. N-as fi asa de categorica anti-lp, de cate ori mi s-a parut ca nu mai am lapte destul (s-a intamplat f recent) i-am propus un bibe de lp, dar nu il accepta, roade tetina si daca ii intra in gurita din intamplare 5-10ml. El s-a dezobisnuit complet de baut la biberon, as vrea sa-l reobisnuiesc pt cresa si nu stiu cum.
Sanatate si sa se rezolve cu bine problema cu muschii abdo. Chiar trebuie operatie? Oricum, nu vei intrerupe alaptatul decat scurt timp, o zi doua, nu? pana se disipa anestezicul din organism sau opresti antibioticele (daca vei lua).

Olivette, da, am avut tendinita la ambele incheieturi si am facut fizio cateva sedinte. Mi-au facut bine, dar sa nu te astepti sa treaca pe moment, ci cam intr-o luna, asa, de la tratament. Mi-au dat si exercitii de intindere a tendoanelor, de facut zilnic, le-am facut un timp si m-au ajutat. Eu folosesc Voltaren gel, nu e contraindicat la alaptare. Acum pot zice ca a trecut tendinita, mai simt cateodata doar asa ca un curent electric. In schimb m-a apucat spatele....

Va pup, incepe maraiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408

Porumbita vroiam de mult sa te intreb cum ai procedat la primul copil cu alaptatul atunci cand mergeai la birou? Retinusem dintrun post ca puneai pompa la birou, cum pastrai LM, cum il duceai acasa ?



mama sau sotul imi dadeau sms cu cat a mancat si eu bagam pompa
din biberonul atasat de pompa puneam lapte in recipiente sterile de urina de 100 ml si scriam pe cutie cu marker permanent cantitatea si ziua
apoi le bagam in punguta termoizolanta care vine odata geanta in care e pompa electrica avent si le puneam la frigider
apoi pana acasa le duceam in gentuta asta

http://www.price.ro/preturi_philips_avent_geanta_termoizolanta_thermag_196565.htm

acum fac la fel cand merg la birou (pt ca suge tot f des, la 2-3 ore, si pt ca lucrez o zi da una nu cate 8 ore vin la 2 ture de alaptat si la una pompa si mama ii da biberon cu laptele meu); mama sta la 2 statii de troleu de birou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Pt raceala poti lua nurofen
Porumbita cata organizare wow
A mea abia acum la aproape 6 luni si-a dublat greutatea exclusiv pe LM


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor
Mamaaaa ce a-ti mai scris Sa vad ce-mi amintesc ...

La mine a fost mama vre-o 2 zile si am exploatat-o din plin

Bumbitza , al meu si-a dublat greutatea la 4 luni . Si eu am apelat ft rar la cate un bibe de lp , eu recunosc ca de lene de a ma mulge . Mie nu imi place deloc sa ma mulg Daca bb accepta lp , o data pe zi un biberon , nu mi se pare o tragedie . Eu i l-as da seara la culcare . Sanatate multa iti doresc si te asteptam mai des daca ai timp

Fleur sanatate cu raceala . Eu luam paracetamol simplu si osciloccocinum si tranchisept de supt pt gat .

Ada , mult noroc prietenei tale . Sa o ajute Bunul D-zeu sa fie bine bebelusul . Sa ne tii la curent .

Oli , iti urez si eu bun venit Ai o bobocica ft draguta

Balanta , ce ma bucur ca te simti mai bine . Ref la ce cumpara o mamica pt puiul ei , aprob si eu fetele ... fiecare face ce vrea si cum vrea . Cred ca daca aveam mai multi bani , luam chiar orice de pe piata si daca imi trebuia si daca nu Pup gemenasii .

Aruba , eu ii pun lp in piureul de legume pt ca nu mananca altfel si nu pot renunta la masa de legume , asa ca lupt ca sa manance . Nici de cum nu-mi doresc un umflat si cred ca nici o mama nu vrea sa-si vada copilul explodat . De aceea am renuntat la cereale , pt ca lua multicel in greutate . I-am subtiat piureul cu 60 ml de lp si acum am ajuns la 30 ml si sper ca in 2/3 zile sa fie subtiat cu apa .

Acum suntem la 2 mese pe zi . Dimineata branzica cu ft putin fruct , de regula para pe care am fiert-o inainte si la masa de dupa amiaza piure de legume . Asta ramane constant , in alta dimineata ii dau doar piure de fruct . Am scos orice masa de seara si orice suc de fruct . Cerealele le-am aruncat din casa , ca sa nu ma tenteze sa-i mai dau Ma bucur ca-mi mananca branzica .

Ioana , sanatate printesei tale , este o frumoasa

Nu mai stiu ce s-a mai discutat ca am avut mult de recuperat... Eu il tin inca in scoica , mai are inca loc Avem un scaun auto de la Bertoni , inca nu l-am bagat in folosinta .

Ce era sa uit Sa-l felicit pe Denis pt mersul de-a buselea . Esti fantastic Denis !!! I l-am aratat si sotului . Andrei este mai mic ca Denis cu o sapt dar nu are nici un gand de plecat . Poate ca a fost spastic la maini si inca facem gimnastica cu ele .

A si sa ma laud si eu acum Andrei de 3 zile face kk la olita . In prima zi am fost pe faza cand trebuia sa faca si dupa aceea a cerut singur , pana nu l-am pus pe olita nu a avrut sa faca . Acum chiar ca am baiat mare . Astept cu nerabdare sa plece si el in patru labe

Va pup pe toate . I-mi cer scuze daca m-a intrebat cineva ceva si nu am raspuns .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow prezenta la raport

bumbitza - Antonik si-a dublat greutatea de la nastere pe la vreo 3 luni si 3 sapt alaptata fiind, dar sa stii k am citit k unii si-o dubleaza abia la 6 luni...nu cred k e panica atata timp cat evolueaza corespunzator, are pf de mancare, ia in greutate bine etc. in ceea c priveste LP si eu ii dau Antoniei din cd in cd cate un supliment cand imi pare mie k nu se satura cu LM. nu cred k e o tragedie sa introduci supliment
fleur - eu stiu k avem voie sa luam paracetamol (la tine posibil sa fie tylenol, cred k are aceeasi subst activa, dar atentie sa nu aibe si altceva pe langa!), de supt chestii naturiste cu miere, propolis, lamaie, albastru de metil etc si pt nas inhalatii cu apa cu sare (stai deasupra unei cratite cu apa cu sare fierbinte cu un prosop in cap si tragi pe nas ) sanatate multa
laurici - chiar ma intrebam pe unde esti de nu ai dat semne zilele astea felicitari Andreiului pt statul la olitza

sa va zic de noi acum: azi dimi i-am dat vreo 4 lingurite (de-ale ei) cu cereale cu LM sub forma de piure mai subtire asa...deliciu total lua cate o lingurita si facea mmmmm imi venea sa o pap la pranz a papat piure de legume si m-am gandit k acum dp masa nu-i mai dau piure de mar. o sa alternez o zi cereale, o zi piure de mar, iar pranzul ramane cu piure de legume k sa nu aibe chiar 3 mese cu solide k e cam devreme. si asa ma asigur k papa mai mult laptik de la mine k tot a crescut productia
de ieri face intr-una pfff, pufff asa k cred k o sa-l strige pe puffy inainte sa zica mama sau tata chiar ma gandeam sa-i iau o jucarica de suflat, ceva o trompetica, un fluier...k sufla in ciuperca, cum prinde un deget de-al nostru sufla k la fluier, sufla si cu suzi in gura...trompetista o facem vorba lu' tac'su
fleur - parca tu ii luasei lui eric o trompeta...eu m-am uitat pe cateva site-uri da' nu am gasit cine stie ce...am vaz o trompeta de la vtech, da' nu stiu dk e doar de apasat pe butoane sau e si de suflat...
m-am uitat pe bebecochet dp bentite dar astia sutn din oradea si ma costa transportul mai mult decat face...asa k tre sa mai caut ceva local. intre tp i-am dat task lu' buni sa caute la o mercerie dantela elastica lata si dk gaseste ii confectionez eu bentite ma apuc de business
trimit si revin sa va pove o patanie din aceasta dp amiaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Of, am scris un mesaj lung si l-am pierdut. Ce ma enerveaza chestia asta....
Noi, am fost la Bebe Tei, i-am gasit si un tarc interesant.Apoi, am fost la coafor si la o cafea in Mall. Ne-am intalnit si cu prietenii nostri. Maine, face amniocenteza si e cam speriata.Sa fie Domnul cu ea.
LAURA, clar ai baiat mare.I-auzi deja la olita.
BUMBITA, eu nu stiu sa-ti raspund. Chiar mi-ar trebui si mie un grafic pentru prematuri. Ai grija de tine. Operatia e bine facuta, daca nu, da probleme la batranete.
BALANTA, sa-ti fie de bine vopsitul si sa porti sanatoasa geanta.Vreau si eu una colorata. Am si pus ochii pe ea.
INA, multumesc de pont.Are dreptate IOANA, daca ar avea un cont in banca , ar fi ok.Eu am dat la bani, dar, nu mai conteaza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

asa...sa vedeti faza: iese sotul pe geam la tigara acum vreo ora si il striga un vecin de la blocul de vis a vis sa-i spuna ca fetita vecinilor de alaturi vrea sa sara pe geam! whaaattt???? de la noi se vede doar jumate de balcon k au apt pe colt si nu vedeam geamul in cauza...iese si vecina de dedesubtul lor si ne zice k urla aia mica in casa de mai bine de o ora...noi n-am auzit k ne chitzaiam cu Antonia pe aici si aveam si TV tare. se duce sotzulache la usa...nu rasp nimeni, doar copila care urla in casa. intre tp noi calare pe geamuri si balcoane ii spuneam copilei sa intre in casa si sa mearga la usa k vine cineva sa deschida. ea era atarnata jumate pe geam, in maieu si zicea k vrea sa iasa panica in tunel va dati seama!!! copila are vreo 3-4 anishori si e super isteata, ne-a spus k e singura in csa de azi dimi, nu stia unde sunt parintii, nu avea tel, usa incuiata bieninteles cu cheia pe dinafara...s-a alertat tot palierul, au coborat cativa vecini jos lg geam just in case, sotzulache a sunat la 112 si noi o tineam de vb la usa k sa nu se mai duca la geam...au venit ambulanta, pompierii si politia si tocmai cand ridicau scara sa scoata copila pe geam ce credeti? bineinteles au venit si parintii k doua floricele cu sacose cu cumparaturi, cutii de pizza... n-aveau nici o treaba!!! am sarit toti cu gura pe ei of course, k sunt inconstienti, k nu e posib sa lase copilul inchis in casa, le-am spus ce s-a intamplat...si singura reactie a tampitei cand a deschis usa a fost sa tipe la copila k ce a cautat pe geam si de ce a facut galagie sa deranjeze vecinii??!!?? whaaatttt??? adik tot bietul copil era de vina????
e clar k unii chiar nu merita sa fie parinti!!! i-am lasat in pata Domnului cu politia si sper k le-au dat macar o amenda zdravana! ar treb sa se sesizeze si la noi Protectia copilului in cz din astea si sa faca ancheta! mai ales k pustoaica ne-a spus k in fiecare zi sta singura inchisa in casa draga de ea, ii ruga pe pompieri sa nu faca galagie multa dk sparg usa k vecinii au bebei care fac nani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

AAA uitasem..
MURATURIA, sa pui poze cu tine tunsa scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

ada, ce tarc i-ai luat lui nectarel? si eu m-am uitat pe la BB Tei dar vad k toate sunt cu margini dure...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna seara!
Ioana, si eu am toridita autoimuna manifestata din adolescenta, dar e mai degraba genetica (si mama si surorile mele o au) decat provocata de alimentatie.

Bumbitza si Ecaterina si-a dublat greutatea de la nastere abia la 6 luni.

Roxy, am stat cu sufletul la gura citind ce ai scris. Bine ca nu s-a intamplat nimic rau. Intr-adevar, protectia copilului ar trebui sesizata.

Fetelor, iarasi am incercat aseara sa ii fac cerealele cu lapte praf micutei. Am cumparat o cutie noua de Nan (data trecuta incercasem cu Lactana de la Topfer)si imediat dupa ce a mancat i-au aparut pe barbie si pe gat pete ca o urticarie.
In alta parte a corpului nu a avut nimic, doar acolo unde s-a prelins cand i-am dat cu lingurita.
I-au trecut in cateva minute, dar totusi ce poate fi?
Poate fi o alergie la lapte praf? Doar asa manifestata local? I-am dat cu aceeasi combinatie de cereale cu lp pe interiorul antebratului si nu i-a aparut nimic.
Oare sa mai insist sa ii dau in continuare asa?

Mergi la inceput