Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Haahahahhaah Fara numar!!!

Daaa, sunt in urma rau de tot si am atatea de spus pe acolo dar cum pingu mic ma cheama "uu eo eo" adica ce, stai acolo si te distrezi si eu sa stau in bouncer?! Ei hai, asa ca hopa ma ridic si toata fata i se face un ranjet. Dar vreau sa recuperez si sa revin in forta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianadana

Ma cam regasesc in descriere de la Zmeura. Cel putin "mai cu mot" sunt sigur. Spune sincer, despre mine vorbeai? Tu chiar ca esti "a naibii". Hai ca nu te mai reclam...

Adriana, mamica a doua minuni - Daria Maria - 2.04.2008 si Vlad - 20.09.2012


ee, tu repede, mai cu motz. Lasa-le pe alte motzate sa-si revendice premiul !
Din partea mea, premiul consta intr-un pampers bine incarcat de "pfiuuu", ca primesc multe d-astea de la scrofi intergalactica.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu as recomanda tuturor sa citeasca acel subiect si toate celelalte subiecte deschise acolo.
E ceva mult mai bun de invatat de acolo.
Baiatul meu desi a mers de la 9 luni singur, abia la 2 ani fara cateva zile a zis prima data mama. Prin ce am trecut eu de la 1 an si pana la 2 ... e numai 1% probabil din tragedia unor mame de acolo.
Pt care copilul sau nu e doar Sfintele moaste... e Zeul si Dumnezeul lor chiar daca sunt copii asa de speciali.
Astel de subiecte ma fac sa ma gandesc cat de norocoasa sunt ca am un copil atat bun si sanatos.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

[quote]citat din mesajul lui ela_04

Eu as recomanda tuturor sa citeasca acel subiect si toate celelalte subiecte deschise acolo.
E ceva mult mai bun de invatat de acolo.
Baiatul meu desi a mers de la 9 luni singur, abia la 2 ani fara cateva zile a zis prima data mama. Prin ce am trecut eu de la 1 an si pana la 2 ... e numai 1% probabil din tragedia unor mame de acolo.
Pt care copilul sau nu e doar Sfintele moaste... e Zeul si Dumnezeul lor chiar daca sunt copii asa de speciali.
Astel de subiecte ma fac sa ma gandesc cat de norocoasa sunt ca am un copil atat bun si sanatos.


Ela cred ca am mai povestit aici: cand eram insarcinata cu Dari am facut un triplu test in urma caruia mi s-a recomandat intrerupere de sarcina. Am facut tot felul de alte ecografii si analize si s-a ajuns la concluzia ca e bine copilul. Nu pot sa-ti spun prin ce-am trecut pana Dari s-a nascut si mai apoi pana m-am convins suta la suta ca e bine. Si mai e ceva... copilul de 10 ani a unor foarte buni prieteni a murit in vara asta.Se pare ca a avut o otita cronicizata asimptomatica. Parea un copil perfect sanatos. Pe Vladi l-am nascut la 37 sapt, in seara cand acel copil a fost adus acasa pentru a fi inmormantat. Stiu cat de norocoasa sunt ca am doi copii sanatosi si ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru asta. Si sunt sensibila la suferinta acelor mame si la suferinta copiilor lor. Tocmai de asta spun, hai sa nu judecam si sa nu condamnam. Hai sa ne bucuram de copii nostri in fiecare clipa, fiecare in felul sau. Hai sa fim mai buni .....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nimic din lumea asta nu ma va face sa vad abuzul ca pe ceva ok.
Pt ca nu e.
Si e trist sa citesc ca cineva nu intelege asta si incearca sa ma convinga ca nu e asa.
Da. Hai sa fim mai buni. Dar incepe-ti cu copiii vostri.
Nu cu vecinii, nu cu mine, nu cu alta fata de aici... pt ca la sfarsit cand tragi linie noi restul lumii nu reprezentam nimic.
Doar vorbe si pareri pe un site...ca multe altele...
Da. Hai sa fim mai buni cu,,,copiii nostri!


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am vazut adineauri reclama la TV: azi si maine la Carrefour au reduceri de 50% la confectii si incaltaminte pt adulti, copii si bebelusi.

Ela04: Imi spunea o tipa care a stat in Anglia 2 ani ca acolo copiii nu dorm la pranz, astfel incat seara se culca devreme, iar parintii pot avea si ei viata de cuplu. La inceput i s-a parut ciudat, apoi logic. Acum s-a intors in Romania si continua sa faca asa. Iar legat de dormitul de manuta, poate te ajuta sa il dezveti, spunea ca si ea o obisnuise pe fata sa adoarma cu mama langa ea. Si la un moment dat i-a venit o idee, a comandat o lampita de veghe sub forma unui glob, cu o lumina placuta pentru trecerea de la joaca la somn si i-a spus ca daca sta singurica si vorbeste cu zana, o sa o asculte si o sa ii indeplineasca dorintele, o sa fie cele mai bune prietene etc. Si parea ca a reusit, nu mi-a mai povestit apoi. Bine, fata era ceva mai mare, dar cine stie cum merge, sa nu mai trebuiasca sa stai langa el mereu. Adoarme repede acum sau stai mult? Eu ca sa pot sa o adorm pe cea mare, cum a adormit cea mica, cum o pregatesc de somn pe cea mare, ca daca se trezeste piticutza, cea mare deja sa doarma, ca atunci nu o mai deranjeaza plansul, doarme profund. Azi la pranz a fost super, cea mica a dormit vreo 3 ore jumate, cea mare 3, cu o pauza cand m-a cautat si impreuna am mai dormit inca vreo ora.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

[quote]citat din mesajul lui ela_04

Nimic din lumea asta nu ma va face sa vad abuzul ca pe ceva ok.
Pt ca nu e.
Si e trist sa citesc ca cineva nu intelege asta si incearca sa ma convinga ca nu e asa.
Da. Hai sa fim mai buni. Dar incepe-ti cu copiii vostri.
Nu cu vecinii, nu cu mine, nu cu alta fata de aici... pt ca la sfarsit cand tragi linie noi restul lumii nu reprezentam nimic.
Doar vorbe si pareri pe un site...ca multe altele...
Da. Hai sa fim mai buni cu,,,copiii nostri!


Eu nu incerc sa-ti spun ca abuzul e ceva bun pentru ca nici eu nu cred asta. Eu spun ca nu e bine sa judecam alti oameni. Pentru ca nici noi nu suntem perfecti. Mi se pare corect sa-ti spui parerea, dar sa accepti si faptul ca celalalt poate sa nu tina cont de ea. Spui o parere dar nu dai cu pietre. Si nu dai o "zmeura" fara ca macar sa=i spui si celui caruia ai dat-o, cu toate ca de atunci ai mai vorbit cu Elfica, ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Corect era sa pui un link, ceva, ca Bob



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Aaaaahaaaaa, Adriana, deci si tu tragi cu ochiul :)))

Mirabela si Oana, multumim de tabel.

Kytana, ma bucur ca s-a mai reglat pingu' mic cu somnul.

Mami.Ilinca, pe unde umbli? Si mie mi-e dor de tine! Ai depus luni dosarul?

Eu azi am avut o zi la fel de haotica precum noaptea care a trecut, de la un moment dat, nici lapte nu mai aveam de oboseala. Cand a adormit pitica am incercat sa trag si eu cate un pui de somn cu ea. Si cum nu puteam sa adorm la comanda, pana ma chinuiam eu sa adorm, dormeam 15 minute si se trezea ea. Dupa 2 somnuri d-astea de 15 min pe la ora 2 deja eram si mai capie decat de dimineata. Pe la 2 parca era ca la nebuni: sora-mea se dusese la farmacia Tei sa ia o reteta pt tata si am rugat-o sa-mi ia si mie Bonnisan, ea ma suna ca nu-i ajung banii de reteta, tata ma suna ca nu i-a scris doctora bine reteta, eu incercam sa-i explic ca pe reteta se trec substantele, nu denumirea medicamentului, m-au sunat amandoi de vreo 3-4 ori si mai sunau si in acelasi timp, Maya plangea de zor la san, i-am facut 100 lp pe care i-a baut imediat si se agatase cu mainile de mana mea de pe biberon de zici ca vroia sa se asigure ca nu i-l iau. L-a terminat si a inceput sa planga. Am pus-o la san, plangea. I-am mai facut 40 lp, i-a baut si iar plangea. Si intre timp ma sunau si ai mei intruna de-mi venea sa dau cu telefonul de pereti. Am plimbat-o putin la sa, s-a calmat pana la urma, am pus-o pe picioare s-o adorm. Dupa 10 min bate cineva la usa. Ma opresc din leganat, plange, o iau in brate si mergem la usa. Era postasul cu alocatia. Ne intoarcem iar la leganat. Alte 10 min, iar bate la usa. Aceeasi poveste, o iau in brate si mergem: era sora-mea cu Bonnisanul. Mai sta si ea pe la noi, pitica maraita de somn, eu ca drogata pe langa ea...
In fine, dau s-a adorm din nou, n-a mai vrut pe perna. Am adormit-o in brate la san, am pus-o in patut si m-am culcat si eu. Peste 30 min s-a trezit . Am luat-o langa mine si am pus-o intinsa la san. Si am mai stat asa vreo ora. Am dormit ca vai de mine, amortita in pozitia aia. Ne-am trezit, am ridicat-o sa ragaie (d-asta nu prea imi place sa-i dau culcata ca adorm, si ea se agita de la aer). N-a vrut sa ragaie. Am pus-o in patut si m-am apucat sa-i caut lui tata substantele de pe reteta pe net ca sa-i spun ce medicamente sunt. Rezolv si asta, fata vomitase in pat. O iau, o schimb, plange de foame. O pun la san, cand sa ragaie vomita iar. Atunci a venit si sotul acasa. Facuse si kk, cand s-o schimb, era numai cu mucus.
Deci o zi minunata!

Acum a dormit iar 30 min pe picioare si asteptam sa se faca 9.30 pt baita. Sa vedem seara asta cum va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Olivia de fapt si eu ca si tine: nu trag cu ochiul, citesc rand cu rand. imi place tare mult grupul lor.
chiar ai avut o zi grea. Eu am renuntat sa incerc sa dor pe zi pentru ca doarme in reprize scurte si mai rau ma enervez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pai deh, dupa noaptea de ieri am zis ca macar in timpul zilei sa mai recuperez ceva, dar n-am reusit. Acum la 8.30 i-am dat-o sotului mancata si am zis ca dorm si eu o ora pana la baita. Dupa 15 min de chin m-am dat batuta si m-am ridicat. N-am putut deloc sa adorm ca o tot auzem cum chiuie si efectiv daca o aud, nu pot sa dorm, zici ca sunt setata sa fac ochii mari cand o aud.

Mergi la inceput