Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mai bine iti poate explica Oana cand intra. Din ce am inteles eu, nu i-a copt, dar nici nu a avut vreo reactie ciudata, sau sa trebuiasca sa i-l refaca.
Nu e trecut in carnetul de vaccinari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

E trecut in caiet si in fisa de externare a lui Andrei. Eu din cate stiu daca nu coace sau daca la 6 luni e sub 3 mm cicatricea trebuie mers la pneumologie si facut ceva test sa se vada daca a rectionat corespunzator si daca nu, trebuie refacut. Mi se pare crunt sa mergi cu un bebel de 3-4 luni la clinica de pneumologie unde sunti toti bolnavii cu probleme respiratorii sa ii faci testul sau vaccinul. Vii cu multe alte boli de acolo........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

S-a trezit pitica. Mai bagam o repriza de supt, sa vedem daca mai doarme!

Am ajuns la concluzia ca nu mai mananc usturoi cat alaptez! Prima data acum cateva sapt am zis ca a pus sotul mult prea mult in pastele carbonara si d-asta s-a partzait si frichinit pitica toata noaptea.
Dar in astea 2 zile cat a facut figuri la nani eu am mancat ficatei de pui cu sos cu usturoi si paste care aveau usturoi. Cantitatile erau normale, nici nu le-am simtit in mancare, dar cred ca au deranjat-o. Si pe mine ma baloneaza de obicei usturoiul.
Cum am schimbat meniul, si-a revenit!
Coincidenta sau nu, de 2 zile am inceput sa-i dau si Bonnisan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata,

Norma, lui David nu i-a copt deloc vaccinul.E drept ca era acum 4 ani si era vaccinul de la Cantacuzino, dar nu a avut nici urma de semn pe manuta. Pe la cateva luni i-am dus sa ii faca testul IDR (subcutanat se injecteaza o substanta si peste 48 de ore - parca- trebuia sa mergem sa masoare semnul rezultat). La noi la primul test IDR a iesit ca ar avea niste anticorpi TBC,dar nu suficienti cat sa fie chiar ferit, asa ca a zis sa repetam testul peste cateva luni.L-am repetat si tot asa a iesit ca ar fi niste anticorpi, mai putini ca prima data, dar tot asa sa nu necesite re-vaccinarea atunci si sa revenim iar peste un timp.Nu am revenit.A ramas cu doua teste IDR la limita si asta a fost tot.


Ela, mi se pare cam nasol ce spui tu acolo .Eu am depus actele de CIC pe 4 ianuarie si mi-a spus doamna clar ca pentru a beneficia de simulentul de insertie trebuie sa depun cererea cu doua saptamani maxim inainte sa ma intorc la munca si sa ma intorc pe 19 iulie la serviciu. Inteleg ca legea asta deja era in vigoare....atunci de ce nu o fi zis nimic?Mai ales ca parea foarte bine intentionata si amabila.



Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Olivia, noi suntem bine. Eu mai am 2 sedinte de radioterapie (din 25) si saptamana viitoare termin (din fericire, ca mi s-a luat sa tot fiu pe drumuri pana la Otopeni si inapoi).
Sophia e bine, creste. E cuminte si vesela.
David inapoi la gradi, dupa vacanta de doua saptamani.Tocmai a strans globurile/beteala din brad si acum da cu matura sa stranga acele de brad
Mie imi place mult rutina asta de familie, asa ca ma bucur cand mai avem parte si de momente de liniste

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oana, ma bucur ca sunteti bine
Ce baietel harnic ai tu acolo!

Si mie imi place la nebunie rutina de familie cum ii zici tu. Cand ma gandesc ca peste 7 luni ma intorc la munca m-apuca plansul. Simt ca as vrea sa stau toata viata acasa cu Maya! Momentan mi se pare de neconceput sa plec si sa nu stau cu ea toata ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu am ales 2 ani tocmai in ideea ca toate mamicile in jur au zis ca e greu sa te duci la servici cand are un an, dar e adevarat ca noua lege iti ofera bani sunt f putini daca alegi 2 ani. Cu cine o vei lasa pe Maya?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Planul este sa o las cu mama. Am zis ca daca nu o sa pot sa ma desprind de ea si mai ales daca ea nu poate sa se desprinda de mine, o sa-mi mai iau o perioada fara plata.

De preferat ar fi sa vina mama dimineata si sa stea cu ea aici, sa nu trebuiasca sa o trezesc in fiecare dimi la 7 ca sa o duc la mama. Mai nasol o sa fie ca asta inseamna ca toata ziua nu va mai putea face nimic altceva. Vedem atunci cum va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Nu poti lucra doar 6 ore si sa fii platita norma intreaga pt ca alaptezi? Parca era ceva in codul muncii pt mamele cu copii pana la 2 ani, sper sa nu vorbesc prostii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eu m-am intors la David la serviciu cand avea el un an si o luna.Am si vrut asta.Adica nu sunt genul de mamica de cariera, dar nici nu as fi putut sta 2 ani acasa.Chiar daca atunci puteam sta acasa cu 85% pentru doi ani.
La un moment dat mi-am dat seama ca nu era sanatos ce faceam.Doar eu cu el, devenisem mai irascibila, singurele iesiri erau in parc, singurele discutii despre pampersi si diversificare.Nu ca ar fi ceva rau in asta, nu vreau sa trezesc polemici, dar mi-am dat seama ca aveam nevoie de discutii cu adulti, pe alte teme.
Asa ca m-am intors.Am optat pentru program de 6 ore pana la 2 ani (acum nu stiu daca mai e posibila varianta asta) si a fost ok.El a stat acasa cu bunica paterna, eu veneam acasa pe la 3-3.30 .Prima chestie pe care o cerea era tzitzi .
A mers combinatia asta pana in iulie cand l-am dat la gradi.Eu una l-as fi dat mai devreme, dar a spus al meu sa asteptam sa ne facem concediul si sa il dam dupa. In ideea ca daca ajunge la gradi si se imbolnaveste, o sa fie mai problematic cu concediul pe care deja il aveam amandoi aprobat.Asa ca in iulie David a inceput gradi (1 an si 10 luni) si a fost ok.

Acum, in speranta ca o sa fiu sanatoasa pana atunci, vreau sa ma intorc la munca la un an (de fapt cica ar fi doar 11 luni - ramane de vazut cum e treaba, ca noi nu suntem casatoriti la primarie, asa ca legea e cam discutabila in privinta noastra).Si pe Sophia as vrea sa o dam la cresa. Singurul motiv pentru care as ezita in privinta asta este faptul ca ar fi mai predispusa la imbolnaviri, fiind asa mica. Dar tinand cont de faptul ca ea oricum primeste 'la domiciliu' o gramada de chestii prin David, nu pot spune ca o sa fie chiar luata pe nepregatite de colectivitate.Asta e planul acum.Sa vedem cum o sa fie in realitate.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput