La ce ora se culca copiii vostri?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nici noi nu ne intelegem prea bine cand nu doarme la pranz...de pe la 18 incepe sa vorbeasca tare, o imita pe aia mica, loveste diverse jucari...dar incerc sa-i gasesc cate o activitate...hai sa ma ajuti cu asta mica... hai sa facem ceva de mancare... se joaca cu tati...etc etc
Asta vara am dus copilul la maica-mea 3 sapt. Inainte sa-l duc dormea la pranz de la 12. Dupa ce a revenit acasa a dormit de la 14. asa a ramas. Nu am mai reusit sa-i modific ora de somn desi am incercat...cate un pic azi, un pic maine...nu a mai vrut. Se urca in pat dar somnul il lua tot la 14.
de Craciun am fost la maica-mea si nu a vrut doarma la pranz...nici nu prea a mancat (decat dulciuri) cand am venit acasa si i-am dat supa a adormit pe scaun, la masa...efectiv i-a cazut capul in brate si somn i-am facut poze.
Ca sa adoarma mai devreme ai putea sa-l lasi afara mai mult... cand stiu ca nu e obosit si am treaba (de rev de ex) il las afara de la 16 pana la 18 -19. la 21 doarme dus la cerere.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ha, sa vedeti ce discutii avem noi, despre importanta somnului pentru buna functionare a creierului si a mintii...

Da' mintea ce e?
E aia care te face sa fii desteapta si sa stii multe lucruri.
Da' mami, da' tu nu intelegi ca in capsorul meu e multa-multa joaca?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

-19,30
-4 ani
-nu prea,rareori mai doarme la pranz si de multe ori ma sperie ca el doarme la pranz cand e bolnav si daca vad ca doarme,intru in panica cu gandul ca s-a imbolnavit.(si ta-su a fost la fel,dormea doar cand era bolnav)
-12ore
-mancam,ne spalam,ne schimbam in hainute curate,citim povesti,vedem noaptea pe geam si spuneam noapte buna la lume..si in pat la nani.
-orarul e strict da..insa se mai intampla cateodata sa mai intarziem,nu fac o tragedie din asta.Important e sa nu intarzii prea mult,ca apoi e prea obosit si incepe sa fie irascibil,sa planga din orice si sa nu ne mai intelegem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Depinde mult de cum ne a fost ziua. In timpul scolii la 21 deja e in pat, in zilele cu sport adoarme rapid. Are 8,5 ani. De la 4 ani nu mai dormea dupa-masa. Insa nu e a morning person, dar serile in vacanta cand e program liber ales si la 23 poate bibili la margele sau orice altceva ii place fara sa dea semne de oboseala.
Ritualul e simplu, ultimul lucru facut e spalatul pe dinti, apoi ne uitam la desene si dam stingerea oficiala sau adormim pur si simplu :-)

(cat era mica nu avea rabdare sa i citesc, a spus clar ca isi va citi, asa ca atunci cand a invatat asta isi lua cartea si si citea cate o poveste scurta; acum citeste mai mult ziua, seara e relaxare si desene)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Uf, eu sunt iar pe langa trend.
La varsta de aproape 2ani Alex a trecut de la 2somnuri/zi la 1somn/zi. Da, pana la 1.9luni dormea obligatoriu de 2ori/zi. Nu ptr ca voiam eu, ci ptr ca asa se obisnuise.
Dupa ce a trecut la 1somn/pranz, dormea de la 1h la 3h si 3.5h zilnic. Cand/cum. Era super ptr amandoua. Ma odihneam si eu, calcam, citeam, ma uitam la un film in liniste. Seara se culca pe la 22. Ritualul de culcare este ca si acum: la baie, pishu, spalat apoi in pat la povesti (1 cu mami, 2,3,4etc cu tati ). Dimineata la 7 era in picioare indiferent de zi/ora de culcare. Inclusiv in week-end.
Acum nu mai doarme la pranz decat rar. In zilele de gradi. Seara se face si 22.30 si dimi se trezeste la 9.00.
Dar programul de somn a fost respectat intocmai in anii astia. Eu si acum CRED ca un copil are nevoie de somnul de pranz.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
La 21-21.30 cand merge la gradinita, la 22.00 cand este in vacanta.
Ce varsta are? (au)
4 ani fara cateva zile.
Doarme in timpul zilei? Cat?
Da, doarme super bine: intre 2 ore si 4 ore. Eu, ca si Selene, tin extrem de mult la acest somn, mi se pare important in dezvoltarea copilului.
Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
Se trezeste dimineata la 7-8, in medie are un somn de 10 ore.
Ce ritual de culcare aveti?
Spalat dintii, imbracat pijamaua, povestea (la alegere), pupicii si somn usor.
Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?
Nu este un orar strict, a mai dormit si pe la 23.00 in perioada asta cu sarbatorile. In general insa tin la ora de culcare, caci dimineata este marait si mi-e mila de el sa-l vad cum cerseste "mai vleau sa dolm, mamiii! inca 5 minuteee!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
20:00-21:00 cel mai tarziu. De sarbatori am patit ca tine, vad ca de 2 zile si-a revenit.
Ce varsta are? (au)
1 an si aproape 7 luni.
Doarme in timpul zilei? Cat?
Da, doarme , cam 2 ore, pana la 3 ore.
Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
12 ore.
Ce ritual de culcare aveti?
Tzitzi
Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?
Cel de seara da, cel de peste zi e mai flexibil ; uneori adoarme la 11:30, alteori la 13:00.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Erica are 5 ani jumate.
I timpul scolii incepem ritualul de culcare (dus, spalat pe dinti, pijama, poveste) la 21.30 iar la 22.00 doarme (este genul de copil care adoarme instant-asta e recompensa a 2 ani jumate de nopti albe pe care le-am avut). Dimineata se trezeste la 07.00 si mai doarme 1 ora sau 1 ora jumate dupa amiaza, la after school.
In vacanta sau weekend se culca la ce ora vrea (dar nu mai tarziu de 23.00 ) si se trezeste intre 09.30-10.00. La pranz nu mai doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nu reusesc sa stabilesc un ritual placut sau macar pasnic de culcare. alex s-ar invarti pana dupa miezul noptii ca un titirez din ce in ce mai impiedicat, cascand din ce in ce mai des si impiedicandu-se de din ce in ce mai multe obiecte. Nu mai vreau asa experimente, asa ca de cand am revenit acasa, la ora 9 ne schimbam in pijamale si mergem in camera. Incepe sa protesteze si da sa fuga din camera. Il prind, il mai plimb in brate, aratam desenele de pe pereti, veioza, lala, facem nani, trancanim. Nada. O zbugheste la cel mai mic semn de activitate de dincolo. Am ajuns sa sting lumina, calculatoare, orice prin toata casa, si sa pun sotul si cainele sa stea ca doi huhurezi pe craca prefacandu-se da dorm. ma rog, cainelui ii iese de minune, ca asta si asa doarme non stop.

Si tot nu merge de bunavoie inca.
Ajungem la ton ridicat, autoritar si intr-un final tot ritualul se rezuma la "ba facem nani si eu nu plec de aici pana nu ai adormit". Plansete, lacrimi, proteste, fugit din pat, adus inapoi. Daca-l las sa plece se repeta toata povestea pana la 12 noaptea etc cand izbucneste in plans de epuizare si de frustrare - nu vrea sa doarma si ii e ciuda - si pica lat ca o caramida, dupa un bocit sfasietor.


Nu merge cu povestile. Se agata de orice ca sa nu doarma. Incepe sa "citeasca" el cartile. Sau daca incerc sa ii spun eu povesti cu lumina stinsa, se ridica, trancaneste, etc.

Pfff. greu. sper totusi ca daca mentinem aceeasi ora, more or less, si aceeasi rutina cateva saptamani, ne obisnuim.
Vad ca orele sunt cam aceleasi in linii mari, ca si numarul de ore dormite pe zi. Targetul meu e sa reduc ora de culcare de la 23:00 - 22:00 (ma rog, hat incolo in noapte) pana spre ora 21:00. Adica la ora 21:00 sa doarma deja lemn.
Si mai am ca target si acceptarea ideii ca seara ne schimbam, ne spalam, ne culcam. Nu sa-mi pice lat prin casa ci sa mearga treaz in dormitor cu mine si sa adoarma acolo, impacat cu situatia si fara sa vada asta drept ceva nasol.



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Poi lor le e nasol, adica fi`mea si acum protesteaza ooo de ce ca eu mai vreau sa ... nu stinge lumina nuuu ca nu vad ... chiar daca a vazut pe pieile ei ce inseamna trezitul la 7 fara 10 pt mers la scoala ... Degeaba. Seara totul e mai funny. Oboseala isi spune cuvantul la noi acum si organizarea din timpul zilei, care duce la epuizare.
Ina, va doresc mult succes si multi, multi nervi voua


Hahaha, mi am amintit acum in decembrie avea zi cu dublu antrenament, cu scoala la inot si dupa masa la karate. Ei bine, nu vroia sa doarma si eu obosisem sa duc razboiu`. Asa ca singura se punea usor in pat, pe la 9 juma-10 si adormea cu toate becurile aprinse ... In liniste
Dar asta nu e o solutie normala, asa ca de luni revenim la armata
N as fi suparata deloc daca diminetile s ar derula perfect, fara miaunaturi si lalaieli zau, daca s ar trezi automat si s ar misca automat, nu m ar deranja ora de culcare



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput