Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Of... iar eu si problemele iscate... acum am terminat de citit, initial am zis sa va anunt de reducerile de la Carrefour, ca poata are cineva nevoie si ajuta informatia respectiva.

Nu stiti cat de rau imi pare ca s-a ajuns aici. Am incercat sa explic ca nu am tipat propriu-zis, era doar o exprimare care denota dezaprobarea la acea ora. Daca imi pasa de vecini, o cert pe ea ca tipa si tip eu?!??? Iobageste si ciobaneste nu ma caracterizeaza in niciun caz! Si am spus clar ca nu sunt adepta bataii, dar o palma la fund, peste pantaloni nu lezeaza pe nimeni, nu ramane copilul sechelat, mai ales ca mereu ii aratam iubirea si i-o declaram. De acord ca nici nu rezolva ceva, copilul e mic si nu intelege, dar o sa vedeti fiecare cat va poate freca un copil sau doi si cum incercati diverse strategii, doar doar o tine vreuna... Pana nu ajungi acolo, nu poti intelege, e clar! Si apoi mai e si noroc de copil cuminte sau agitat. Mai toti sunt agitati, mai ales baietii, e drept, dar mai sunt si fete nazdravane...Oricum fiecare e tentat sa vada altfel, isi vede copilul lui ca pe cel mai obraznic, nu mai stie ce sa ii faca sa se cuminteasca, pentru ca sta cu el si vede toate cele. Constat asta vorbind cu alte mame, ele cand vin in vizita Iulia sta cuminte, e timida, dar daca e doar cu noi, intoarce casa cu susul in jos. Stiu, multi copii o fac, dar personal nu cred ca o atitudine calma, cel mai suav ton in orice situatie si ce au mai spus Ela si Adriana77 il vor invata pe copil ce e bine si ce nu. Trebuie avut putin control, educatia e obtinuta in primii ani si se modeleaza mereu, in functie de copil si de parinte. Nimeni nu va avea aceeasi atitudine fata de ambii copii, unul e intr-un fel, altul cu alta personalitate, daramite sa ajunga parinti diferiti sa aiba aceeasi atitudine. Eu imi doresc doar sa incetati cu cearta pe acest subiect, incat sa nu se mai supere careva si sa paraseasca forumul. Trimit, ca nu mai pot scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Adrianadana, eu o sa inchid subiectul asta. Daca Elfica vrea sa ma intrebe ceva ...cred ca ea este mai in masura, o sa-i ofer o explicatie.


Elfica, doar pana adoarme ma tine de mana, ca seamana la somn cu mine si dupa ce adoarme poti sa treci si cu tancul pe langa el.
Sunt zile cand adoarme f repede si zile cand stai cu el cate 30 min. Mie imi place sa-l culc ca il mai trag de limba... de ce s-a suparat azi, de ce a daramat jucariile fetitei X, cum crede el ca ar trebui sa facem... aflu multe lucruri interesante in felul asta.
Avem lumina de veghe de la interfon. Pe care il am de cand era el bb si il folosesc acum si la fata.
Eu am obs ca atunci cand noi suntem in dormitor si vorbim, ne jucam cu baiatul si fata sta in patutul ei...o ia somnul. Chiar daca baiatul mai chiuie, rade mai tare sau tipa ea doarme...
Asa am incercat sa o invat. cu galagie pt ca stiam ca baiatul e mic si nu pot sa-l fac sa taca.
Asa ca la 19-19,30 ii bag la baie pe amandoi. Pe baiat il spala sotul iar eu pe fata, pijamale si apoi pun fata treaza in pat si incepe conversatia cu baiatul. Acum ne tot povesteste despre un "nenea" cred ca e un personaj imaginar e tare simpatic cu nenea lui.
Aproape intodeauna fata adoarme prima.
Cand sotul nu e acasa, il spal pe baiat primul si il pun la desene ca sa pot sa o spal pe asta mica. dar tot langa mine e ...sa o spele si el nitel. Il mai las, il mai pacalesc... cum pot si eu...si ma bag cu amandoi o data la culcare.
La real e de luni reducere la toate confectiile 50%.
Am gasit pijama pt baiat la 10 lei. Am vazut si rochite la 30-40 lei dragute. Abia astept sa ne intre banii. Sa dau navala
Eu nu prea mai stiu cum sa o spal pe asta mica. Ca a inceput sa de-a din picioare, sa se impinga si daca sunt singura mi-e tare greu mai ales la cap si sub gat.
Am cada speciala pt bb dar cand o pun acolo zici ca o pun pe jar. Asa ca am cumparat un lighean mai mare si acolo o spal dar nu prea mai are loc. Trebuie musai sa gasesc o solutie urgent.
Am si scaun de baie dar nu sta in fund...iar baiatul cand a stat nu ii mai intrau picioarele ca era prea grasun

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am intrat sa va urez o noapte cat mai buna cu putine treziri, mai ales pt Oli care are nevoie de nitica odihna :* eu cred ca sunt facute sa ii auzim la fiecare fosnet, altfel nu imi explic cum ii auzim asa de bine, chiar si daca ofteaza. Va dati seama ce legatura stransa avem cu boboceii nostri? :x

Eu il spal pe pingu mic cu mine in cada. Ii place tare mult. Cadita nu am luat aici di cum englezii au un sistem ciudat au 2 baterii una de apa rece si una de apa calda, iar cada nu are dus. Va puteti inagina? Eu nu stiu cum se clatesc :)))) deci ca idee Ela poti incerca si asa :)
Eu pun un maieu si o pereche de boxeri pe mine ca sa nu fiu goala cu el in cada. E haios foc cum da din picioruse :D

Gata mi-a adormit la san. Va pup cu drag si sincer sper sa devenim un grup mai unit si sper sa nu mai parasesca nicio mamica forumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

In sfarsit am avut si eu un pic de timp, sa mai citesc putin ce s-a mai scris...In primul rand va salut pe toate si va doresc un An Nou fericit!

Am vazut ca faceti un grafic cu greutatea bebeilor...1 luna: 3400
2 luni 4800
3 luni 5700
3,3sapt.6600.

Acum incerc sa scriu din ce imi aduc aminte...sunt f obosita, dar bebe nu doarme...il deranjeaza burtica si stau cu el in brate si tastez...

Stela eu nu cred ca Vigantolul l-a ajutat sa-si tina mai bine capul...ei fac progrese de la o zi la alta si atunci a fost sa fie Felicitari pentru un bebe atat de dolofanel!

Ela_04 sa stii ca si eu constat diferente mari dpdv motric intre fetita si baiat.Fetita la doua luni isi tinea f bine capul, cand o tineam in brate nu trebuia sa i tin spatele...si asta inca de la 2 luni.Bebe Alex are 3 luni si 3 sapt si cand il tin in brate are momente cand inca mai balangane spatele(desi am citit in cartea lui Capraru ca la varsta asta trebuie sa se tina singuri)...
Vrea sa stea in fund, pt ca are vizibilitate mai mare, dar de pe plan orizontal nu reuseste sa ridice capul, decat daca sta pe picioarele mele la un unghi de 45 de grade, reuseste sa ridice capusorul si putin umerii.E mai molicel..fetita mi-a stat in fund de la 4 luni jumatate fara sprijin, cate 10 min..chiar am in carnetelul de la pediatru scris la 4 luni jumatate ca sta in sezut fara sprijin...Sunt f diferiti!

Am vazut ca s-a discutat si de rostogolit...sunt bebelusi precoce in acest sens, insa media pt aceasta achizitie e intre 4-4l jumatate...Stiu asta ca am fst foarte ingrijorata la fetita, ca mai toti bebeii de la odisee se rostogoleau a mea nu...ei bine la 5 luni jumatate m-am dus la pediatru si i-am semnalat acets aspect.A inceput sa rada, mi-a zis ca nu e o achizitie importanta cum e statul in fund, si ca limita e pana la 6 luni...la 5 luni si 3 sapt s-a rostogolit prima data, la 7,5l a mers in patru labe(nu s-a tarat deloc, pana sa mearga in 4 labe), a 8 luni si ceva s-a ridicat singura in picioare,la un an si o sapt a mers singura.Pe bebe daca il pun pe o laterala se duce pe burta...face putin efort si reuseste, dar nu face inca o rostogolire completa de pe spate.Dra nu ma mai ingrijorez.

Incerc sa nu ma ingrijorez, nici pt faptul ca atunci cand e luat in brate, capul il tine f bine, dar spatele nu reuseste sa l tina teapan, mai se clatina...Pediatra ne-a dat si noua calciu doar 10 zile, desi fosfataza alcalina a iesit f mare(ceea ce e semn de rahitism).


Sa va mai spun ce mai facem noi a inceput sa ia jucariile care i le ofer, insa vad ca prefera sa o faca mai mult cu dreapta, desi eu stiu ca la varsta asta nu trebuie sa aiba dominantaLe duce la gura, la ochi le analizeaza le arunca...isi analizeaza si manutele,,,isi scoate cu mana biberonul, il trage spre gura ;)) Si gangureste fff mult...fetita nu prea gangurea asa ca el...

In rest, se culca la 24, papa prin somn la 4(nu plange, dar il aud ca-si suge pumnisorii),mai papa si pe la 8-9 si doarme pana la 11, cand are o perioada mai mare cand sta treaz si vrea distrat...nu sta singur deloc, atunci cand e treaz...Vrea plimbat la verticala si in sezut,protesteaza la pozitia de bebe mic.

Nu intru, dar si cand intru ma intind ca o zi de post.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, esti o scumpa
Prima trezire a fost dupa 2.5 ore de somn. Sa vedem mai incolo. Asa ma enerveaza ca-si facuse si ea intr-un timp un program de somn... s-a dat tot peste cap si tare rau doarme acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Oli :* cred ca pingu mic s-a vorbit cu Maya :D ca nami sa nu stea singura pe forum noaptea :)) la 21.15 a adormit si pana acum s-a rrezit la 23.45 pt papa, la 01.30 da ma caute si acum la 02.45 tot papa. Ce-i drept nu plange de doame, parca ma cheama mai nou.

Anda, ce bine ca doarme bine bobocelul mic :D sa o tina tot asa :* ma bucur ca ai reusit sa ne scrii :)

Somn usor mamici dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, ce faci pe forum la ore d-astea? Maya a mai avut un somn de 2h45. Iuhuuuu! O noapte nedormita si uite asa ma face fata sa apreciez reprizele de somn de cate 2 ore. Sa nu ma mai plang alta data!
Cu toate ca eu am dormit tare agitata, am visat numai urat, ma tot trezeam s-o ascult daca respira

Anda, si eu tot zic sa incep sa fac un jurnal cu diverse activitati cand le-a facut, ca deja incep sa le uit, d-apoi mai incolo!. Sa stiu si eu bb2. eu deja ma gandesc la bb2. Abia astept sa-l fac Sunt cam dusa, nu? Ma enerveaza cezariana asra ca trebuie sa astept 2 ani. Ca sa vedeti cat ma gandesc, chiar acum am visat ca eram iar insarcinata si eram bucuroasa, dar trista ca nu stiam daca pot sa-l fac cu cezariana asta. Tare agitat a fost somnul asta, cu o groaza de vise! De cateva seri tot visez mirese. Incerc sa ignor vorba din popor ca moare cineva daca visezi mireasa, dar subconstientul asta nu ma lasa In fine, sper sa visez mai frumos la urmatorul somn. Sunt curioasa cand ma trezesc daca imi mai aduc aminte ce-am visat. Bine ca le-am scris :))))) hai ca am delirat destul, va las!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

...si probabil ultim trezire - ma imbat eu cu apa rece - 05.17

Deci neata si haideti la o cafeluta :D

Oli stii cate cosmaruri am avut in ultimele nopti? Si elaborate, nu asa 2 chestii. Ar trebui sa le notez sa scriu o carte sf horror :)) sa stii ca si eu ma gandesc la bb doi. Nu stiam ca trebe asteptat 2 ani la ceza :( ce-as fi vrut sa nasc natural... Dar ce mai conteaza, pingu mic sa fie bine.

Luca vad ca si-a micsorat timpul dintre mese dar parca papa mai putin. O fi puseul de 12s? Ziua manca si la 4h acum la 2.5h se miorlaie ca vrea titi. Si-a schimbat toate plansurile, nu i le mai recunosc. Plange mai putin ce-i drept, mai mult ma cheama cu niste mici tipete si cateva silabe. E haiosel foc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
Anda, eu ma tot gandesc ca a fost prematura. Asta a spus si dr la ultima vizita cand i-am semnalat acest lucru. Ca acum in mod normal ar trebui sa aibe 1,6 -2 luni. Sa am rabdare si sa nu ii mai compar.
Stiu cat de greu e insa sa nu te gandesti totusi.
O mai ajut cu gimnastica 1,2,3,4. dupa fiecare baie + masaj. Ca noi avem si o paranteza la picioare, cica e cam cracanata. si mi-a aratat dr cum sa o masez.
Kytana, eu nu am decat cabina de dus. nu am pus cada aici la casa.
Si eu visam urat dupa prima sarcina...visam ca sotul meu mai facea un copil cu alta femeie. o fata si tot visam copilul asta mic care era o fata.
cand am fost la dr pt a trata depresia imi spunea ca e semnul ingrijorarii mele ca nu ma descurc.
Acum numai visez nimic. cand adorm cad bustean.
A mea a dormit azinoapte cu 2 treziri pt papa si apoi s-a culcat la loc.
Gata ca ma goneste sotul de la laptop.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Si eu am avut prima odisee o odisee superba si nu inteleg de ce aici se da cu parul. Fiecare e cum e, putem sa spunem ce avem de spus in speranta ca schimbam ceva, dar nu sa ne apucam sa facem valva, sa ne retragem de pe forum ca x a afirmat ceva sau ca face intr-un fel, nu mai spun sa dam zmeura, sa punem lumea sa citeasca ce a spus y, ca suntem oripilate. Oi fi nimerit in paradis unde nicio mamica nu se enerveaza, nu ridica tonul, nu ajunge sa dea o palma... Asa ca nu am ce cauta aici, m-am saturat de barfa, nu am crezut ca o afirmatie poate lua asa amploare. Chiar ar trebui sa fiu atenta la fiecare cuvant scris, ceea ce nu pot face, mereu scriu pe fuga si mai sunt si cu ochii in 14 la cele doua, sa nu se intample ceva sau sunt moarta de somn. La ce bun? Cred ca fiecare citeste printre randuri, nu analizeaza, daca oi fi spus ca am tipat, analizam cat de tare, daca oi fi spus ca i-am dat una, se intelege ca am schingiuit-o etc. Am spus, oricum, ca nu sunt adepta bataii, am spus ca imi pare rau dupa ce ii dau una, dar dezaprobarea a fost atat de mare, incat ma gandesc ca sunt in Gradina Raiului si nu am ce cauta aici, nimeni nu a facut niciodata asa ceva, sunt o mama denaturata si va stric grupul imaculat. Chiar ma gandeam aseara ca am scris ca Iulia intoarce casa cu susul in jos si am realizat ca ar fi trebuit sa scriu ca ar intoarce casa, pentru ca daca sunt langa ea, o opresc de la prostii, cat apuc, ca uneori e mai rapida, dar in mare imi iese. Insa daca as lasa-o singura ar fi dezastru. Asa ca sa stau sa imi cantaresc vorbele ca poate intelege iar careva altceva, nu mai vreau. Culmea e ca sotul si cumnata va spuneam ca au fost batuti rau de mama lor (care acum nu mai recunoaste nimic), iar eu mereu am zis ca bataia nu rezolva nimic, trebuie sa te intelegi cu copilul cu vorba buna, sa fii prieten cu el, cel mult cu pedepse pe care sa le inteleaga ca atare. Acum am ajuns sa fiu acuzata de exact ceea ce blamez la randul meu. Nu cred ca nimeni nu a luat o palma, ca nimeni nu tine minte asta, bataia insa e ceva mai mult. In fine, las teoria, fiecare are modelul lui, traumele lui din copilarie, fiecare isi educa puii cum vrea, va urez succes tuturor, intelegere si toleranta. Decat sa dai cu pietre si sa barfesti o atitudine, mai bine incerci sa ajuti, sa corectezi, sa ai un discurs constructiv. In fine... va multumesc ca mi-ati fost alaturi in sarcina si pana aici, o sa imi fie dor de multe dintre voi si din cand in cand o sa mai citesc sa vad ce mai faceti. Dumnezeu sa ne ajute fiecareia!


Mergi la inceput