Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am ramas restanta cu ceva ce vroiam sa scriu. O sugestie de bavetica: http://www.dmail.ro/produs/152491/Maxi-bavetica.html. Dim sunt 37/75 cm, deci e luuunga, acopera si picioarele copiilor. Nu trebuie sa o comandati pe net, ca e transportul care mareste pretul, daca luati doar bavetica, puteti merge la magazin. Eu cu sotul vrem diverse obiecte, au lucruri inedite acolo, intrati pe site si vedeti.

Si legat de mancare, de diversificare mai vroiam sa scriu, dar ma rezum la ce mi-a fost cel mai util, desi mult timp nu am realizat si nu am incercat. Este vorba despre mancatul impreuna cu copilul, asta il face sa vrea sa manance, pe cand daca il lasi singur si vii cu lingurita la gura, o ia ca pe o impunere si refuza de multe ori. Asa afost la mine si mama si o buna prietena imi tot spuneau sa mananc o data cu ea. Eu nu si nu, ca nu pot, ca nici eu nu mananc ca lumea, nici ea etc. De unde, cand a aparut micutza si am fost obligata sa mananc cu Iulia, vroia fata sa guste tot ce mancam si eu. Si daca a doua zi incercam sa ii dau doar ei ceea ce in ziua precedenta mancase cu mine, tot refuza, deci nu gustul era important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

O sa revin din cand in cand, nu va parasesc de tot, ca dragi imi sunteti, e clar! Nu as pierde timp sa va citesc altfel... Dar acum simt nevoia de o pauza, ma simt pusa la panoul scolii cu asa NU si mi-e greu sa vad atata insistenta ca am gresit capital, de ma pregatesc sa fiu arsa pe rug pentru faptele mele.

Va pup pe toate care acceptati pupicii mei sinceri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Hai ca am citit.
Carmen legat de alaptat: la inceput eu nu am prea avut lapte si vorbeam cu o verisoara care ma incuraja spunand ca ea a alaptat doar 4 luni. Atunci mi-se parea asa departe acest 4 luni si spuneam ca daca as alapta atat as fi foarte fericita. Cand bebe avea o luna si jumatate am ajuns cu el la Bucuresti din cauza varsaturilor cu sange, care s-au dovedit a fi cauzate de ranile mele si am fost sfatuita sa renunt la alaptat. Atunci m-am gandit ca macar 2 luni daca as fi alaptat. Dar n-am renuntat pentru ca fetele de la cealalta odisee m-au incurajat foarte mult si am trecut peste moment. De atunci un san il mulg si ii dau cu biberonul iar din celalalt ma chinui sa-l pun sa suga(nu prea vrea ca stie el ca va primi biberon). Deci nu mi-e usor. Dar au trecut si cele 2 si ne apropiem si de cele 4 luni. Acum daca as fi in situatia ta as incerca tot ce se poate (ceaiuri, pastile, odihna , hidratare, relaxare). Dar daca nu se mai poate, asta e. Am facut totul si eu una sunt multumita de mine. Mai ales ca pe Dari n-am alaptat-o deloc pentru ca neonatologul mi-a bagat in cap ca e prea mica si nu poate suge, asa ca atunci cand vedeam ca refuza sanul si sta nemamncata cu orele am zis ca asa e. Si a fost un copil relativ sanatoS ( nu mai bolnavicios ca altii).
In legatura cu programul de somn al copiilor: Vladi a avut zile la rand cand nu se trezea pana la 5 sau 6 sa manance si am considerat ca si-a facut un program (eram ). Acum se trezeste de doua ori pe noapte (tot ) dar cum mesele dureaza cam 40 min ...
In rest, propun o pauza pentru Elfica de o zi (max 2), dupa care o asteptam cu forte si informatii proaspete. Se aproba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma la controlul de 3 luni mi-a crescut doza de d3 si mi-a zis de calciu 10 zile pe luna in lunile cu r. C a crescut f repede si probabil de asta, s-a uitat si la fontanela, la stern. Eu ii dau, si lui D i-am dat si tot a avut rahitism, si acum mai are, se vede la oasele sternului.

Stella nu stiu daca este vreo varsta la care sa-l pui sprijinit, cred ca depinde de cum evolueaza copilul, el se ridica cand simte si poate s-o faca. C tot incearca s-o faca dar eu nu-l pun, il tin de sub brate cu fundicul pe picioarele mele si-l balansez sa ragaie ca sa nu-l mai plimb dar nu-l las pe coloana, mai schimb si eu metodele. D a stat in fund la 7 luni.

Adriana la 2 luni nu l-ai cantarit? Fetita ta mananca bine dupa schema ta de diversificare? Is curioasa ca al meu nici acum nu e fan mancare si ma gandesc ca de la inceputuri i se trage...



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Buna fetelor.. daca va plac lucrusoarele Handmade, daca cautati un cadou deosebit (caciulite, fulare, botosei, hainute ) va invit cu drag sa vizitati pagina mea

https://www.facebook.com/bebelus.homemade

Scuze de deranj si va doresc o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia imi pare rau ca aveti un program nasol de somn, poate s-o regla si ea sa mai dormi si tu cate putin. Cel mai aiurea mi se pare sa nu dormi, mai ales ca eu sunt cu somnul de frumusete cum zice husband-ul meu.

Ela is curioasa cum ai depasit depresia postnatala? A trecut de la sine sau ai facut tratament? Pe baiat l-ai alaptat? El nu a vorbit sau de ce nu a spus mama? Ma iertati dar azi is cu intrebarile.

Adriana e o perioada cu astia mai mare care cer mai multa atentie, cu cat trece timpul mi se pare ca se mai raresc problemele. Oricum e greu de gestionat problema, la noi cel mai greu a fost cand toata lumea se arunca pe ast mic si pe el nu-l mai baga nimeni in seama, le-am atras atentia eu sau daca erau straini si nu puteam sa le spun nimic, interveneam eu si-i spuneam ceva lui D sau il strangeam in brate/ il laudam imediat cu ceva. Se retragea si se simtea aiurea mititelul...



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Seidana - FELICITARI !!! sunt absolut superbe; eu nu am cont pe facebook, le-am vazut, imi plac f mult, astept sa vina sotul meu acasa sa ii arat si lui si sigur vom comanda ceva; te rog sa imi spui cum se procedeaza, care e pretul, cum trimiti (prin posta, cu curier?) si cum faci masura? It comunicam noi circumferinta capului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Elfica metoda englezeasca o aplicam si noi cu saritul somnului, dar asa a fost sa fie, nu mai avem acelasi program si de asta, cand adormea unul se trezea celalalt si tot asa... intr-adevar e f bine ca se culca devreme pt ca avem timp si de noi.

Am fost eu ieri la Carefour si nu am luat nik, parca nu mi s-a potrivit nimic... n-am gasit nici safe feeder, am intrebat si la farmacii si s-au uitat alea ca la o nebuna la mine.

Anda la tine nu am greutatea la nastere.

Olivia eu daca ma uit la telefon seara/noaptea imi sare somnul, uneori ma duc la culcare pe la 9-10 seara cu un somn nebun si daca deschid tel sa mai citesc ceva, adorm dupa 12. Deci la mine e un cerc vicios si nu mai deschid nik noaptea.

Hei Elfica, da ce faci? Ne parasesti si tu? Hai da-o-ncolo de treaba, nu va mai suparati mai fetelor ca n-are rost. Eu credeam ca subiectul e inchis si am invatat toate din astea. Hai sa nu mai starnim rahatul ca facem mai mult rau.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eu scriu pe masura ce citesc, acum sunt solicitata, revin!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Acum am citit asta, salvati pentru mai tarziu .
http://edukid.ro/loc-de-joaca/15-moduri-de-ai-consolida-copilului-increderea-in-el-insusi



Mergi la inceput