La ce ora se culca copiii vostri?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

ina,eu i-am facut programul asta demult..era micut,nu mai tin minte exact cand.Iti trebuie multa rabdare,dar apoi copilul se invata.
Cand era fii-miu mic,cred ca in jur de 1 an-1an si un pic,tin minte ca vorbeam cu prietena mea si eram socata ca fata ei se culca la 18..si noi abia la 22 si atunci se lasa cu scandal..din cauza oboselii.Imi tot spunea sa-l pun mai devreme la nani,eu o tineam pe-a mea ca-i imposibil dom'le,ca asta nu merge la fii-miu,ca asa si pe dincolo.Intr-o primavara tin minte ca m-am enervat si am zis gata.Am schimbat programul si asa a ramas de atunci.Vara il culc mai tarziu,la 20,30-max 21,ca in general iesim afara pe la 17,cand terminam cu treburile noastre si se mai domoleste si canicula.
Sunt zile in care eu pic rupta la 22 si nu as putea sa stau cu el pana in noapte tarziu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu imi amintesc si acum cum ma stresau parintii sa dorm la pranz . Nu stiu ce o fi fost in capul lor, ca altfel sunt oameni echilibrati. Dar in cazul meu au ales sa insiste si sa insiste, sa ma terorizeze cu dormitul asta la pranz . E unul din putinele lucruri pe care mi le amintesc de la varsta asa mica. Dormeam foarte greu, cand ma sculam eram confuza si irascibila si ei puneau totul pe seama oboselii, ca n-am dormit destul . Am ajuns sa refuz sa mananc la pranz pentru ca stiam ca urmeaza sa ma culc .

Eu nu am insistat deloc la copiii mei sa doarma la pranz. Cea mare a renuntat la somnul de pranz foarte devreme, inainte de 2 ani. La ora 8 seara pica de oboseala, facea baie si mergea singura in pat. Eu nu am adormit copiii, nu am leganat, nu m-am culcat cu ei, etc. De la ora 8 aveam timp pentru noi. Fiica-mea cea mica a renuntat la somnul de pranz undeva in jur de 2,5 ani, dar ocazional mai adormea la pranz. La fel si ea, la ora 8 seara era in pat si dormea dusa.

Eu am inteles ca unii oameni nu pot sa doarma ziua. Eu nu am deloc probleme cu somnul, adorm in momentul in care am pus capul pe perna. Dar nu pot dormi ziua si cand o fac, la fel ca in copilarie, ma trezesc confuza si foarte irascibila, imi trebuie macar 2 ore sa-mi revin si nu ma simt deloc odihnita. Cand eram tanara si mergeam la chefuri preferam sa nu ma culc deloc si sa dorm seara. Acum, lucrez cateodata nopti (nu am de ales) si sunt terminata pentru ca trebuie sa dorm ziua sa ma duc seara iarasi la lucru. Nu pot lucra mai mult de 3 nopti la rand ca nu rezist. Poate este ceva de luat in considerare pentru mamicile care insista atat cu somnul de pranz. In Australia lumea trateaza problema mult mai natural, daca copilul se cere sau adoarme, atunci il culca, altfel nu. La 4,5 ani cand incep scoala majoritatea nu mai dorm de o vreme ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Ina... in mare si la noi e cam la fel. Sunt zile mai bune si zile mai proaste. Eu incerc sa ma tin de ora 22... adica la 22 sa fie adormit (idealul ar fi 21 dar e prea devreme pentru programul nostru). Aseara abia la 22:30 am reusit sa ne bagam in plapuma :(
Deci seara 22:30 - 06:45 = 8 ore de somn (???!!!)
Si la pranz doarme tun la gradi 2-3 ore.
Of, cam putin...
Nici la noi nu merge cu citit... mai mult il agita si de aici o mie de intrebari... MErge mai bine cu pupicei, declaratii... mai povestesc eu ceva, il mai intreb ceva... asa in soapta.
Intr-un fel eu il inteleg... ne vede destul de putin; il iau la 19 de la gradi... cu tot cu drum... nu pot sa ajung acasa si repede:mancare, spalat si culcare... O ora trebuie si noi sa ne "relaxam".
Asta cu dormitul e una din chestiile care nu mi-au iesit (a... plus ca inca dorm cu el... ei ingrozit de ideea de a dormi singur... din mai probabil ca voi fi closca cu pui).

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Al meu se culca de bunavoie ziua, doar ca ar vrea sa mai fie cineva pe langa el, atat. Se duce, isi ia perna in brate, zambeste, intoarce fundul si pa. La cresa cica adoarme si singur (mai precis fara educatoare in pat), dar cu alti copii prin zona. Nu sunt sigura dar cred ca are si un coleg de pat ca sunt patuturile 2 cate 2 lipite.
Ce n-as da sa fie asa seara, din partea mea poate sa nu doarma ziua. Dar uite ca nu e cum vreau eu ci cum e el :) Ziua de bunavoie, noaptea cu tambalau.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana - 8 ani - in timpul scolii se culca la 10, se trezeste la 7, in vacanta se culca la 10,30, se trezeste la 8 - 8,30.
Nu mai doarme la pranz de la 3 ani.
Asadar: 9 ore de somn/zi in timpul scolii, 10 ore in vacante.
Mentionez ca e foarte activa, pe langa scoala + lectii nenumarate are si multe antrenamente. Nu se simte de loc obosita.

Nadia - 4 ani - se culca la 10,30 si se trezeste la 7 - 7,30. Dupa masa doarme 1,30 - 2 ore.
Deci 10-11 ore/zi.

Ritual de culcare: stam 30 minute toate trei in pat si ne giugiulim/povestim, apoi culcarea.

Da, avem program strict, orele de culcare nu se depasesc decat in circumstante exceptionale (de exemplu, de Revelion).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

cel mare, 3 ani 3 luni nu doarme ziua, seara se culca pe la 8.30. ii citeste taica-sau o poveste si a adormit.
cel mic, 8 luni, doarme ziua cam 3 ore i n 2-3 reprize iar seara la 8 a adormit cu tzitzi.
ai mei adorm singuri, cel mare cere la somn. vara il tin pana la 9, chiar 9.30 cateodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

la noi conteaza ora de culcare doar ca sa vad la cat peste doua ore si din doua in doua ore ma scol/se scoala sotul pt papa noscturna.
adoarme doar intre noi,pe la 22-22.30,dar a adormit si la ora 23.30.
de trezit apoi constiincios,ca un elev premiant.asta daca nu e in supeu d ecrestere.

Doamne,daca as fi putut inregistra scena de azi dimineata sa i-o pun asa ,pe la majorat!!
la 4.30 fix de dimineata a cerut olita.ne-am executat.ei,si stateam eu cu sotul picand de somn langa el si strumf pe olita intreband retoric:de ce va e somn?
ei,as,moft maica,moft,uite asa de un caprit,de un pamplezir!

la pranz doarme cu tataia musai 2 ore daca nu trei,dar o ora o doarme pe tataia.asta i se trage ca am fost mama cangur pana la 4 luni 24/7 si apoi, cu mici pauze pana pe la 8 luni.
bun,cum tataia ne pupa in fundulet,pe fiecare unghiuta si cum cei doi se iubesc definitiv si iremediabil,nu am cum sa intervin in ritualul de la pranz:adoarme dupa ce tata ii canta o doina,apoi un cantec vechi,vechi de tot,de prin Vlasca ,cu care il adormeau si pe el cand era mic ai lui si uite asa adoarme strumful.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Histamina, cheama-l pe tataie si seara, vad ca se pricepe!

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Noi la 3 ani si 3 luni ne culcam seara la 22.00 (de sarbatori ne-am cam dat peste cap si ne-am culcat mai tarziu) dar adoarme pe la 22.30 depinde de "conversatii" si se trezeste dimineata pe la 7.30-8.00 iar la pranz doarme cam 2 h de la 15.00-17.00. Se intampla sa mai doarma si 3 h la pranz si atunci adoarme abia pe la 23.00. In medie doarme cam 11 h/zi.Ca ritual avem seara ii spun o poveste, poate 2 si rugaciunile..programul e cam batut in cuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Carla, 7 ani, se culca la 9 in timpul scolii si se scoala la 7.15, in vacanta se culca la 10, 10 jumate si se trezeste la 7 jumate 8 (cred ca fiind mai putin obosita are nevoie de mai putin somn).

Nu mai doarme la pranz de dinainte de 2 ani (sincer cand aud ca "trebuie" copilul sa doarma la pranz...nu trebuie, ca nu sunt toti la fel!)

Ritual: cand se termina programul la Minimax se duce singura la dus, se imbraca in pijamale, vine sa-mi citeasca cateva pagini, ne pupa si se duce in pat. Uneori isi lasa TV mergand pe Eurosport - nu-mi convine, dar o mai las, ca si eu fac la fel.

Nici ea n-a fost un copil care sa mearga la nani cand e obosit, a trebuit invatata sa faca asta, cu multa insistenta program fix.

Mergi la inceput