masina de paine

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Eu fac cozonac la masina, o reteta tot de pe forum luata si adaptata putin de mine. Il coc in masina, nu il scot. Se poate face simplu sau cu stafide sau fructe confiate. Normal, nu rulat. Nu mi se arde, iese excelent. Nu e, bineinteles, cozonacul obisnuit, rulat dar noua ne place f mult. Daca te intereseaza, am sa scriu reteta.


te rog, merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mi-ati dat o idee buna cu painea coapta in cuptor! O sa incerc si eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Eu fac cozonac la masina, o reteta tot de pe forum luata si adaptata putin de mine. Il coc in masina, nu il scot. Se poate face simplu sau cu stafide sau fructe confiate. Normal, nu rulat. Nu mi se arde, iese excelent. Nu e, bineinteles, cozonacul obisnuit, rulat dar noua ne place f mult. Daca te intereseaza, am sa scriu reteta.


da. te rog mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Pe mine nu ma deranjeaza sa framant aluatul de paine. Nu vad de ce as framanta la masina si dupa aia sa scot sa coc in cuptor. Mai am si masina de paine de spalat bonus.
Ideea era sa pun tot ce am de pus acolo si sa iasa produsul finit. Altfel... prefer sa fac manual de la bun inceput.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

pai ca speli castronul in care framanti sau cuva de la masina nu e tot aia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Dar de ce nu va luati un mixer pentru framantat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

mixerul nu face fata la framantat aluat din 1kg faina,cel putin nu al meu.
si eu am framantat o perioada cu mana aluatul pentru paine,dar parerea mea este ca tot nu iese asa bine ca la masina de paine sau la KA.poate nu am eu atata putere sa framant 10min, la ca robot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu am Bosch MUM 84 cu cuva de 5 litri, framanta fara probleme un kg de faina.

Uite asa arata :http://www.bosch-home.com/de/produkte/kneten-r%C3%BChren-mixen/k%C3%BCchenmaschinen/mum8-k%C3%BCchenmaschinen-professional/MUM8400.html?source=browse

Imi cer scuze, acum imi dau seama ca parea ca vorbesc de mixere de mana, ma refer la standing mixer. Am vazut ca au aparut si in Romania cu cuva mai mica, ba chiar si Kitchen Aid.
Eu sunt fericita cu mixerul asta ca face de toate - toaca legume, carne, face tot felul de aluaturi, blender, storcator, tot ce vrei.

Osna, clar nu poti framanta ca robotul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Reteta mea de cozonac la masina de paine (tot de pe forum luata si adaptata)

Reteta este pentru 3 cupe de faina, sau 3 pahare gradate. 1 pahar gradat are 250 ml. Lingura si lingurita sunt cele de la masina. Untul si smantana le pun din ochi, nu le masor ca sa nu murdaresc lingura . Sunt campioana lenii, stiu.

Ingredientele se pun in ordinea din lista.

3/4 cupe lapte
3 linguri zahar
3 galbenuse
2-3 linguri smantana (sau aprox 1/2 cup)
1/4 lingurite sare
2 linguri unt
coaja de lamaie ( neaparat, pt aroma specifica) eventual si de portocala, vanilie, optional alte arome
3 cupe faina
9g drojdie proaspata sau 1 lingurita praf

Se pune la programul 1, basic. Atunci cand bip-aie se pot adauga stafide inmuiate in rom sau in lapte, fructe confiate sau ce credeti ca ar merge.

Nu iese foarte dulce. Nu am incercat sa pun mai mult zahar ( stiu ca trebuie balansat cu alte ingrediente) , noua ne place asa, mai putin dulce.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

pai ca speli castronul in care framanti sau cuva de la masina nu e tot aia?

nu

Mergi la inceput