masina de paine

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu am masina de paine de 1 an si sunt foarte multumita.Am testat multe retete de paine normala si acum fac o paine extraordinara, o tau cum vreau de subtire si ramane moale 3 zile.Dau exemplu cu gramaje dar eu fac la ochi totul:
-cca 250 faina grau dur (la noi cred ca e integral sau nu are atatea zerouri)
-cca 250 de grau din gris remacinat(e putin galbuie ca faina)
-1 plic drojdie uscata (folosesc doar drojdie la plic uscata pe care o activez cca 5 minute cu putina apa calda si o lingurita de zahar
- 1 lingura de unt in loc de ulei pe care il topesc in jumate de pahar de lapte
- apa si sare neiodata
Pun unt si lapte de asta painea nu se sfarama asa de tare si ramane moale si are un parfum foarte placut.
Eu va sfatuiesc sa incercati chiar daca nu se gaseste la noi faina din asta cu faina normala , nu din aia de patiserie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Si era sa uit: folosesc programul de framantare fara dospire care e de 15 minute , mai dau inca odata 15 minute apoi scot aluatul si paletele care invart si il pun inapoi in cuva (fara palete)sa creasca cca 1 ora singur fara programe apoi pun pe programul de copt 1 ora.
In felul asta masina nu consuma curent decat petru framantare si copt, dospirea se face natural.

Masina mea am luat-o de la Lidl, se numeste Silvercrest si e excelenta ( costa in jur de 60 euro),are 12 programe si face paine de 750,1000,1250 gr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Scriu aici pentru ca poate are cineva nevoie: a gasit pe net sotul meu un furnizor de la care am cumparat cuva de schimb, am dat vreo 70 lei pe ea. Aveau si palete de schimb si in general piese de la foarte multe marci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

Natasa, sa stii ca se poate taia in felii subtiri painea facuta la masina. doar sa ai un cutit special de taiat paine din acela cu zimti. noi suntem mari amatori de sendvisuri, punem si la scoala si la servici si ne plac feliile taiate cat mai subtiri.
noi avem masina de facut paine de vreun an si jumatate, Moulinex, suntem foarte, foarte multumiti de ea. si facem paine la greu ... cam 3 paini de 1 kg pe saptamana.
in ce priveste consumul marit de curent, n-am observat o crestere semnificativa... dar cum intre timp ne-am mai luat si masina de spalat vase, nu-mi dau seama exact cat consuma masina de paine.
oricum, eu o recomand ...
am uitat sa spun, noi folosim o reteta simpla: apa, sare , ulei, faina si drojdie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Nici pe mine nu ma incanta painea facuta la masina, insa o folosesc pentru framantat (uneori si dospit, cand sunt ffff ocupata) si apoi pun painea la copt in cuptorul aragazului.

Dupa multiple incercari, retete, tatonari si experimente, am nimerit o reteta la care-mi place consistenta si care se preteaza ff bine la sandvisuri. http://www.tocanadecuvinte.blogspot.ro/2012/11/paine-cu-susan.html
Bineinteles ca-i puteti da orice forma si puteti pune deasupra orice seminte (sau deloc).

Acelasi aluat se preteaza f bine si la pizza, de multe ori fac o portie de aluat la masina, jumate o folosesc la pizza si din jumatea cealalta coc o painica pt sandvisurile de a doua zi.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

painea sandwich e foarte buna facuta la masina de paine, ramane proaspata 3 zile, se feliaza foarte usor si frumos pt sandwich (de aici si numele)

cantitati pt cine are paharelul si masura din dotarea masinii de paine:

- 500 gr faina (4 paharele de plastic din alea)
- 2,5 tbs zahar
- 1,5 ts sare
- 4 tbs unt topit, pana devine suficient de fluid
- 1,5 ts drojdie uscata pakmaya sau otker

se toarna intai apa, untul, zaharul, sarea, faina si la urma drojdia, se seteaza pe 11 aparatul si ii dati pace 3 ore, rezulta o paine extraordinara ! am pus si pe blogul meu poza, nu stiu daca am voie sa pun link si aici

o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Dorsilla te rog zi mi CE TIP DE FAINAfolosesti.
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

pana acum am folosit Dobrogea 000, Boromir 000

am mai incercat de 480, 650, integrala, de secara, insa painea paine, aia buna-buna, a rezultat din mult ponegrita faina rafinata 000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Ieri am facut o paine super buna:
1 cartof marisor fiert si zdrobit
600 gr faina 00
1 plic drojdie uscata activata cu 1 lingurita zahar
1 lingura unt + 1 lingura ulei
sare
apa cata trebuie
Am framantat cu programul de framantare (la mine e 7) de 15 minute + 15 minute (doua ture)
am uns o tava cu ulei si am turnat aluatul in ea (e cam lipicios de la cartof).
L-am lasat sa creasca 1 ora si l-am copt pe partea mai joasa a cuptorului la 180° cam 1 ora si 15 minute.
A iesit o minunatie de pita (ca cea de la bunica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Si noua ne-a mai scazut entuziasmul dupa vreun an, mai ales ca in general facem paine integrala care ne iese cam sfaramicioasa si nu o pot folosi la sandvisurile copilului la gradi. O folosim insa mult pentru aluat de pizza si briose!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202&page=7" target="_blank">me1!!!
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput