Boboteaza

Boboteaza | Autor: ab5174

Link direct la acest mesaj

Noile obiceiuri ale romanilor de Boboteaza
"Romanii, deranjti de vecinii care se arunca dupa cruce în ca zi

Foarte multi cetateni s-au adresat Politiei si Jandarmeriei, pentru a stopa zgomotul infernal facut de romanii care se aruncau dupa cruce în ca zile de la domiciliu.

Cetatenii sustin ca vecinii au profitat de vizita preotului cu Botezul Domnului pentru a se arunca dupa cruce în baie.

"Sa mearga , domnule, la un lac, la un rau, sa se arunce acolo dupa cruce, nu sa -mi piseze mie creieriis si sa -mi faca inundatie în bloc din cauza unei superstitii stupide", sustine Ionel, unul din ceta tenii care a reclamat salturile în cada ale vecinului.

Potrivit reprezentantilor Bisericii, anul acesta romanii au preferat baile personale, evitand sa iasa în aer liber pentru a se arunca dupa cruce.

"Am fost surprinsi, în alti ani veneau multi, dar anul acesta au preferat sa îndeplineasca acest ritual religios în cazi, cu apa calduta . Nu ne deranjeaza , atata timp cat crucile au fost cumparate de la o biserica , iar taxa de Boboteaza a fost achitata preotului care a asistat la salt", sustine Patriarhul Daniel. "



http://www.timesnewroman.ro/monden/8548-romanii-deranjati-de-vecinii-care-se-arunca-dup-cruce-in-cazi




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Nu stiam ca a te arunca in cada dupa cruce, este un obicei de Boboteaza.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

So, atata timp cat au achitat si cumparat totul cum cere BOR, poa` sa sara si ntr o lingurita cu apa :D
Eu nu stiam de aceasta practica :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Eu am cada dar nu am cruce.....si daca cumpar de aici se supara patriarhul Daniel .....ca de banii nu intra in buzunarul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

ati citit si comentariile de acolo?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Unele articole sint chiar faine
Mie mi-a placut si asta

http://www.timesnewroman.ro/life-death/8546-compromis-obtinut-de-patriarhul-daniel-vor-fi-incinerate-doar-picioarele-lui-sergiu-nicolaescu



Doamne impart omul in 2...Adica chiar e adevarat sau doar jurnalism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

timesnewroman e pur si simplu un soi de publicatie de bascalie, atata tot. Nu va mai alarmati degeaba.
Asa ca nu exista niciun nou obicei al vreunui roman de Boboteaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Evident ca nu-i nimic adevarat

Times New Roman - Cotidian independent de umor voluntar
(Doamne, ocoleste-i pe romani!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianama

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Unele articole sint chiar faine
Mie mi-a placut si asta

http://www.timesnewroman.ro/life-death/8546-compromis-obtinut-de-patriarhul-daniel-vor-fi-incinerate-doar-picioarele-lui-sergiu-nicolaescu



Doamne impart omul in 2...Adica chiar e adevarat sau doar jurnalism


Times New Roman - Cotidian independent de umor voluntar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Maaaama ce-am mai ras...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput