masina de paine

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Acum ma duc sa vad si eu una.....a gast-o sotul la un pret bun,dar nu stiu cat sunt de economice masinile de facut paine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Si eu am o masina de paine de peste un an, un Moulinex care face si "baguette". Am ales modelul nu prentru a face painicile, pentru ca oricum nu am timp sa scos coca si sa o modelez, ci pentru cele doua palete de amestecat.
O folosesc la orice, am facut pana si dulceata in ea, a iesit super. Deja subiectul cozonaci a fost dezbatut
Pentru sandvisuri fac o paine care este destul de elastica, insa contine lapte praf.
Fac cam o paine pe sapt (suntem 2 si eu nu mananc paine), o feliez si bag la congelator o mare parte. Inainte de masa scot cateva felii si le pun in prajitorul de paine pe functia dezghetare.
Cat consuma si daca ajunge painea mai mult, nici nu m-am gandit, am luat-o tocmai pt ca sa am miros de paine calda in casa si macar stiu ce mananc.
Eu nu regret deloc ca am cumparat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Eu nu sunt foarte fericita cu masina de paine. Am incercat tot felul de faini si compozitii, inclusiv alea descrise in cartea masinii.
Nu iese si pace precum cea facuta manual.
Daca e sa fac totusi o ordine, cel mai bine imi iesea cea din faina alba. Cel mai naspa cea din faina de secara sau alte amestecuri.
Nu am reusit sa dau de o reteta de cozonac de facut la masina care sa imi si iasa. Am incercat una, a crescut exagerat de mult, a dat pe afara, s-a ars coca aia, s-a afumat masina, am scos cat de repede m-am prins de dezastru si am frecat la ea... valeu... de mi-a trecut de tot gustul pentru experimente...
Acuma e curata, frumoasa si ocupa locul degeaba.
Daca aveti propuneri care sa o salveze de la o plecare iminenta din casa mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Carmen, propun sa incerci alte retete de la alte fete, care au fost testate si le-a iesit bine.
Cozonacul nu se coace in masina tocmai din motivele spuse de tine. Adica eu am cautat ceva reteta de facut direct in ea, insa ori da pe afara ori se arde pe dinafara. Insa e super pt folosit la framantat si crescut si apoi la cuptor.
Daca nu ai moulinex iti propun reteta de paine rapida, se face intr-o ora, este elastica si sotului meu ii place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

carmen, eu am folosit masina numai la framantat si dospit.nici mie nu imi place cum iese painea coapta in masina,am incercat de vreo 2-3 ori si am renuntat.
din pacate acum cateva luni mi s-a desfacut suprtul pentru paleta si lichidul curgea din ea,nu am mai putut sa o folosesc dar si-a facut treaba 4 ani.

eu zic sa ii mai dai o sansa si sa folosesti prg acela de aluat framantat si dospit si sa o modelezi manual.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Carmen, aluatul a iesit din cuva pentru ca ai folosit cantitate prea mare de faina pentru capacitatea masinii tale (cel putin asa am patit eu). In masina mea pot sa pun max.500 g faina, mereu fac retetele pe jumatate. Dar cozonacul mi-a iesit numai de cand am masina de paine. O folosesc desigur, la framantat aluatul. Apoi ii coc in cuptor, pentru ca ii umplu.

Aseara am facut prima data aluat de gogosi (tot pe jumatate reteta!) si au iesit super buni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si eu am masina de paine de un an deja si am ajuns ca nu-mi mai place painea cumparata, exceptie face doar cea pe vatra. Noi facem paine zilnic, am ajuns la un amestec de faina integrala de secara cu faina alba, iar pentru mine schimb proportiile, pun mai multa secara si adaug si faina de soia ca sa iasa moale si faina alba foarte putina, dar o fac la ochi nu stiu cantitati.
Daaaaaar: aud ca voi o coaceti la cuptor? M-am gandit si eu ca s-ar putea sa-mi iasa mai buna daca o coc la cuptor, dar nu stiu cum. Citeam pe un blog ca-ti trebuie o piatra pe care sa coci painea. Nu stiu. Eu am cuptor normal pe gaze si singurul fel in care m-as incumeta ar fi fie sa fac chifle mici si sa le coc in tava, fie sa pun in tavi de chec. Voi cum fceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu fac cozonac la masina, o reteta tot de pe forum luata si adaptata putin de mine. Il coc in masina, nu il scot. Se poate face simplu sau cu stafide sau fructe confiate. Normal, nu rulat. Nu mi se arde, iese excelent. Nu e, bineinteles, cozonacul obisnuit, rulat dar noua ne place f mult. Daca te intereseaza, am sa scriu reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Aaaa asta e un alt secret.....se coace in cuptor painea....
Aseara am facut dar am copt-o in masina ....nu ne place deloc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu o coc in cuptorul electric(aici nu avem gaz) la 200grade,cu vetilatie si cu o cratita cu apa pusa in cuptor.iese o paine excelenta,coaja usor tare dar nu iti raman dintii in ea.

si cea pentru pachet o coc in forma de chec iar cand este rece o feliez cu cutitul sau la masina de feliat.

Mergi la inceput