Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

uff, dupa o zi grea am zis si eu ca citesc ceva relaxant cand colo observ iar ca ne-am intors de unde am plecat. Chiar trebuie sa revenim over and over again la acelasi subiect? Abuz, abuz,abuz, atat de mult s-a folosit acest cuvant la aceasta odisee in ultimul timp incat am impresia ca sunt la stirile de la ora 5.
M-am oprit aseara din citit, continui astazi dar am vrut sa imi spun si eu parerea vis a vis de acest subiect care ne devoreaza buna intelegere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Norma, eu inca nu am dat calciu la bebe dar daca in urmatoarele 2 luni dr observa ca e nevoie ii voi da, astazi mi-a spus ca e posibil sa imi prescrie pentru ca vede usoare urme de rahitism.

Stella, Paul a avut vreo 2-3 nopti cu somn de la 21 pana la 3 chiar 4, dar a fost pacaleala ca de vreo 5 zile nu numai ca se trezeste din 2 in 2 ore noaptea dar nici nu adoarme usor seara asa cum ii era obiceiul, se fataie, mai trebuie luat in brate alintat si asa mai departe.
Adrianadana si eu citesc piersicutele si tare imi place cum se desfasoara "conversatiile" acolo. Am invatat multe de la ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

daca tot ma lasa Paul sa citesc incerc sa ajung si eu la zi cu asta.
Bob ce somn lung avea dragonita Iris, de la 2 la 6, super. Poate revine, cine stie?
Kytana te pupam si noi si ma bucur ca s-a mai reglat somnul domnisorului pinguin.
Olivette, ce zi ai mai avut si tu. Eu nu mai incerc sa dorm odata cu domnisorul Paul ca taman atunci doarme doar 30 de min si eu sunt mai zombi decat eram inainte. Daca are cine sa stea cu el da, ma culc, daca nu prefer sa sar peste.
Andama bucur de revenire. Ce bine a luat in 3 saptamani 900 de grame. Stiu ca ai avut la un mom problele ca stagnase in greutate, cum ai rezolvat?
Elfica iti inteleg supararea dar sper si eu sa fie ultima oara cand se dezbate "acel" subiect, mi-ar parea rau sa te retragi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Eu imi cer scuze fata de toata lumea pentru tot ce am spus, nu fug de aici decat ca nu pot citi si reciti ce am scris si nu vreau sa se rastalmaceasca vorbele si sa se dea alte conotatii si, eventual, sa ajung si la Stirile de la ora 5, ca tot zicea Carmen. Plus ca intru sa ma simt bine, nu pusa sub lupa. Macar daca ar fi intrebat cineva daca o bat rau, daca asa consider eu ca e cazul sa imi cresc copiii etc. Nu, direct, vai, nu mai am ce cauta aici, de parca ar fi fost contagios si s-ar fi luat sau de parca statea pe forum pt mine si am dezamagit-o prea tare! Rau e ca totusi eu am fost la mijloc pentru parasirile forumului de catre Tzuki, Adriana77, Mlhaela (tare rau imi pare de ea, nu am scris pe subiect sa nu revin, dar a incercat sa o demascheze pe Adriana77 cea imaculata si a sfarsit prin a ne parasi), Anidaz (asa pare, dupa ce a afirmat ca a discutat cu Adriana pe PM si i-a zis Bobuletz vreo doua, a disparut brusc). Adrianadana, iti multumesc pentru intentie tie si oricui a incercat sa le zica ceva gurilor acuzatoare, nu cred ca faptul ca imi cresc singur singura copiii ma scuza. Iar faptul ca le alaptez pe amandoua pentru multe persoane par nebuna, nu e un argument ca mi-as iubi copiii. Eu cred ca orice mama care intra pe forum isi iubeste copiii, ca altfel nu ar intra aici. Toate ntram sa mai aflam ceva util noua si copiilor, deci ne pasa de ei. Apoi, fiecare isi creste copiii in functie de cum a fost crescut la randul lui, cum a aflat din carti sau de la persoanele apropiate ca se face si dupa cum ii dicteaza instinctul de mama. Imi pare rau ca in loc sa citim lucruri frumoase, trebuie sa ne criticam si sa mai barfim si in alte locuri. Ce scop a avut barfa la alt subiect, Ela? E o intrebare retorica, nu raspunde, ca nu mai vreau discutii pe acest subiect, destul am stricat atmosfera... Iertare tuturor! Ela, acum poti dormi mai linistita ca singura mama care vreodata a ridicat tonul la copil sau i-a tras o palma a disparut de pe forum si nu mai contamineaza sufletele pure din jur cu astfel de marturisiri socante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata dragelor!

Aseara am avut doar 3 treziri! Iuhuuuu! Ma simt si eu mai om. S-a trezit la 9. Din cate o vad in ultimul timp, peste o ora cere papa si adoarme la san. Asa e primul somnic, scurt, evident. Am bagat si la spalat o masina cu haine/scutece de-ale ei.

Kytana, nici eu nu ii mai recunosc plansetele. Deja de cand a inceput sa "vorbeasca" si-a schimbat vocabularul. Oricum cand incepe sa bazaie cam stiu ce are.

Elfica, ar fi pacat sa te retragi.

Carmen, ce mai face Paul? Dar fetele? Ai comandat pana la urma si tu carrier?

Andreiutza, iar ai disparut in ceata?

Azi aveam si eu de gand sa mai iesim la plimbare, ca ieri mi s-a parut cam frig, dar vad ca ploua :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ela_04 fiind prematurica e destul de des intalnit un decalaj la achizitii in functie de varsta corectata.Oricum masajul si gimnastica e f buna si da rezultate.Legat de "oul" care il fac piciorusele, avea si fetita mea, iar pe la 2 luni, cand am fost la dr Jianu si pt o suspiciune de sold instabil, mi+a yis ca acest lucru este fiyiologic pana la un an jumatate.Acum fetita are picioarele drepte la un an si 5 luni, s+a corectat repede.

Kztana eu,am ramas insarcinata la 4 luni de la ceyariana si am fct tot ceyariana normal...si nu au fst probleme.Citisem ca sunt tari, in care dupa 6 luni de la ceza au voie sa faca bebe.Dar sa stii ca e f greu cu doi copii atat de mici, insa e si fff frumos.Cand ii vad pe amandoi uit, tot greul si capat o energie imensa.Yiua cand doarme bebe, pe langa curatenie etc, trebuie sa ma joc si cu fetita, sa+i citesc etc...sunt mereu in actiune

Inca nu am reusit sa intru pe contul comun, nu am nu stiu ce instalat si nu pot viyualiya pozele...trebuie sa+i gasesc timp sotului sa ma ajute

Bebele meu iar e mucos si fornait...m+am saturat de aspirat si pus ser.Cu Nectaria nu am avut astfel de probleme,,,ea nu a avut muci pana acum si nu am auyit+o fornaind.

Elfica nu trebuie sa pleci din grup,pentru ca sunt fete care te apreciaza si care dorsc ca tu sa nai scrii de ex euSi pe mine ma duce gandul la fst grup mereu sa fac comparatii...nici acolo nu intru prea des(insa de cate ori intru in grup pe fb) sunt primita cu prietenie...fetele sunt atat de unite, sar mereu cu o vorba buna cu un sfat, de Craciun au stabilit sa+si faca un mic cadou simbolic(parca valoarea era de 50 de ron).Stiai cu i dai, dar nu stiai de la cine primesti.Apoi au poyat fiecare cadoul si l+au pus pe fb, sa+l vada toate fetele.A fst f frumos...De la fiecare fata ai ceva de invatat si grupul e extrem de activ si saritor.Exista si acolo dispute, dar parerile contra sunt etalate intr+un mod prietenesc...Au creat un outlet al strumfilor,in care fetele posteaya ce au de vanyare si e promovat pe fb de fiecare, chiar au reusit sa vanda diverse, jucarii, hainute etc.
Si in grupul acesta, eu consider ca avem ce invata de la fiecare cate ceva, trebuie insa sa fim mai unite.Nu suntem perfecte...insa in calitate de prietene virtuale, am putea sa fim ajutate cu blandete sa vedem barna din ochiul nostru.

Iar m+am intins...va pupp



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Carmen, si mie imi pare tare rau, faceti parte din viata mea, va stiu povestile, familiile, mi-e drag sa aflu cum cresc copiii, dar devine stresant sa ma gandesc ce am scris si ce se poate intelege. ZSpre ex. dupa ce am scris ca sotul e adeptul bataii am realizat ca se poate intelege ca si el e de parere sa ne batem fetele. Nu, nu e, si el i-a dat una si a realizat ca degeaba da, ca e copil, e mica si nu intelege inca, noi trebuie sa fim atenti la orice si sa avem multa rabdare. Dar nu inseamna ca nu ajunge sa se enerveze, ca doar e om, nu e de piatra. Si cand vezi ca ti se strica rand pe rand lucrurile la care tii, nu poti ramane mereu calm, asa cum poate Ela, ca de alte fete nu pot vorbi, trebuie sa treaca ele insele prin experiente de acest gen si apoi sa discutam. Intre un an, cand incep sa mearga, si 2-3 ani, cred, aveti nevoie de nervi tari. Gata, dragelor, am incheiat subiectul si ma retrag. Sunt destul de obosita uneori incat sa mai am si alt stres, sa nu pot dormi ca imi vin criticile in cap, mananc din zmeurica primita si ii sunt recunoscatoare ca mi-a dat-o, ca astfel am devenit o mama mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata !
Noi azi am dormit porceste (ca sa ramanem in tema de aseara ), pana la 8!! De obicei, Iris da trezirea la 7, cand intra in tura de dimineata, probabil. Nu mai retin cate treziri am avut, cred ca 3 sau 4, o "suspectez" de puseu, ca imi cere la 2 ore si hapaie ca purcicutza, totul pe fuga, cu pofta. Ma musca si ma bate cu picioarele cateva minute si apoi se zgaieste la mine si rade.
I-am scos pampers nr 3, ca e deja al treilea incident major cu haine patate si tot tacamul.

Kytanutz, chiar ma gandeam cand ai zis ca faci baie cu Luke, ce o fi pe el de agitatie sa vada automatul de laptic in fata ochilor

Elfica, gresesti sa pleci doar pentru ca aici se dau in stamba doua-trei cascadoarele rasului, al caror unic scop e sa arunce cu cah in cine li se nazare lor. Cine crede exagerarile astea fantasmagorice ale Elei ?? Eu una, o ignor ori de cate ori posteaza, poate sa scrie si numerele castigatoare la loto, ca tot n-o citesc!
Si eu pot bate campii, daca imi casuna pe cineva. De exemplu, pot zice ca Ela isi depersonalizeaza copiii. Nu-mi aduc aminte sa fi scris vreodata numele lor, ei sunt "baiatul" si "fata"! De parca sunt ai vecinei. A pus o poza cu un baietel, cica de 3 luni, dar pare mai mare, care are o telecomanda (un obiect infect din casa omului, dar potrivit pt bebelusi, nu?!). Daca se fereste sa ii expuna si foloseste doar substantive comune cand se refera la ei, de ce ni-i arata?! La urma urmei, in afara de Kytanutz, pe care chiar am vazut-o cu burta, eu de unde stiu ca toate mamicile de aici sunt reale? De unde sa stiu ca nu e vreo nebuna care-si inchipuie ca are copil/copii si sta aici si-si tese scenariile scelerate? E?!! Este ca pot fabula si eu?! Si inca nu mi-am pus mintea la contributie.

Hai ca am batut campii de dimineata. Concluzia mea e ca eu ignor sfintele pioase, mie-mi plac oamenii reali, normali, cu bune si rele (am zis rele, nu grozavii SF !!). Mie-mi place Elfica !

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olviette din pacate nu mi-am comandat carrier pentru ca am un port bebe mai performant, l-am primit de la o prietena din germania. Putin imi pare rau ca nu mi-am luat, dar na, asta e. Macar atunci aveam bani acum e mai greu. Sotul meu are un job la care banii ii vin cand ii platesc clientii, o luna da si vreo 2 ba. Se pare ca acum in ian toti s-au hotarat sa il amane. Ma bucur ca mi-a intrat ieri alocatia pe 3 luni, e ceva si asta.
Paul e bine, doar ca de pe 24 dec pana acum a luat doar 150g, eu de 2 zile am observat ca nu prea mai am lapte. FIx la fel a fost si la fete, lapte suficient pana la 3,5-4 luni si apoi brus aproape s-a oprit. Speram de data asta sa nu fie asa, mai ales ca am mai multa experienta. SPer totusi sa nu fie asa, sper. Sunt asa de suparata ca nici nu m-am odihnit asta noapte.Trebuie sa imi cumpar o cutie de lp, ca nu am in casa, sa nu il apuce plansul intr-o noapte si sa nu am ce face.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

N-am citit tot. Am ajuns la mesajul Elficai care spunea ca se retrage.
Voiam sa-i spun ca ma simt vinovata ca am redeschis acest subiect. Ideea a fost ca "zmeura" aia eu am vazut-o ca pe o barfa, ca un lucru spus pe la spate, ca o mare exagerare. Imi cer scuze cu aceasta ocazie ca am adus din nou subiectul in discutie si te rog mult de tot sa nu te retragi. Intr-un astfel de grup este benefica experienta fiecareia (si a ta, si a Elei). Trebuie doar sa invatam sa convietuim si sa ne acceptam unele pe altele cu bune si rele.
De exemplu si la piersicute a fost la un momentdat o mama care-si diversificase copilul foarte devreme si spunea ca-i da si pufuleti. Celelalte i-au explicat ca greseste dar fara sa dea cu pietre, fara sa-i dea zmeurici, fara sa-si puna citate la profil.
eu imi cer inca o data scuze si te rog sa nu pleci din cauza mea. cu timpul ne vom obisnui una cu alta si nu ne vom teme sa spunem cu adevarat ceea ce simtim

Mergi la inceput