Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Multumesc de incurajari,sunt mult mai bine cu laptele, chiar astazi am stors 140 ml in 5 min (ca el a mancat mai putin). Si acum ajung la problema mea: ieri si astazi a mancat mai putin ca de obicei, nu prea a avut chef, asta noapte s-a trezit la 02,40 si apoi la 04,40 sa manance si a mancat relativ OK. Pe la ora 08,45 a facut kk (nu facuse de miercuri), s-a chircit, s-a scremut, a ridicat picioarele in sus si a facut pest tot, haine si lenjeria de pe pat. Dupa ce a fauct kk, nici nu apucasem sa il spal ca asteptam sa vad daca a terminat ca a vomitat jet (nu mancase de pe la ora 6, si atunci f putin. L-am spalat si a fost destul de vesel si activ, chiar m-am jucat cu el. La ora 10 a adormit dar mancase putin ca l-a luat somnul, s-a trezit dupa 30 de min, a mai stat putin si pe la 12 am vazut ca iar trage sa doarma, l-am pus la san, a mancat putin si a vomitat 2 jeturi pe mine, pe el peste tot. Imediat ce l-am schimbat a si adormit. Acum stau cu ochii pe el si ma gandesc sa merg pana la spital cand se trezeste, o verificare nu strica. Sper sa gasesc un medic bun. I-am luat temp, avea 37,4 in fundulet.
Offf.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Of Carmen multa sanatate puiului tau, sa speram ca e o faza trecatoare si ca nu e nimic grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ma bag la o supa de chimen, macar din aia stiu ca pot papa linistita Va spun cum a iesit, nu am mai facut pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ramona, imi pare rau ca s-a anulat vacanta, da poate ca e mai bine ca data viitoarr iei amandoi copiii. Ce dulce e Stefan!

Carmen, sanatate multa lui Paul! Mai bine ca mergi cu el sa-l vada un dr. Sa speram ca nu e nimic. I-ai facut vaccin recent? Am si eu un fix cu reactiile astea.

Kytana, am un deja-vu

Am fost pana la Farmacia Tei sa iau o reteta compensata pt tata. Doamne, ce era acolo! Am zis si eu ca daca ninge nu mai iese asa multa lume din casa. Da' de unde! Am stat o ora si jumatate. Sotul cu Maya in masina ca nu suporta cozile de la farmacia aia. Decat sa stea acolo mai bine il arzi cu fieru'! :)) evident ca la un moment dat se saturase pitica si a inceput sa planga, asa ca a scos-o afara si a adormit-o. S-a trezit fata exact cand a venit mami, la fix pt papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Hahaha Ce tare, nu, nu ai deja vu Oli! Nush cum s-a postat mesajul ala. Iar azi noapte am vrut sa scriu si da, nu mai stiu ce am facut Ma duc pe afr la plimbarica si cand revin promit sa recuperez

Va pup si sper sa va gasesc numai cu vesti bune!

P.S Vreau si eu niticusa zapadaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna seara mamici!
stelutz merci mult de sfaturi si link
kytana m-am prapadit de ras la mesajele tale ..si mi-a placut mult si ce-a zis oli..sper ca sunteti bine..
oli ma bucur ca te-ajuta carrier-ul...si eu tre' sa cumpar niste salopetici...cele mai multe le-am vazut in cora..
mirabela sper sa-ti treaca repede..eu inca astept un raspuns de la tine
carmen ma bucur ca si-a revenit lapticul..sper sa nu fie nimic rau cu paul..ati fost la spital?
mie mi s-a dus dracu' tot programul...aseara cand a venit dani de la serviciu david urla (mai are seara cate-o criza de colici)...mi-a zis ca tin copilul flamand, sa-l las in pace cu "regimul", i-a facut 120ml lp si i l-a bagat in bot...asta micu' a papat tot-tot si a continuat sa urle..nu vreau sa-l tin flamand, i-am dat si eu lp ieri, dar ma enerveaza atitudinea, eu incerc, fac eforturi, vreau sa reusesc si el ma trateaza asa..ne-am certat ca tiganii, abia am vorbit si azi... parca tot ce fac eu e gresit, desi de cand am nascut si david voma, facea/nu facea kk, nu dormea, era agitat, singura problema care le genera pe toate astea era laptele meu "daca nu ti bun laptele?", "daca de la laptele tau a patit asta?", "nu-i mai da azi lm, vezi se mai intampla?", etc...sper ca m-am facut inteleasa...
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Offff, Corinuka cred ca e greu si pt el, se simte neputincios probabil si atunci pe ce sa dea vina? Lasa-l sa se calmeze, linisteste-te si apoi poate puteti sa vorbiti si voi ca oamenii. Oricum, tu nu te lasa cu alaptatul. Stiu ca e greu, dar deja ai facut progrese si tu esti mamica lui si stii ce e mai bine pentru el. Pup fata si capu' sus! Nu uita de tiglele de pe casa, da? David are nevoie de o mamica odihnita si calma, ca altfel de unde laptic?

Carmen, cum e Paul? Ce-ati facut la dr?

Kytanutz, dusa ai fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, bebele tau cum a fost azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna seara, dragi mamici!

Ia, uitati un link: http://www.youtube.com/user/itsJudysLife?feature=watch E vorba de un cuplu de tineri parinti care-si documentariaza viata, au o fetita de nici 3 luni si se filmeaza zi de zi. Ieri fetita lor s-a ridicat singura in fundic pt prima oara! Mie imi place sa-i urmaresc, mai trece vremea, parca de seriale m-am plictisit

Mirabela, ma simt cu musca pe caciula pt ca si eu am dat un raspuns vizavi de conflictul creat, nereusind sa ma abtin sa-mi spun parerea, dar cum bine ziceti, nici n-o sa mai citesc. Cumva ma afecteaza si nu reusesc sa ma abtin dupa aia de la comentarii. La mine cel putin a fost ultima oara cand am scris off topic despre chestii negative. Sper sa revii cat de curand pt ca esti o mamica de la care avem foarte multe lucruri de invatat, mai ales despre alaptare. Mereu citesc cu interes despre ce mai face Calin pt ca e ceva mai mare decat Matei si vreau sa vaz ce ma asteapta in viitorul apropiat.

Olivia, multumim de intrebare! Mateiusul a dormit bine. E foarte somnoros de vreo 3 zile incoace (de asta nu m-am mai plans aici:)) ), ziua nu sta mai mult de 2 ore treaz, dupa care baga un somn de 30,45 de min. Seara el trece pe sistemul dorm-mananc de pe la ora 7, deci repede ii dau san si-l pun inapoi in patut. Dar azi dimi la 5 si 20 mi-a servit o ora de Era plin pe pipi cand s-a trezit si l-am schimbat de haine si scutec, mai apoi l-am pus la san. A facut kk, a umplut tot body-ul pe spate, ca niciodata (deci si nr 4 sunt cam mici, dar mai avem un bax de scutece, ce facem cu ele), l-am schimbat de scutec si toate hainele... saracul deja se zbatea, nu intelegea de ce tot il frec la melodie... Dupa care l-am pus la san si a vomat cu jet, si-a udat bluza... schimba-l iarasi de bluza, deci o veselie :)) Intr-un final a papat si a mai facut nani o ora. La 8 a fost trezirea finala.

Eu ma bucur ca am trecut asa bine peste raceala, doar o noapte si o zi a durat La tine Corinuka mai tine raceala? Imi pare rau de necazurile cu sotiorul. Eu mereu ii povestesc sotului despre importanta alaptarii, a ajutat ca a venit si el cu mine la cursurile de puericultura, pe masura ce aflu lucruri i le povestesc si lui, ca sa evit neintelegeri cauzate de lipsa de informare si iti dai seama ca mai toti barbatii stau prost la capitolul asta. Ce-i intereseaza pe ei de ceaiuri de lactatie si alte cele? Dar noi tre sa le deschidem ochii. Asa ca explica-i de ce e de o mie de ori mai bun lm si faptul ca bebe a plans si dupa ce a papat lp e alt q. e. d.

Kytanutz, tot ma tineam sa-ti zic ce-mi place cum povestesti tu de Londra si ne servesti cu cupcakes. Chiar si cand zici de cum ploua, ca mie imi place ploaia Sa pui repeta cu supa de chimen pe blog, daca ai timp, desigur, as fi curioasa sa o incerc

Ramona, imi par erau ca s-a anulat vizita la sot, imi imaginez cat de dor iti e, dar toate se petrec cu un motiv si poate ca acum n-a fost momentul potrivit

Nu mai stiu ce voiam sa zic, m-a cam luat somnul. Mereu ma bag la 10 in pat, daca am un copil asa matinal, care la 5 si 20 se umple de toate cele :P
Va s-aveti cu toatele un somn luuuuung!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Ragusit si plingacios; imi e tare mila de el si nu a vrut sa doarma decat in brate asa ca l-am tinut si am vizionat si eu TV la greu; acum doarme somnul de noapte in patut la el. Sper sa nu se raceasca. Sotul meu e racit si el asa ca sunt de servici non stop cu Andrei. Nu conteaza ...sper sa nu raceasca.

Mergi la inceput