Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Cafeluta, careva?

Imi doarme si mie copilul in sfarsit bine noaptea si eu nu am somn! Cine sa ma mai inteleaga si pe mine? A dormit 3h45+2.5h, ceea ce e super! Doar 2 treziri pana la ora asta! Dupa ce m-am perpelit 40 min sa adorm din nou, m-am dat batuta si m-am ridicat. Imi misuna prea multe idei in cap si nu mai pot sa adorm. Si nu asa... am dat drumul la calculator sa scriu ca nu ma multumea viteza cu care scriu pe telefon. Zici ca am baut 10 energizante, nu alta! Hai sa vedem, dupa ce-mi golesc capul de idei daca mai pot sa adorm. Si atunci evident ca se va trezi Maya! Ca asa merit!

Momentan mi-am bagat nasul si mainile intr-o punga cu turta dulce, mi-am incalzit o cana de ceai de lactatie, mi-am luat si o banana (ca deh, sa mananc si ceva sanatos!), sticla de apa langa mine si sunt gata de atac!

Vad ca nici vecina de vis-a-vis nu are somn. Si-a deschis geamurile la toata casa sa aeriseasca! Brrr, la 7 dimineata numai pot sa-mi inchipui ce temperatura e afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Sa incepem deci ziua!

Aseara am fost cu pitica in Real la cumparaturi. A stat in carrier de n-am avut treaba cu ea! A inceput sa se miorlaie la casa, dar era de inteles, era treaza de la 4 si se facuse ora 8 si nu dormise. Pe drum in masina n-a vrut sa doarma deloc. E culmea fata asta: cum ne urcam in masina incepe sa planga! Si nici nu apuc sa o pun in scaun. N-am mai pus-o de la 1 luna ca nu sta! Trebuie sa-i dau tzatza sa se potoleasca! Si mancata era, de-abia supsese san + un bibe de 100. Cred ca o sperie pe ea ceva legat de masina, si simte nevoia de comfort la san. Ca nici nu sugea. Tinea tzatza si se uita la mine. Raaaar de tot mai tragea o data.Asta la dus. La intors era extenuata, asa ca a luat tztata, a tras de 3 ori si somna scris pe noi pana acasa!

Deci se comporta super bine in carrier. Mai nasol ca am transpirat si eu si ea lipite asa burta in burta!

Vroiam sa-i iau din Real si niste pijamalute din alea care se inchid in fata, de sus pana jos, ca alea mi se par cele mai comode. Ea dupa baie plange de ne stie blocul, vorba sotului, in 4 luni n-a invatat ca dupa baie urmeaza papa, s-ao gandi ca o las nemancata, asa ca ne trebuie ceva cu care sa o imbracam imediat, nu tras peste cap, prins la spate si alte alea. Plus ca noaptea daca e sa faca kk, ceea ce nu s-a mai intamplat de mult, o schimb mai usor daca e intr-o pijamaluta din asta.

E, si bine ca erau reduceri la Real ca n-am avut ce sa iau! Era o singura pijamaluta din bbc, dar stupida, care se baga pe cap cu totul,se incheie sus la spate cu 2 capse si alte capse la picioare. Restul de plus, ceea ce nu iau ca mie alea mi se par bune de plimbat primavara pe afara, nu de stat in casa sa incalzesc copilul aiurea. Asa ca toale ioc! Am luat papa si dulciuri la greu. Diabet scrie pe noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata, Andreiutul meu a mancat ultima masa la 9.30 si s-a mai trezit la 6.20 dimineata, a mancat 20 minute si a adormit din nou si sunt putin ingrijorata. Febra nu are dar mi s-a parut ieri putin apatic si nici scutecul dupa atatea ore nu era prea plin de pipi. Oare ar putea fi o reactie la Rotarix? Sau mai au si ei zile din astea in care dorm mai mult sau sunt mai lenesi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, unele reactii sunt ciudate rau. Poate a dormit si el mai bine, dar sa-l observi si azi si sa vezi cum se compota. Si cu pipi sa-l vezi in timpul zilei cum e. Poate noaptea nu prea a facut mult ca nici nu a mancat, doar a facut nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ela, merci de info. Am intrat si eu, dar ori sunt chioara la ora asta, ori nu stiu sa citesc.

Zice asa:
http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_166_2012_oug_124_2011_modificare_acte_normative_acordare_beneficii_asistenta_sociala.php
art.12-cititi cu atentie.

Eu nu am gasit nici un articol 12!!!

ART. V
(1) Persoanele care au optat pentru concediu pentru cresterea copilului, potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) lit. b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, aflate in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului sau care realizeaza venituri profesionale la data intrarii in vigoare a Legii nr. 166/2012 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala, beneficiaza de stimulentul de insertie in conditiile legii, daca cererea este depusa in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari."

La fel, art V nu corespunde!Si in plus zice ca se aplica ...potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) lit. b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 pai ce prevede art. 2..., ca poate sunt cine stie ce cazuri si se aplica doar alora?

In plus mi se pare aiurea sa depui in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari! Pai daca stau 2 ani trebuie sa le zic de acum de cand ma intorc? Sau daca inca nu am nascut? Anticipez si pt cazul asta?

Mie nu mi-e clar deloc! Repet, poate nu compilez eu bine la ora asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

A si inca o problema....nu a copt si nici urma nu este de la vaccinul din maternitate si avem 15 saptamani luni. Mai e cineva in situatia mea?

Ati inceput sa ii puneti in fundulet pe bebei? De cand e bine sa ii punem cate putin fara sa le afectam coloana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ma gandeam eu asa ca totusi pauza de 2 ani intre bebei n-ar fi asa rea. Eu inteleg ca la 2 ani sa nasc, deci pe la 1 an si ceva sa raman insarcinata. Ca doar nu dupa 2 ani sa raman si sa-l fac la 3, nu?

De ce zic asta? Pai ma gandeam la Anda care zicea ca la 4 luni a ramas insarcinata cu bb2. Sincer Anda, ai tot respectul meu ca ai putut sa faci fata!

Maya mea are acum 4 luni. Pai sa raman acum insarcinata, n-as face fata clar, nici fizic, nici psihic.

Ma gandesc doar asa, la cateva detalii:
- in primul trimestru mi-era somn la greu si as fi dormit non-stop. Pai cum sa dorm cu un bb de 4 luni, care nici macar noaptea nu ma lasa sa dorm si ma trezeste la 2-3 ore in cazurile fericite?
- greturile! Dupa ce ca nu poti sa dormi, sa te odihnesti cum trebuie, sa mai ai si greturi si sa nu poti sa "mananci" decat apa cu lamaie. Si bb1 ce mai suge saracu'?
- toate vitaminele si mineralele le "trage" bb1 la alaptat. Si bb2 ce mai primeste?
Si lista poate continua...

Deci, repet! Eu nu as putea acum sa fac fata unei sarcini. De-abia am incheiat una!

Asa ca draga Anda, tot respectul meu. Pentru mine esti o wonder-woman ca ai reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, la noi a tot copt de cateva ori, incepand de la o luna, dar parca Oana (Tzitziri) zicea ca la primul copil nu i-a copt deloc si nu a fost nici o problema.

In fundulet nu am pus-o inca.
Cam o data pe zi o mai ridic asa cum a ridicat-o pediatra la control, de maini sa stea in fund 2 secunde. E super incantata cand se vede asa, dar 1-2 secunde cat o tin eu o data pe zi nu se cheama ca o pun in fund. Eu ma gandeam sa o las pana e ea pregatita (gen 6 luni). Ca acum cand o ridic se clatina din toate cele si nu vreau sa o fortez.

O mai tin uneori in brate cu spatele la mine, dar nu in fund, mai mult culcata gen cum sta in scaunul de masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si eu il ridic asa de maini si il tin 2-3 secunde in fundulet si e tare incantat. Il tin si de subrat in picioare dar nu il las evident cu greutatea lui pe picioare-ii place enorm, rade si e tare vesel.

In ce sens nu i-a copt si nu a fost nici o problema? Eu ma gandesc ca poate au uitat cele din maternitate sa il faca. Nu are nici o urma, nici un semn, nici o cicatrice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, cum ti-a iesit supa de chimen? N-am auzit in viata mea de asa ceva! Mie de fel nu-mi place chimenul in mancare (gen saleuri), cu ceaiul vad ca n-am probleme, ca e doar lichidul, nu trebuie sa rontai semintele alea, dar supa...cum e?

Mergi la inceput