Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula, am scris de vreo 2 ori de carrier de unde l-am comandat, probabil nu ai mai citit. L-am luat chiar de pe siteul respectiv. Este afacerea unei mamici de piersicute, Freedelia, care sta in Shanghai. Mi l-a trimis prin tatal ei care a venit pe 7 in tara. Vorbisem cu ea de la sfarsitul lui noiembrie, abia il asteptam. A fost 170 lei. Vorbeste cu ea, poate mai are cum sa-ti trimita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, mersi de raspuns. Asa zice si sotul, ca nu merita sa ma investim acum in carusel si sa ne orientam catre o jucarie mai de viitor. Exersaucer-ul ala arata super distractiv, dar intr-adevar, nu cred ca l-as pune in pozitia aia, sa nu afecteze coloana. Maya tot asa des se mai trezeste noaptea? Dar ziua cum mai doarme? Matei a avut acum 2 nopti un somn legat, dar in general se scoala la 2 ore :( Noi am mutat patul lui langa al nostru ca nu mai puteam sa ma tot dau jos din pat. Mi-e asa dor de un somn acolo de 4 ore

Asa e, si Matei are nevoie de companie tot timpul cat e treaz, scanceste daca-s pe la bucatarie, cand vin la el si ma vede incepe sa rada :))Si-mi place sa interactionez cu el, dar parca uneori am nevoie asa de un moment de respiro. Ma gandeam ca o jucarie ceva l-ar mai distra, iar eu as mai avea timp de altceva, cum ar fi sa mai scriu, ca mi-e asa dor.

Bobuletz, tu parca ziceai ca lucrezi de acasa? Cum faci cu dragonita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Oliviamultumesc pt info
Stiam eu ceva,am citit cand ai scris,dar nu eram sigura,de aia am intrebat.nu prea ma ajuta memoria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula, cu placere

Stelutz, la exersaucer am gasit ca-l poti pune pe bb de la 4 luni. Eu n-as pune-o pe Maya. De cateva nopti e ceas fata: 2 ore somn, juma de ora supt, 2 ore somn, juma de ora supt...Faza e ca tot visez ca o culc pe mine si ma trezesc chiauna. Aseara cand a venit sotul in pat i-am zis sa o ia pe fata si sa o puna in patut (fata era in patut, ca numai acolo o culc), s-a obisnuit cu mine ca delirez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia da, e tare greu cu un somn asa intrerupt. Maya suge mult noaptea! Matei cam 10 min suge, maxim 15 si adoarme la loc si-l pun in patut. Acum inteleg cum de a luat Maya asa bine in greutate, papa bine de tot. Matei nici ziua nu papa atata. Tot cam 15 min. Noi ziua tot sub 2h papam. Cam 1.5h, dar nu mai des. Maya papa asa des si mult si ziua? Ah, si am uitat sa-ti zic ca ma bucur mult ca ti-a mers bine cu pastilele more milk. Sper sa pape Maya tot mai mult lm si tot mai putin lp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, faza e ca suge noaptea mult mai bine decat ziua. Ziua sta cate 5 minute la fiecare san, de ne luptam sa mancam. Incepe sa scape sanul, sa bazaie, sa se uite la mine, inghite mult aer si bazaie ca trebuie sa-l dea afara, o ridic sa ragaie si plange ca-i e foame, trebuie sa o iau la plimbat ca sa suga si ea mai bine.Daca sta treaza suge la 1-1.5 ore. Daca doarme ajungem la 2-2.5 ore. Noaptea o pun la un san si adoarme acolo si cand o ridic se foieste putin si atunci o pun si la celalalt. Daca ar fi dupa ea cred ca as putea sa o culc dupa unul, dar eu o pun la amandoi in speranta ca s-o satura si ea si o dormi mai mult. Am vazut ca tot de burtica doarme asa prost. De fiecare data cand se foieste trage partzuri si trebuie s-o iau s-o pun la san ca sa adoarma la loc. Daca nu o iau se tot foieste apoi incepe sa planga. Dar nu se trezeste plangand, nu o doare, pare doar s-o deranjeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Gata si eu cu treaba pe ziua de azi. Amandoi copiii spalati, mancati, culcati de la 20, am spalat vasele si curat pe aici... deci...sunt terminata
Bebelina mea doarme noaptea bine. Doamne ajuta sa o tina tot asa. Insa ziua e jale. Doarme in reprize...20, 30 de min. Am scoso afara, am plimbato...degeaba. Eu o scot cu,,,carutul.
Azi nu a mai varsat asa rau dar mi-a cam refuzat sanul. Biberonul nici atat. kk ea face cam la doua zile... in ultimele dati a facut o pasta cam spre verde...si citeam aici pe DC ca asta e fie din cauza ca mananca prea mult fie din cauza ca mananca prea putin... acum ea fiind alaptata cum pot sa-mi dau seama?!
Cand mananca o pun sa ragaie pe umar cate 30min timp in care tot o mangai pe spate si o mai bat usor din cand in cand.
Doarme in patutul ei cam la 30grade inclinat.
Culmea e ca noaptea nu varsa. Sau f putin. Am stat mai multe zile si am urmarito. Asa ca nu prea ii prieste sus pe umar. Azi am tinut f putin pana a ragait o data si gata. Dar de multe ori o apuca apoi sughitul...mai bine sughitul decat sa verse.
La noi situatia kg se prezinta astfel:
la nastere 15 oct. 2200kg si 47 cm
pe 15 nov. 3000 kg, nu am masurato
pe 15 dec apx 4100 kg, 51 cm
pe 4 ian 5200 kg, 57 cm


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Kytana,de venit nu mi-a venit.De cand m implinit 40 zile ,nu am mai avut nici un fel de scurgere.Iar de sex time nu am deloc si nici inainte nu eram dupa asa ceva.Perioada sarcinii a fost cea mai faina :)))
Multumim,sanatete si voua
Un bun inlocuitor al zaharului si totodata sanatos este fructoza.

Oli,nu stiu unde a racit.Temperatura in casa e aceeasi de cand l-am nascut.Am iesit intr-o zi si batea cam tare vantul.Ori atunci l-a prins un curent,ori de la cineva a luat ceva un microbel.deocamdata suntem pe apa de mare,aspirat muci si cam atat.
Off asa baleste si andrei.Si cand il pun pe burtica la fel,ii curg din guritza si pumnii,ma disperaaaaaaaa....ar fi in stare sa ii sfartece.
Andrei nu se intoarce singur,sa imi fac probleme?In schimb are o problema el....nu mai vrea deloc sa stea pe spate.Vrea in fund,in picioare.Cand il culc in patut sau pe patul meu sa ne jucam , se incordeaza,se screme,se inroseste la fata si isi ridica capul si picioarele,se face covrig....el vrea sa plece si gataaaa.

Oli,mama,nu credeam ca poate sa faca kk cu par.Si lui Andrei i-am scos intr-o zi un for de-al mea din gurita,ca tt tusea si cand ma uit....par...cand trag de el lung de nu mai iesea capatul din gurita,dar nu crdeam ca pot inchiti.Vai...
Felicitari pentru laptic.
Pe acelasi principiu merge si marsupiul meu (luna) sa stea bb cracanat cu picioarele.
Corina,multumim,sanatate si voua.Lui bb clisma?Nu e cam multpentru un bebelus.Iar 2 zile fara kk nu e mult.Nu stiu.Eu a trecut prin asa ceva...te inteleg oarecum.

Bob,tare dragalasa e.Off,numai copii frumosi are odiseea noastra.
Pampers folosim nr 3.Iese kk pe langa uneori.Ar fi bine sa trec la 4.

Fug la somn ca sunt terminata.Astazi am desfacut bradul,am strans ornamentele de prin casa,am facut putina curatenie,mancare....si am avut si un bebe care ma solicitat.Plange la san....dar totusi il vrea.E la puseu....vrea numai in picioare...off....

Somn dulce va doresc !

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Date pt tabel

22 septembrie ()la natere 4200 gr 53cm
24 septembrie la iesire din spital 3960 gr
24 octombrie 4800gr
22 noiembrie 6000gr
21 decembrie 6800 gr

alaptat exclusiv

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu_mai_stiu, eu nu mi-as face griji... baiatul meu de exp nu a stat niciodata in fund. Cand incercam sa-l pun intre perne se rostgolea si incepea sa urleeee... iar la 6 luni s-a ridicat singur in picioare. Nu a mers niciodata de-a buselea insa la 9 luni mergea singur fara sa fie tinut de mana.
de asta mie imi e tare greu sa o vad pe asta mica ca abia acum la aproape 3 luni isi tine capul bine. Insa stiu ca e normal. Fiecare copil e diferit si are un ritm a lui propriu.
O sa incerc sa pun poza cu el cand s-a ridicat... vreo doua sapt noi il puneam inapoi in patut de cate ori se ridica ca sa nu ii stricam coloana pana am vb cu dr si mi=a zis ca suntem nebuni...daca copilul s-a ridicat singur lasal in pace.
Acum cand am revazut poza imi aduc aminte ca se tot lovea cu capul de patut tot incercand sa se ridice si am pus niste perne sa nu se mai loveasca si sa se ridice. Dar tot a reusit, se vede in poza ce fericit era
O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput