masina de paine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Dom le fac de toate la ea(marca SILVERCREST de la LIDL)
Am de fapt 2 masini si cred ca la noua casa o sa mi cumpar iar
Pt noi important e calitatea si nu ca o piine cauciucata iese mai ieftin
Eu zic ca merita investit insanatate caci nu duntem nemuritoare....mon opinion!
Asta zic dupa capatina mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

pai eu o fac acasa,o framant eu, nu din palstice, ci din fainuri de diverse feluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

pai eu o fac acasa,o framant eu, nu din palstice, ci din fainuri de diverse feluri.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Pai si noi la fel. Doar ca framanta masina si eu in acest timp stau pe forum .

Si eu la fel ca andacos, ma dureau mainile de la framantat si nu iesea niciodata cum trebuia. De ce sa ma obosesc cand in acelasi timp pot face altceva?

Da, si eu coc tot ce framanta masina in cuptor (cu exceptia painii, dar se poate si asta coace in cuptor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu nu contest ca nu aveti dreptate,spun doar ca iese de 3 ori mai scumpa.eu personal am fost pus ain postura de a-mi ramane doar 300 de lei pt a trai o luna si atunci fiecare leut conteaza.am dat doar o varianta care iti ia cca 30 de min din timp si care economiseste din banuti si iese la fel de sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

E posibil sa consume curent mult...dar la mine cuptorul e tot pe curent. Nu cred ca la framantat consuma asa de mult ci mai degraba la copt. chiar am sa verific in cartea tehnica daca scrie ceva.

E adevarat insa ca nu am verificat, dar asta pentru ca nu am observat o crestere semnificativa in consumul la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

in Romania,am calculat eu si o paine iese la 15 lei,cu tot cu curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

La mine cuptorul e tot pe curent electric ,bineintzeles ca n-am stat acum cu creionul si hirtia-n mina sa calculez cit consuma cuptorul si cit masina d epiine(nici n-am cum de altfel ca nu am masina)insa numai faptul ca imi scuteste mie timpul si efortul...e un mare plus pentru mine personal.Deci pentru mine calculul histaminicesc...cade!

Mihaela,nici mie nu-mi ies nici cozonacii si nici piinea,nu-mi cresc!

Ce sa fac...nu-s buna de framintat!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mi se pare exagerat sa zici ca o paine costa 15 lei. Pt o paine de 750g pun 470 g faina. Nu stiu cat costa faina, presupun ca vreo 4 lei, cea integrala e 5-6 lei. Mai pun o cincime dintr-un cub de drojdie Budafok care si ala costa vreo maxim 2 lei cubul sa zicem. Si sa zicem ca mai mananc si eu drojdie sau ca nu apuc sa o folosesc pe toata, deci pana aici 2.5 lei. Sarea e foarte ieftina. Apa eu pun plata, 275 ml, daca 2 litri e vreo 2 lei, atunci apa e 0.25 bani. Daca pun si uleiul de masline, cum zice Maria ( multumesc de idee, am sa pun si eu! ), ajung la vreo 3 lei.

La curent nu am remarcat un consum mai mare cand folosim intens masina de paine. Si cum fac vreo 10 paini pe luna, in niciun caz nu cred ca e de ordinul a 10 lei per paine caci 100 lei pe luna s-ar vedea la factura.

Eu sunt cat de cat buna la framantat dar nu ma pasioneaza in general gatitul si nici timp nu am, cu 3 copii din care 1 bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

histamina, te cred. Dar ai calculat numai framantatul cat consuma? La curent ma refer, ca asta e "ofu'" despre care vorbim aici.

Dana, musai sa iti iei o masina. Eram in situatia ta pana am luat-o. Acum imi ies niste cozonaci...mai mare dragul! Nu mai spun de aluat de pizza, cornuri si alte minuni...ca numai imi fac pofta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Masina mea e de 600W. O paine se face in 3 ore cu totul. Nu cred sa consume 600W tot timpul, dar sa zicem. Asta inseamna 1,8 kW pe paine. Cat inseamna asta in bani, in Ro?

Mergi la inceput