Cand si cum ati inceput sa implicati copiii la ..

Cand si cum ati inceput sa implicati copiii la .. | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

...activitatile casnice? era titlul complet. Sunt mamica de fetita de 8 ani, eleva in clasa a 2-a. Mare lucru nu face fii-mea prin casa, decat daca are vreun interes. De gura mea isi mai sterge praful prin camera (cam de 1-2 ori pe luna) si mai aduna din jucariile care-s aruncate prin casa (deh, mai avem si un bebe de 1 an si 8 luni care contribuie major la dezordine). Foarte rar isi spala farfuria, cand are ea vreun acces de harnicie. Si uneori isi mai baga nasucul prin bucatarie cand fac mancare (mai spala o leguma, mai amesteca intr-o cratita...)Voi cam cand ati inceput sa ii implicati pe copii in treburile casnice? Din ce imi amintesc eu, la varsta ei faceam destul de multe prin casa. Dar pe de alta parte aveam si un program mai lejer. Ea are activitati extra scolare 4 zile pe saptamana (inot si engleza), asa ca prea mult timp liber nu ii ramane. Ar trebui sa incerc sa o implic mai mult?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io nu am in program prea multe ... desi are 8 ani, are 5 zile cu activitati extra si timpul liber tre` sa fie liber pt relaxare, zic eu.
Mama mea mereu zicea ca nevoia te invata si nu o sa mor neinvatata, asa ca timpul meu era al meu pt activitatile mele si zau ca am invatat apoi tot ce era nevoie (regret enorm ca nu a fost catering cand ma casatorisem :-)))
Fi`mea vrea, isi doreste, i am spus ca in timp le va invata pe toate; momentan stie sa coase nasturi si si a putut coase jegarii de casa :-)
Isi doreste sa invete sa spele de mana, nu cu masina, o apucase acu` cateva zile si i am spus ca cu prima ocazie ne punem sa spalam sosete :-)
Cand nu mai are loc pe birou (imi seamana, nu o pot condamna) isi face luna si bec ... dureaza cat dureaza, pt ca mereu mestereste la ceva si il umple rapid :-)




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Eu consider ca da.
Si sa ma si exemplific, daca ii organizezi timpul eficient va avea timp macar ordine la ea in camera sa isi faca spre exemplu:sa isi puna hainele la loc, sa isi duca hainele murdare la cosul de rufe, sa isi aranjeze cartile caiete, sa isi faca patul sa stearga praful lucruri de varsta ei, nu sa amestece in cratiti cu mancare si etc asta eu nu sunt de acord intotdeauna se pot intampla accidente dar fiecare isi cunoaste copilul si stie cum l-a educat.
Eu asa voi proceda cu amea cand va avea 8 ani, cu toate ca acum are 4 ani si 10 luni si o pun sa isi duca hainele la spalat, sa isi intinda patu, sa isi puna farfuria la spalat, sa isi stranga rufele si s ale puna la loc si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

E marisoara fetita...trebuia sa o implici mai demult.La noi in casa fiecare are responsabilitatile lui...Cand e mai mic copilasul,responsabilitati mai mici...care sa-l si amuze intr-un fel..cu cat se mareste cresc si responsabilitatile.Eu asa am procedat...Si sa raspund la intrebarea ta....cam pe la 5-6 anisori am inceput sa le arat cum se fac lucrurile prin casa(bineinteles prin joaca),apoi usor ,usor au inceput sa fie constienti ca trebuie sa ajute....

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. (Jack Penn)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

cel mare aduce farfurii de la bucatarie, pahare, etc, da cu aspiratorul cand face firimituri pe jos, isi strange singur masinutele la garaj, pune diverse la gunoi, pune rufe murdare la el in cos. unele din proprie initiativa, unele la rugamintile mele si ale lui taica-sau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana (tot 8 ani, clasa a II-a) isi pune hainele in ordine (in dulap sau in cosul de rufe), isi face curat pe birou, face, impreuna cu sora-sa curat in "camera de joaca", isi spala farfuria, isi si ne face cate o limonada si cam atat.
Eu una cred ca e de ajuns la varsta asta.
Nadia (4 ani) isi strange jucariile si pune hainutele murdarein cos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu inca nu consider ca trebuie sa ma ajute pe mine la treburile casei, desi are 9 ani. Isi strange in camera lui, isi face curat pe biroul lui,isi pune farfuria in chiuveta, mai sterge praful din cand in cand,dar asa de placere, nu il oblig eu sa faca treaba .
Eu cand eram acasa la mama si eram destul de mica, tin foarte bine minte ca faceam o gramada de treaba, gen aspirat, scuturat covoare, schimbat lenjerii,spalat usi,ferestre, spalat vase gramada si alte treburi grele si importante,care nu mai trebuiau retusate de mama . Insa acum eu nu consider necesar sa mi pun copilul sa mi faca mie aceste treburi. Va face si el la casa lui, il las sa fie copil . Nu l invat puturos, nu sunt de acord cu asta, ii atrag atentia mereu sa isi stranga dupa el, sa nu si lase lucurile aruncate,sa fie atent,dar cu ale lui , nu sa-mi mestece in mancare, sa mi curete legumele, etc. Asta e parerea mea, nu stiu daca e buna sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu am 2 baieti:4 si 6 ani si fac urmatoarele lucruri (pun masa farfurii, tacamuri, servetele, suport pt vasele fierbinti, painea in cosuletul de paine si ma ajuta la stransul ei, dar nu cu acelesi elan ca la pus ; isi indrepta asternuturile pe pat, dar asa din cand in cand, strang jucariile dar nu mai mult de 3-4 zile consecutiv , sterg pe jos daca au scapat vreun strop de apa, pun mancare si apa la pisica, mai aduc de la masina cumparaturi, gen hartia igienica sau ceva usor....
Cel mic e mai indemanatic la treburile casnice si le face din placere:da cu aspiratorul, ma ajuta sa intind rufe (imi da cleme) Cel mare o face ca-l vede pe cel mic, dar numai impins de la spate....vesnic e ocupat

Eu as vrea sa se implice in treburile casnice si sa participe si sa nu considere ca exista o zana buna care le face singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Ultimul lucru de care am nevoie e sa isi bage nasul fiimiu in cratitele si oalele de pe aragaz!
Al meu nu face mai nimic acasa, decat impins de la spate (si nu prea e)...dar nici nu-mi imginez ce ar putea face. Ca-si duce hainele muradare la cos, ...si le duce, uneori, praful nu-l pun/las sa -l starga, ca e usor alergic...mi se pare mic totusi la 8 ani sa-l pun la treaba.
Insa daca merge la tara...pai acolo n-ar sta o clipa, hraneste puii si de 6 ori pe zi, da mancare/apa cainelui, uda gradina (cu tasu'mare) aranjeaza lemne, culege ce e de cules (si ce nu e), face si cumparaturi de la magazinele locale...asa ca stau linistita, fond bun are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Anka74 a atins un aspect pe care l-ama observat si eu la fii-mea de 6 ani: daca ii place sarcina, o face cu placere si din proprie initiativa. De exemplu sa curete un ou fiert, sa rupa foile de salata verde pt salata, sa stranga rufele uscate de pe uscator, sa ude florile, sa aranjeze masa etc. Dar daca devine rutina, nu mai e asa entuziasta ...

Daca insa NU ii place, degeaba stau eu cu gura pe ea sa faca, ne enervam amandoua ! Si nu-i place neam sa-si stranga jucariile, sa tina ordine pe birou sau in camera de joaca, sau sa-si impatureasca hainele (cand se dezbraca le arunca intoarse pe dos prin toata casa, nici macar in camera ei nu le duce).

Cred ca ar trebui sa identifici ce anume ii place sa faca si sa ii mai rotesti sarcinile ... Si eu faceam multe lucruri, dar nu toate cu placere ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Fi-miu la 5 ani stie ca e treaba lui sa isi impatureasca hainele cand se dezbraca (mai si uita, nu zic, dar de multe ori le da macar in doua si le pune pe spatarul canapelei), dupa ce mananca isi pune farfuria goala pe bufet, deasupra masinii de spalat. II place sa ma ajute cu scosul rufelor din masina de spalat si de multe ori duce el ligheanul cu rufe pe balcon. Cand strang rufele imperecheaza sosetele si isi duce lenjeria lui la loc (are niste sertare mici in care le tine). Nu cred ca e prea devreme la vreo varsta, atata timp cat nu il obligi sa faca ceva..




Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput