masina de paine

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Si eu am masina de paine de un an deja si am ajuns ca nu-mi mai place painea cumparata, exceptie face doar cea pe vatra. Noi facem paine zilnic, am ajuns la un amestec de faina integrala de secara cu faina alba, iar pentru mine schimb proportiile, pun mai multa secara si adaug si faina de soia ca sa iasa moale si faina alba foarte putina, dar o fac la ochi nu stiu cantitati.
Daaaaaar: aud ca voi o coaceti la cuptor? M-am gandit si eu ca s-ar putea sa-mi iasa mai buna daca o coc la cuptor, dar nu stiu cum. Citeam pe un blog ca-ti trebuie o piatra pe care sa coci painea. Nu stiu. Eu am cuptor normal pe gaze si singurul fel in care m-as incumeta ar fi fie sa fac chifle mici si sa le coc in tava, fie sa pun in tavi de chec. Voi cum fceti?


Si eu tot in cuptor cu gaz coc painea. Poti folosi cam orice tava vrei, merg si alea de chec, dar si una mai lata, sa iasa painea mai patratoasa. Cel mai bun rezultat eu l-am obtinut in tavi tefonate unse cu un pic de ulei. Pentru inceput incearca sa nu pui painea f inalta, ca mai creste si la copt si ies niste felii prea mari....Dar pe parcurs te lamuresti ce tavi ai si ce forma de paine-ti place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

hai sa va spun cum a fost la mine. am cumparat masina cred ca acum 5-6 ani si am facut preponderent la ea paine. cea mai buna imi iesea pe programul de 3 ore, dar uneori din lipsa de timp faceam pe programul rapid, de 1 ora. nu era la fel de grozava (are multa drojdie, iese cam aerata), dar fata de cea din comert era oricum mai buna. asta pana am fost la un atelier de gatit si am vazut o prezentare a firmei unde se tinea atelierul cum fac ei paine in castron, fara sa o framante. soacra-mea mi-a facut cadou atunci un set de 2 castroane (unul de 3l si altul de 7l parca) si de atunci masina a fost folosita doar de sot de 2 ori cand eram eu la pat, acum stie si el cu castronul. nu framant, doar zgaltai ingredientele in castron max 2 min pana bila de aluat nu se mai aude ca se misca, pe urma il las asa cu capacul pus cam 15 min (pana sare capacul), pun coca in tava si o mai las sa creasca si acolo cam 15 min si pe urma la cuptor cam 35. am folosit inclusiv ingredientele de la reteta de 3 ore de la masina si a iesit ok, am facut fel de fel de combinatii de fainuri si seminte, unele mai reusite, la altele a trebuit sa ajustez proportiile. nu mai consum curent (cuptorul e pe gaz), necesita putin implicare din partea mea, dar e de max 5 min. eu o coc intr-o tava de silicon, din cea de chec si iese ok (am incercat si in tava traditionala de la mama tapetata cu hartie de copt), nu mai trebuie sa o tapetez cu hartie sau altceva. si imi mai place ca fata de painea de la masina iese pe lung, nu pe inalt si pot sa o depozitez mai bine, iar feliile le tai si le gestionez mai usor. la painea de la masina eu taiam mereu felia in 2 pt ca era prea mare si nu puteam sa o mananc toata, iar jumatate ramanea.
castronul nu e cine stie ce minune a tehnicii, doar ca tine bine temperatura si dospeste aluatul fara grija in el. in castronul mare am facut anul trecut pt prima data in viata mea cozonaci si pasca (tot fara sa framant) si mi-au iesit super. painea o fac din 500g faina, iar cozonacii au fost din 1 kg si au iesit 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

eeee pai musai sa spui ce fel de castron e ala, si concret pasii de urmat ca sa faci paine in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

nu vreau sa fie considerata reclama, iti zic in privat
pasii sunt asa: cantaresc 500g faina si o pun in castron, pun o lingurita de sare si amestec putin cu o lingura pt ca piticul meu sa fie linistit ca s-a distribuit uniform. incalzesc cam 380ml apa (asta si in functie de faina, cea de secara cere mai multa apa) in care dizolv un cub de drojdie proaspata (25g) si pun si o lingura de zahar, torn totul peste faina (uneori daca am timp ma distrez si pun putina faina in maia si o las pe ea sa inceapa putin sa dospeasca), pun capacul si incep sa zgaltai castronul (uneori ma distrez si dansez cu el pe muzica - mai fac si miscare asa) Am observat ca cu cat apa e mai calduta, dureaza mai putin zgaltaitul.
Cand nu se mai zbate nimic inauntru il las pe masa si pun ceasul de la cuptor sa sune pt 15 min - asta in cazul in care nu sunt in zona sa aud cum sare capacul (din cauza gazelor care se formeaza in timpul dospitului). coca nu iese f tare asa ca o torn cu usurinta in tava, aprind coptorul si pana creste in tava se incalzeste si el si pe urma bag la cuptor si gata

le: am gasit reteta pas cu pas si cu poze www.lalena.ro/263-reteta-Paine-Tupperware.html" target="_blank">aici La ultimul comentariu, din martie 2012, apare prima mea paine fara masina.

Mergi la inceput