Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ma bag la o supa de chimen, macar din aia stiu ca pot papa linistita Va spun cum a iesit, nu am mai facut pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Bob_pxel m-a amuzat mesajul tau si mi-a placut

Carmen, s-a rezolvat de la sine problema cu luatul in greutate...eu cred ca ave colici...sau reflux...oricum nu m-a ajutat cu nimic ce i-am dat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Kytana ideea a fost ca fetele, cunoscandu-ma mai bine, m-au luat mai tare si m-au ambitionat. Voi n-ati fi avut "curajul" sa ma luati asa. Dar dupoa un timp, cand ma veti cunoaste, veti face la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Hai ca toata ziulica v-am citit, cu atata tevatura. Elfica, te rog sa nu-ti iei o pauza prea mare de pe forum! Desi sunt la primul copil, chiar nu am simtit ca vorbele tale m-au influentat negativ. Mi se pare ca s-a interpretat foarte mult in cazul celor spuse de Elfica. Desi ea ne-a explicat dupa aia la ce s-a referit, vad ca am ramas la aceleasi acuze. Nu ma pot abtine Ela sa nu zic ca te-ai exprimat destul de dur la adresa Elficai, cu niste cuvinte de genul schingiuit sau ciomagit (scuze, nu mai stiu exact si nu ma mai uit in urma). Elfica a spus clar ca da o palma la fund peste haine, acum sincer, nu mi se pare asa un gest de blamat. Sa fim serioase, cred ca majoritatea parintilor recurg la gestul asta. Numai sa merg intr-un parc unde se joaca copii si-o sa vad vreo 2,3 palmute date. Crede-ma ca sunt antiviolenta si daca m-ai cunoaste ai vedea ca-s si foarte miloasa (asta mi-o zic toti apropiatii mei), iar cu Matei voi avea grija sa apelez la cele mai conciliante strategii cand nu e cuminte. Dar efectiv nu garantez ca la un moment dat n-o sa-i dau si eu o palma la fund cand e de necontrolat. Repet, la fund, nu peste fata, nu cu forta, ca sa-l schingiuiesc si sa-l las cu sechele. Daca asta ma face o mama rea, de blamat, asta-i viata! Ela, daca tu n-ai dat in viata o palmuta la fund, esti de admirat si ai sincerele mele felicitari. Dar sa stii ca uneori unele pedepse non-violente pot fi mai traumatizante pt copil. De exemplu eu nu sunt de acord cu pusul la colt... dar acu deja intram intr-altele si nu vreau. Fiecare mama isi cunoaste copilul cel mai bine si stie ce functioneaza in cazul lui. Cred cu tarie ca intuitia de mama ne ghideaza corect pasii, iar daca o dozam cu putina informare si cu sfaturi constructive din partea celorlalti, totul va fi bine.

Anda, ma bucur mult ca bebe a luat asa bine in greutate.

Carmen, te-a sfatuit tare bine Mirabela, si eu mai bagam pompa cand ma simteam pe minus si rezolvam problema. Sper sa iti revii cu lapticul!

Corinuk, cum merge cu alaptatul?

Adriana, si mie imi pare rau ca nu te-am sustinut asa cum ar fi trebuit si te admir ( ca si pe Olivia, de altfel) pentru incapatanarea de a alapta. Asa de simplu le e medicilor sa ne sfatuiasca sa renuntam la alaptat

Hehe, deci nu sunt singura care se gandeste la bebe nr 2 :)) Anda, imi dai speranta, ce super ca a fost bine totul cu a doua sarcina Si mie tot asa mi s-a zis, sa astept 2 ani, dar tare mi-ar placea sa se intample minunea mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici mamici si bebici!
mi-a fost dor de voi ...n-am citit decat putin in spate...
ma simt ca naiba, cred c-am racit...parca fiecare bucatica de trup mi-a fost batuta marunt-marunt cu maiu'...cu relactarea nu stiu cum merge, intradevar beau ceaiuri de stimularea lactatiei, folosesc iar pompa si-l pun pe bebe la san foarte des...am inceput sa-i dau san si noaptea, pana acuma papa doar lp...azi de ex. a papat lp doar de 2 ori si doar cate 90ml, el care ajunsese la 150ml cam la 3 ore...sper sa reusesc, doar ca e greu si acuma ma simt tare rau...
de multe ori plange la san si ma gandesc ca nu vine..totusi cand strang iese laptic, oare prinde bine?...ca el saracutzu' casca guritza mare si prinde si din alveola...
apropos mirabela, citisem ca mulgi zilnic...dupa fiecare alaptat? mie asa mi s-a zis...
am construit si-un supplemental nursing system, dintr-o sticluta si-un tub de la un perfuzor, dar nu-i un succes...prima data m-a ajutat si dani, tinea sticla... eu ma chinuiam cu dispozitivul de reglare debit si sa-l bag in gurita..david se uita cam ciudat, ca simtea el ceva pe-acolo...ba venea lapte mult, ba deloc, am renuntat...a doua oara s-a infipt david in dispozitvul de reglare si n-a mai fost chip sa-i dea drumul...cand am vazut ca inghite aer mult, am renuntat si i-am dat cu bibe...mai continuam, daca-l mai ia dani noaptea sa ma lase sa dorm vreo 2 ore o sa-i spun sa mi-l aduca la supt...
pupici la toate sper ca sunteti bine si bebeii cuminti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor, uitati un link util pentru mai tarziu cu divertisment pt pici: http://www.utile copii.ro/tv/

Corinuka, multa sanatate, sper sa scapi repejor de raceala! Si eu am racit, azi-noapte am facut febra, abia puteam sa-l ridic pe Matei sa-l pun la san. M-am tratat cu oscilo. Iti tin pumnii sa reusesti sa mai cresti cantitatea de laptic. Cred ca ar fi bine sa-l alaptezi pe timpul noptii, pt ca noaptea eliberam prolactina care ajuta la secretarea lapticului.

Uite un citat dintr-un articol Productia de lapte poate fi marita prin cresterea numarului de alaptari, cu minim o alaptare noaptea in intervalul orar 1-5 cand nivelul de proactina este cel mai ridicat de peste zi, prin masarea sanilor atat in timpul alaptarii, dar si in orice alt moment al zilei, prin muls manual sau cu ajutorul unei pompe de san.

Am citit ca inlocuirea meselor nocturne cu lp sau ceai e primul pas gresit care scade productia. Daca-l pui noaptea la san o sa produci mai mult! Ii poti da asa culcati amandoi, eu asa mai fac cu Matei si papa prin somn, apoi asa adormit il pun in patut. Bine, nu merge mereu struna, dar cand mesele sunt asa scurte chiar ma odihnesc f bine.

Uite aici linkul de la articol:http://www.mamicamea.ro/alaptarea/cum-gestionam-problema-lactatiei-scazute-prima-parte.html vezi ca are si o a doua parte, unde zice de solutii

Sper sa reusesti cu lapticul sa creasca productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Olivette: Cauta bavetica dupa codul produsului in campul de cautare: 711-170 187.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Tin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Somn de 3h45 Ca-n vremurile bune! :))

Merci, Elfica

Corinuka, imi pare rau de raceala. Pe mine in ultimul timp m-au ocolit, dar primele 2 luni aveam sistemul imunitar praf! Am racit de 4 ori si ultima data rau de tot, cum nu mai fusesem de 4 ani: cu febra si frisoane 2 zile. Ai mare grija de tine! Probabil ca te-a prins si oboseala zilele astea. Oricum, felicitari! De la fiecare masa cu lp la doar 2 e supet! Noaptea, pe langa ce a zis Stela, e recomandat pt ca bb doarme si sunt sanse mai mici sa refuze sanul in favoarea biberonului.

Stela, cum mai doarme Matei? Pupam grasunelul!

Oana, voi ce mai faceti?

Andreea, Lumi,v-ati dat la fund anul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176467&nm=HG12912012-Modificare-CIC-Atentie

Pt cine a ales sa stea doar 1 an acasa trebuie sa mearga de urgenta si sa depuna actele pt stimulentul de 500 lei. Pana la 31.01.2013
Altfel conform modificarilor din lege acesta nu se mai acorda.
Ma gandeam ca poate e o informatie utila pt cineva.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput