Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, geanta colorata, ce fain! S-o porti sanatoasa!
Eu de rinichi am aflat pe la vreo 21-22 de ani, intamplator, la o ecografie. NU am facut investigatii suplimentare, pur si simplu am incercat sa am grija mai mare de el. Partea mai proasta pt mine a fost ca anomalia asta este insotita de alta, si anume de un uter bicorn si complet septat (cu sept rezectat intre timp). La embriogeneza, rinichii si uterul se formeaza in acelasi timp, asa se explica asocierea.

Am avut noroc ca am aflat de treaba cu uterul inainte de a ne pune pe treaba pt bebe, caci ar fi fost foarte probabil sa pierd sarcini daca nu stiam (asa, a fost rezectat septul si mi-au crescut simtitor sansele de a duce sarcina pana la capat). Sarcina a fost cu risc ridicat. Vlad a crescut, practic, in jumatate de uter, si mereu mi-am spus ca daca gemenii pot, poate si el .

Ali, despre somn, multumesc, cam asa e si la noi ziua. A adormit si singur cred ca de maxim 5 ori de cand s-a nascut (si mai mult seara, nu ziua). Si eu m-am obisnuit, mie-mi si place, ca atunci cand "ne culcam" ma baga cel mai tare in seama, ca sa zic asa, sta cu mana pe obrazul meu, ne dragalim mult. Partea buna e ca adoarme si cu sotul (mai greu), si cu bunica (uneori mai usor decat cu mine), asa ca macar nu-mi fac griji cu asta pt cand voi reveni la serviciu, si oricum poate se mai schimba lucrurile pana atunci.

Fleur, multa sanatate! Daca ia si Eric, cel mai probabil va fi mai usor si va tine mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Multumim fetelor pt urarile de sanatate.

Parca-s un pic mai bine, doar nasu-mi curge ca la robinet. Eric are un pic de mucisori, atat.

Am fost azi cu totii intr-un orasel din apropiere, sa se inscrie al meu la niste cursuri de vanatoare . Anyway, a fost o iesire placuta, azi a fost caldut la noi (+6), bebe super cumintel, la dus a dormit...dus in masina iar la intors s-a jucat cu un pahar gol de cafea + somnic. L-am tinut in port bebe cand am iesit din masina. A fost super ok. Carrier-ul meu NU e din ala ergonomic, dar am inceput f recent sa-l folosesc si cred ca e destul de mare baiatul de acum sa nu mai trebuiasca sa stea doar in pozitia broscuta. E si comod ca are centura din aia pt mijloc, la spate.
Din oraselul respectiv mi-am cumparat o pereche de bocanci super misto, nu va ganditi la ceva elegant, doar f practici, usori si din piele (nabuk). Erau la reduceri, am dat un pret incredibil de mic pe ei.

Ana, voiam si eu sa spun ca am fost impresionata ca tu ai un singur rinichi, dar nu am indraznit sa te intreb ce si cum. Daca vrei si poti, povesteste-ne .

Olivette, nu s-a suparat nimeni. Eu afirm fara nici o retinere ca mi se par exagerari ce se scrie in unele din linkurile postate de tine, dar e bine sa ne informam din mai multe surse. Citisem si eu inainte blogurile respective, cu titlu absolut de curiozitate, fara sa ma convinga. Sunt de acord si cu ce a spus Aruba despre atotstiutoarele "anti-mainstream".
Cred ca, pana la urma, nici noi nu suntem detinatoarele solutiei magice/optime de diversificare. Ce mancare dam fiecare la bebelusi tine de o sumedenie de factori: tara, cultura, clima, traditii si epoca/deceniul in care traim, etc. Nu sunt de condamnat mamicile care au crescut copii cu mar, biscuite&co, asa se dadea pe vremea respectiva, asa am crescut si noi, nu existau atatia agenti alergeni etc. Si e normal ca lor sa li se para ca asa e bine sa se faca si acum.

Aruba, alimentele alergene se dau mai tarziu dintr-un motiv f simplu: organismul sa fie mai bine pregatit sa faca fata alergenilor. Unele alergii trec in timp, deci daca i-am da unui bb stiu eu telina sau gluten la 6 luni face alergie, dar daca i le oferim prima oara la 9-10 luni deja ei au sist imunitar mai bun si alergia nu se mai manifesta.

Sa va mai zic, intr-o ordine dezlanata ca deobicei, ca bebe Eric are de ieri un leagan (ca si cele de afara din parc) montat la usa de la bucatarie, ii place f mult. Pe acelasi sist. de prindere pot monta si un bouncer, dar nu stiu daca mai merita sa-i iau ca e pana la 11 kile (el are vreo 9,300).

Ioana, m-ai omorat, numai la orezul cu lapte si stafide ma gandesc si nu scap pana nu-l fac si eu.

Noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Fleur, ma bucur ca esti mai bine si ca ati avut o zi buna! Am scris in acelasi timp, vezi mai sus.

Noapte usoara tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Las pentru toata lumea.
Piticul si-a schimbat ora de culcare seara asa ca ne-am trezit la 7(definitiva),de vreo 2 zile.
Astazi sper sa ma mobilizez sa iesim putin.Ieri cu greu am strans bradul iar de mancare bate vantul in frigi..nu mai reusesc sa fac nimic..piticu e din ce in ce mai greu de multumit
Ana,important e ca piticul e bine sanatos si nu a mostenit lipsa rinichiului..
Ioana,si eu sunt fan orez cu lapte..cu dulceata pe deasupra..acu sa te tii,ca pana nu-mi fac nu trece pofta

Zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna dim!
multumim de cafea! iar am reusit sa ma culc prea tarziu...
ma duc sa ma ocup de trupa.

ADA: daca vrei sa cumperi un mixer special ptr divesrificarea lui Nectarel, eu iti recomand un aparat 2 in 1 special ptr copii, care gateste la aburi si in acelasi loc si mixezi:
http://www.youtube.com/watch?v=0KS3N-ssDZM
sau
http://www.mamiko.ro/52-Robot-bucatarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Merci de cafea, Vera! Nu sunt consumatoare, dar o sa servesc un ceai de fructe cu miere si lamaie in schimb!

Aseara am avut doar 2 treziri! Suuuuper! Acum suge din nou cu ochii inchisi, dupa ce termina cred ca se trezeste, ca ar cam fi ora!

Ada, la teste nu ma pricep asa ca nu stiu ce sfat sa-ti dau pt prietena ta.

Roxy, cu mare drag!

Balanta, te-ai rasfatat! Sa-ti fie de bine aranjatul la coafor si sa porti cu placere geanta noua! La mine de 4 luni "geanta" mea e geanta bebelusului. :))) Mi-e lene sa o mai iau si pe a mea pe langa a Mayei.

Ina, merci.
Intr-unul din articolele gasite de tine scria de klebsiella ca apare in cazuri de cezariana si tratament cu antibiotic in spital. De asta am zis ca la noi o fi de la cezariana, ca antibiotic nu i-a dat (din cate stiu eu!).

Ana, bine ca ai aflat de uter inainte de sarcina si ca ai dus-o la bun sfarsit fara probleme!

Ali, Maya mea n-a adormit niciodata singura! Doar la san sau plimbata in brate. Mai nou am inceput sa o legan pe picioare ca nu mai pot sa o tin din cauza mainii cu tendinita.
Fleur, parca tu ai avut tendinita si ai rezolvat cu fizioterapie? Mie mi-a recomandat sa ma dau cu Sindolor gel, dar am vazut ca nu e recomandat in alaptare si am renuntat. Ma gandeam ca trece de la sine daca ma menajez (ca asa a zis si dr), dar nu vad vreo imbunatatire :(
Ma bucur ca te simti mai bine! Sa porti cu placere bocancii!
Ce tare cu leaganul pt bb! Are o noua jucarie acum, nu?

Ioana, n-am mai mancat orez cu lapte de nu mai stiu cand! Suna bine cu stafide! Se pun la un interval anume? La inceput, la sfarsit? As face si eu azi si daca ma mobilizez vreau sa fac si un salam cu biscuiti. Daca tot devorez dulciuri intruna, macar sa le fac in casa.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Multumesc de cafea.
Ana, bine ca ai descoperit la timp problema.
Balanta, Fleur, sa le purtati sanatoase si sa va bucurati de cumparaturi.
Si eu m-am tuns ieri, mai scurt decat am fost vreodata. Nu mai suportam sa tin parul legat si daca era desfacut ma jumulea Aurora rau. Imi placea mai mult cum era inainte, dar e ok si asa. Sotului ii place la nebunie asa scurt.
Va pup, beau si eu cafeaua si sa vedem cu ce ne ocupam ziua. Pare frumos afara, poate iesim la o plimbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Am citit si eu topicul cu modificarile din lege.
Poate creierul meu s-a netezit de la atata stat acasa, dar nu pricep nimic.
Adica daca eu am optat pt 2 ani si vreau sa ma intorc mai repede, trebuie sa depun cerere de pe acum??? Pai de unde sa stiu eu de pe acum cand va fi acest "mai repede". Plus ca luna aia in care ar trebui sa stea tatal ma bulverseaza complet.
Cred ca mai imi trebuie cafea sa pricep si eu ceva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

mneata. scuze de typing dar scriu cu o mana ca cu cealalta o tin pe Ana.

la orezul cu lapte, fructele le pun la sfarsit, imediat ce amstins focul. merg orice fructe deshidratate.

Balanta, nici un om inteligent de pe lumea asta nu cred ca poate judeca o mama pentru ceea ce ii cumpara copilului ei. Asa ca not to worry and not to care! Important e sa fie BBii sanatosi si nu ai voie sa te gandesti altfel. Eric va creste sanatos! Vei vedea!

Aruba, sa nu ma bati dar mie imi plac si parerile antimainstream. De fapt mie imi place sa citesc toate opiniile documentate ca asa am de unde alege ca sa imi formez o opinie personala.
in linkurile olivettei, am gasit povestea cu baby led weaning, chiar interesanta. vreau sa ma mai documentez pe tema asta sa incerc cu Ana diversificarea asa. Acum nu stiu daca e dopar o coincidenta dar si eu am fost alaptata la san daor 2 luni si trecuta apoi pe lapte de vaca si am asa: tiroidita autoimuna si intolernta partiala la lactoza ambele manifestATE INCEPAND CU VARSTA DE 30 DE ANI...

Ina, merci mult de info.
legat de familia cu bebelushul la Marie Curie, eu cred ca banii le-ar prinde cel mai bine. Eu am experienta din maternitate cu statul 3 saptamani si unde a trebuit sa arunc cu banii in stanga si in dreapta ca la balamuc. Si cred ca Ada poate confirma. Dar asta doar daca e sa isi faca ei cont si sa viram acolo cine vrea si cat vrea.

Roxy, ma laudam ieri dar mi-a venit ciclul aseara.

Azi noapte fata mea s-a trezit la 2.30 pt o ragaiala si nu a mai adormit pana la 5 chiar si cu statul la tzizi. Asa ca sunt praf de stele...

VA pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Neata!
Intrebare intrebatoare, toate piersicutele de aici si-au dublat greutatea de la nastere cand au implinit 4 luni? Maria mea are 6,7 kg la 4luni jumate, cand de fapt cica ar fi trebuit sa aibe 7kg inca de la 4 luni ca sa fie in grafic. Si pt ca am mai si zis ca suge des (cu siguranta a avut puseu de crestere pt ca acum vad ca s-a mai calmat cu suptul) pediatra mi-a zis sa ii bag formula musai, sa-i dau neaparat completare ca nu creste copilul. D'apai lp nu vrea deloc, iar eu m-am bagat pe ceaiuri de lactatie si galactogil si vad ca produc destul ca nu plange cand lasa sanul (mereu ud bluza cu un san cat suge ea la celalalt), starea ei generala e f buna, uda scutecul bine. Oricum ma lasa masca cu cata usurinta se recomanda inlocuirea lm..

In alta ordine de idei am ajuns si eu la controlul de 6 sapt :)) abia acum. Cica s-a refacut totul pe acolo, pot sa mai pun de-un bebe
Am fost si la chirurg, poate v-am mai zis ca in urma sarcinilor am ramas cu un mare spatiu intre muschii abdominali. Nu numai ca e creepy si inestetic, cica exista si riscul de a face obstructie intestinala. Asa ca in viitorul apropiat tre sa ma programez la operatie de cusut muschi plus montat plasa daca e cazul. Parca Dianami avea la fel probleme cu asa ceva sau tin eu minte aiurea?
Oricum, ideea era daca aveti asa ceva sa mergeti la un control cat mai curand.
Acum eu astept sa vad implicatiile operatiei ca e cu anestezie generala, plus dureri si calmante dupa...iar eu n-as vrea inca sa incetez cu alaptatul.

N-am recuperat tot, dar sunt in curs. Aveam mai multe de zis si raspuns dar am uitat.

Ah, ce am invatat eu pana acum e ca trebuie intotdeauna sa ne urmam instinctul de mama si in orice situatie sa adaptam ce avem de facut copilului nostru. Nu e nicio regula ca trebuie sa diversificam copilul cu nu stiu ce, sau ca la varsta x copilul ar trebui sa adoarma singur si sa doarma toata noaptea. Cu mult calm si rabdare, daca iti asculti copilul, treceti mai usor peste toate. Copiii au perioade, acum se trezesc de 100 de ori pe noapte, peste putin timp vor dormi neintorsi de cand ii culcam pana dimineata...acum refuza toate piureurile, maine le vor accepta usor usor. Hai ca-s cam profunda, sper sa se inteleaga ce am vrut sa zic. Cred ca m-a apucat emotia ca in curand fata mea mare va implini 3 ani si zau daca stiu cat de repede si unde s-a dus tot timpul asta...


Mergi la inceput