Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Adrianadana, multumesc de sfaturi, iti dai seama ca incerc tot ce se poate, nu ma las batuta asa usor numai ca mi se pare straniu ca fix la aceeasi varsta am probleme, parca sunt setata #61514;. Imi pun o sticla cu apa pe masa si tot beau din ea (pe langa ceaiul pe care mi-l fac) si pe el il pun la san cat de des vrea.

Mirabela, tot din cauza oaselor sternului mi-a spus ieri dr ca e posibil sa imi dea calciu, deocamdata il lasam asa. M-a intrebat si daca transpira la ceafa, nu am observat inca asta.
In privinta mancarii, spuneai de David ca nu e fan. Nici Ana nu a fost, eram disperata, manca foarte putin variat, carne deloooooc, ziceai ca are separator, o oprea in gura si facea o biluta pe care o scuipa. Acum e in perioada de crestere si mancanca prea bine si daca se poate multa carne, haha, parca nu e acelasi copil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen nu te lasa, incearca sa stimulezi, poate revine lapticul. Daca incepi cu lp vei produce mai putin daca nu stimulezi. Eu iti spun ce a mers la mine, au fost perioade cand a supt mai putin si de asta a scazut lactatia, la sarbatori chiar am avut o problema serioasa ca ma gandeam si eu sa cumpar lp sa am in casa. Am stors cat de mult si des si doar asa am rezolvat problema. Acum tot stimuland am ajuns sa scot 200 ml pe zi in plus fata de ce papa el, fara sa fac nimic altceva, papa bun si lichide la greu dar la fel ca inainte. Am mai facut stoc la congelator.

A venit acasa jucaria preferata a lui C, frate-su. A stat la bunici 4 zile, C e asa de fericit cand il vede, D se joaca tot timpul pe langa el, chiar si cu el, cu mainile/picioarele lui, toata ziua ii vorbeste, ii face teatru de papusi. C e total acaparat de el, ce jucarii sa-i mai cumpar?
Mi-a facut un cadou, un colier pe care a pus tot felul de chestii de la jucariile lui... le-am pus la gat bineinteles si am uitat de el, am plecat la Carefour, acolo fiind cald, m-am descheiat la geaca si m-am intalnit cu niste colegi de munca care se uitau cam ciudat la mine, va dati seama, o fi zis ca am luat-o pe aratura de cand stau acasa.

Azi ma mulgeam si mi-a zis ca-s o mica vacutza cu o diferenta totusi... ca eu ma mulg singura si nu ma mulge stapanul...

In concluzie, mi-a fost tare dor de el.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anda, e bine ca ai ramas la 4 luni dupa nastere si nu au fost pb. Eu am intrebat dra la controlul de 6 sapt cand pot face urmatorul bb si mi-a zis sa treaca 2 ani. O sa o mai intreb data viitoare. Mi-a zis sa vin la 6 luni pt un Papanicolau. La 6 sapt mi-a zus ca pit face exercitii usoare, dar abdomene dupa 6 luni.

Imi pare rau ca bb e fornait. Si Maya e de cateva zile (nopti) si eu ma trezesc infundata. Dau vina pe umiditatea scazuta, ca temperatura e 22. Primisem de la un coleg de serv un umidificator si colac peste pupaza dupa 3 utilizari s-a stricat. Noroc ca sotul e Mesterul-Repara-Tot si a zis ca e nu stiu ce chestie ceramica si o cumpara sambata. Sa speram ca-l repara ca mi-e si jena de coleg. Mi l-a dat omu' si s-a stricat la mine! Pana atunci tin prosoape ude pe calorifer.

Bob, ai fost tare cu Luke si automatul de lapte. Deja cand am ajuns la faza cu nebuna care-si inchipuie ca are copil m-am prapadit de ras. Ce poate sa-ti mai debiteze si tie mintea! Daca e p-asa, si eu pot sa garantez pt Stela, ca ne-am vazut la cursuri :)))))

Carmen, ti-a zis bine Adriana. Incearca sa te linistesti, bea ceaiuri, mananca bine, mai ia si niste pastilute. Am salvat linkul
O sa mai iau si eu pastile ca de la oboseala si eu am mai putin lapte. Azi la 11 i-am facut un bibe ca miorlaia la san.

Elfica, imi da eroare linkul. Spune-mi te rog la ce categorie e ca sa nu bajbai pe-acolo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, parca te si vad cu colierul ala! M-a bufnit un ras de am si trezit-o pe Maya. Picotea la san si s-a oprit, a deschis ochii si se uita la mine mirata.
De faza cu vacuta ce sa mai zic :)))
Te cred ca iti era dor de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ma duc sa ma mai mulg putin singura daca tot n-am stapan apoi scot copiii la aer ca-s vreo 4 grade.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Haideti din nou la un neata! Dau un cupcake si un capuccino vienez decof (ca in poza de mai jos)

Trezirea ultima a fost la 8.00, dar pana atunci desi el a dormit eu am visat iarasi numai grozii, lumi paralele, ca aveam si o fetita care era prizoniera, dar mai bine nu va zic sa nu va stric dispozitia Dar din pacat pe mine visele astea ma intorc pe dos asa ca am o zi proasta. Este si urat afara si nu am mai putut iesi la alergat. Ma supara si dl Pinguin dar asta este o alta poveste.

As vrea sa nu mai comentez la toata povestea asta dar totusi voi spune un lucru: tin la fiecare dintre voi si la fetele care ne-au parasit si la fetele ramase. Mi se pare corect sa invatam unii de la altii si sa incercam sa ne sustinem. Atat.

Oli, probabil ca nu ai vazut cand te-am intrebat deci revin cu interogatoriul: cum i s-a parut Mayei in carrier? Am indraznit ieri sa ies cu pingu mic in manduca si a cam plans, apoi a adormit suspinand, apoi a mai plans un pic.

Si ca sa ma puneti nitel la peretele rusinii ieri am scapat ca vaca in trifoi la o supita crema de fasole facuta de subsemnata. Prima zi am reusit sa o ignor, dar mirosea atat de bine incat aseara am mancat-o in doi timpi si trei miscari AStept rezultatele acum.

Trimit si mai revin cu un mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, cred ca ai uitat poza, si tare pofta aveam de ceva dulce
Nu ti-am mai raspuns, ca scrisesem inainte: a dormit tot drumul, deci trag concluzia ca i-a placut. Azi tot se miorlaia de foame/somn si vroiam sa scot rufele din masina sa nu le las acolo 2 ore, asa ca am pus-o in carrier si a fost super cuminte. A molfait breteaua intruna . Cand m-am asezat ca sa desfac bretelele, atunci a inceput sa miorlaie.

Ziceai ca aseara s-a trezit pingu intruna. N-o fi fost rezultatul ciorbitei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Aha, am vazut si poza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Mirabela pot sa spun ca Dari a mancat binisor, dar cu povesti si maimutareli la fiecare masa.
revin....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce frumos Anda, la 4 lunite Cred ca iti este foarte greu, dar cum mi-a spus mie odata cineva: Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce Sper sa treaca mucisorii puiului frumos, cred ca a fost ceva cu toti bebeii nostri de au fost si muciosi si fornaiti, dar si foarte frumosi (cra-cra-cra)

Mai Bobuletz, sa il vezi cum se uita cand ma imbrac, parca i-as lua cea mai de pret comoara, ma omoara cu privirea! Sa vezi tu Nicoleta Luciu ce isi trage pingu mic

Carmen, poate mai reusesti cu laptica, nu te lasa batuta, iar daca nu va fi sa fie, tu stii doar cat te-ai chinuit Uite sa iti zic una sa razi: tata-socru mi-a zis ca trebuie sa fiu ca o vaca blanda: odihnita si cu mult lapte. Si se vede, cand sunt mai odihnita (la creier mai ales) si Luca este mai guraliv, mai iubitor, mai putin plangacila. Capul sus, noi suntem aici sa te sustinem, stii doar, nu?

Adrianadana, imi pare rau ca ai gasit mai multa sustinere la o alta odisee decat la noi. Imi pare rau ca nu am stiut (eu personal ma refer) sa te sustin mai mult si sa te incurajez. Dar ma bucur ca ai reusit sa depasesti momentul si ca nu ai renuntat la laptica in ciuda durerilor si a problemutelor.

Mirabela, cat de dulce si haioasa cred ca erai cu colierul! Ma tot tin sa iti dau si eu datele lui Pingu mic dar ma crezi ca nu le am notate nicaieri? Incerc sa imi storc creierii si iti scriu si eu

Oli, posibil si asta ca s-a tot partzit mititelul. Deh, sunt vinovata, recunosc!! Hm ce cumintica e Maya, poate - poate s-o cuminti si mitzu meu drag

Mergi la inceput