masina de paine

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Imi continui ideea: 10 paini pe luna inseamna un consum de curent de 18 kW. Din amintirile mele, noi consumam pe luna cam 300 kW cand locuiam in Ro. 18 kW inseamna 6% in plus. Mie nu mi se pare mult, dar desigur, nu toti gandim la fel.

E bine insa sa pui problema si din punctul asta de vedere. Cum spuneam, eu nu am observat o crestere semnificativa la factura de curent, dar nu fac 10 paini pe luna, ci mai mult aluaturi si in perioada de iarna. Vara cam someaza masina :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Andacos, eu pun la crescut in cuptor si imi ies niste cozonaci bestiali. Reglez la 40° fara ventilatie. De framantat, framant la robot.


Vicky, Printzesone and BB (23+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

depinde de cantitate,de timpul de copt,de tipul de contor,cu ce regim orar de tarifare are.
noi facem multe cocaturi in casa.cel putin de 3 ori pe saptamana.baietii mei nu papa nimic din comert,asa ca aragazul e al doilea loc de domiciliu.

6 lei faina(de obicei eco sau amestecuri de tarate,tot eco)+ 3leu,diverse seminte/lapte+4 lei kw consumati+1 leu ulei de masline+ 1 leu drojdia= 15 lei

si imi creste mult si fain de fiecare data

in loc de 4 lei energie elctrica,eu consum gaze de 1 leu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Andacos, eu pun la crescut in cuptor si imi ies niste cozonaci bestiali. Reglez la 40° fara ventilatie. De framantat, framant la robot.


Vicky, Printzesone and BB (23+)





Dadada si eu ii pun la crescut in cuptor la 50 grade...dar dupa ce sunt gata infasurati cozonacii. Mie nu imi crestea aluatul inainte, din cauza ca nu puteam sa il framant. La Dana am inteles ca e aceeasi problema.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Andacos, eu pun la crescut in cuptor si imi ies niste cozonaci bestiali. Reglez la 40° fara ventilatie. De framantat, framant la robot.


Vicky, Printzesone and BB (23+)





Dadada si eu ii pun la crescut in cuptor la 50 grade...dar dupa ce sunt gata infasurati cozonacii. Mie nu imi crestea aluatul inainte, din cauza ca nu puteam sa il framant. La Dana am inteles ca e aceeasi problema.



pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Da mihaela,asa este,nu pot framinta,nu am putere!

Personal nici eu nu cred ca e asa mare consumatoare masina asta,insa pe de alta parte tot ce e hand made e mai scump si mai bun insa!(exceptind framintatul sa spunem si coptul la cuptor,tot ce e ingredient e pus d emina ta in definitiv,deci tot un hand made e!!!)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eu nu am framantat ever ceva la mana. Am un robot din ala multifunctional Philips, (luat acu' 5 ani cu 100€, ca sa nu credeti ca e nu stiu ce profi) si la asta fac de toate.


Vicky, Printzesone and BB (23+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am ajuns acasa acum seara si m-am bucurat de atatea raspunsuri. Multumesc mult
Imi pare rau ca nu am luat in dec o masina Moulinex de la Carrefour, avea reducere de la 500 de lei la 350, m-am uitat, m-am invartit si am lasat-o acolo... Din cate am inteles, nu-mi pot face mari sperante la felii subtiri, dar la o paine de calitate da. Noua ne place painea proaspata si absolut deloc cea veche sau aia feliata. Ca atare, de luni pana vineri mancam o paine/ o paine si ceva feliata, adica 3 sendvisuri pe zi si atat. In schimb, fi-miu mananca crackers de la Mulino Bianco cu orice se poate pune pe ei. As vrea sa am o paine buna, gustoasa si sanatoasa si poate daca investesc si intr-un cutit bun fac rost si de niste felii acceptabile :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Natasa, fara gluma, un cutit de paine( are marginea ondulata) face minuni. Eu nu stiu cum m-as descurca fara el, mai ales ca nu-mi place painea feliata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Cind eu am vrut sa mi cumpar masina am dat strigare pe forumuri si am primit o lista cu ce trebuie sa aibe.....daca dai cautare ma gasesti
Din cite imi aduc aminte
2 palete
Min 800kw
Sa faca piini de min 1250gr
Sa aiba separate functia de dospit si framintat
?.......nu mai stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Criteriile astea depind de la familie la familie. Masina noastra face paini de 500, 750 si 1000 g, noi folosim doar varianta de 750. Daca am face paine mai mare s-ar invechi la noi.

Natasa, pe langa cutit iti mai trebuie si un gratar de lemn pe care sa pui painea cand o scoti din masina pana se raceste. Din ea se mai evapora apa si daca o pui pe altceva partea de jos i se umezeste. Se gasesc in hypermarket-uri acolo unde sunt si fundurile din lemn.

Mergi la inceput