Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pentru ca nu peste mult timp boboceii nostri o sa inceapa sa misune prin casa, trag si eu un semnal de alarma, inspirat de la piersicute:

http://lovelightlaughterandchocolate.blogspot.ro/2012/12/be-with-me-just-for-today.html?m=1

Noi asta vara inainte sa se nasca Maya, cand i-am pregatit camera, am fixat toate dulapurile in perete. O cunostinta chiar imi zicea ca suntem prea exagerati. Eu nu consider asa. Acum imi dau seama ca tv-ul nu e fixat. Trebuie sa gasesc o metoda si pt el, chit ca-l lipesc cu dublu adeziv de mobila. Deja de cand incep sa mearga de-a busilea prin casa, trebuie sa indepartam orice risc din calea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor nu va suparati pe mine dar am o stare nasoala vis-a-vis de ultimele discutii de pe forum, pur si simplu nu ma mai simt confortabil. Am mai avut asa o stare la odiseea lui D si de atunci trebuia sa ma controlez ce scriam, cam asa ma simt si acum si nu as vrea sa selectez ce voi scrie... nu pot sa ma prefac ca e totul ok ca nu sunt genul... nu inseamna ca ma retrag sau altceva, pur si simplu am vrut sa va spun ce simt... probabil am pus prea mult suflet si nu e cazul, a inceput sa ma afecteze si nu e bine... sper ca asta sa nu genereze alte discutii... nu vreau sa mai plece nimeni de aici, n-am nimic cu absolut nimeni, insa se continua cu animite chestii care nu-mi plac... am crezut ca am depasit momentul si fiecare a invatat cate ceva si n-o sa mai facem aceleasi greseli... imi pare rau, poate e doar vina mea ca ma simt asa, sper sa-mi treaca repede...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mirabelac, eu una nici nu am mai citit decat pe diagonala ultimele discutii.Nu am inteles de ce a fost iar nevoie sa se 'degroape mortii' si sa reluam discutia respectiva.
Eu recunosc ca imi conserv nervii prin faptul ca nu mai citesc pur si simplu anumite chestii. Imi cer scuze cu ocazia asta daca am sarit peste ceva care ma privea personal, dar mi se pare uneori ca ne pierdem vremea degeaba in conflicte de astea.

Eu oricum am obiceiul sa scriu si sa citesc inainte sa trimit mesajul pentru ca de multe ori se poate intelege altceva.Asa cum se poate intelege din mesajul privind intoarcearea mea la munca la David ca mi-am abandonat copilul sau mai stiu eu ce (ca am preferat compania adultilor). Daca se ajunge la analiza de asta pe text poate ma voi retrage.Sper totusi sa nu ajungem chiar acolo

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, din ce citisem daca aleg sa stau 1 an nu mai pot sa optez pt program de 6 ore pana la 2 ani. O sa ma mai interesez oricum. Greu o sa fie si cu alaptatul, ca eu o sa vreau sa o alaptez in continuare si sunt optimista ca voi avea laptic si atunci

Oana, momentan asa simt. Sa vedem mai incolo daca imi va fi dor de compania adultilor. Trebuie sa recunosc ca in decembrie cand am fost la birou sa-mi iau hotararea, tare bine m-am simtit sa vorbesc cu colegii

Mirabela, si eu sper ca se va trece odata peste subiectul asta, ca tuturor ni s-a luat de el. Am inteles ce-a avut fiecare de zis, acum sa se potoleasca odata! Eu de aceea nici nu discut despre el si turui intruna cu subiectele obisnuite

Pup fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oana, ar fi culmea! :))))))

Hai fetelor, nu v-ati trezit? Ca am umplut cateva pagini de cand tot debitez pe-aici!

TREZIREA!!!!

Se aude si pana in Anglia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Ar fi minunat daca s-ar putea sa mergi 6 ore; eu am ales 2 ani dar nu stiu acum nici eu sigur sigur ca voi sta 2; deocamdata asta am decis; sper sa nu se iste discutii pe tema asta pt ca sunt mamici care au ales sa mearga dupa 3 luni la servici si asta nu inseamna ca nu isi iubesc copiii. Eu consider ca fiecare mamica trebuie sa faca ce o face fericita si multumita pt ca doar asa poate avea un copil fericit. O mamica care sta acasa 2 ani si e frustrata si nervoasa nu e cu nimic mai buna decat cea care merge dupa 3 luni la servici. Eu respect decizia oricui pt ca doar persoana in cauza stie exact ce a determinat-o sa ia aceasta decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, tu pe la 3 ai vrut sa scrii ceva sau erai doar somnambula? Ca ai trimis doar "tin" :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna la ora pranzului.

Am cateva zile de cand imi propun sa scriu cateva randuri dar ma iau cu alte treburi si aman, aman ...

Mirabelac- daca te retragi moldoveanco, trag o fuga pana la Iasi si iti trag o mama de bataitza la fund ... am invatat multe de la tine, imi esti tare draga, nu ca as face o diferenta fatza de celelalte fete dar ma si regasesc in multeee din scrierile tale .

Eu procedez ca Tzitziri, cum gasesc subiect de cearta trec cu vederea, nici nu mai citesc de aceea nici nu am retinut de unde s-a reluat iar discutia fara rost.

Noi avem mari probleme cu suptul, de 2-3 sapt.Natalia nu mai vrea sa suga daca este treaza, trebuie sa o adorm flamanda, cand este semi-adormita sa ii dau tzitzi. Nici cu biberonul nu vrea daca este treaza sau bea cat sa isi potoleasca setea. Am folosit tot felul de metode: saritul in sus pe saltea cu ea la san, plimbatul prin casa cu ea in bratze, aplicat seringa cu sirop de colici dulce in timp ce sugea si picurat cate putin etc... toate au functionat o perioada apoi nu a mai vrut deloc. Sper sa pot alapta cat mai mult pt.ca imi doresc foarte mult

Cu somnul stam binisor, ziua 2 somnuri scurte de 30-50min. si unul lung de 3-4 ore. Seara adoarme pe la 23:30 , prima trezire la 4:00 apoi finalul la 8:00 .
De cateva zile s-a smecherit, vrea cat mai mult in bratze si ma dispera cu ridicatul de pe perna, isi trage capul in sus si uneori vomita de la efort ... Astept ziua statului in funduletz, cu siguranta atunci o sa ceara in picioare si tot asa .

Stefan este un dragalas , il iubesc si pe el ca o nebuna, daca ma trezesc inaintea lui ma duc si il giugiulesc pana il albesc si imi zice "mamiii gataaaa, ajungeee ca ma topesti " . O iubeste pe Natalia dar mai si uita sa faca liniste cand ea doarme, e de inteles, e copil si cOnsider ca este destul de retinut cu galagia comparativ cu alti copii.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Sa raspund si eu la intrebari , sper sa nu va suparati daca nu nominalizez
- Ciclu - nu a venit inca, la Stefan a venit la 8 luni
- Sex - nu am facut ca nu am cu cine , la Stefan am facut la 2 luni cand a venit sotul acasa , of course . Pe toata perioada am folosit lubrefiant pentru ca era dureros asa cum ati scris unele dintre voi. De data asta o sa am privilegiu sa ma iubiresc cu sotul cand Naty o sa aibe 7 luni , ptiu, cred ca o sa redevin virgina

Din pacate nu mai pot merge in vacanta, nu s-au aprobat cererile pentru personal sa-si aduca familiile la bord (doar la "capii" mai sus-pusi). Visez la o zi de vacanta cand vor creste copii, sa inteleaga si ei ceva din toate acele frumuseti ale locurilor

Mergi la inceput