Cand si cum ati inceput sa implicati copiii la ..

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Cred ca a-si pune farfuria in chiuveta si a si strange jucariile, nu inseamna ca participa la treburile casnice, zic eu. Ptr ca intrebarea era daca ii implicam in activitatile casnice. Eu ma gandesc ca se refera la o activitate mai complexa, de exemplu astazi la masa de pranz e randul copilului sa spele vasele ( nu doar din ce a mancat el )
Si eu cu asta nu eram de acord, in postarea anterioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Baietelul meu cel mare e atras de gatit, dar mai mult spre rafinament (adica cum arata farfuria, designul) si i-am spus ca dupa 10 ani am sa-l invat sa gateasca si in liceu, daca il va mai pasiona sa faca un curs de bucatar-ospatar......el vrea sa-si deschida un restaurant cand va fi mare . Dar mai are si optiunea de constructor, dar si aici vad ca tot spre design interior e atras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu dati cu rosii,ca-s alergica si nu e frumos sa am piele cu model la inceput de an.

strumf are 2 ani si 5 luni.de vreo 3 luni a cerut sa ii luam set de bucatarie,de jucarie.
bun.
i-am luat.
imitativ face ,ceea ce facem si noi,dar cu setul lui.nu l-am fortat.semnalul a venit de la el.
asa ca,daca isi arunca,pune pe aiurea sticluta/biberonul cu apa,e treaba lui sa il caute si sa il aduca.

e treaba lui sa isi stranga jucariile seara.repet ,nefortat.pur si simplu a vazut ca i le strangea taica-su si a inceput sa il ajute.mereu am asteptat semnalul de la el.
acum,mai isi duce lucrusoarele pe care si le arunca,la dulap, isi duce incaltamintea la locul ei, dar mai ales la pusul mesei vrea sa ne ajute.

poate pentru ca la noi totul,dar totul se face impreuna:mami pune masa,invariabil tati o strange si o sterge, mami baga rufele la spalat(cu ajutorul lui Ianu),tati le scoate si le intinde,tati aduce rufele de pe sarma,mami le aranjeaza in dulap.
e o rutina de la carn u ne abatem.

cumparaturile le face musai toti 3 si Ianu are misiunea sa isi puna in cos ceea ce vrea.nu pune,nu are.imi cere ceva la care nu ajunge,ii dau imediat(de papa ma refer).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Cred ca Alex (1 an si 10 luni) va fi implicat de foarte devreme in treburile practice. Pentru ca alege sa se auto implice si vad ca ii face placere. Practic se tine toata ziulica dupa mine si ajuta cu tot felul de chestii:

Strange scamele gasite pe covor si le arunca la cos, sau le aduce gazdei cand suntem in vizita, generand momente comico-penibile "vai, dar am aspirat, of...de unde o fi?"
Arunca tot ce e gunoi la cos. Din pacate a considerat si cateva ustensile de bucatarie, un portofel si parca niste sosete a fi gunoaie.
Inchide si deschide constiincios usa masinii de spalat cand bag / scot rufe. As vrea sa astepte sa apuc sa imi retrag degetele inainte sa mi le ghilotineze, dar speranta moare ultima, lasa ca invata el.
Isi aranjeaza jucariile si le baga in cutii(le scoate dupa, dar e ok)
Duce farfuriile de pe unde sunt prin casa pe dulap, la spalat. Nu ajunge la dulap si le cam scapa. iarasi, e ok.

Si tot asa. Suntem doua loaze lenese si ne-am trezit prin casa cu un mic titirez harnic si gospodaros. Ne-am speriat prima data dar de atunci ne-am mai responsabilizat, am devenit mai ordonati si smotruim mai des. :)))
Nu am un plan de taskuri, cred ca il voi lasa mult si bine sa ma ajute asa cum se pricepe el, aruncand polonice la gunoi si strangand scame. Cred ca se pot da taskuri simple pe la 3-4 ani incolo, gen hai sa udam o floare, hai sa strangem jucariile, patul, etc.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

ina.click, m-a distrat foarte tare postarea ta. Si noi avem un strumf de 1 an si 8 luni cam la fel de harnic. Periodic verific cosul de gunoi, pentru ca, la fel, piticul arunca cam tot ce nu i se pare lui folositor.Poate nu am ales eu bine titlul, implicarea in treburile casnice nu se referea la a pune copilul sa spele toate vasele, ci la activitati de genul: sa ajute la pus/strans masa, sa isi puna farfuria murdara in chiuveta (tot lucram la asta, dar nu se lipeste farfuria aia de manutele ei cu nici un chip), sa puna hainute murdare in cos, sa isi aseze in dulap hainutele calcate de mine etc... Cum spuneam, mai face din astea de gura mea, dar fara prea mult chef. Rar o apuca pe ea cate un elan muncitoresc de chiar se implica din proprie initiativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

al meu l-a ajutat pe taica-sau sa dea zapada in curte

in rest, in casa, e mare lenes si dezordonat (cred ca seamana cu sotzul ). Si culmea, nu-i deranjeaza in nici un fel dezordinea....

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Victoria are 4 ani jumate si face ce are chef, cand are chef. Si nu o bazai. Asa cum mama mea a facut ptr. mine tot (eram in faculta si ea spala ptr. mine, imi punea pachet, imi facea patul, etc.), asa fac si eu ptr. Victoria. Daca are chef, ma ajuta. 'Meseria' ei de copil e sa se joace, nu sa trebaluiasca prin casa. Isi strange jucariile cand si daca are chef, ma ajuta la aspirat, sters praf, spalat pe jos, spalat faianta in baie, toate astea cand si daca are chef. Daca nu, nu o bazai, o las sa fie copil. Iar apoi cand va avea familia ei, o sa aiba o viata intreaga sa faca treaba in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ingrid, mi-ai amintit: si Victoria m-a scos din casa sa curat EU zapada, in timp ce ea s-a jucat. Dar , vorba Inei, macar m-a responsabilizat pe mine si l-a scutit pe taica-su de o treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Ianu a luat cu lopatica lui de plastic zapada de pe strada si a bagat-o la loc, in curte, ca e a lui.l-a certat pe tataia si pe tati ca i-au dat bunatate de zapada pe strada..............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Asa cum mama mea a facut ptr. mine tot (eram in faculta si ea spala ptr. mine, imi punea pachet, imi facea patul, etc.)

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Wow, parca ai descris-o pe mama mea!! Asta era si conceptia ei: eu sa ma joc/citesc/invat, ca face ea totul!
Dar fiica-mea...e ceva de groaza, radem cu taica-so de ea (pe infundate/pe ascuns, sa n-o jignim:)) de numa si ne tot miram cum a ajuns in ograda a doi bezmetici dezordonati si delasatori asa un prunc meticulos si constiincios!! N-am invatat-o noi nimic, nu i-am cerut niciodata sa ne ajute, dar iaca ce face de cel putin 1 an jumate (are 3 ani si 8 luni acum):
- niciodata nu arunca vreun ambalaj pe jos, nici cand avea 1 an jumate nu facea asta, il duce la gunoi sau mi-l indeasa mie in buzunar
- isi impatura hainele (faza proasta e ca de multe ori scoteam din dulap hainute de ale ei murdare, impaturate. Ce se intampla: eu le lasam impresiat pe pat, pe langa pat, pentru cand s-or strange sa le pun la spalat iar ea si le aduna consiincioasa, le impatura si le punea la loc in sertare:));
- daca vede ca urmeaza sa plecam undeva inchide ea laptopul, calculatorul, tv (o data am oprit in fata gradinitei, am coborat s-o scot si mi-am dat seama ca am lasat deschis radio-ul, dar am zis ca nu conteaza. N-a vrut sa coboare din masina pana nu l-am inchis);
- daca varsa apa/lapte/suc pe jos ia repede carpa si sterge (intotdeauna "carpa" e vreo bluza de-a mea sau a sotului lasata aiurea in camera:)))
Cel mai tare a fost intr-o seara cand a trebuit sa stam toti trei in pat ca sa adoarma ea; a stat, a stat (era intuneric) apoi s-a ridicat brusc, cu atitudinea ca are ceva foarte important de rezolvat. Eu si sotul o priveam pe furis, gandindu-ne ca oare ce bai are. Foarte hotarata si-a strans toate hainutele lasata aiurea de mine, le-a impachetat, le-a pus in dulap si apoi a urcat in pat cu sentimentul datoriei implinite si a lucrului bine-facut...am zguduit patul de ras, pe muteste, un sfert de ora, si eu si taica'so:))
- ii place uneori sa se joace cu apa la baie. Ritualul e ca trebuie sa-i dam drumul la robinet (suvoi subtire), ii punem in chiuveta galeata, stropitoare, forme de nisip, apoi ne scoate afara si tre sa o lasam sa se joace singura acolo. Mai aruncam cate un ochi pe furis din 10 in 10 minute, desi auzim ce mestereste, e in siguranta (nu-mi place sa o las singura in baie). O data merge sotul sa vada ce e asa liniste de atata timp si se intoarce murind de ras, sa merg repede sa vad ce facuse. Isi gasise 4 chilotei pe cosul de rufe, ii spalase pe toti si ii pusese la uscat pe marginea cazii:)))

Mergi la inceput