Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, dati-mi greutatile pe luni ale boboceilor sa le trec in tabel.

Oana poate pui tu cand ai timp linkul pe prima pagina. Merci!

Kytana al meu ma dispera cu suptul, ai zice ca e flamand si cand il pun la san nu vrea, isi baga mainile si le suge... de multe ori ma gandesc ca D ma sugea nonstop si asta face fitze la san, nu stiu cum e mai bine... se poate sa-i fie doar sete sau suge mai mult odata, acum e mai mare si are alta putere la supt. Sau a mai crescut si el si mai face si altceva decat sa stea la tzatza ta. Ce bine de voi ca va plimbati... aaa, am vazut poza cu Luca, e asa de dulce si pare asa de cumintel de ai zice ca doar doarme si papa.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Andrei - la o luna 4450 si 55 cm, la doua luni 5850 si 59 cm, azi mergem la vizita de 3 luni dar in 5.01.2012 avea 6790. Completez deseara lungimea(hrana LM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Salut fetelor
Toate bune la noi,Roli e la puseu,sta toata ziua la tzitzi
Ce scump e Luca,pingutzu
Olivia imi spui te rog ce parere ai despre marsupiul de plus,esti multumita de el?piticutei ii place?
Te intreb pt ca ma tenteaza sa-mi iau unul
Si as vrea sa vand wrap-ul si sa mai pun bani pe langa ca sa iau marsupiul ca altfel nu l-as vinde
Imi place odata ce m-am infasat si nici nu dureaza tare mult,dar mi-ar trebui ceva port bebe in care sa-l pun rapid ca nu prea are rabdare pana ma infasez.

-ici la mamici si bebici
O zii faina va dorim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula, chiar ma intrebam ce mai faci
Nu am Marsupi Plus, dar este asemanator: http://wearmemommy.com/ergonomic-baby-carrier/.
Am scos-o azi pe pitica afara in el si a fost super! Am bagat-o in costumul de cosmonaut - atunci a avut o tentativa de miorlait, ca nu-i place deloc in costumul ala, am pus-o in carrier si am plecat. Pana am ajuns la strada (5min) a si adormit Am stat 45 min, nu am rezistat eu mai mult ca-mi inghetasera pulpele, am cumparat si niste fructe, paine si legume pt supita (ce bine e sa ai mainile libere!) si am venit acasa. Cum am descuiat usa s-a trezit. Oricum, ma bucur ca a dormit afara. Cand o scoteam in brate nu dormea.
Imi place ca are si 3 buzunare, unul se poate desface vara si ramane o plasa dubla la spatele copilului prin care poate sa respire, sa nu se incinga si are si husa ca la manduca, detasabila. Abia astept sa mergem si la cumparaturi cu ea, ca pana acum o tineam numai in brate si ne rupea.
Sunt foarte incantata!

Merci de raspunsurile cu perisorul, fetelor! Si mie mu-e draga cu par si nu as tunde-o. Kyrana, motivul nu e ca sa ii creasca des, ci pt ca ii cade si-l inghite. Azi o mangaiam pe cap si am ramas cu 3 fire in palma!
Mirabela, in patut i-am pus un scutecel oricum, in ideea ca il schimb mai repede daca regurgiteaza, dar ea se invarte oricum prin tot patul. Noaptea o gasesc in partea opusa, se deplaseaza inapoi, pe burta, ca racul, si in timpul asta banuiesc ca si linge tot patul de la cap la picioare.

Pt tabel:
-nastere: 3100 g/51 cm
-iesit din spital: 2800g
-1 luna: 3300 g/55 cm
-2 luni: 4620 g/58 cm
-3 luni: 6040 g/62 cm
-4 luni: 7260 g/64 cm
Lm+lp



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Si noua ne-a recomandat pediatra ca dupa masa sa o tinem ridicata 20 min, ori in brate, scaun de masina, leagan. Faza e ca mi s-a intamplat si dupa o ora sa dea afara. Ce m-am invatat: dupa masa nu o pun pe burta sa se agite ca da afara. Daca doarme nu-i pb, dar daca o pun treaza se agita pana da o gura afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ela, e un dulce baietelul si pare mai mare de 3 luni.
Dragonita mai mai ca se pregateste sa arunce flacari sa dovedeasca broscuta

Pampers nr 3 Babylove (Dm), dar o cam strang la picioruse ca e grasunica, ii raman mereu urme. Termin baxul si o sa iau nr 4. De iesit nu iese, si ea numai lichid face kk, pampersul i-l tin toata noaptea. Se mai intampla sa iasa pipi dimineata cand o iau langa mine, pampersul se lasa mai in jos si se largeste la burtica, ea mai mult se agita, eu mai mult dorm si ii iese pipi pe sus pe la sold. Nu stiu cum reuseste sa-i iasa pe sus si nu pe jos ... ca doar nu e baietel, dar asa patim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Punem si noi valorile pentru tabel :

0 (iesirea din spital) - 2500 gr / 47 cm
1 luna - 3500 gr (un + de 1000 gr)
2 luna - 4400 gr (+900 gr)
3 luna - 5200 gr (+800 gr)
4 luna - 6000 gr (+800 gr) / 61 cm

Poza cu mocutza si cu bulanasele

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Noi suntem taaare plangaciosi si vomam dupa fiecare masa De vreo 2 zile Matei se trezeste din orice somn plangand disperat. Inainte doar noaptea scancea, ziua se trezea din somn asa ca un om mare, mijea ochii, se intindea, zambea... dar acum plange prin somn si daca nu-l iau in brate iemdiat se trezeste de-a binelea si continua plansul. V-ati mai intalnit cu situatia asta? L-o deranja ceva?

Astazi a varsat dupa fiecare masa, a varsat prima oara lapte digerat, apoi nedigerat, dar nu in jet. Ar trebui sa-mi fac griji daca nu varsa cu jet, dar varsa o cantitate destul de mare? O sa incerc sa-l tin mai mult in plan inclinat. Uite ca scaunul de masina nu-l prea folosim in casa, asa ca o sa incep. Patutul il avem deja in plan inclinat.

Azi trebuit sa-i fac baita de dimi pt ca a varsat stand pe spate si s-a udat pe tot pe spate plus salteaua Macar dupa baita a dormit si el 2 ore, ca era in urma si cu somnul. Se trezise de la 6 juma si la 10 el tot treaz era. Dupa baita a dormit fix 20 de min si s-a trezit plangand (nu stiu de ce) l-am luat l-am legat si a dormit bine pana la 12 jumate. Am apucat si eu sa gatesc.

Mirabela, sa stii ca eu greseam cu siropul de tuse. Pediatra mi-a zis sa i-l dau 3 zile, 2.5 ml dimi si seara, dar eu i-l dadeam o zi, noaptea vedeam ca nu mai tuseste, iar a doua zi nu-i mai dadeam sirop. Poate de asta tot nu-i trece tusea. Deci daca mai apare tusea, o sa-i dau 3 zile chiar daca-i trec simptomele mai repede.

Eu il scot pe Matei cam o zi da, o zi nu, dar mai mult pe terasa sau cu ocazia drumurilor pe care le mai facem. Saptamana viitoare mai mergem la medic pt vaccinul de 4 luni si o voi mai intreba. Poate ea a zis 10 grade cu minus si eu oi fi inteles eu cu plus Desi insista ca e prea frig si e sezonul virozelor, iar atunci nu erau sub minus 10 grade, dar sa vedem. Si eu sunt de parere ca bebe trebuie scos chiar daca e frig, atata vreme cat nu ninge, nu-i ceata. Pana la 3 luni si o sapt l-am scos fara probleme, dar cand i-am zis medicului ca am mers atunci la cabinet la masuratori, mi-a zis c-o fac pe raspunderea mea si m-a cam panicat, plus ca a coincis si cu tusea lui. Asa ca in ultimele doua sapt l-am scos cateva minute doar, 5-10 si nu in fiecare zi.

Mirabela, completez si eu informatiile cu cm: deci 1 luna: 5100 g / 57 cm, 2 luni 6500 g / 61 cm, 3 luni (+ 1 sapt) 8100 g / 65 cm.

Kytanutz, mie mi-a venit menstra pe 17 noiembrie si acum din nou pe 4 ianuarie. M-a tinut 5 zile, ca o menstra obisnuita, doar ca vazd ca e neregulata.

Si eu am inceput cu sport usor, ma urc pe bicicleta si pedalez cateva minute. Avand in vedere ce viata sedentara duc, ma gandesc ca n-are ce rau sa-mi faca. Desi recunosc ca nu stiam de faza cu toxinele, deci o sa-mi limitez efortul depus.

Mira, felicitari pt dintisor! Si noi vem un punct alb pe gingia de sus, plus ca mereu bagam pumnii in gurita si balim la greu

Olivia, si Matei se zgarie, desi ii tai unghiile la 2 zile, o zi da, o zi nu. Nu stiu cum face de reuseste sa-si lase urme pe fata. Iar cu firele de par eu alta poveste, mereu i le adun lui Matei din pumn, ca le strange p-ale mele. A si inceput sa-mi cada rau parul, mereu il prind, mai ales cand alaptez. O sa fiu si eu mai atenta cand face kk.

Corinuka, iti tin pumnii sa reusesti cu alaptatul! Nu renunta, chiar daca o sa fie bebe mai agitat. Asa a fost si la mine greu vreo 2 zile, dar dupa nici macar sanii nu-i mai aveam tari, se reglase productia, iar Matei se linistise.

Bobuletz, noi folosim de vreo luna incoace nr 4 Babylove (Dm), ca se pata pe spate rau de tot cu nr 3. Acu observ ca si astea incep sa fie fixe. Dar nah, noi suntem flacai buflei rau de tot :))) Si eu ma simt asa mandra cand Matei ma zareste si rade la mine. Doar eu si tati beneficiem de tratament preferential din partea lui

Fetelor, Matei e tot mai plangacios ziua, necesita atentie constanta. Ma gandeam sa investesc si eu intr-un carusel d-ala mai dotat, ca avem unul simplu, cu cheita. Voiam sa va intreb daca are sens sa fac investia avand in vedere ca face 4 luni acus sau sa ma orientez pt alt gen de jucarie, care sa-l tina atent mai incolo, cand o sta in fundulet sau incepe sa apuce jucarii, sa le duca la gura? Am citit si ca, caruselele ar fi periculoase dupa varsta de 5 luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Oliviamultumesc pt info
imi place tare mult carrier-ul
imi spui te rog cat a costat si de unde l-ai luat
mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Offf, ce ma enervez, am scris un mesaj si l-am pierdut!

Stela, nu cred ca se mai merita un carusel de la varsta asta. Mayei nu prea ii mai place sa stea singura, cu carusel sau fara. Miorlaie in patut si cand merg la ea rade. Vrea fata companie!
Salteluta de activitati nu am, dar sm inteles ca de cand invata sa stea in fundulet, nu-i mai atrage.
Ce am inteles ca i-ar atrage ar fi un exersaucer (da-i pe Google baby exersaucer). Acum nu stiu... am vazut ca sunt destul de scumpe (de la 400 lei in sus) si parerile sunt impartite daca sa-l pui in pozitia aia inainte ssu dupa ce invata sa stea in fund.

Maya mea de 2 zile exerseaza la greu intoarcerile pe burta. O pun pe spate si parca e pe arcuri, se intoarce pe burta. Vorba sotului: s-o fi saturat si ea sa stea numai pe spate! Invers inca nu prea stie, asa ca tot trebuie sa o intorc eu inapoi. Avem de lucru toata ziua Aaa, si numai pe stanga se intoarce. Si jucariile tot cu stanga le ia. Noi ii tot zicem ca e stangace :))


Mergi la inceput